Kvůli jednání Barnevernetu získala Norka v Polsku azyl!

13. 12. 2018 16:14:12
Rodilá Norka Silje Garmová, která loni v září utekla s dcerou do Polska, protože jí Barnevernet hrozil jejím odebráním, zde získala politický azyl. Žádost mají podanou další desítky zoufalých rodičů.

Azyl získala Norka Silje Garmová s její nyní téměř dvouletou dcerou Eirou, zprávu oficiálně oznámil její advokát a k dispozici dal i příslušné dokumenty. Souhlasné stanovisko vydal přímo polský ministr zahraničních věcí, a to na základě kladného stanoviska Cizineckého úřadu, který ještě musí vše formálně znovu potvrdit. Silje s dcerou už ale mohou slavit. Barnevernet už je nerozdělí.

Osobně mám z tohoto případu obrovskou radost, se Silje se totiž osobně znám a jak s ní, tak s jejími právníky jsem byl celou dobu v kontaktu. Po studiu dokumentů, posudků a těch osobních rozhovorech, jsem se za ni i zaručil u ministra zahraničí, kterého jsem letos v únoru přímo požádal, aby jí Polsko azyl udělilo. Těžko si totiž představit oprávněnější případ, než právě ten Siljin.

Situace Silje byla opravdu zoufalá

Silje je dobře situovaná a vysokoškolsky vzdělaná – proto její případ hned zaujal média, která o její žádosti o azyl široce informovala. Zprávy se objevily i v hlavních českých médiích. Do kontaktu s Barnevernetem se dostala až v momentě, kdy se rozváděla. Tehdy jí úřady odebraly starší dceru Fröyu, a to na základě blíže neprozkoumaného udání ze strany jejího exmanžela (velmi vlivného byznysmena), že zneužívá léky proti bolesti a vede „chaotický způsob života”. Kdo více zná různé opatrovnické kauzy a boje rodičů o děti, musí se takovému důvodu zasmát, přesto to v Norsku stačilo k tomu, aby Barnevernet Silje zcela zakázal kontakty s dcerou, kterou může vidět až po jejích 18. narozeninách.

Na základě tohoto z mého pohledu zcela absurdního obvinění, chtěl Barnevernet automaticky odebrat i druhou dceru Silje, a to ideálně hned po narození. Po celou dobu těhotenství proto sledovali výsledky všech jejích vyšetření, aby nalezli jakékoliv důkazy či pochybení. Absolutně nic se sice nepotvrdilo, ale to úředníky nepřesvědčilo a stejně trvali na preventivním odebrání. Opravdu se Siji proto nedivím, že s dcerou utekla.

Polsko dokázalo, že je pro něj rodina absolutní prioritou

Ani v Norsku, ani následně v Polsku žádný lékař nepotvrdil, že by Silje byla pod vlivem léků proti bolesti, a to i když k tomu měla během delší hospitalizace příležitost. Zcela vyvráceny byly i argumenty o jakékoliv nedostatečné péči, protože Silje se o dceru stará naprosto vzorně a kdo sleduje její profil ví, že Eira je šťastné, milované a usměvavé dítě. Proto byly argumenty přijaty a azyl udělen. Ta cesta k tomu nebyla lehká, všichni si totiž uvědomovali, že půjde o skutečně přelomové rozhodnutí a s žádostmi se „roztrhne pytel“, nakonec ale zvítězil zdravý rozum a to, že Polsko se maximálně snaží chránit rodinu a její integritu.

Od advokáta Silje mám potvrzeno, že jejich kancelář podala už několik desítek dalších žádostí norských rodičů o azyl, kdy napjatě čekám, jak se tyto kauzy budou vyvíjet dál. Osobně bych si nejvíce ze všeho přál, aby se Norsko probralo a uznalo, že jejich úřady v mnoha případech zacházejí už skutečně příliš daleko a vyloženě dochází k perzekucím rodin.

Poslední vyjádření nové ministryně pro děti Lindy Hofstad Helleland ale bylo, že barnevernet má pracovat skvěle a nehodlá ustoupit ani o píď, aby cokoliv měnila. Naopak ještě vyjádřila odhodlání podpořit všechny aktivity, které povedou k tomu, aby norský systém byl ve všech zemích – čímž se i rázně postavila proti krokům původní ministryně Horne, která se o změny snažila.

