Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Přestane prezident Macron jít na ruku Číně?

17. 04. 2023 7:47:00
Francouzský prezident Emmanuel Macron má obrovskou smůlu v tom, že prakticky veškeré jeho snahy stavět se do role lídra silné a sjednocené Evropy obvykle vyznívají silně křečovitě, rozpačitě a někdy až groteskně.

Ostatně prakticky totéž lze říct o veškerých jeho pokusech zapsat se něčím významným do dějin.

Ještě stále čerstvé jsou vzpomínky na jeho neslavné telefonáty Putinovi, kde se ho snažil přimět k míru. Samozřejmě neúspěšně. Veškeré pokusy o umravnění válkychtivého ruského prezidenta skončily totální blamáží a ponížením prezidenta země galského kohouta.

Putin jen celou dobu vodil Macrona za nos. Francie už dávno není světovou koloniální velmocí s obrovskými územími. A Rusko nepovažuje z pohledu Kremlu menší státy za rovnocenné partnery a nebere je vůbec vážně. Putinova přezíravá reakce proto nemůže nikoho překvapovat.

Velmi nešťastné výroky

Naposledy se francouzský prezident pokoušel předvést na světovém poli svojí nedávnou návštěvou Říše středu, kde měl setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem. Zdůrazňoval při tom svoji představu o „strategické autonomii Evropy“ vedené Francií, která by se stala „třetí supervelmocí“.

Ani zde však výsledek bohužel nebyl vůbec oslnivý. Už tím, že mluvil obecně smířlivěji vůči Číně, než předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která ho doprovázela, působil francouzský prezident jako všechno jiné, jen ne jako cílevědomý lídr celku aspirujícího na postavení supervelmoci.

Mnoho vesměs rozhořčených reakcí vyvolal rozhovor pro Politico.eu uskutečněný právě při návratu z návštěvy Číny. Probíralo se v něm mj. postavení Evropy vůči Americe a otázka Taiwanu. Macron vícekrát zmiňoval vliv USA na evropskou politiku, když mj. prohlásil: „Otázka, kterou musí Evropané zodpovědět... je v našem zájmu urychlit [krizi] na Tchaj-wanu? Ne. Nejhorší by bylo myslet si, že my Evropané se musíme stát následovníky tohoto tématu a vzít si příklad z americké agendy a přehnané čínské reakce.“

Ne, opravdu nikdo nemá zájem na vyostření napětí kolem Taiwanu. Pouze se od Evropy očekává, že Ameriku jako svého spojence v případě potřeby podpoří v diplomatickém tlaku na Čínu - podobně jako USA už mnohokrát podpořily Evropu - a nebude ho sabotovat. Zabránit tomu, aby dále rostla moc ČLR, je i v zájmu evropských zemí.

Francouzský prezident v rozhovoru také řekl, že „Evropa čelí velkému nebezpečí, že se nechá zatáhnout do krizí, které nejsou naše a které brání budování její strategické autonomie.“ Zvláštní uvažování. Macronova slova mohou vyznívat tak, že by třetí supervelmoc nemělo zajímat dění v jiných oblastech světa. Jenomže tím zapomíná, že skutečná supervelmoc by naopak takové ambice mít měla.

U nás ve střední Evropě mohou jeho výroky navíc evokovat nechvalně známá slova Neville Chamberlaina o „roztržce v daleké zemi mezi lidmi, o kterých nic nevíme“ pronesená pár dní před Mnichovskou dohodou.

Mimochodem, jen několik hodin poté, co jeho let z Guangzhou zamířil zpět do Paříže, zahájila Čína velká vojenská cvičení kolem ostrova Tchaj-wan.

Spokojená Čína

Kontroverze vyvolaly i další jeho výroky o postavení Evropy vůči USA. „Pokud se zvýší napětí mezi oběma supervelmocemi (tj. mezi USA a Čínou), nebudeme mít čas ani prostředky na naši vlastní strategickou autonomii a staneme se vazaly,“ prohlásil Macron.

Slova francouzského prezidenta samozřejmě vyvolala nevoli u spojeneckých USA a naopak velikou spokojenost u komunistické velmoci, protože se jí podařilo vrazit klín mezi Francií a USA. Si Ťin-pchingovi a celé čínské garnituře se Macronova koncepce strategické autonomie pochopitelně velmi líbí.

Samozřejmě ne kvůli tomu, že by Čína ráda viděla silnější Evropu. Právě naopak, v Číně mají především zájem na oslabení vlivu Západu včetně Evropy a narušení transatlantických vazeb v tom může Pekingu velmi pomoci.

Samozřejmě nemůžeme pořád spoléhat jen na USA, ale musíme s nimi spolupracovat, stejně jako s dalšími demokratickými státy jako je Izrael, zmiňovaný Tchaj-wan nebo Japonsko. Proč? Protože spolupráce s těmito zeměmi v čele s USA je pro naši bezpečnost a vůbec udržení svobody a demokracie (nejen) v Evropě naprosto nezbytná.

Macronovo zpochybňování vztahů mezi Evropou a USA je takové ... francouzské. Jeho země v tom má ostatně už velmi dlouhou tradici od dob Charlese de Gaullea, za něhož Francie opustila na několik desetiletí vojenské struktury NATO.

Blokace nákupu munice

Francie také nyní blokuje realizaci plánu EU o společném nákupu munice pro Ukrajinu. To má být ukázka té Macronovy nezávislé bezpečnostní politiky v EU? Opravdu silná a sebevědomá Evropa by se měla chovat jinak, než podlézat Rusku a jít na ruku pevninské Číně.

Francie nám bohužel pěkně ukázala, co si myslí o bezpečnosti v Evropě. Kdyby bezpečnost Ukrajiny a celé Evropy závisela jen na Francii, tak už má Putin vojenskou přehlídku v Kyjevě.

Škoda, že francouzský prezident nedokáže překonat tradiční francouzskou nevraživost vůči anglosaským zemím. Svými výroky Evropě nepomáhá, ale naopak velmi nerozumně nadbíhá Pekingu. Evropa by měla v blízké budoucnosti především zapracovat na tom, aby se nestala nejen ekonomickým vazalem pevninské Číny.

Přeji hezký den a veselou mysl!A

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 17.4.2023 7:47 | karma článku: 19.40 | přečteno: 409x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 483 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma článku: 23.54 | Přečteno: 742 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 808 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

PROSAZUJI ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA

Již od minulého volebního období se věnuji problematice propan-butanových lahví a obchodu s propan-butanem. V této záležitosti spolupracuji s vedením Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem.

27.11.2023 v 20:49 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 149 |

Daniela Kovářová

Důchody aneb jak funguje můj stát

Je-li vám třicet nebo čtyřicet, asi se vás důchodové téma nijak zvlášť nedotýká. Ale jakmile se vám přiblíží důchodový věk, lehce zpozorníte. Tak mám pro ty z vás, kteří se k němu blížíte, několik praktických konstatování.

27.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 30.90 | Přečteno: 758 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kyberobrana evropských institucí je žalostní. Teď to změníme

V posledních letech jsme svědky obrovského nárůstu kyberútoků, které směřují právě na evropské instituce.

23.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 123 | Diskuse

Petr Lachnit

Fotbal - odraz společnosti

Jestli vás zajímá, jaká je hospodářská situace krajů, regionů nebo míst, stačí podívat se na fotbalové tabulky. Kdo má peníze, má fotbal.

23.11.2023 v 8:51 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 270 | Diskuse

Kateřina Konečná

Je na čase zkrotit divoké krátkodobé pronájmy. A pomoci bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů nabízených skrze online platformy, jako je například Airbnb, můžou být sice výhodné díky relativně nízkým cenám pro turisty, místním však obvykle přínosem nejsou.

22.11.2023 v 18:22 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 416 | Diskuse
Počet článků 678 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4402

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...