Kvůli jednání Barnevernetu získala Norka v Polsku azyl!

13. 12. 2018 16:14:12
Rodilá Norka Silje Garmová, která loni v září utekla s dcerou do Polska, protože jí Barnevernet hrozil jejím odebráním, zde získala politický azyl. Žádost mají podanou další desítky zoufalých rodičů.

Azyl získala Norka Silje Garmová s její nyní téměř dvouletou dcerou Eirou, zprávu oficiálně oznámil její advokát a k dispozici dal i příslušné dokumenty. Souhlasné stanovisko vydal přímo polský ministr zahraničních věcí, a to na základě kladného stanoviska Cizineckého úřadu, který ještě musí vše formálně znovu potvrdit. Silje s dcerou už ale mohou slavit. Barnevernet už je nerozdělí.

Osobně mám z tohoto případu obrovskou radost, se Silje se totiž osobně znám a jak s ní, tak s jejími právníky jsem byl celou dobu v kontaktu. Po studiu dokumentů, posudků a těch osobních rozhovorech, jsem se za ni i zaručil u ministra zahraničí, kterého jsem letos v únoru přímo požádal, aby jí Polsko azyl udělilo. Těžko si totiž představit oprávněnější případ, než právě ten Siljin.

Situace Silje byla opravdu zoufalá

Silje je dobře situovaná a vysokoškolsky vzdělaná – proto její případ hned zaujal média, která o její žádosti o azyl široce informovala. Zprávy se objevily i v hlavních českých médiích. Do kontaktu s Barnevernetem se dostala až v momentě, kdy se rozváděla. Tehdy jí úřady odebraly starší dceru Fröyu, a to na základě blíže neprozkoumaného udání ze strany jejího exmanžela (velmi vlivného byznysmena), že zneužívá léky proti bolesti a vede „chaotický způsob života”. Kdo více zná různé opatrovnické kauzy a boje rodičů o děti, musí se takovému důvodu zasmát, přesto to v Norsku stačilo k tomu, aby Barnevernet Silje zcela zakázal kontakty s dcerou, kterou může vidět až po jejích 18. narozeninách.

Na základě tohoto z mého pohledu zcela absurdního obvinění, chtěl Barnevernet automaticky odebrat i druhou dceru Silje, a to ideálně hned po narození. Po celou dobu těhotenství proto sledovali výsledky všech jejích vyšetření, aby nalezli jakékoliv důkazy či pochybení. Absolutně nic se sice nepotvrdilo, ale to úředníky nepřesvědčilo a stejně trvali na preventivním odebrání. Opravdu se Siji proto nedivím, že s dcerou utekla.

Polsko dokázalo, že je pro něj rodina absolutní prioritou

Ani v Norsku, ani následně v Polsku žádný lékař nepotvrdil, že by Silje byla pod vlivem léků proti bolesti, a to i když k tomu měla během delší hospitalizace příležitost. Zcela vyvráceny byly i argumenty o jakékoliv nedostatečné péči, protože Silje se o dceru stará naprosto vzorně a kdo sleduje její profil ví, že Eira je šťastné, milované a usměvavé dítě. Proto byly argumenty přijaty a azyl udělen. Ta cesta k tomu nebyla lehká, všichni si totiž uvědomovali, že půjde o skutečně přelomové rozhodnutí a s žádostmi se „roztrhne pytel“, nakonec ale zvítězil zdravý rozum a to, že Polsko se maximálně snaží chránit rodinu a její integritu.

Od advokáta Silje mám potvrzeno, že jejich kancelář podala už několik desítek dalších žádostí norských rodičů o azyl, kdy napjatě čekám, jak se tyto kauzy budou vyvíjet dál. Osobně bych si nejvíce ze všeho přál, aby se Norsko probralo a uznalo, že jejich úřady v mnoha případech zacházejí už skutečně příliš daleko a vyloženě dochází k perzekucím rodin.

Poslední vyjádření nové ministryně pro děti Lindy Hofstad Helleland ale bylo, že barnevernet má pracovat skvěle a nehodlá ustoupit ani o píď, aby cokoliv měnila. Naopak ještě vyjádřila odhodlání podpořit všechny aktivity, které povedou k tomu, aby norský systém byl ve všech zemích – čímž se i rázně postavila proti krokům původní ministryně Horne, která se o změny snažila.

Teď už zbývá jen jediná otázka: A co Česko? Postaví se naše úřady za pronásledované rodiny nebo se budu tvářit, že se nic neděje? Pomůžou ještě Evě Michalákové? Poláci a jejich vláda ukázala, že se nebojí odvážných rozhodnutí. Škoda jen, že občas nedokážeme být jako Poláci.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Související blog:

Norsko slibuje, že už nebude krást děti... https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=627839

Autor: Tomáš Zdechovský | čtvrtek 13.12.2018 16:14 | karma článku: 44.45 | přečteno: 4873x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Kdy začnou feministky řešit skutečné problémy žen?

České feministky řeší příliš malý podíl žen na vedoucích pozicích či přetrvávající stereotypní vnímání genderových rolí ve společnosti. Bohužel existují mnohem závažnější problémy týkající se žen, které by si zasloužily pozornost.

20.1.2019 v 18:14 | Karma článku: 39.75 | Přečteno: 3522 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sláva! Někteří soudci umí používat mozek!

Půjčíte si 40 000 a bude po vás vymáháno přes 500 000. A podle krajského soudu to vůbec nebude lichva. U nejvyššího soudu ale naštěstí narazíte na soudce, kteří ví, co je spravedlnost a právní stát.

14.1.2019 v 12:25 | Karma článku: 42.48 | Přečteno: 7376 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Přestaňme si konečně utahovat z nejlepšího ministra dopravy!

Od roku 2010 se v ČR postavilo 75 km dálnic. Za stejné období v Polsku 783 km a v menším Maďarsku 447 km. Superman očividně lítá do Polska a Maďarska...

9.1.2019 v 12:23 | Karma článku: 46.53 | Přečteno: 11106 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ženy mají právo zlomit nos grázlovi

Základním principem právního státu je možnost bránit se proti agresorovi. Pokud někdo někoho napadne, musí počítat s tím, že mu to napadený může vrátit. To je zákon akce a reakce.

5.1.2019 v 9:08 | Karma článku: 46.17 | Přečteno: 6337 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Kdy začnou feministky řešit skutečné problémy žen?

České feministky řeší příliš malý podíl žen na vedoucích pozicích či přetrvávající stereotypní vnímání genderových rolí ve společnosti. Bohužel existují mnohem závažnější problémy týkající se žen, které by si zasloužily pozornost.

20.1.2019 v 18:14 | Karma článku: 39.75 | Přečteno: 3522 | Diskuse

Luboš Zálom

Další výmysly o Evropské unii?

Ekonomická celebrita Tomáš Sedláček se nedávno vyjádřila, že "EU je narozdíl od Británie jednotná a narozdíl od USA funkční." Dodala také, že po brexitu "Británie bude méně suverénní".

19.1.2019 v 13:28 | Karma článku: 39.74 | Přečteno: 1418 | Diskuse

Jan Koros

Lidé v plamenech aneb jen „vyvolené“ je potřeba oslavovat

„Život jakéhokoliv jediného člověka na světě je cennější než všechen majetek nejbohatšího muže planety.“ Takto řekl Che Guevara. Každý ztracený život je tragédie. Proč se mluví jen o Janu Palachovi?

18.1.2019 v 21:58 | Karma článku: 36.87 | Přečteno: 1351 | Diskuse

Josef Káles

Překonzervováno

Všimli jste si, že vzniká další konzervativní subjekt? „Populární“ moderátor asi desítky pořadů o Jaromíru Soukupovi s Jaromírem Soukupem a majitel médií se rozhodl založit svoje hnutí.

17.1.2019 v 15:13 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 418 | Diskuse

Petr Hannig

Jaromír Soukup asi ovládne volby do EU

Konečně svěží vítr do omílání zpráv, které nás straší tím, jak na tom Británie bude mizerně, když si lidé měli možnost sami rozhodnout a rozhodli NE EU.

17.1.2019 v 7:31 | Karma článku: 47.94 | Přečteno: 11952 |
Počet článků 441 Celková karma 41.02 Průměrná čtenost 4017

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova: "To nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), vice-koordinator Evropske lidove strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu, člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a Rozpočtovém výboru. 

Najdete na iDNES.cz