Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Japonsko dokazuje, že to jde i bez izolací

Japonsko bylo jednou z prvních zemí mimo Čínu zasažených COVID-19. Dnes má přitom méně nakažených než ČR, a to ani nezavedlo drakonické izolace. Motá to hlavy nejen zdravotnickým expertům…  

Na rozdíl od drakonických izolačních opatření v Číně, masových karantén v evropských zemích a nucených izolací obyvatel amerických měst, Japonsko žádné omezování pohybu nezavedlo. Omezení se sice dotkla školáků, jejichž školy byly uzavřeny, drtivá většina populace však žije zcela běžným životem. Vlaky v tokijské ranní špičce jsou obsazené k prasknutí a restaurace zůstávají otevřené.

Otázka je nasnadě: vyhnulo se Japonsko letící kulce, nebo na zásah teprve čeká? Vláda tvrdí, že je to její velmi rychlá až agresivní identifikace zdrojů nákaz, co zamezuje šíření viru. Díky tomu má být japonský počet nakažených v přepočtu na obyvatele jeden z nejmenších ve vyspělých státech (pozn. Japonsko má zhruba 126,4 mil. obyvatel). Kritici kontrují, že se země záměrně snažila udržet čísla nákaz nízká s cílem neohrozit Letní olympijské hry v červenci tohoto roku, které byly o rok odloženy teprve před týdnem.

Ať je to jak je, v každém případě nemá nyní země přeplněné nemocnice, ani zde není nárůst případů nějakých plicních poruch – a to přesto, že se nachází nedaleko od Číny a první případy se tu tak objevily už v lednu. Něco tak očividně dělají dobře!

 

Statistiky 29. 3. dopoledne v přehledech na https://www.idnes.cz/koronavirus/clanky

 

Kritika pomohla nastartovat opatření

Původní na první pohled slabá odpověď Japonska na šíření viru, stejně jako opatření kolem výletní lodi Diamond Princess, kde se během její karantény v Jokohamě virem nakazil zhruba každý pátý turista, nebo rozhodnutí ze začátku neomezovat cestování z Číny, otevřela prostor pro obavy, že se z Japonska může stát druhý Wuhan. Japonské uzavření škol totiž ve světle přísných karanténních opatření, která přijaly jiné státy, totiž stále vypadá jako nedostatečné.

Ale k 18. březnu 2020 zaznamenalo Japonsko jen něco málo přes 900 potvrzených případů, nepočítaje onu výletní loď. Toho dne byly Spojené státy, Francie a Německo daleko přes číslo 7 000, Itálie se blížila k cifře 36 000. Sousedící Jižní Korea, která zavedla masivní plošné testování (viz v článku Proč v Koreji oproti Itálii zvládají pandemii koronaviru?), měla k tomuto datu 8 500 potvrzených. K 29. 3. dopoledne má Japonsko oficiálně jen 1 693 nakažených.

 

K 18. 3. mělo Japonsko jen zhruba 900 nakažených, ač se zde první případy objevily nejdříve.

 

Profesor londýnské Královské Univerzity a bývalý šéf zdravotní politiky Světové zdravotnické organizace (WHO), Kenji Shibuya, vidí jen dvě vysvětlení. Japonsko buď dokázalo zamezit šíření viru, nebo k šíření teprve dojde. „Obě možnosti jsou odůvodnitelné, ale můj názor je, že Japonsko teprve na největší skokový nárůst čeká,“ řekl Shibuya. K tomu lze jen dodat, že osobně mohu zatím soudit jen čísla, která jsou teď, a ta jsou skutečně (minimálně zatím) relativně nízká, v porovnání s dalšími vyspělými zeměmi rozhodně. A také mohu vypsat skutečnosti, které potvrzují pravdivost spíše první varianty.

 

Včasné varování a důkladná příprava

Japonsko nepodcenilo prevenci. Důvodem včasného rozšíření povědomí o nebezpečí může být blízkost, v jaké se Japonsko vůči Číně nachází. Když se už v lednu objevil první komunitně nakažený, který necestoval do Číny, obchody se okamžitě začaly plnit dezinfekčními prostředky, prodej roušek raketově vzrostl a lidé sami začali přijímat vlastní opatření ve jménu ochrany veřejného zdraví.

Japonsko mělo to štěstí, že se do země dostal jen velmi malý počet osob nakažených virem SARS-CoV-2. Ti se poté zdržovali v dohledatelných a lehce izolovatelných oblastech,“ řekl k tomu Laurie Garrett, americký vědec a přispěvatel do časopisů o světovém zdravotnictví.

Země navíc disponuje i přirozenými výhodami, zejména proto, že podávání ruky a objímání je zde daleko méně časté než v ostatních zemích G7. V žebříčku mytí rukou se Japonsko umisťuje daleko výše než evropské země.

Podle zprávy japonských úřadů z 9. března také zhruba 80 % všech nakažených nedokázalo nakazit nikoho jiného. Co za tímto číslem stojí je ale stále předmětem debat, a sílí skepticismus, jestli vláda přistupuje k nebezpečí pandemie správně.

Vláda má ale poměrně jasno: „Mnoho zdrojů nákazy se podařilo objevit v relativně krátkém čase a v ranném stádiu,“ citoval z vládní zprávy premiér Japonska Shinzo Abe při svém projevu, v němž odůvodňoval proč Japonsko nemá v plánu vyhlásit stav nouze.

 

Japonci šli cestou rychlé reakce a jsou připraveni

Japonsko dále dramaticky navýšilo svou testovací kapacitu - i tak ale protestovalo k tomu 18. 3. jen asi 5 % toho, co sousedící Jižní Korea, a to navzdory daleko vyšší populaci. Předně v regionu Wakayama pak využili rychlého a cíleného testování naprosto všech v okolí jednoho potvrzeného nakaženého bez ohledu na cestovatelskou anamnézu. Vzhledem k tomu, že prvním nakaženým byl lékař, vyšlo to na 470 lidí. Také hned vydezinfikovali a vyčistili místa, kde nemocný byl – tedy nemocnici apod. V regionu se tak daří nemoci vzdorovat, což podrobněji popsaly i Lidovky.

Dost možná Japonsko ještě zasáhne nějaké skokové navýšení počtu případů. Stane-li se ale tak, je na něj ale připraveno lépe než ostatní země. Na 1 000 obyvatel disponuje 13 lůžky na JIP, nejvíce z celé skupiny G7, a dle dat Světové banky je to více než třikrát tolik, co má Itálie, Velká Británie či Kanada. Vývoj v Japonsku proto hodlám dále sledovat!

 

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

Související článek:

Proč v Koreji oproti Itálii zvládají pandemii koronaviru? - 

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=747339

Autor: Tomáš Zdechovský | neděle 29.3.2020 12:32 | karma článku: 40,13 | přečteno: 19505x
  • Další články autora

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma: 17,25 | Přečteno: 519x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma: 23,70 | Přečteno: 777x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma: 24,30 | Přečteno: 844x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma: 13,70 | Přečteno: 254x | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

12.6.2023 v 9:10 | Karma: 27,70 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Po Kallasové přišla řada na Zelenského, Rusko na něj vydalo zatykač

4. května 2024  16:30,  aktualizováno  19:12

Ruské úřady zahájily trestní řízení proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a...

Estonsku roste sebevědomí. Hovoří o blokádě proti Rusku v Baltském moři

4. května 2024  18:08

Sledujeme online Velitel estonské armády Martin Herem navrhuje spojencům se připravit na možnou blokádu ruských...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

  • Počet článků 678
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4414x
Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.