Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Potvrzeno: Mafie zneužívala neziskovky pro svůj migrační byznys

13. 07. 2020 7:50:22
Nikoho už asi nepřekvapí, že na nelegální migraci (nejen) v oblasti Středozemního moře vydělává organizovaný zločin. A co dělá celou věc ještě horší, je skutečnost, že na pašování lidí mají podíl i některé neziskové organizace.

Neziskové organizace se samozřejmě brání s tím, že pouze zachraňují lidi či pomáhají potřebným. Není to ale vždy pravda. Už jsem psal před třemi lety, že některé neziskové organizace svým jednáním bohužel vědomě pomáhaly pašerákům s převážením lidí na evropskou pevninu. Důkazy o spolupráci pašeráků a neziskovek shromážděné italskou policií byly už tehdy naprosto nesporné.

Pro řadu liberálů a salónních levičáků jsem se kvůli těmto tvrzením o spojení některých neziskovek s organizovaným zločinem stal úhlavním nepřítelem. Hloupě a bez jakýchkoli smysluplných argumentů mě obviňovali z rasismu a šíření nenávisti. Nebyli schopní pochopit, že odmítáním boje s ilegální migrací se pouze napomáhá organizovaného zločinu.

Na migračním byznysu má obrovský podíl také mafie. V minulosti jsem už upozorňoval na to, jak 'Ndrangheta, nejmocnější mafiánská skupina na světě, využívala nelegální migranty na Kalábrii k práci na sklizni ovoce a zeleniny v naprosto nedůstojných podmínkách a za minimální mzdu. Sicilské nevěstince byly plné žen a dívek, které si mafiánští bossové jezdili vybírat do Libye, a pak si je nechali „zadarmo“ přes dvě německé neziskovky poslat přes Středozemní moře. Ty italská policie prověřuje kvůli výpovědím zadržených migrantů, kterým dávali pašeráci instrukce s tím, že je po několika kilometrech lodě neziskovek vyzvednou.

'Ndrangheta se schovávala i za katolickou charitu

Lidé z organizovaného zločinu dokázali vydělávat na ilegální migraci i jinými způsoby. Zmíněná kalabrijská 'Ndrangheta je totiž spojená i s jedním dalším šokujícím případem týkajícím se špinavého byznysu s ilegální migrací.

Policie rozkryla, že Sant'Anna, jedno z největších italských center pro migranty, které spravovala konfraternita Misericordia ve městě Isola di Capo Rizzuto, byla po dobu více než deseti let ovládané mafií. Za tu dobu si 'Ndrangheta, přesněji jeden z jejích klanů, přišel na 36 milionů eur, tedy zhruba třetinu z celkových 105 milionů určených na pomoc migrantům.

Kalábrijská 'Ndrangheta systematicky získávala peníze ze státní pokladny pod zástěrkou pomoci migrantům a za asistence stovek dobrovolníků, kteří o působení mafie neměli nejmenší tušení. Část státních peněz určená na provoz tohoto centra pro migranty zřízeného charitou tak byla zpronevěřena a skončila v rukou lidí patřících k organizovanému zločinu.

Podezření, že v zařízení, v němž jeden čas pobývalo až 1500 lidí, něco není v pořádku, existovala poměrně dlouho. Už v roce 2013 inspekce odhalila, že uprchlíci dostávali pouze malé porce jídla, které bylo ještě ke všemu prošlé. Centrum navíc nelegálně hostilo 70 nezletilých bez doprovodu v leteckých hangárech, kde byly jen dvě toalety.

O rok později zase místní prefektura naznačovala, že počet lidí v centru může být nadsazený s tím, že jeho vedení bere peníze za migranty, kteří ve skutečnosti neexistovali. V roce 2015 také italský magazín L'Espresso poukázal na to, že lidi ve vedení zařízení kradli finance a peníze získávali tím, že nechávali migranty hladovět. „Pokud se od organizace předpokládalo, že zajistí 500 jídel, zajistila jich jen 300 a zbytek zůstal hladovět,“ prohlásil známý protimafiánský prokurátor Nicola Gratteri.

Mezi odsouzenými byl i kněz

V květnu roku 2017 provedla policie rozsáhlou razii pod krycím názvem Jonny. O tom, jak rozsáhlá zde byla činnost mafie, svědčí skutečnost, že vyšetřováno bylo poté cekem 124 osob a 68 lidí bylo zatčeno. Letos na konci června proces skončil a padlo při něm celkem 22 rozsudků odnětí svobody na celkem 150 let.

Mezi odsouzenými byl i suspendovaný kněz Edoardo Scordio, který stál u založení centra pro příjem migrantů. Za zločinné spolčení byl odsouzený ke 14 a půl rokům nepodmíněně. I jemu plynul prospěch ze spolupráce s mafií a shrábl část peněz. Zatímco lidé v zařízení strádali či dokonce hladověli, dnes už bývalý kněz si mohl dovolit utrácet ve velkém peníze za drahé hotely, restaurace a kvalitní vína a ve svých třech sejfech měl při policejní razii tisíce eur.

