Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Sankce proti Rusku se nesmí obcházet

15. 05. 2023 7:12:09
Sankce proti Rusku fungují a dopad na ruskou ekonomiku je naprosto nezpochybnitelný. V roce 2022 klesl HDP Ruska o 2,1 %. Navíc a nepříznivé jsou i prognózy pro letošní rok, nejhorší scénář předpovídá pokles ruského HDP o 2,5 %.

Bude samozřejmě ještě záležet na mnoha faktorech. Při srovnání obchodování s ropou v lednu roku 2022 a ve stejném období letošního roku vidíme pokles příjmů o více než čtvrtinu. Následující měsíc, tedy letos v únoru, byl pokles ještě výraznější, a to o více než 40 %.

V EU, v zemích skupiny G7 a v Austrálii jsou navíc zablokovány rezervy ruské centrální banky v celkové výši 300 miliard eur, dvě třetiny těchto rezerv jsou blokovány právě v EU. Není pochyb o tom, že Rusko každým měsícem finančně velmi krvácí.

EU nesmí být za hlupáka

Zároveň je ale také pravda, že potenciál sankcí se stále nedaří plně využít. Bohužel ne všechny sankce jsou dostatečně účinné. Ukrajina potřebuje pomoc ve válce s Ruskem, a právě účinné sankce představují nástroj, jak Rusko oslabit.

Musí se však dodržovat. Problém je v tom, že si zakázané zboží stále nachází cestu k ruské armádě, která jej pak využívá v boji proti Ukrajincům. Existují totiž některé země, přes které se protiruské sankce obcházejí.

Musíme proto vyvinout dostatečný tlak na státy, které zboží dovážejí do Ruska vesele dále. Lídři evropských zemí by nyní měli usilovat o to, aby se jejich účinnost zvýšila, jinak bude EU vypadat jako hlupák.

Na místě je zavést přísnější pravidla a ukázat, že to se sankcemi myslíme opravdu vážně. A právě tomuto obcházení má zamezit jedenáctý sankční balíček, který předložila Evropská komise. EU nyní navrhuje mechanismus, který omezí vývoz do třetích zemí, které sankce obcházejí. Nejčastěji bývají v této souvislosti zmiňované země jako ČLR, Turecko a dále také kavkazské a středoasijské státy.

Kdo obchází sankce?

Už delší dobu se ví např. o sedmi čínských společnostech, jež dovážejí citlivé zboží do Ruska a kterým je nyní navržené zmrazit aktiva v EU. Konkrétně se má jednat o firmy 3HC Semiconductors, King-Pai Technology sídlící na území pevninské Číny a dále také hongkongské společnosti Sinno Electronics, Sigma Technology, Asia Pacific Links, Tordan Industry a Alpha Trading Investments. Jednalo by se vůbec o první krok, kterým by byla přímo potrestána Čína kvůli své roli při pomoci Rusku ve válce na Ukrajině.

Evropská komise má vedle toho v plánu ještě rozšířit zákaz vývozu automobilů do Ruska i na vozidla, jejichž cena nepřesahuje 50 tisíc eur. Zde se dá ale očekávat odpor ze strany velkých německých a italských automobilek.

Mimochodem, Rusové už v reakci na nedostatek některých součástí začali vyrábět vozidla, která nesplňují bezpečnostní standardy. Chybí jim mnohdy airbagy či nouzová komunikace, což je v současné době závažný nedostatek.

Dále se navrhuje, aby se na černé listině by se ocitli i jednotlivci zapojení do deportací ukrajinských dětí a odvážení kulturních statků z válečných oblastí na Ukrajině.

Na balíčku panuje shoda

Ruská ekonomika opravdu není tak silná, jak se může zdát a v delším horizontu to může přivodit i její kolaps. V otázce sankcí je důležité, jak a jestli bude fungovat navržený mechanismus, který má ukončit jejich obcházení. Od toho se budou odvíjet další kroky.

Vnímám jako velmi nadějné, že mezi státy Unie na dalším balíčku panuje shoda. Evropa vždy dokáže v těch nejtěžších okamžicích projevit svoji jednotu a sílu a věřím, že lídři najdou dostatek odvahy tento jedenáctý balíček sankcí schválit.

Ukrajinci čekají, že jim v obraně své země pomůžeme, tohle může znamenat velkou pomoc a další ránu pro Rusko. Navrhovaný balíček je pozitivně kvitován i ukrajinskou stranou. Měl by zamezit obcházení sankcí a dostat Rusko pod větší tlak.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 15.5.2023 7:12 | karma článku: 15.41 | přečteno: 298x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 483 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma článku: 23.54 | Přečteno: 742 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 808 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

PROSAZUJI ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA

Již od minulého volebního období se věnuji problematice propan-butanových lahví a obchodu s propan-butanem. V této záležitosti spolupracuji s vedením Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem.

27.11.2023 v 20:49 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 150 |

Daniela Kovářová

Důchody aneb jak funguje můj stát

Je-li vám třicet nebo čtyřicet, asi se vás důchodové téma nijak zvlášť nedotýká. Ale jakmile se vám přiblíží důchodový věk, lehce zpozorníte. Tak mám pro ty z vás, kteří se k němu blížíte, několik praktických konstatování.

27.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 31.05 | Přečteno: 761 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kyberobrana evropských institucí je žalostní. Teď to změníme

V posledních letech jsme svědky obrovského nárůstu kyberútoků, které směřují právě na evropské instituce.

23.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 123 | Diskuse

Petr Lachnit

Fotbal - odraz společnosti

Jestli vás zajímá, jaká je hospodářská situace krajů, regionů nebo míst, stačí podívat se na fotbalové tabulky. Kdo má peníze, má fotbal.

23.11.2023 v 8:51 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 270 | Diskuse

Kateřina Konečná

Je na čase zkrotit divoké krátkodobé pronájmy. A pomoci bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů nabízených skrze online platformy, jako je například Airbnb, můžou být sice výhodné díky relativně nízkým cenám pro turisty, místním však obvykle přínosem nejsou.

22.11.2023 v 18:22 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 416 | Diskuse
Počet článků 678 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4402

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...