Teď už zbývá jen jediná otázka: A co Česko? Postaví se naše úřady za pronásledované rodiny nebo se budu tvářit, že se nic neděje? Pomůžou ještě Evě Michalákové? Poláci a jejich vláda ukázala, že se nebojí odvážných rozhodnutí. Škoda jen, že občas nedokážeme být jako Poláci.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Související blog:

Norsko slibuje, že už nebude krást děti... https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=627839

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 13.12.2018 16:14 | karma článku: 44.55 | přečteno: 5147x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

OSN je šampionem v inkluzi, do výboru pro práva žen zvolili Írán

Na OSN si cením toho, že je opravdovým šampionem v oblasti inkluze. Dává šanci i zástupcům těch států, které jsou v oblasti, v níž mají soudit jiné, samy přinejmenším velmi pozadu – třeba jako Írán v dodržování práv žen.

18.3.2019 v 15:38 | Karma článku: 37.93 | Přečteno: 1452 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Macronova vize EU vůbec nemá vizi

Francouzský prezident Emanuel Macron zveřejnil k 5. březnu v předních evropských denících otevřený dopis „Za evropskou renesanci“, v němž představil svoji vizi reformy EU. Reformy, která by byla dobrá leda pro Francii.

17.3.2019 v 9:49 | Karma článku: 32.98 | Přečteno: 1325 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Děsivé drogové doupě v rukách Barnevernetu

Barnevernet bohužel neselhává jen v případech odebírání malých dětí. Přinejmenším v druhém největším norském městě Norska, Bergenu, měl v nedávné minulosti problém i s péčí o mladistvé.

11.3.2019 v 8:41 | Karma článku: 34.91 | Přečteno: 1966 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč mají grázlové lepší podmínky jak policisté?!

Když policisté dosáhnou nějakého úspěchu, předhánějí se všichni ministři v tom, aby se s nimi vyfotili. Když mají ale policistům zabezpečit normální pracovní podmínky, většina z nich ztratí paměť. Bohužel, česká realita.

4.3.2019 v 9:29 | Karma článku: 44.82 | Přečteno: 11977 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Proč se soudím se Soukupem?

Minulý týden podal můj právní zástupce žalobu na TV Barrandov, respektive na společnost, která tuto televizi vlastní. A protože jediným, kdo vystupuje za TV Barrandov je J. Soukup, tak je to vlastně žaloba na tohoto člověka.

19.3.2019 v 16:38 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 708 | Diskuse

Monika Červíčková

Diskriminace? Může se to stát i vám

Senioři odmítaní doktory nebo rodičovství jako nepřekonatelná překážka při hledání práce. Diskriminaci se v Česku stále daří, změnit by to ale mohla novela antidiskriminačního zákona.

19.3.2019 v 13:38 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 665 | Diskuse

Kateřina Konečná

Je třeba se probrat!

Elektromobilita je určitě věc, které je třeba se věnovat. Není to jen o cílech, které jsou možná přemrštěné, ale o tom, že chceme, aby naše města měla čistější vzduch a v tomto elektromobilita je hlavním způsobem, jak tomu pomoci.

19.3.2019 v 8:53 | Karma článku: 7.74 | Přečteno: 416 | Diskuse

Jaroslav Míth

Galén porazil Hitlera i na vrcholu jeho moci

Všichni známe doktora Galéna z Bílé nemoci. Osamělý člověk, pokoušející se zastavit diktátora. V reálné historii existoval i skutečný Galén. Německý biskup, který svou odvahou a inteligencí dokázal zastavit Hitlerův zvrhlý projekt

19.3.2019 v 7:51 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 366 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

OSN je šampionem v inkluzi, do výboru pro práva žen zvolili Írán

Na OSN si cením toho, že je opravdovým šampionem v oblasti inkluze. Dává šanci i zástupcům těch států, které jsou v oblasti, v níž mají soudit jiné, samy přinejmenším velmi pozadu – třeba jako Írán v dodržování práv žen.

18.3.2019 v 15:38 | Karma článku: 37.93 | Přečteno: 1452 | Diskuse
Počet článků 452 Celková karma 41.01 Průměrná čtenost 4081

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz