Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Proč už se nikdo nehlásí k zastropování potravin?

1. 05. 2023 11:12:20
Pamatujete si ještě, jak jsme před rokem od některých lidí, především Andreje Babiše, slýchali, že by se vedle cen energií měly zastropovat i ceny základních potravin a ukazovali nám Maďarsko jako vzor hodný následování?

Rok už uplynul a je na čase připomenout si, jak to celé nakonec dopadlo. Nestalo se vlastně nic překvapivého ani neočekávaného pro ty, kteří mají alespoň základní povědomí o ekonomii. Mohli jsme se přesvědčit, že zastropování coby lék na drahotu prostě nefunguje. Velmi názorně nám to ostatně ukazuje vývoj cen potravin v několika okolních zemích.

Příklady špatné praxe

Právě zmíněné Maďarsko nám může sloužit jako nejlepší „příklad špatné praxe.“ I přesto, že v Maďarsku platí na základní potraviny do konce dubna 2023 cenový strop, ceny některých z nich jsou dokonce několikanásobně vyšší než před několika lety.

V Maďarsku si tedy těmito na první pohled líbivými opatřeními příliš nepomohli. Proč? Protože trh neošidíte a žádná vládní nařízení na tom nic nezmění. Pokud budete uměle udržovat nízké ceny i u komodit, kterých je na trhu nedostatek, zdražení stejně jednou přijde.

Maďarsko nyní trápí podle březnových údajů 45% zdražení cen potravin. Pro srovnání: Česko mělo zvýšení cen potravin přece jen podstatně menší - 24,6 %. Pro úplnost není od věci dodat, že podobně neslavně skončilo i maďarské zastropování cen pohonných hmot.

Když bylo jasné, že jich je na maďarském trhu opravdu nedostatek, byla tamní vláda nucena strop zrušit. Výsledkem bylo samozřejmě masivní zdražení.

K nějaké formě udržení nižších cen přistoupili i v dalších okolních zemích. Ani tam ale nebyly výsledky zrovna záviděníhodné. Nepomohlo si třeba ani Polsko, které na to šlo trochu jinou cestou. Odpustilo DPH na základní potraviny. I tak mají naši severní sousedé zvýšení cen potravin ve výši 25,1 %, tedy stále o něco vyšší než Česko.

Ani zastropování cen po vzoru Slovenska nedopadlo úplně nejlépe. Ceny zastropovali velmi vysoko, např. vejce na 9 Kč/ks, máslo na 79 Kč za 250 g. Meziroční nárůst indexu spotřebitelských cen u potravin dosahoval v březnu výše 29,1 %, tedy ještě vyšší než u nás. Velmi mírné zastropování taktéž rozhodně není cestou, kterou bychom se měli vydat.

V Česku se začíná zlevňovat

Česko si z toho všeho může odnést lekci. Nesnažit se o žádné umělé „zabetonování“ cen, ale zachovat zdravou soutěž, která nakonec povede ke snížení cen potravin. A to se také děje.

Málo se o tom píše, ale poprvé od loňského září klesla podle týdenních hlášení Českého statistického úřadu v polovině března průměrná cena vajec, byť zatím jen o desítky haléřů. Ještě na konci ledna nás přitom někteří strašili, že vejce bude na Velikonoce stát až hrozivých 10 korun. Pořádně se ale přepočítali.

V akci se totiž v poslední době dalo sehnat i za 3-4 koruny. A třeba cena másla se od prosince 2022 snížila z průměrných 53,40 Kč za kostku na 42 Kč v březnu, tedy o více než 11 korun. Nyní lze přitom v akci pořídit máslo i za necelých 30 Kč. Klesají i ceny dalších potravin, přestože nejde vůbec o sezónní zboží. Jedná se o povzbudivý trend a není důvod pochybovat o tom, že bude pokračovat.

Všechny populistické rady opozice se ukázaly jako prázdné výkřiky do tmy. Levnější potraviny nám nepřinese žádné umělé stlačování cen potravin nebo unáhlené snížení DPH, které by obchodníci stejně rozpustili do svých marží, zákazníci by to pak na konečné ceně stejně vůbec nepoznali, a neušetřili by tak nic.

Viděno zpětně, Česko se zachovalo nepochybně správně a prozíravě, když se „maďarskou“ cestou nevydalo. Nyní naopak zažívá u mnoha potravin povzbudivý trend postupného snižování cen. A co teď dělají všichni ti, kdo volali po jejich zastropování?

Samozřejmě zarytě mlčí a ke svým dřívějším slovům se nehlásí. Není divu, protože jim nic jiného nezbývá. Populistická řešení prostě nefungují a lidé jako Andrej Babiš by si to měli konečně vzít k srdci.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 1.5.2023 11:12 | karma článku: 35.51 | přečteno: 4359x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 483 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma článku: 23.54 | Přečteno: 742 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 808 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

PROSAZUJI ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA

Již od minulého volebního období se věnuji problematice propan-butanových lahví a obchodu s propan-butanem. V této záležitosti spolupracuji s vedením Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem.

27.11.2023 v 20:49 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 150 |

Daniela Kovářová

Důchody aneb jak funguje můj stát

Je-li vám třicet nebo čtyřicet, asi se vás důchodové téma nijak zvlášť nedotýká. Ale jakmile se vám přiblíží důchodový věk, lehce zpozorníte. Tak mám pro ty z vás, kteří se k němu blížíte, několik praktických konstatování.

27.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 30.98 | Přečteno: 760 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kyberobrana evropských institucí je žalostní. Teď to změníme

V posledních letech jsme svědky obrovského nárůstu kyberútoků, které směřují právě na evropské instituce.

23.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 123 | Diskuse

Petr Lachnit

Fotbal - odraz společnosti

Jestli vás zajímá, jaká je hospodářská situace krajů, regionů nebo míst, stačí podívat se na fotbalové tabulky. Kdo má peníze, má fotbal.

23.11.2023 v 8:51 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 270 | Diskuse

Kateřina Konečná

Je na čase zkrotit divoké krátkodobé pronájmy. A pomoci bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů nabízených skrze online platformy, jako je například Airbnb, můžou být sice výhodné díky relativně nízkým cenám pro turisty, místním však obvykle přínosem nejsou.

22.11.2023 v 18:22 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 416 | Diskuse
Počet článků 678 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4402

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...