Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

5. 06. 2023 8:05:08
Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

Obzvláště zajímavé jsou v poslední době některé návrhy, jak těmto projevům zamezit a jakým způsobem je můžeme zvrátit. Asi nikomu nemohla uniknout činnost klimaaktivistického sdružení Poslední generace (Letzte Generation) působícího v Německu a Rakousku.

Za svoji krátkou existenci už si dokázalo vydobýt slušné renomé především svým blokováním silnic a ničením kulturních památek. Hlavní ideolog Poslední generace, německý ekonom Helge Peukert, přišel na blogu OXI s naprosto originálním plánem, jak zachránit Zemi před zkázou. Některé návrhy jsou opravdu zajímavé.

Geniální plán zničení ekonomiky

Plán počítá se snížením emisí skleníkových plynů v Evropské unii na čistou nulu do roku 2035. Co by obnášelo naplnění tohoto plánu? Životy nás všech by se změnily od základů. S mnoha věcmi, na které jsme nyní zvyklí, bychom se zřejmě museli rozloučit.

Vezměme si třeba obyčejné rozdělávání ohně, jehož objev představoval kdysi v dávných prehistorických dobách zlomový bod v technologickém rozvoji a posunul lidstvo mílovými kroky směrem kupředu.

Pokud bychom měli přispět k naplnění cíle zeleného ekonoma, nastal by pro lidi konec jakéhokoli rozdělávání ohňů, grilování, spalování plodin a zahradního odpadu. Opravdovou výzvou je také omezení množství odpadu z domácností na 10 %, což samozřejmě fakticky předpokládá i konec veškeré spotřeby čehokoli.

Obrovské změny by nastaly i v dopravě

Realizaci cílů Peukertova plánu by velice krutě pocítili úplně všichni řidiči, protože by byly demontovány silnice a dálnice. Zřejmě proto nebude jiná možnost, než jezdit po prašných cestách bez pevného povrchu.

Nemáme tady však jen dopravu po souši, ale i vodu a vzduch. Často a rádi cestujete letadlem nebo lodí? Taky chyba. Na obojí můžete hodně rychle zapomenout. Mezi požadavky najdeme zákaz výletních lodí a vedle toho i nízkonákladových leteckých společností a vůbec omezení letecké dopravy spojené se zavřením většiny letišť.

Omezení průmyslu

Mnohá průmyslová a výrobní odvětví mají být z velké části omezena také. Jmenovitě je zmíněný automobilový průmysl, chemický průmysl, fosilní paliva, těžba dřeva, hnojiva, kovy a třeba také finanční sektor.

Utrum by dostala i prakticky veškerá nová stavební činnost, s výjimkou nutných nových staveb a domů s nulovými emisemi. Z velké části bychom se tedy vrátili do časů před průmyslovou revolucí.

Proměnou od základů by prošlo i naše stravování, zvláště pokud máte rádi a jíte maso. Součástí záchranného plánu je i zákaz konzumace masa a uzenářských výrobků, případně pouze příděly na „nízké, maximální kvóty na hlavu.“

Daň z dýchání

Hlavním zdroje příjmů státu mají představovat daň z emisí oxidu uhličitého ve výši pěti procent ročního příjmu na každou tunu CO2 nad spotřebu dvou tun oxidu uhličitého na osobu. Nejspíše to bude znamenat i zavedení daně pro každého člověka za to, že vůbec dýchá. Zato bychom ale neplatili žádné DPH a pracovní doba by měla být omezena na maximálně 25 hodin týdně. A to se opravdu vyplatí za situace, kdy ekonomika přestane fungovat.

Kdyžto to tedy celé shrneme, jedná se o opravdu originální a geniální plán totální destrukce celého hospodářství. Jeho autor by měl za svůj velmi neotřelý přístup aspirovat na Nobelovu cenu za ekonomii, protože tak dokonale promyšlený návrh cíleného zničení hospodářství a zchudnutí obyvatel jsme tu opravdu ještě neměli.

Na samotný závěr bych se rád vrátil k onomu požáru v Českém Švýcarsku, kterým článek začínal. Zvláště daň z emisí oxidu uhličitého má své opodstatnění. Známá aktivistka Michaela Pixová to řekla přesně, když na Twitteru v reakci na dopadení pachatele požáru tvrdila, že není možné házet antropogenní klimatickou změnu na jednoho člověka se zapalovačem.

Vinu nesou úplně všichni lidé

Nemělo by zůstat jen u placení daně z emisí CO2 či (ne)dobrovolného zchudnutí. Všichni lidé by (nejen v Česku) měli coby viníci klimatické změny jít do vězení stejně jako samotný člověk, který má na svědomí onen inkriminovaný požár. Věřím, že všichni aktivisté půjdou příkladem a další lidé je budou následovat.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 5.6.2023 8:05 | karma článku: 21.94 | přečteno: 704x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 483 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma článku: 23.54 | Přečteno: 742 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 808 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

PROSAZUJI ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA

Již od minulého volebního období se věnuji problematice propan-butanových lahví a obchodu s propan-butanem. V této záležitosti spolupracuji s vedením Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem.

27.11.2023 v 20:49 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 150 |

Daniela Kovářová

Důchody aneb jak funguje můj stát

Je-li vám třicet nebo čtyřicet, asi se vás důchodové téma nijak zvlášť nedotýká. Ale jakmile se vám přiblíží důchodový věk, lehce zpozorníte. Tak mám pro ty z vás, kteří se k němu blížíte, několik praktických konstatování.

27.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 31.05 | Přečteno: 761 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kyberobrana evropských institucí je žalostní. Teď to změníme

V posledních letech jsme svědky obrovského nárůstu kyberútoků, které směřují právě na evropské instituce.

23.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 123 | Diskuse

Petr Lachnit

Fotbal - odraz společnosti

Jestli vás zajímá, jaká je hospodářská situace krajů, regionů nebo míst, stačí podívat se na fotbalové tabulky. Kdo má peníze, má fotbal.

23.11.2023 v 8:51 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 270 | Diskuse

Kateřina Konečná

Je na čase zkrotit divoké krátkodobé pronájmy. A pomoci bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů nabízených skrze online platformy, jako je například Airbnb, můžou být sice výhodné díky relativně nízkým cenám pro turisty, místním však obvykle přínosem nejsou.

22.11.2023 v 18:22 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 416 | Diskuse
Počet článků 678 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4402

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...