Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 21. září 2021 Matouš

Odsoudit nevinného českého řidiče ve Francii je zločin

3. 02. 2019 12:31:12
Jedete autem do práce. Zastaví vás policie a chce, abyste otevřeli kufr. Divíte se, ale poslechnete. Vždyť co se může stát? Jen vás zavřou za týrání lidí, protože vám tam nalezl bezdomovec. Když se odvoláte, trest vám zvýší...

Úvodní příklad možná někomu zní bizarně, realita je ale ještě absurdnější. Potvrdit to může řidič kamionu z Kladna Jiří Sagan. Ten 5. července loňského roku jel s kamionem ze Španělska přes Francii do Británie. Ve svém chladírenském voze vezl kukuřici při 3 °C. Kvůli bezpečnostním předpisům zastavil v noci na údajně bezpečném parkovišti, aby se mohl trochu prospat. Když se po pár hodinách probudil, zkontroloval vozidlo, zámky, zapsal údaje o kontrole a jel směrem ke Calais. Zde zcela bez komplikací prošel kontrolou od francouzských policistů a rozjel se k hranici s Anglií.

Jen po pár desítkách metrů se ale najednou začaly ozývat zvláštní rány. Okamžitě sjel ke krajnici a zastavil. Rozhodl se, že tedy otevře náklad, což se jinak kvůli bezpečnosti převážených potravin jen tak po cestě nesmí. Zámek šel otevřít velmi ztuha a vzhledem k tomu, že k ranám už slyšel i tlumené výkřiky, začal poprvé tušit, že se do chlaďáku přeci jen nějak dostali lidé. Okamžitě proto zavolal na opodál stojící celníky. Čekal totiž, že mu pomohou černé pasažéry zajistit.

V té Čečně Tě hledat nebudeme!

Celníci, kteří před tím potvrdili, že dokumenty i vůz jsou v pořádku a povolili další cestu, ale místo zajištění migrantů, „vzali do želízek“ šokovaného řidiče, který nebyl schopný slova. Z chlaďáku totiž postupně vylezlo hned 15 očividných nelegálních migrantů, jako první žena s pětiletým dítětem v náručí, zbytek muži. Všichni v nepříliš vhodném oblečení a podchlazení. V tu chvíli proto určitě vše muselo být velmi emotivní a zmatené – a někdo to musel odskákat. Řidič „kdesi z východu“ byl pro tento účel ideální, protože jej limitovala neznalost francouzštiny.

Došlo proto k podstatě okamžitému zadržení řidiče, zatímco migranté byli propuštěni na svobodu. Český řidič byl okamžitě označen za pašeráka a mafiána. Následovalo dramatické nasazení pout a zatčení. Zatímco jiné francouzské a španělské řidiče by v podobné situaci nejspíše pustili, zde prohlásili, že jej nebudou nikde v té Čečně hledat a hned ho proto odvedli do vyšetřovací místnosti. V tento moment Jiří Sagan naposledy stihl zavolat velmi krátce domů partnerce Gábině: „Je zle, našli mi tam migranty, vůbec nevím, kdy a jak se tam dostali. Vůbec nevím, co teď bude, jen mi hnusně nadávají do mafiánů...“

Tlumočení překladatelky do slovenštiny bylo naprosto tragické

Vyšetřování na místě proběhlo velice povrchně a extrémně zaujatě. Dokonce zajistili jen překlad po telefonu, a to od Slovenky, která sice možná uměla dobře francouzsky, ale prostě neuměla překládat tak, aby člověk pochopil smysl vět a jejich dopad. Nebyla schopná se na cokoliv zeptat, poradit, prostě čistě jen tlumočení, a to ještě velmi nekvalitní.

Jestli čekáte, že teď se do toho vložil český konzulát ve Francii, víc se mýlit nemůžete. Byla to zmiňovaná překladatelka, která pak zavolala domů paní Gábině informaci, že Jiří Sagan byl zatčen a je nyní ve vyšetřovací vazbě. Policie, která mu dohodila slovenskou překladatelku tvrdí, že kontaktovala ambasádu.

