Kvůli jednání Barnevernetu získala Norka v Polsku azyl!

13. 12. 2018 16:14:12
Rodilá Norka Silje Garmová, která loni v září utekla s dcerou do Polska, protože jí Barnevernet hrozil jejím odebráním, zde získala politický azyl. Žádost mají podanou další desítky zoufalých rodičů.

Azyl získala Norka Silje Garmová s její nyní téměř dvouletou dcerou Eirou, zprávu oficiálně oznámil její advokát a k dispozici dal i příslušné dokumenty. Souhlasné stanovisko vydal přímo polský ministr zahraničních věcí, a to na základě kladného stanoviska Cizineckého úřadu, který ještě musí vše formálně znovu potvrdit. Silje s dcerou už ale mohou slavit. Barnevernet už je nerozdělí.

Osobně mám z tohoto případu obrovskou radost, se Silje se totiž osobně znám a jak s ní, tak s jejími právníky jsem byl celou dobu v kontaktu. Po studiu dokumentů, posudků a těch osobních rozhovorech, jsem se za ni i zaručil u ministra zahraničí, kterého jsem letos v únoru přímo požádal, aby jí Polsko azyl udělilo. Těžko si totiž představit oprávněnější případ, než právě ten Siljin.

Situace Silje byla opravdu zoufalá

Silje je dobře situovaná a vysokoškolsky vzdělaná – proto její případ hned zaujal média, která o její žádosti o azyl široce informovala. Zprávy se objevily i v hlavních českých médiích. Do kontaktu s Barnevernetem se dostala až v momentě, kdy se rozváděla. Tehdy jí úřady odebraly starší dceru Fröyu, a to na základě blíže neprozkoumaného udání ze strany jejího exmanžela (velmi vlivného byznysmena), že zneužívá léky proti bolesti a vede „chaotický způsob života”. Kdo více zná různé opatrovnické kauzy a boje rodičů o děti, musí se takovému důvodu zasmát, přesto to v Norsku stačilo k tomu, aby Barnevernet Silje zcela zakázal kontakty s dcerou, kterou může vidět až po jejích 18. narozeninách.

Na základě tohoto z mého pohledu zcela absurdního obvinění, chtěl Barnevernet automaticky odebrat i druhou dceru Silje, a to ideálně hned po narození. Po celou dobu těhotenství proto sledovali výsledky všech jejích vyšetření, aby nalezli jakékoliv důkazy či pochybení. Absolutně nic se sice nepotvrdilo, ale to úředníky nepřesvědčilo a stejně trvali na preventivním odebrání. Opravdu se Siji proto nedivím, že s dcerou utekla.

Polsko dokázalo, že je pro něj rodina absolutní prioritou

Ani v Norsku, ani následně v Polsku žádný lékař nepotvrdil, že by Silje byla pod vlivem léků proti bolesti, a to i když k tomu měla během delší hospitalizace příležitost. Zcela vyvráceny byly i argumenty o jakékoliv nedostatečné péči, protože Silje se o dceru stará naprosto vzorně a kdo sleduje její profil ví, že Eira je šťastné, milované a usměvavé dítě. Proto byly argumenty přijaty a azyl udělen. Ta cesta k tomu nebyla lehká, všichni si totiž uvědomovali, že půjde o skutečně přelomové rozhodnutí a s žádostmi se „roztrhne pytel“, nakonec ale zvítězil zdravý rozum a to, že Polsko se maximálně snaží chránit rodinu a její integritu.

Od advokáta Silje mám potvrzeno, že jejich kancelář podala už několik desítek dalších žádostí norských rodičů o azyl, kdy napjatě čekám, jak se tyto kauzy budou vyvíjet dál. Osobně bych si nejvíce ze všeho přál, aby se Norsko probralo a uznalo, že jejich úřady v mnoha případech zacházejí už skutečně příliš daleko a vyloženě dochází k perzekucím rodin.

Poslední vyjádření nové ministryně pro děti Lindy Hofstad Helleland ale bylo, že barnevernet má pracovat skvěle a nehodlá ustoupit ani o píď, aby cokoliv měnila. Naopak ještě vyjádřila odhodlání podpořit všechny aktivity, které povedou k tomu, aby norský systém byl ve všech zemích – čímž se i rázně postavila proti krokům původní ministryně Horne, která se o změny snažila.

