Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Opravdu jsou elektromobily tak skvělou alternativou?

12. 06. 2023 9:10:41
Z neznámého důvodů stále převládá u mnohých přesvědčení, že vozidla se spalovacím motorem budou v dohledné době nevyhnutelně nahrazená elektromobily. Pochybnosti jsou ale rozhodně na místě.

Několik nedávných zjištění svědčí o tom, že elektromobily nemusí představovat zdaleka tak skvělou alternativu ke spalovacím motorům, jak se může na první pohled zdát.

Konec pohádky o Tesle

Obří únik interních dokumentů z této slavné automobilky (tzv. Tesla Papers) vynesl na světlo podrobnosti o praktikách firmy a problémech, s nimiž se elektromobily této značky potýkají. Jedná se o celkem 100 gigabytů důvěrných dat, která vynesl neznámý informátor a předal je německému deníku Handelsblatt. Dokumenty ukazují výrobce elektromobilů v ne zrovna lichotivém světle.

Uniklá data obsahují mj. tisíce záznamů o hlášených poruchách, škodách a závadách v posledních sedmi letech. Majitelé vozů Tesla si velmi často stěžovali např. na asistenční systémy, automatické parkování či navigaci.

Dalším problémem bylo třeba i náhlé „nouzové“ brzdění z plné rychlosti či neřízené samovolné zrychlení. Mezi uniklými dokumenty jsou také záznamy interní komunikace mechaniků a inženýrů, kteří si v takových případech nevěděli vůbec rady.

Za nejzávažnější můžeme patrně považovat několik tisíc případů selhání „autopilota.“ V řadě z nich skončilo toto selhání nehodou. Ve 2 400 případech se jednalo o problém „samočinného zrychlování.“ Dále pak bylo hlášeno 1 500 problémů s bržděním a další čtyři stovky případů se týkaly tzv. fantomového zastavení, kdy vůz nouzově zastavil kvůli nějaké domnělé, ale neexistující překážce.

Důsledkem těchto výpadků vozidla často např. skončila v příkopu, či narazila do zdi nebo protijedoucích vozidel. Někdy se jednalo jen o lehkou nehodu, v některých případech však byly následky bohužel fatální.

Uniklé záznamy také ukazují, že některé závady asistenčních systémů, o nichž Tesla veřejně prohlásila už v roce 2016, že jsou vyřešené, měly ve skutečnosti k dořešení daleko a působily škody na majetku a životech ještě v roce 2021!

Přístup zaměstnanců společnosti k zákazníkům

Ve srovnání s tím působí jako vcelku nepatrná maličkost odhalení, že zaměstnanci Tesly byly vyzýváni k tomu, aby směrem navenek užívali jen ústní formu komunikace, aby se zákazníci nemohli u soudu opřít o nic jiného než o svá nepodložená ústní tvrzení.

To vše se navíc děje více než měsíc poté, co vyšlo najevo, že zaměstnanci Tesly mezi lety 2019-22 nahlíželi pomocí kamer umístěných ve vozech do domů a garáží majitelů aut. A kamerové záběry, které považovali za vtipné či nějakým způsobem zajímavé, si sdíleli mezi sebou.

Končí tak pohádka o Tesle coby průkopnické společnosti geniálního a zároveň excentrického miliardáře a vizionáře Elona Muska. Čekalo se, že Tesla bude udávat směr, kterým se v budoucnosti bude ubírat automobilismus a vůbec veškerý technologický vývoj. Dneska už to neplatí. Společnost má mnoho co vysvětlovat, pokud jde o kvalitu jejích výrobků a také naprosto šokující přístup k jejím zákazníkům.

Nepoužitelná ojetina

Zmínili jsme zatím jen jednu automobilku produkující vozy na elektrický pohon, byť se jedná o tu nejznámější. Máme ale ještě další problém, který se týká elektromobilů všech značek a řeší se dlouhodobě. Jak asi každý ví, elektromobil stále není zrovna levnou záležitostí. Vedle drahé pořizovací ceny mají tyto vozy také omezenou dobu využitelnosti.

Kupující nového vozidla musí počítat s tím, že jeho prodej opravdu nebude výhodný. Nejedná se ale o nic překvapivého. Zvláště omezená životnost baterek a cena náhradních akumulátorů a vůbec surovin nutných pro jejich výrobu mají klíčový podíl na jejich vysoké ceně. Vědělo se už dlouho, že něco takového je třeba očekávat a nyní se to projevuje naplno.

Ne překvapivě také vyznívají závěry analýzy vývoje reálných prodejních cen ojetých vozů od společnosti Autovista. Podle jejích zjištění jsou ceny ojetých benzinových, naftových, ale i hybridních vozů na trhu s ojetými auty stále vysoké.

U elektrických vozů to ale neplatí. Tzv. Glass's Guide zmíněné společnosti, který sleduje zůstatkové hodnoty aut po třech letech provozu a 58 tisících najetých km, hovoří jasně: Z původních pořizovacích cen elektrických aut zbývá i po tomto vcelku malém zápřahu v průměru jen 47,6 procenta původní ceny, tedy méně než polovina.

Naopak i třeba jen běžné hybridní vozy si drží dokonce 72,8 procenta původní ceny, benzinová vozidla 67,1 procenta a auta s dieselovými motory mezi 60 a 70 procenty. Jedná se sice o data z Velké Británie, nicméně není důvod předpokládat, že by jinde byla situace diametrálně odlišná.