Všechny důkazy jsou jen v jeho prospěch

K prvnímu soudnímu stání došlo až koncem září, tedy po třech měsících od incidentu. Za celou tu dobu Jiří Sagan nemohl nikomu zavolat, prý by ovlivňoval svědky apod. Přeci vědí, že je součástí východní mafie. Z podkladů ve spisu pak vyplývá, že i další vyšetřování bylo plné procesních chyb. Právníka, Francouze, kterého Saganovi poskytla a zaplatila firma, viděl poprvé a naposled krátce před soudním stáním. Do té doby si nikdo jeho verzi nevyslechl, nikdo za ním do vězení nesměl. Francouzský prokurátor navrhoval maximální tresty, už i proto, že „týral lidi v mrazáku“ a někteří migranti z toho měli omrzliny.

I přes všechny ty procesní chyby se u soudu ukázalo, že:

 • Zámek byl poškozen a zpětně nainstalován na místo tak, aby to při běžné kontrole nebylo možné poznat.
 • Mezi migranty (případnými dalšími komplici) a Jiřím Saganem neproběhla nikdy žádná komunikace, a to ani e-mailová, ani telefonická. Kontrolovali i zprávy zaslané přes aplikaci WhatsApp apod. Vše prostě jen s rodinou či dispečerem z práce.
 • Nikde se nenašly žádné peníze či podezřelé transakce na účtech – a to kontrolovali i příbuzné Jiřího Sagana.
 • Spolehlivě se prokázalo, že řidič neměl jak poznat, že se v nákladovém prostoru po vstupu migrantů musela zvednout teplota. Byl tam automatický termostat, který prostě začal sám chladit víc, aby se ty 3 °C udržely.
 • Také bylo prokázáno, že řidič neměl jak poznat přítomnost migrantů na základě zvýšené hmotnosti návěsu. Byl už plně naložen, a v takovém případě hmotnost ani těch 15 lidí neudělá žádný rozdíl na jízdních vlastnostech vozu.
 • Bylo prokázáno, že proběhly řádné kontroly vozu, které byly i správně zdokumentovány.
 • HLAVNĚ: sami migranti zcela jasně svědčili ve prospěch Jiřího Sagana a všichni potvrdili, že do vozu vlezli násilně a bez jeho vědomí. Schválně si jej vytipovali, protože spal. Ozývat se začali, protože byli přesvědčení, že už jsou na území Anglie...

Jiří Sagan prostě měl být okamžitě propuštěn, protože proti němu soud neměl jediný důkaz, tedy kromě toho, že tam ti Iráčani, jak se později zjistilo, skutečně byli. Přesto dostal neskutečných 18 měsíců nepodmíněně a na dva roky zákaz vstupu do Francie. Iráčani byli ošetřeni, nakrmeni a po výslechu bez trestu propuštěni do péče neziskovek.

Jak více má řidič dokázat svou nevinu?

Po vynesení tohoto nejen pro mě zcela absurdního a neskutečného rozsudku rodina hledala pomoc, kde se dalo - až se dostali ke mně. Po projití zaslané dokumentace jsem okamžitě začal jednat. Bylo totiž jen deset dní na to se rozhodnout, co bude dál a jestli se proti rozsudku podá odvolání. Konzulát se ukázal jako zcela slepá cesta a muselo se proto jít přes medializaci a interpelaci na plénu – více v mém starším blogu Skandální rozsudek francouzské justice s českým řidičem a také v naší tiskové zprávě Tisková mluvčí MZV by měla přestat šířit fake news.

Odvolání se hodně rozmýšlelo, protože:

 • Původní právník řekl, že když se neodvolá, nejdéle začátkem dubna 2019 jej propustí za dobré chování a práci ve vězení. To mělo být výhodné předně kvůli tomu, že s odvolacími soudy se ve Francii opravdu nespěchá a dřív než na březen by to prý stejně nevyšlo.
 • Při odvolání mu mohou trest zvýšit, dostal teď prý prakticky nejnižší možný...
 • Chce okamžitě zálohu alespoň 10 000 euro, které rodina neměla a firma už odmítla další výlohy hradit, i když byli zcela přesvědčeni o jeho nevině. A kvůli těm dvoum důvodům výše to rodina chápala.