Teď už zbývá jen jediná otázka: A co Česko? Postaví se naše úřady za pronásledované rodiny nebo se budu tvářit, že se nic neděje? Pomůžou ještě Evě Michalákové? Poláci a jejich vláda ukázala, že se nebojí odvážných rozhodnutí. Škoda jen, že občas nedokážeme být jako Poláci.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Související blog:

Norsko slibuje, že už nebude krást děti... https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=627839

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 13.12.2018 16:14 | karma článku: 44.55 | přečteno: 5168x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Ve Francii sebrali Čechům půlroční holčičku!

Začátkem dubna vzala francouzská sociálka českým rodičům půlroční holčičku, byla totiž trochu opruzená a zhubla pár gramů. Téměř měsíc o ní nic nevěděli. Případ má ale šťastný konec.

20.6.2019 v 8:07 | Karma článku: 46.10 | Přečteno: 22739 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Eliminace slov maminka a tatínek je ukázkou blbosti, nikoliv pokroku

Jde to rychle. V Německu rozhodně. V roce 2017 v zemi uznali „manželství pro všechny“, od 2018 jde mít třetí pohlaví „divers“ a aktuálně už ministerstvo pro rodinu navrhuje používání termínů „rodič 1 a 2“ místo matka a otec.

14.6.2019 v 7:57 | Karma článku: 47.92 | Přečteno: 15287 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Nenechávejme vysavače točit naše intimní chvilky

Robotické vysavače jsou hit, přemýšleli jste ale někdy nad tím, že na Wi-Fi připojená kamera v nich může dle podmínek v kupní smlouvě točit a posílat třeba vaše intimní fotky a videa třetím stranám?

7.6.2019 v 9:29 | Karma článku: 34.85 | Přečteno: 2437 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Co ty holky z genderu vlastně chtějí?

Radikální feministky dotáhly svou představu o genderové rovnosti k naprosté dokonalosti. Australští vojáci už nemají při vojenských operacích chránit všechny civilisty, ale předně ženy.

16.5.2019 v 8:59 | Karma článku: 46.23 | Přečteno: 13657 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Payne

Morálka je nad politikou

Andrej Babiš sám sebe prohlásil za úspěšného podnikatele. Ve skutečnosti neumí podnikat. Veřejnost má právo diskvalifikovat politika kvůli porušení pravidel slušného jednání a chování, kvůli nemorálnímu jednání.

25.6.2019 v 7:55 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 347 | Diskuse

Anna Gamanová

Tři příběhy z Kladna- O Globu(su), O Lid(l)ech a O regulačním plánu z Vojtěšské huti

Naše kladenská pohádka zatím happyend nemá. Jaká jsou nejnovější dějství v rozvoji našeho města? A jak asi dopadnou?

21.6.2019 v 23:20 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 666 | Diskuse

Jiří Paroubek

Ošidnost příměrů v politice

M. Korecký, redaktor dosti seriózních novin, přirovnává mou někdejší situaci v letech 2005 – 2010, kdy jsem byl předsedou vlády, poté předsedou opoziční a postupně nejsilnější politické strany v zemi, s nynější situací A. Babiše.

21.6.2019 v 8:52 | Karma článku: 11.63 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ve Francii sebrali Čechům půlroční holčičku!

Začátkem dubna vzala francouzská sociálka českým rodičům půlroční holčičku, byla totiž trochu opruzená a zhubla pár gramů. Téměř měsíc o ní nic nevěděli. Případ má ale šťastný konec.

20.6.2019 v 8:07 | Karma článku: 46.10 | Přečteno: 22739 | Diskuse

Alena Gajdůšková

Je dobře, že neustoupíme z povinného očkování. Ale…

Jsem proti tomu, aby naše země ustoupila z povinného očkování. Jednoznačně. Ale to neznamená, že bychom neměli hledat optimální řešení pro všechny a s rodiči diskutovat o postupech.

18.6.2019 v 9:59 | Karma článku: 10.58 | Přečteno: 420 | Diskuse
Počet článků 464 Celková karma 40.64 Průměrná čtenost 4157

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz