Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Barnevernet se otřásá pod tíhou dalších skandálů

15. 10. 2019 9:19:13
Norsko bylo už třikrát odsouzeno štrasburským soudem za porušení lidských práv, vysloužilo si silně kritickou rezoluci od Rady Evropy a vyšlo na povrch, že děti, co chtějí zpět k rodičům, zavírají do totální izolace...

Pravděpodobně jste i v českých médiích zaznamenali zprávu, že Norsko prohrálo u Evropského soudu pro lidská práva v případu Strand Lobben vs. Norway. Jak informuje např. web irozhlas: „Evropský soud pro lidská práva vynesl verdikt ve stěžejním případu týkajícím se ženy, které norské úřady odebraly syna a následně ji zbavily rodičovských práv a povolily adopci. Norové podle soudu porušili právo na soukromý a rodinný život a rozhodli na základě „omezených důkazů“. Rozsudek dlouho očekávaly také zahraniční vlády včetně té české. Precedentní totiž může být v kauze Evy Michalákové, které norský Barnevernet odebral syny v roce 2011.“ Zkráceně šlo o to, že matce necelý měsíc po porodu odebrali syna, toho následně prakticky nemohla vídat, až došlo k nucené adopci pěstounům, a to ačkoliv matka v té době měla ještě dceru a bylo konstatováno, že je bezproblémová.

Většina norských médií na rozsudek reagovala ostře, i norský velvyslanec v ČR tvrdil, jak země bere rozsudek vážně. Když jsem ale tohle četl, dostal jsem záchvat smíchu. Norsko totiž rozsudek bere vážně asi tak, že matce vyplatí peníze a ačkoliv má v rozsudku, že mají být umožněny návštěvy syna a opětovné otevření případu, když jej šla pozdravit do školy, dostala na 6 měsíců přísný zákaz styku. A není to ani první případ, kdy Norsko nerespektovalo rozsudek štrasburského soudu a něco jiného říkalo a dělalo!

Už v roce 1996 v případu Adele Johansen v. Norway bylo prohlášeno, že matce nikdy nemělo být dítě odebráno, poprvé dceru ale mohla vidět až po třech letech a šlo skutečně jen o krátkou návštěvu. Podobné je to i s případem Jansen v. Norway, kdy rodina chtěla aspoň občas vidět (právem) odebranou dceru, Norsko ale dalo vysouzené peníze a návštěvy se stejně nekonají, a to už je rok od rozsudku.

Připadá Vám to jako skandál? Upřímně, mě až tolik ne. Zhruba od roku 2010 totiž řeším postupy českých soudů v opatrovnických kauzách, posledních pět let i ty norské, k nimž mě přivedl případ Evy Michalákové, která mě právě na základě předchozí práce v oblasti oslovila o pomoc. Jsem už proto zvyklý na ledasco. Inspirovalo mě to ale k sepsání několika největších skandálů, co se okolo Barnevernetu (BV) už odehrály.

Alarmující počty případů u Evropského soudu pro lidská práva

Četli jste blog Chtějí si Norové koupit úspěch u soudu ve Štrasburku? Tam jsem psal o tom, že ESLP řeší neskutečných 26 případů spojených s praktikami barnevernetu, mezi lety 2016 – 2018 přitom alespoň sedmičlenný dohromady řešil 28 případů. Už jsem se podíval i na konkrétní případy, jsou to předně kauzy týkající se omezení návštěvních práv, kdy rodiče mohou vidět dítě jen pár hodin ročně (např. K.E. and A.K. v. Norway, E.M. and T.A. v. Norway, M.F. v. Norway, O.S. v. Norway, R.O. v. Norway či D.R. v. Norway) a pak nucené adopce dětí pěstounům (např. M.A. and M.A. v. Norway, S.S. and J.H. v. Norway, Terje PEDERSEN and others against Norway či M.L. v. Norway, F.Z. v. Norway), zájemcům mohu poslat seznam.

Kritika od Rady Evropy a EU

Víte o tom, že si Norsko vysloužilo i hodně negativní rezoluci od Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE)? V roce 2018 přijatá rezoluce k tématu „Hledání rovnováhy mezi nejlepším zájmem dětí a potřebou držet rodiny pohromadě“ (Striking a balance between the best interest of the child and the need to keep families together) je sice neadresná, aby se mohla vztahovat ke všem 47 zemím Rady Evropy, je k ní ale zveřejněná i důvodová zpráva a co zpravodaje vedlo k tomu rezoluci předložit – a zde už slovo „Norsko“ najdete 20x a „Barnevernet“ 11x, protože se prakticky vše dělalo na případu Norska jako ukázce toho nejkontroverznějšího.

Mj. je kritizováno, že BV bere min. 80 % dětí z rodin bez varování v akutním režimu, konkrétně se to v roce 2017 týkalo 1 342 dětí. Následně je u 90 % případů potvrzena důvodnost odebrání a čeká se na první regulérní soud, který přijde tak za další 3 – 4 měsíce. U něj je také v 90 % potvrzena důvodnost odběru. K rodičům je pak navráceno jen zhruba 50 – 60 % takto odebraných dětí. Kritizují také praxi rozdělování sourozenců (6 z 10 rozděleno) a následné obrovsky omezené návštěvy rodičů dětí v pěstounské péči a v institucích (zhruba 2 hodiny 2x ročně pod dohledem), kdy u malých dětí to často vede k nucené adopci pěstounům.

Co se týče EU, tak se Barnevernet stal oficiálním tématem k jednání pro delegaci EU-Norsko už někdy v roce 2017, kdy se to probíralo na 33. meziparlamentním setkání. Téma tam prezentovali předně Poláci. Že se to na jednání dostalo bylo v oficiální tiskové zprávě Parlamentu zdůvodněno znepokojením, kolik proti Barnevernetu přišlo od občanů EU petic.

Pedofilní psychiatr a petice skutečných expertů

Případům norské sociální služby Barnevernet se věnovalo už mnoho světových médií, německá Deutsche Welle s titulkem Child services under fire („Sociální služba pod palbou“), australská SBS Dataline s Norway ́s stolen children (Norskem ukradené děti), francouzská TV Arte s dokumentem Norway, families torn apart (Norsko, roztrhané rodiny) nebo také britská BBC s příspěvkem Parents Against the State (Rodiče proti státu). Nezávislý dokument s názvem Děti státu uvedla i Česká televize.

Suverénně největší ohlas vyvolala ale BBC, která si ve svém druhém dokumentu posvítila na další skandál. Konkrétně totiž informovali o vysoce postaveném dětském psychiatru Barnevernetu, u něhož policie objevila přes 200 000 fotek s dětskou pornografií a přes 4 000 hodin nejtvrdšího dětského porna, jaké si jen lze představit. Například na jedné nahrávce bylo zachyceno i znásilňování kojenců dospělými muži nebo opakované nucení malých chlapců k vzájemnému orálnímu sexu. Během procesu se dotyčný přiznal, že si tento zcela zakázaný obsah stahuje už 20 let, ale údajně se žádného dítěte nedotkl, tak je přeci nevinný! Dostal pouhých 22 měsíců a po návratu z vězení mu BV bez problémů vrátí jeho dvě děti z náhradního mateřství.

Toto je dobré dát do kontextu petice více než 200 norských odborníků – psychologů, právníků, dětských lékařů, učitelů, bývalých spolupracovníků Barnevernetu apod., kteří sami hlasitě protestovali proti tomu, jak je v některých případech interpretován údajný nejlepší zájem dětí...

Novináři na koberečku

Ano, kritika Norska je skutečně velká i přímo v norských médiích. A to tak, že už se pořádají nátlakové akce na novináře (oficiálně „debata“...), kde se jim vysvětluje, že informují jednostranně, ničí pozitivní obraz Barnevernetu, svou kritikou stigmatizují děti i pracovníky s extrémně náročnou prací a celkově nerozumí jemným nuancím v případech. Novinář deníku Dagbladet Asle Hansen, který třeba psal o tom, jak se z některých dětí v norských dětských domovech stávají závislí na drogách, ale zcela klidně odpovídá: „Rád bych psal o pozitivních případech, ale když 15 z 29 institucí pro děti porušuje právo, tak o tom musíme napsat.“

Osobně bych k tomu dodal, že je jasné, že si lidé budou pamatovat spíš případy jako je „Skleněná dívka Ida“, kde 15letou dívku odebrali proti její vůli matce a následně ji minimálně 87x v sedmi různých ústavech vystavili násilí, nejméně 24x jí nasadili pouta, 8x dali na samotku, až se nejméně 40x pokusila o sebevraždu, předávkovala se léky nebo si jinak ubližovala, kdy mimo jiné i polykala sklo. A je to jednoduché, takto neskutečná selhání péče, navíc v zemi, kde i jen za pár pohlavků dítěti můžete jít na několik měsíců do vězení, prostě nemůže zachránit ani 50 pochvalných případů, jak Barnevernet někomu pomohl.