Díky medializaci případu se ale poměrně rychle podařilo sehnat českého právníka se specializací na francouzské právo a díky neuvěřitelnému vesnickému faráři Zdeňku Fučíkovi z Protivanova, který se rozhodl darovat rodině velkou část svých životních úspor a spolu se mnou se tak podílet na zaplacení soudních výloh, se mohlo podat blankytní odvolání. Všichni jsme věřili, že nyní Jiřího Sagana už musí propustit. Migranty z Iránu opravdu nedovezl, není žádný pašerák. Nic neudělal a je jasná oběť francouzské justice. Vždyť co jiného měl ještě dodat na svou obhajobu? Jaký jiný důkaz měl předložit? Byl tu odsouzen zcela nevinný člověk, který ke všemu přišel jak slepý k houslím! A skuteční pašeráci unikají!

Francie je odpovědná za migrační krizi

Po několika mých interpelacích se podařilo, že soud byl už 3. ledna, kdy jinak jsou justiční prázdniny. Věděl jsem, že vše neproběhlo ideálně, přesto jsem ještě pořád věřil, že je Francie právním státem a očividně zcela nevinného člověka hned propustí, už i proto, že jsem se dozvěděl víc o tom, jak skutečně funguje pašerácký byznys ve Francii, kvůli čemuž jsem poslal další oficiální dopis prezidentu Macronovi – podrobnosti a jeho kopie v tiskové zprávě ​Zdechovský opět apeloval na prezidenta Macrona, aby řešil situaci řidičů kamionů a zvláště Jiřího Sagana.

Francie ale očividně není právní stát. Potvrdil se totiž ten úplně nejhorší scénář, kdy českého řidiče nejen nepustili, ale ještě mu naprosto svévolně a bez jediného důvodu zvedli trest na 2 roky nepodmíněně a 4 roky zákaz vstupu do Francie, takže ani nebude moci dále pracovat pro současného španělského zaměstnavatele, protože všechny cesty do Británie jsou přes Francii.

To je špatné proto, že ve Španělsku paní Gábina podstupovala specializovanou léčbu její rakoviny. Tu už ale kvůli nedostatku financí musela nyní přerušit. Půl roku žila jen z úspor, zdravotní stav jí nedovoluje pracovat, navíc se kvůli celé situaci teď zhoršil. Je tedy velmi pravděpodobné, že odsouzení Jiřího Sagana bude mít naprosto katastrofické důsledky pro celou jeho rodinu.

Francouzi mají dvojí metr

Od roku 2015, co se situací řidičů kamionů systematicky zabývám, jsem se setkal se stovkami řidičů kamionu, kteří měli podobný problém. Namísto toho, aby Francie řešila, jak někdo byl z Pákistánu do Francie dovezen, začali Francouzi a Britové tvrdě postupovat proti řidičům, kteří jsou však obětmi. Způsobů, jak jim naskákali migranti do kamionů, bych mohl popsat stovky. Třeba střechou 290 km od Calais nebo jen při zastavení u krajnice na 7 minut, aby se přehodili řidiči... Pod článkem i jedno názorné video, kdy to řidič natočil.

Kdyby si také francouzští politici přečetli Globální pakt OSN k migraci, který tak hrdě podepisovali, našli by tam pasáž (článek 25e), že ten, kdo nevědomky převeze migranty, nemůže být postihován. To je v kontrastu k tomu, že francouzské úřady opakovaně nezadržely loď Lékařů bez hranic a dalších neziskovek, které jezdily do Libyjských vod nakládat migranty z Afriky a vozili je do Evropy. Díky tomu se totiž rozjel neskutečný migrační byznys pašeráků, za který nyní musí pykat český řidič Jiří Sagan!

