Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Sankce proti Rusku se nesmí obcházet

15. 05. 2023 7:12:09
Sankce proti Rusku fungují a dopad na ruskou ekonomiku je naprosto nezpochybnitelný. V roce 2022 klesl HDP Ruska o 2,1 %. Navíc a nepříznivé jsou i prognózy pro letošní rok, nejhorší scénář předpovídá pokles ruského HDP o 2,5 %.

Bude samozřejmě ještě záležet na mnoha faktorech. Při srovnání obchodování s ropou v lednu roku 2022 a ve stejném období letošního roku vidíme pokles příjmů o více než čtvrtinu. Následující měsíc, tedy letos v únoru, byl pokles ještě výraznější, a to o více než 40 %.

V EU, v zemích skupiny G7 a v Austrálii jsou navíc zablokovány rezervy ruské centrální banky v celkové výši 300 miliard eur, dvě třetiny těchto rezerv jsou blokovány právě v EU. Není pochyb o tom, že Rusko každým měsícem finančně velmi krvácí.

EU nesmí být za hlupáka

Zároveň je ale také pravda, že potenciál sankcí se stále nedaří plně využít. Bohužel ne všechny sankce jsou dostatečně účinné. Ukrajina potřebuje pomoc ve válce s Ruskem, a právě účinné sankce představují nástroj, jak Rusko oslabit.

Musí se však dodržovat. Problém je v tom, že si zakázané zboží stále nachází cestu k ruské armádě, která jej pak využívá v boji proti Ukrajincům. Existují totiž některé země, přes které se protiruské sankce obcházejí.

Musíme proto vyvinout dostatečný tlak na státy, které zboží dovážejí do Ruska vesele dále. Lídři evropských zemí by nyní měli usilovat o to, aby se jejich účinnost zvýšila, jinak bude EU vypadat jako hlupák.

Na místě je zavést přísnější pravidla a ukázat, že to se sankcemi myslíme opravdu vážně. A právě tomuto obcházení má zamezit jedenáctý sankční balíček, který předložila Evropská komise. EU nyní navrhuje mechanismus, který omezí vývoz do třetích zemí, které sankce obcházejí. Nejčastěji bývají v této souvislosti zmiňované země jako ČLR, Turecko a dále také kavkazské a středoasijské státy.

Kdo obchází sankce?

Už delší dobu se ví např. o sedmi čínských společnostech, jež dovážejí citlivé zboží do Ruska a kterým je nyní navržené zmrazit aktiva v EU. Konkrétně se má jednat o firmy 3HC Semiconductors, King-Pai Technology sídlící na území pevninské Číny a dále také hongkongské společnosti Sinno Electronics, Sigma Technology, Asia Pacific Links, Tordan Industry a Alpha Trading Investments. Jednalo by se vůbec o první krok, kterým by byla přímo potrestána Čína kvůli své roli při pomoci Rusku ve válce na Ukrajině.

Evropská komise má vedle toho v plánu ještě rozšířit zákaz vývozu automobilů do Ruska i na vozidla, jejichž cena nepřesahuje 50 tisíc eur. Zde se dá ale očekávat odpor ze strany velkých německých a italských automobilek.

Mimochodem, Rusové už v reakci na nedostatek některých součástí začali vyrábět vozidla, která nesplňují bezpečnostní standardy. Chybí jim mnohdy airbagy či nouzová komunikace, což je v současné době závažný nedostatek.

Dále se navrhuje, aby se na černé listině by se ocitli i jednotlivci zapojení do deportací ukrajinských dětí a odvážení kulturních statků z válečných oblastí na Ukrajině.

Na balíčku panuje shoda

Ruská ekonomika opravdu není tak silná, jak se může zdát a v delším horizontu to může přivodit i její kolaps. V otázce sankcí je důležité, jak a jestli bude fungovat navržený mechanismus, který má ukončit jejich obcházení. Od toho se budou odvíjet další kroky.

Vnímám jako velmi nadějné, že mezi státy Unie na dalším balíčku panuje shoda. Evropa vždy dokáže v těch nejtěžších okamžicích projevit svoji jednotu a sílu a věřím, že lídři najdou dostatek odvahy tento jedenáctý balíček sankcí schválit.

Ukrajinci čekají, že jim v obraně své země pomůžeme, tohle může znamenat velkou pomoc a další ránu pro Rusko. Navrhovaný balíček je pozitivně kvitován i ukrajinskou stranou. Měl by zamezit obcházení sankcí a dostat Rusko pod větší tlak.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 15.5.2023 7:12 | karma článku: 15.41 | přečteno: 297x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 527 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Schválení normy Euro 7 by pro Evropu znamenalo katastrofu

Norma známá jako Euro 7, kterou prosazuje Evropská komise, má od 1. července roku 2025 zpřísnit požadavky na emise u nově vyráběných osobních automobilů.

29.5.2023 v 8:23 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 402 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Obchody, kde platit budou muset jen bohatí? Vítejte v anarchistickém ráji

Kanada rozhodně nepatří k oblastem, jejíž dění by v našich končinách vyvolávalo nějakou větší pozornost, což je možná trochu škoda. Zasloužený ohlas nedávno vzbudila torontská antikapitalistická kavárna The Anarchist.

22.5.2023 v 9:02 | Karma článku: 22.38 | Přečteno: 637 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Mikuláš Peksa

Černá díra evropských fondů – Maďarsko. Dokážeme to změnit?

Výbor pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu podnikl misi do Maďarska, aby zjistil, jak země nakládá s penězi z unijního rozpočtu. Výsledek bohužel nepřekvapil.

5.6.2023 v 10:17 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 527 | Diskuse

Petr Hannig

Přátelství a zrady

Jako červená niť se táhne naší novodobou historií zkušenost, že největším nebezpečím pro český stát, byli vždy naši přátelé nebo spojenci.

1.6.2023 v 12:16 | Karma článku: 46.64 | Přečteno: 3075 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kde vázne komunitní energetika? Na schopnosti státu prosazovat vlastní pravidla

Proč mají v Rakousku nebo Německu fungující komunitní energetiku a my ještě ne? Není to tak těžké pochopit.

30.5.2023 v 14:25 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zavlečou Česko do války?

Nedávné zasažení skladu munice s náplní s ochuzeného uranu v Chmelnickém na Ukrajině, o kterém jsem informoval ve svém článku, vzbudilo velkou pozornost.

30.5.2023 v 13:54 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 310 | Diskuse
Počet článků 673 Celková karma 23.69 Průměrná čtenost 4427

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Od května 2023 členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET), také náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE). Předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...