Totální izolace dětí, co chtějí zpátky k rodičům

A když jsem u dětí v institucích, kdy hororových příběhů jsou norská média skutečně plná, nemůžu nezmínit jeden aktuální skandál, který vyšel na povrch až teď po rozsudku ESLP v případě Strand Lobben. V Norsku je nemalá část dětí, které si přejí vrátit se k rodičům. Takové děti ale Barnevernet izoluje na opuštěných místech pod neustálým dohledem sociálních pracovníků nebo někde v chatce v lese – zcela samotné, bez internetu a telefonu. Asi aby neventilovaly své zkušenosti na sociálních sítích a ještě se s rodiči nekontaktovaly. Takto třeba drželi 3,5 měsíce Karoline, která se o této praxi rozhodla promluvit jako první, protože už jí je 18. Nejmladšímu dítěti, které zde drží, je dokonce prý pouhých šest let. Některé jsou izolované i roky.

Zajímavé je pozorovat reakci vlády na toto odhalení. Nebudu dlouho napínat, ministr pro děti nabídl 307 milionů na rozšíření kapacit norských dětských domovů, aby se tyto věci dále neděly... Další peníze, nic víc. Takováto reakce zřejmě naštvala i samotné norské novináře, protože pár dní na to přišli se zjištěním, kolik stát za ty izolace dětí zaplatil (proplácí se to jako služba externím firmám, smlouvy jsou dohledatelné) a zjistili, že za roky 2017 – 2018 to bylo už 650 milionů NOK, tedy 2x tolik. Docela jsem zvědavý, jak tohle bude pokračovat a jestli se cokoliv změní. Vypadá to totiž na další korupční skandál, jako prokázal už Vista report - audit zadaný přímo norskou vládou, o čemž jsem psal v roce 2016.

Nevzdělaní pracovníci – naprosto žádné požadavky pro přijetí, jen 8 % má magisterský titul

V norských médiích se nyní i dočítáme, jak sociální pracovníci ani nejsou na facebooku, protože tam dochází k jejich šikaně. A co víc, dokonce se po letech poslouchání, jak jsou pracovníci BV jen profesionálové, a tak ví, co při odběrech dětí dělají apod., v hlavních norských médií přímo od šéfky Ředitelství pro děti, mladistvé a rodinu Mari Trommald dozvídáme, že si moc přeje, aby do deseti let mělo vysokoškolský titul 80 % pracovníků místo současných 8 %! Ba co víc, tato dáma přiznala, že momentálně pro přijetí pracovníka nemají naprosto žádné požadavky, stačí mít o práci „sociální pracovnice“ zájem, ani základní znalosti práva mít nemusíte.

Pak se ani člověk nediví, že už bylo různou měrou potrestáno 42 pracovníků Barnevernetu, protože dopustili, aby bylo u pěstounů těžce zneužito 52 dětí. Bezmezně jim totiž věřili a jejich práci nekontrolovali! Ignorovali hlášení dětí a ve dvou případech se prokázalo, že je ani nezaprotokolovali. O těchto už padlých rozsudcích napsal norský deník Aftenposten, který odkázal na jednu studii, norské orgány statistiky o "zneužívání dětí pěstouny" nevedou.

Ruská propaganda?

A největším skandálem je, že to, co jsem výše popsal, vůbec není nějaká ruská propaganda, jak se stále (nezřídka Norskem placení) zastánci Barnevernetu lidem snaží namluvit, když někdo BV jen nechválí, ale zprávy nezávislých institucí (Rada Evropy, Štrasburský soud, delegace a výbory EU, kterých ani nejsem členem...), vědecké články a studie z norských univerzit, audity norské vlády, a pak články přímo z hlavních norských médií, která přeci pracují mnohem objektivněji a po všech stránkách lépe, než ta česká...