Bohužel mafií byla zneužita i charita, která byla kvůli nelegální migraci ve spojení s organizovaným zločinem vydělávajícím na ilegální imigraci. Jednalo se o další z případů, kdy se na byznysu s migrací bohužel spolupodíleli i lidé tvrdící, že dělají bohulibou činnost.

I zde se tak potvrzuje pravdivost mých dřívějších slov a ukazuje se naprosté zatemnění mysli mnoha levicových intelektuálů. Nechtějí vidět, že z nelegální migrace má největší prospěch organizovaný zločin, proto je třeba ji důsledně potírat. Nezbývá proto než to stále opakovat, vysvětlovat a doufat, že se jim po všech těch rozsudcích a dalších odhaleních konečně rozsvítí. Extrémista není ten, kdo na nepravost poukazuje, ale ten, kdo o ní mlčí a snaží se dělat, že neexistuje.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Související blogy:

Chceme dát přistěhovalectví jasná pravidla, říká Tomáš Zdechovský (leden 2015)

https://info.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=442320

Jaký je rozdíl mezi některými neziskovkami a pašeráky? Bohužel žádný –

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=617515

Nelegální migrace zavádí v Evropě novodobé otrokářství –

https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=673080

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 13.7.2020 7:50 | karma článku: 46.35 | přečteno: 17012x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Vdej se, nebo zemřeš. Německo nezvládá dětské svatby

V tichosti německých přistěhovaleckých komunit uzavřelo od roku 2017, kdy vstoupil v platnost „zákon o boji proti dětskému manželství“, sňatek už minimálně 813 dětí mladších 18 let. Úřady neví, jak situaci řešit.

23.11.2020 v 7:14 | Karma článku: 46.45 | Přečteno: 12252 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Přes počítač se prvňák číst a psát nenaučí

Česko aktuálně rozděluje otázka, jestli pustit prvňáčky do škol. Děti jsou totiž nezřídka superpřenašeči koronaviru, zároveň ale potřebují osobní asistenci. Jak ale ukazují taiwanské zkušenosti, je nutné hledat kompromis

16.11.2020 v 9:07 | Karma článku: 34.20 | Přečteno: 3872 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Francie prohrává boj s radikálním islamismem na plné čáře

Radikální islamismus a terorismus, který z něho vychází, jsou v Evropě bohužel stále přítomné. A představují natolik závažnou hrozbu pro naši svobodu a bezpečnost, že je nemůže a nesmí zastínit ani koronakrize

9.11.2020 v 7:23 | Karma článku: 46.28 | Přečteno: 23634 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč česká justice opakovaně selhává

Výživné stanovené z hrubého ročního obratu, odsouzení na 8 let jen na základě pochybných pachových stop, či zbavení se dluhu tvrzením, že byl podepsán prázdný papír – to jsou další 3 příběhy z kategorie „děsy české justice".

2.11.2020 v 7:15 | Karma článku: 31.01 | Přečteno: 1491 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Ivan Smetana

Frýdecko-místecká epidemie zasáhla i kraj vedený Ivo Vondrákem

O jakou epidemii že to jde? Vyhýbání se odpovědím, arogance z pozice moci a obklopování se lháři z řad politiků.

30.11.2020 v 11:29 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 594 | Diskuse

Anna Gamanová

Hledá se nový obytný okrsek v rámci programu SPARCS

Aktuálně spolupracuje Město Kladno a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB, který sídlí na Dříni) na výběru lokalit pro výstavbu energeticky inovativních projektů.

30.11.2020 v 10:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Roman Onderka

Jak by měly vypadat levicové daně

Dramatický spor o způsob rušení tak zvané superhrubé mzdy otevřel konečně po delší době skutečně politický problém. Protože nastavení daňového systému není jen ekonomická otázka, ale také zásadní ideový střet.

30.11.2020 v 8:14 | Karma článku: 10.02 | Přečteno: 338 | Diskuse

Dalibor Uhlíř

Přicházíme o jednu svobodu za druhou

Svět vypadá jinak, než před pár měsíci nebo lety. Omezování svobod však přichází plíživě a většině lidí tyto kroky nevadí natolik, aby něco udělali. Svoboda je nejvyšší hodnotou, kterou je třeba neustále hájit a bojovat za ni.

29.11.2020 v 19:07 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 730 | Diskuse

Petr Hannig

Nezámýšlený, či snad zamýšlený, efekt koronakrize

Jsem smutný z toho, jak vir způsobil asi nepřekonatelný příkop mezi vlastenecky smýšlejícími lidmi. Já jsem pro bezpečnost, ale přece jenom bych povolil otevření malých provozoven, obchodů, restaurací za respektování hygieny.

28.11.2020 v 18:48 | Karma článku: 45.31 | Přečteno: 3110 |
Počet článků 540 Celková karma 35.50 Průměrná čtenost 4737

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz