Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

3. 07. 2023 7:30:27
Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

Bohužel se v této souvislosti málo zmiňuje, že problém pro evropskou bezpečnost nemusí představovat např. jen otevřeně proruská propaganda zvnějšku či šíření hoaxů pomocí řetězových mailů. Má totiž i jiné podoby.

Může se totiž jednat i o na první pohled líbivě a ušlechtile vypadající činnost levicových nevládních organizací. Tak třeba Francie dlouhodobě čelí náporu protijaderné propagandy z Německa. Mají ji na svědomí levicové nevládky snažící se ovlivňovat politiky, vědce a obecně místní elity.

Sabotáž francouzského jaderného průmyslu

Upozornil na to francouzský časopis l ́Express, který se odvolává na studii akademického pracoviště l’Ecole de guerre économique, jež mluví dokonce o sabotáži francouzského jaderného průmyslu.

Zmiňované jsou zde konkrétně dvě levicové nadace stavějící se proti jaderné energii: Jednak je to Rosa-Luxemburg-Stiftung (blízká radikálně levicové straně Die Linke) a dále také Heinrich-Böll-Stiftung (blízká německým Zeleným).

Obě z nich mají jasný úkol: změnit vnímání tamní občanské společnosti a v konečném důsledku ovlivnit politiku ve prospěch Německa. Cílem jejich aktivit je oslabit francouzský průmysl a ekonomiku obecně a zajištění hegemonie v těchto oblastech na evropské úrovni.

Německo usiluje o destabilizaci francouzského jaderného průmyslu blokováním evropských institucí a neustálým tlakem na evropskou politiku.

Podle autora studie Christiana Harbulota za veškerou rétorikou o spolupráci mezi členskými státy Evropské unie dělá Německo vše pro to, aby zabránilo francouzskému průmyslu využívat levnou energii a získalo tak významnou konkurenční výhodu.

Hrozba pro energetickou bezpečnost

Studie zmiňuje, že obě politické nadace se pod pláštíkem morálky uchylují k četným a někdy sporným strategiím ovlivňování. Jaké prostředky k tomu využívají?

Má se jednat o vypracovávání dokumentů s protijaderným narativem, vedení elit prostřednictvím vzdělávacích kurzů - doktorandských grantů, navštěvování a setkávání se zahraničními politiky, vytváření aliancí s některými nevládními organizacemi nebo ekologickými stranami.

Každému asi musí být jasné, že zmíněné neziskové organizace rozhodně neusilují o výrobu zelenější elektřiny. Ostatně Francie díky vysokému podílu jádra a obnovitelných zdrojů vyrábí spolu se skandinávskými zeměmi jednu z nejčistších energií v Evropě.

A ano, díky svému mixu jaderné energie a obnovitelných zdrojů má mnohem čistší výrobu elektřiny než Německo, které muselo kvůli uzavření jaderných elektráren vzít alespoň dočasně na milost „špinavé“ uhelné elektrárny.

Pokud by oběma německým nadacím šlo o zelenější energii ve Francii, jejich činnost by byla naprosto zbytečná. Naopak by dávalo mnohem větší smysl, kdyby nějaké francouzské projaderné nadace mistrovaly Německo.

Cílem je oslabení francouzského jaderného průmyslu

Důsledky by v takovém případě byly nedozírné. Potíže by v současné propojené Evropě nepocítila jen Francie. Za současné situace, kdy celý kontinent stále musí řešit energetickou krizi, to samozřejmě platí dvojnásob.

Nejen pro druhou největší zemi EU, ale i celou Evropu by prosazení cílů německých nevládních organizací, tedy omezení jádra, znamenalo cestu k totální katastrofě. I samotné Německo, které nyní samo muselo přinejmenším v květnu energii dovážet mj. z Francie, by se samo střelilo do vlastní nohy a s ním by to navíc odnesly také další země.

Prosazení cílů obou nadací by prospělo především Rusku, které si nepřeje nic jiného, než Evropu bez stabilních zdrojů a energeticky nesoběstačnou. Jinými slovy, jejich činnost představuje přímou hrozbu pro evropskou energetickou bezpečnost.

Z toho všeho, co zde bylo zmíněno, vyplývá jediné: V zájmu Francie a energetické bezpečnosti celé Evropy by se měla činnost takových organizací začít velmi bedlivě sledovat.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 3.7.2023 7:30 | karma článku: 23.54 | přečteno: 742x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 483 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 808 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

PROSAZUJI ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA

Již od minulého volebního období se věnuji problematice propan-butanových lahví a obchodu s propan-butanem. V této záležitosti spolupracuji s vedením Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem.

27.11.2023 v 20:49 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 150 |

Daniela Kovářová

Důchody aneb jak funguje můj stát

Je-li vám třicet nebo čtyřicet, asi se vás důchodové téma nijak zvlášť nedotýká. Ale jakmile se vám přiblíží důchodový věk, lehce zpozorníte. Tak mám pro ty z vás, kteří se k němu blížíte, několik praktických konstatování.

27.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 30.98 | Přečteno: 760 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kyberobrana evropských institucí je žalostní. Teď to změníme

V posledních letech jsme svědky obrovského nárůstu kyberútoků, které směřují právě na evropské instituce.

23.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 123 | Diskuse

Petr Lachnit

Fotbal - odraz společnosti

Jestli vás zajímá, jaká je hospodářská situace krajů, regionů nebo míst, stačí podívat se na fotbalové tabulky. Kdo má peníze, má fotbal.

23.11.2023 v 8:51 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 270 | Diskuse

Kateřina Konečná

Je na čase zkrotit divoké krátkodobé pronájmy. A pomoci bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů nabízených skrze online platformy, jako je například Airbnb, můžou být sice výhodné díky relativně nízkým cenám pro turisty, místním však obvykle přínosem nejsou.

22.11.2023 v 18:22 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 416 | Diskuse
Počet článků 678 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4402

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...