Není toho málo a skutečně zdaleka to není vše, už proto, že jsem se podrobněji nevěnoval některému z mnoha desítek případů, k nimž mám od rodičů dokumenty. Byl bych rád, kdybyste si na tyto fakta vzpomněli, až zase někde uvidíte norské velvyslance říkat, jak změnu svého systému berou vážně, respektují rozsudky mezinárodních soudů apod. Neberou. Bohužel pro rodiny v Norsku.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Související blogy:

Děsivé norské statistiky o odebírání dětí bez varování

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=492982

BBC: Takový normální úchyl z Barnevernetu

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=674769

Kvůli jednání Barnevernetu získala Norka v Polsku azyl!

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=691951

Autor: Tomáš Zdechovský | úterý 15.10.2019 9:19 | karma článku: 47.35 | přečteno: 21869x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

USA nás věčně zachraňovat nebudou. Evropa se musí naučit řešit své problémy sama

Probíhající konflikt na Ukrajině nám ukazuje, jak obrovskou roli může hrát i to, co se děje tisíce kilometrů od míst válečného dění. Ukrajina je schopná vzdorovat ruské přesile i díky pomoci jiných zemí.

27.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.94 | Přečteno: 564 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak Rusko využívalo zelené organizace k prosazování svých zájmů

Stále ještě zůstává v čerstvé paměti kauza Katargate, která se nedávno řešila v Evropském parlamentu v souvislosti s úplatky politiků a zaměstnanců Evropského parlamentu ze strany Kataru.

20.3.2023 v 7:35 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 632 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Miloš Zeman: Muž, po kterém nic nezůstalo

Poslední dny se nesly ve znamení velkého předělu na naší politické scéně. Po dlouhých deseti letech končí éra prezidenta Miloše Zemana.

13.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 39.61 | Přečteno: 5042 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opozice si přeje krach penzijního systému a ztracenou generaci lidí bez důchodu

V poslední době můžeme slyšet z různých stran spoustu kritiky a „hejtů“, jak prý současná vláda chce právě schválenou nižší valorizací ožebračovat a okrádat naše důchodce.

6.3.2023 v 8:29 | Karma článku: 28.03 | Přečteno: 1033 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Cestou k Orwellovu 1984

Škoda, že George Orwell nenapsal dílo, kterým by zmapoval cestu k situaci, kterou popsal ve svém románu 1984. Čeká to asi na nějakého našeho současného autora, který to nebude mít těžké. Stačí když popíše to, co se děje kolem nás.

30.3.2023 v 22:37 | Karma článku: 11.55 | Přečteno: 83 | Diskuse

Ivan Přikryl

Za nedostupnost bydlení odpovídá vláda. A nejen současná.

Kdo je odpovědný za neodstupnost bydlení v České republice je zřejmé. Kompetenci drží Ministerstvo pro místní rozvoj, odpovědnost pak vláda. Popravdě, od roku 1990 se téměř žádný ministr v politice bydlení moc nesnažil.

30.3.2023 v 14:20 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 216 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Nebylo by nejlepší zkombinovat výhody fixních a spotových tarifů elektřiny?

Mám na vás otázku. Je podle vás lepší mít elektřinu na tarif s fixovanou cenou třeba na tři roky dopředu, nebo dynamický tarif, ve kterém můžete nakupovat za spotové ceny, kde je občas k sehnáníextrémně levná elektřina?

30.3.2023 v 11:27 | Karma článku: 3.79 | Přečteno: 141 | Diskuse

Jiří Paroubek

Otevřený dopis vedení ČSSD

Zdá se, že vedení ČSSD se ztotožnilo s představami „prezidentotvůrců“, Barty a spol., kteří tak úspěšně zafinancovali a vedli volební kampaň pravicového prezidenta Pavla.

30.3.2023 v 11:20 | Karma článku: 20.02 | Přečteno: 564 | Diskuse

Martin Herman

Cenzura na základě pokynů mocných? Vítejte v tvrdé totalitě Husákova stylu

Propadli jsme se už úplně do dob totality, kdy vládnoucí kasta odstraňovala nepohodlné názory a předkládala lidem ty správné? Zasahují mocní ve Středočeském kraji do médií a odstraňují pro ně nepříjemné informace? Posuďte sami...

29.3.2023 v 13:08 | Karma článku: 32.26 | Přečteno: 1560 | Diskuse
Počet článků 663 Celková karma 24.62 Průměrná čtenost 4467

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...