Rozsudek je naprosto nespravedlivý

Postup francouzské justice si dokážu vysvětlit jedině tak, že jde o pomstu za to, že se Jiří Sagan opovážil odvolat a že systematicky upozorňujeme na bezpráví, které se ve Francii děje. Skuteční pašeráci zde totiž mají dostatek peněz na to zaplatit si „dobrého právníka“, dostanou jen půl roku, kdy jdou po třech měsících domů. A to díky "spravedlnosti" ve Francii, která v případě Jiřího Sagana byla neskutečně slepá a hluchá.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | neděle 3.2.2019 12:31 | karma článku: 46.59 | přečteno: 8799x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Proč máme jedny z nejdražších mobilních dat v EU?!

Minulý týden mě nadzvedla slova ministra Havlíčka, že vláda zlevnila mobilní data. Napsal jsem do googlu „Češi mají levná data“ a k mému nepřekvapení se mi zobrazily články, které tvrdily, že patříme k těm nejhorším v EU.

20.9.2021 v 8:35 | Karma článku: 38.78 | Přečteno: 5833 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

EU nepotřebuje další byrokratickou instituci!

Je potřeba zlepšit transparentnost, zní shodně už roky od evropských politiků napříč zeměmi. I v evropských institucích bohužel dochází k netransparentnosti, porušování etických norem a nedaří se zabránit ani vzniku střetu zájmů.

13.9.2021 v 9:37 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 499 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Elektromobilita je slepá cesta!

Dohoda, známá jako Green Deal, si vytkla skutečně ambiciózní cíle. Do roku 2030 by měla Evropa snížit produkci skleníkových plynů alespoň o 50 % ve srovnání s rokem 1990. Navíc do roku 2050 se má Evropa stát uhlíkově neutrální.

6.9.2021 v 11:00 | Karma článku: 45.74 | Přečteno: 12248 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč jsem zkusil digitální detox?

Jak často se vám stává, že po ranním probuzení jako první sáhnete po mobilním telefonu a začnete projíždět sociální sítě? Takřka každý den? Pak byste měli zvážit digitální detox. Já sám jsem si to vyzkoušel. Byl to skvělý pocit.

30.8.2021 v 9:46 | Karma článku: 31.51 | Přečteno: 3949 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Markéta Vyvlečková

Mejdan paní Maláčové budou splácet ještě naše vnoučata

V neděli jsem si na chvíli zapnula diskusi na Primě, kde vystupovala paní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Tolik arogance a nekompetentnosti jsem dlouho neviděla. A víte, co je na tom nejhorší?

21.9.2021 v 8:48 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 109 | Diskuse

Kateřina Valachová

Že si půjčujeme na důchodce? Hanebné tvrzení

Blíží se volby. Takže si jdou všichni politici po krku. Dokonce ještě více, než obvykle. Což je co říct. Občas je to jen kolorit a taková hra okolo, některá tvrzení jsou ale nebezpečná. Třeba to, že si půjčujeme na důchody.

21.9.2021 v 8:23 | Karma článku: 6.29 | Přečteno: 106 | Diskuse

Antonín Fryč

Propadák ve výstavbě dálnic

Za posledních 10 let jsme se propadli ve výstavbě a rekonstrukci dálniční sítě na 76. místo ve srovnání s jinými zeměmi. Jsme dokonce i za neznámou africkou zemí Burundi.

20.9.2021 v 19:49 | Karma článku: 15.46 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jiří Paroubek

Je míra inflace v Česku opravdu hrozbou?

Vývoj inflace v České republice v letech 2013 – 2019 byl na velmi přijatelných hodnotách. Zejména pak ale v letech 2014 – 2016.

20.9.2021 v 10:54 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 201 | Diskuse

Radomil Bábek

Malí podnikatelé a živnostníci – (zatím) bez vlivu a politického zastoupení

V naší zemi podniká milion živnostníků a několik set tisíc malých a středních podnikatelů. Kromě jiných ekonomických a společenských přínosů jsou podnikatelé a živnostníci společně se svými zaměstnanci jediní, kdo živí tento stát.

20.9.2021 v 10:45 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 172 | Diskuse
Počet článků 581 Celková karma 28.48 Průměrná čtenost 4685

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz