Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Evropský obranný průmysl nestíhá. Je nutné urychleně doplnit vojenskou výbavu

Členské státy EU už poskytly Ukrajině obrovskou vojenskou pomoc. Pro některé země včetně Česka to byla zároveň příležitost, jak vyřadit ze svých starých zásob vybavení ze sovětské éry a nahradit ho modernějším.

Jak zdůraznila analýza nedostatku investic do obrany, kterou v květnu 2022 zveřejnila Evropská komise ve spolupráci s Evropskou obrannou agenturou, v Evropě je třeba urychleně doplnit vojenské zásoby, které byly před válkou pro obranyschopnost Evropy naprosto nedostatečné.

Poddimenzovaný obranný průmysl

EU a její Evropská obranná agentura začala už v roce 2015 nabízet úlevy z DPH, které měly členské státy motivovat k místním nákupům v rámci Evropy. V reakci na ruskou agresi na Ukrajině pak spustila fond ve výši 500 milionů eur na pokrytí společných nákupů.

Tyto snahy však mohou být jen slabou náplastí s ohledem na celkové potřeby a skutečné náklady na velké zbrojní zakázky. Stále bohužel platí, že evropské země mnohdy spoléhají na mimoevropské zdroje prostě proto, že jim prakticky nezbývá žádná jiná možnost. Domácí evropská výroba je totiž naprosto nedostatečná.

Nedávný článek na Politico.eu, který se obsáhle věnuje této opomíjené problematice a má výmluvný název Why Europe’s defense industry can’t keep up (Proč evropský obranný průmysl nestíhá), zmiňuje několik úskalí.

Proč evropský obranný průmysl nestíhá?

Jedním z nich je právě skutečnost, že složitější nákupy mohou v Evropě trvat i několik let a některé pokročilé zbraně jsou dostupné pouze mimo Evropu. Cituje mj. i Davida Choura, finančního ředitele největšího českého výrobce zbraní Czechoslovak Group (CSG).

Ten říká, že problémem evropského obranného průmyslu je, že je zvyklý vyrábět složité zbraně ve velmi malých sériích po dlouhou dobu, což vyhovuje mírové situaci s tím, že bezpečnostní prostředí se změnilo a jsou potřeba miliardové investice. První problém tedy představuje poddimenzovaná výroba, která bohužel není přizpůsobena současné situaci, kdy Evropa čelí bezprostřední hrozbě.

Roli hraje geopolitika

Jak také připomíná už citovaný článek, jsou to právě bilaterální vztahy geopolitické faktory, které rozhodují o tom, kde se peníze na obranu utratí. Uvádí se dva příklady. V září 2021 Francie nabídla Řecku dodávky tří fregat pro jeho loďstvo za tři miliardy eur poté, co nakonec ztroskotala dohoda s Austrálií. Macron také nabídl "strategické partnerství" na podporu desetiletí trvajícího sporu Atén se sousedním Tureckem, které si pravidelně činí značně sporné územní nároky v Egejském moři.

Naopak když se Polsko, jeden z největších dárců vojenské pomoci Ukrajině, rozhodlo doplnit své zásoby, vláda se obrátila na Jižní Koreu a v červenci podepsala rekordní smlouvu o dodávkách zbraní v hodnotě 14,5 miliardy eur.  

Varšava naznačila, že dováží zbraně z mimoevropských zemí částečně i proto, že Německo, přestože má třetí největší obranný průmysl v Evropě, neobměňuje své tanky dostatečně rychle. Berlín totiž dříve Polsku slíbil, že pošle moderní tanky výměnou za to, že Polsko pošle své tanky ze sovětské éry na Ukrajinu.

Země EU musí koordinovaně investovat do obrany

V Evropě rostou vojenské výdaje již pár let kvůli většímu tlaku ze strany USA, aby se i evropské země více podílely na společné obraně v rámci NATO a dávaly na svoji obranu alespoň 2 % HDP. Např. pobaltské země ale začaly zvyšovat své výdaje už po roce 2014 v reakci na anexi Krymu Ruskem.

Vnímaná ruská hrozba by pro Evropu měla být zároveň impulzem k tomu, aby lépe koordinovala investice do obrany. Dnes se tak bohužel děje často dost neefektivně, aniž by se zohledňovaly možnosti spolupráce s ostatními Evropskými zeměmi.

Bezpečnostní výzva Evropy naráží na typický problém současné EU. Úspěch závisí na sladění vlastních zájmů 27 členských států. Evropská unie jako celek tedy stojí před velikou výzvou a je především na všech členských zemích, aby to společně dokázaly změnit.

Hezký den a veselou mysl!

 

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 24.10.2022 8:00 | karma článku: 18,47 | přečteno: 448x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 519x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 777x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 844x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 254x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4414x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.