Opravdu nižší náklady?

Pak máme ještě jeden problém. Kdykoli je řeč o cenách automobilů, musíme samozřejmě zohlednit i dlouhodobé náklady spojené s jejich užíváním. Jako výhoda elektromobilů bývají zmiňované právě nižší provozní náklady. Ani to už nyní ale neplatí. Svoji roli zde samozřejmě sehrála i energetická krize a s ní spojený vzrůst cen energií.

Dobíjení elektromobilů je o dost dražší než tankování spalovacího auta. Nižší ceny byly v minulosti dané především nižším či dokonce nulovým daňovým zatížením elektřiny ve srovnání benzinem nebo naftou, u nichž je velká část ceny daná právě zdaněním.

Navíc při masovějším užívání elektromobilů by peníze vybírané na daňovém zatížení benzínu a nafty citelně chyběly a bylo by je třeba vybrat jinde. A to nemluvím o tom, že rozšíření elektromobility přinese vyšší spotřebu elektrické energie a za takové situace lze předpokládat i zvýšení jejích cen.

Srovnání vozidel

Server Autoforum připomíná zajímavé srovnání mezi cenou provozu Volkswagenu Golf 1,5 TSI se 150 koňmi a srovnatelného VW ID.3 S s 204 koňmi, o němž se nedávno psalo v Auto Bild, rubrice německého deníku Bild věnované automobilům. Pro srovnání použili spotřebu 6,5 litru benzinu na 100 km u Golfu a 21,3 kWh elektrické energie u ID.3.

U Golfu vyšla při zohlednění průměrné aktuální ceny za 1 litr paliva průměrná cena paliva na 100 km na 11,62 eur (asi 275 Kč). U elektrického modelu ID.3 je sice možné platit i méně, ale pouze při nabíjení doma, což je pomalé a opravdu to nelze srovnávat s tankováním na cestách.

V případě nabíjení po cestě musí řidiči počítat s tím, že budou čekat mnohonásobně déle než u čerpací stanice také platit významně víc. I nejlevnější (a pomalé) nabití ID.3 na 100 km jízdy u společnosti EnBW vyšlo na 12,99 eur, tedy asi na 308 Kč. U rychlejšího Ionity už to bylo 16,83 eur (399 Kč), u Shellu 13,98 eur (331 Kč), u Allega 18,10 eur (429 Kč) a u Tesly nejméně 14,05 eur (333 Kč). Ve všech případech se tedy jednalo o významně vyšší částku než v případě benzínu.

Čas na další alternativy

Zkrátka a dobře, pořídit si elektrovůz rozhodně není příliš motivující. Za jejich pořízení musí dát kupující mnohem víc peněz ve srovnání s vozem se spalovacím motorem, nemluvě o celkově vyšších nákladech. A ještě je třeba počítat s dramaticky vyšší ztrátou hodnoty, což představuje problém pro první majitele.

Mohlo by se zdát, že to může být dobrá zpráva alespoň pro kupce ojetin. Není to ale tak, pokud vezmeme v úvahu, co těmto nešťastným kupcům někdy zbude v ruce už po pár týdnech. Rozhodně se nejedná o žádnou výhru. Právě naopak.

Jedna věc je tedy jasná: Elektromobily vyjdou draze a nic nenasvědčuje tomu, že by v dohledné době mohla přijít nějaká změna k lepšímu. Nastal čas začít více přemýšlet také o jiných čistších alternativách, o nichž zatím slýcháme spíše výjimečně. Máme zde třeba vodík nebo syntetická paliva.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 12.6.2023 9:10 | karma článku: 27.59 | přečteno: 1002x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 483 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma článku: 23.54 | Přečteno: 742 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 808 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

PROSAZUJI ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA

Již od minulého volebního období se věnuji problematice propan-butanových lahví a obchodu s propan-butanem. V této záležitosti spolupracuji s vedením Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem.

27.11.2023 v 20:49 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 150 |

Daniela Kovářová

Důchody aneb jak funguje můj stát

Je-li vám třicet nebo čtyřicet, asi se vás důchodové téma nijak zvlášť nedotýká. Ale jakmile se vám přiblíží důchodový věk, lehce zpozorníte. Tak mám pro ty z vás, kteří se k němu blížíte, několik praktických konstatování.

27.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 30.98 | Přečteno: 760 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kyberobrana evropských institucí je žalostní. Teď to změníme

V posledních letech jsme svědky obrovského nárůstu kyberútoků, které směřují právě na evropské instituce.

23.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 123 | Diskuse

Petr Lachnit

Fotbal - odraz společnosti

Jestli vás zajímá, jaká je hospodářská situace krajů, regionů nebo míst, stačí podívat se na fotbalové tabulky. Kdo má peníze, má fotbal.

23.11.2023 v 8:51 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 270 | Diskuse

Kateřina Konečná

Je na čase zkrotit divoké krátkodobé pronájmy. A pomoci bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů nabízených skrze online platformy, jako je například Airbnb, můžou být sice výhodné díky relativně nízkým cenám pro turisty, místním však obvykle přínosem nejsou.

22.11.2023 v 18:22 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 416 | Diskuse
Počet článků 678 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4402

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...