Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

USA nás věčně zachraňovat nebudou. Evropa se musí naučit řešit své problémy sama

27. 03. 2023 8:00:19
Probíhající konflikt na Ukrajině nám ukazuje, jak obrovskou roli může hrát i to, co se děje tisíce kilometrů od míst válečného dění. Ukrajina je schopná vzdorovat ruské přesile i díky pomoci jiných zemí.

Zdaleka nejštědřejší pomoci se země vzdorující ruské invazi dočkala od USA. Za třináct měsíců od začátku ruské invaze už Spojené státy dodaly či přislíbily pomoc v celkové hodnotě více než 32 miliard dolarů. Je to více, než poslala kterákoli jiná země na světě. Na další průběh války na Ukrajině tak bude mít zcela jistě velký vliv i vnitropolitické dění na druhé straně Atlantiku.

Znepokojivé výroky dvou favoritů

Podpora ze strany USA nicméně není zdaleka tak jistá, jak se může některým zdát. V poslední době se dočkaly velké pozornosti výroky dvou dosavadních favoritů na republikánskou nominaci, exprezidenta Donalda Trumpa a floridského guvernéra Rona DeSantise, který se rád stylizuje do role rozumnějšího a uhlazenějšího Donalda Trumpa, a podle dosavadních průzkumů je zatím druhým nejsilnějším z možných uchazečů.

Postoj samotného Trumpa je vzhledem k jeho dřívější prosazované politice „America First“ vcelku předvídatelný. Opakovaně se vyjadřoval kriticky k samotné pomoci Ukrajině a k tomu, že je válce věnovaná přílišná pozornost na úkor domácích záležitostí.

Starý známý Trump

Mezi Trumpovými vyjádřeními samozřejmě nechyběla taková, která můžeme jen těžko brát vážně. Třeba když tvrdil, že míru by dosáhl tím, že by zavřel Zelenského s Putinem spolu do jedné místnosti.

Před časem se také jinde nechal slyšet, že by byl v nejhorším případě ochotný dojednat mír i za cenu odevzdání části území Ukrajiny. Zároveň se chvástal, že pokud by byl u moci, Rusko by nikdy na Ukrajinu nezaútočilo. Nic, co by nás od něho mělo jakkoli překvapovat.

DeSantis navázal na Trumpa

Dlouho bylo naopak velkým otazníkem, jaký postoj zaujme k dění na Ukrajině jeho hlavní rival Ron DeSantis. Nyní už je mnohem jasněji a jeho postoj se zase tak neliší od toho Trumpova.

V rozhovoru pro televizi Fox News prohlásil, že „ačkoli USA mají mnoho životně důležitých národních zájmů – zabezpečení našich hranic, řešení krize připravenosti v rámci naší armády, dosažení energetické bezpečnosti a nezávislosti a kontrola ekonomické, kulturní a vojenské síly Komunistické strany Číny – další zaplétání se do územního sporu mezi Ukrajinou a Ruskem není jedním z nich.“

Jeho výroky můžeme považovat za překvapivé, protože to byl on sám, kdo před osmi lety podporoval ještě jako kongresman dodávky zbraní Ukrajině a kritizoval Baracka Obamu za to, že nemá dostatečně účinnou strategii, jak čelit ruské agresi ve východní Evropě.

Pád Ukrajiny by povzbudil Čínu

Zmíněná vyjádření obou republikánských favoritů vzbudily u mnohých lidí nejen v Americe oprávněné znepokojení. Nicméně, ať se nám to líbí, nebo ne, názory Donalda Trump a Rona DeSantise jsou v americké politické debatě legitimní. Mnoho lidí v USA přijímá s velikou nelibostí, když se věnuje příliš velká pozornost záležitostem někde „za louží.“

Obavy o další vývoj v případě, že bude válka pokračovat i po 20. lednu 2025 a jeden z nich bude skutečně zvolený, jsou naprosto na místě. Nemůže být pochyb o tom, že zastavení dodávek Ukrajině by bylo v případě pokračování války krajně nezodpovědné a krátkozraké.

Z úst DeSantise zazněl argument, že pozornost je třeba věnovat (pevninské) Číně, a snažil se naopak bagatelizovat důležitost Ukrajiny. Na první pohled by se mohlo zdát, že tato úvaha dává vcelku dobrý smysl. Trend je takový, že se celková pozornost obrací více k miliardové Číně, která je nyní hlavním soupeřem USA a která je také nebezpečnější než Rusko.

Pokud ale necháme Ukrajinu padnout, velmi pravděpodobně to pevninskou Čínu povzbudí k útoku na Taiwan. Důsledky, ať už ekonomické, politické či bezpečnostní, by byly nedozírné i pro samotné Spojené státy.

Politika je o komplexních znalostech. Říká se tomu vidět za roh. Bohužel zmínění dva uchazeči o prezidentskou nominaci ukázali, že toho nejsou schopní. Jak trefně poznamenala další uchazečka o prezidentskou nominaci Nikki Haleyová, pokud Rusko zvítězí na Ukrajině, Čína vyhraje také.

Ostudný „outsourcing“

Výroky kandidátů i některých dalších amerických politiků, třeba předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho bychom měly zároveň vnímat i jako připomenutí toho, že svět se netočí jen kolem Evropy.

USA skutečně mají i jiné starosti, než je evropské dění, a zdaleka nejde jen o domácí problémy. Spojené státy v čím dál větší míře upínají svoji pozornost na opačný konec eurasijského kontinentu. Důvodem je právě dříve podceňovaná Čína.

Ne náhodou byl jedním z výrazných počinů americké zahraniční politiky už před více než 15 lety vznik iniciativy tzv. Čtyřstranného bezpečnostního dialogu s Austrálií, Indií a Japonskem, známého pod zkráceným názvem „Quad.“ Jednalo se o reakci na neustále rostoucí moc Říše středu.

Na několik let sice došlo k utlumení spolupráce kvůli snaze tehdejší australské vlády o lepší vztahy s ČLR. Od roku 2017 však byla spolupráce opět obnovená a rozvoj této iniciativy plně podporuje i administrativa současného amerického prezidenta Bidena. Větší americká pozornost směrem k Dálnému východu bude nutně na úkor Evropy a musíme s tím počítat.

Amerika pomohla Evropě mnohokrát

USA tahaly Evropu z problémů mnohokrát. Ať už to bylo během první či druhé světové války nebo následně v době studené války, kdy tehdejší demokratická část Evropy musela žít pod neustálou sovětskou hrozbou.

Vojenská přítomnost USA měla v Evropě bránit dalšímu pronikání sovětského vlivu. A nesmíme zapomenout na občanskou válku v bývalé Jugoslávii, záležitost týkající se výlučně jedné části Evropy. Ani zde si bohužel Evropa jako celek nebyla schopná poradit sama.

Tento neustálý „outsourcing zajištění bezpečnosti je pro Evropu coby jednu z nejvyspělejších částí světa naprosto ostudný. Během několika dekád si Evropa příliš zvykla na to, že pokud se ocitne v problémech, vyřeší to za ni Amerika, která jí vždy přispěchá na pomoc. Za svůj lehkovážný přístup a nedostatečné výdaje na obranu Evropa sklízela z druhé strany Atlantiku velmi ostrou a naprosto oprávněnou kritiku.

Mimochodem, potřebných 2 % HDP na obranu splňovaly dle odhadů z loňského roku z evropských zemí NATO jen Řecko, Polsko, Litva, Estonsko, Spojené království, Lotyšsko, Chorvatsko a velmi těsně také Slovensko.

Měli bychom si postupně začít zvykat na to, že při řešení problémů bychom měli projevit v Evropě iniciativu především my sami. V jistém ohledu může být ona znepokojivá izolacionistická rétorika některých amerických politiků velmi cennou lekcí, poslouží-li jako budíček a jasný vzkaz, že bez zajištěné vlastní dostatečné obrany se Evropa neobejde.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 27.3.2023 8:00 | karma článku: 21.87 | přečteno: 619x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 527 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Schválení normy Euro 7 by pro Evropu znamenalo katastrofu

Norma známá jako Euro 7, kterou prosazuje Evropská komise, má od 1. července roku 2025 zpřísnit požadavky na emise u nově vyráběných osobních automobilů.

29.5.2023 v 8:23 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 402 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Obchody, kde platit budou muset jen bohatí? Vítejte v anarchistickém ráji

Kanada rozhodně nepatří k oblastem, jejíž dění by v našich končinách vyvolávalo nějakou větší pozornost, což je možná trochu škoda. Zasloužený ohlas nedávno vzbudila torontská antikapitalistická kavárna The Anarchist.

22.5.2023 v 9:02 | Karma článku: 22.38 | Přečteno: 637 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sankce proti Rusku se nesmí obcházet

Sankce proti Rusku fungují a dopad na ruskou ekonomiku je naprosto nezpochybnitelný. V roce 2022 klesl HDP Ruska o 2,1 %. Navíc a nepříznivé jsou i prognózy pro letošní rok, nejhorší scénář předpovídá pokles ruského HDP o 2,5 %.

15.5.2023 v 7:12 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 297 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Mikuláš Peksa

Černá díra evropských fondů – Maďarsko. Dokážeme to změnit?

Výbor pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu podnikl misi do Maďarska, aby zjistil, jak země nakládá s penězi z unijního rozpočtu. Výsledek bohužel nepřekvapil.

5.6.2023 v 10:17 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 466 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 527 | Diskuse

Petr Hannig

Přátelství a zrady

Jako červená niť se táhne naší novodobou historií zkušenost, že největším nebezpečím pro český stát, byli vždy naši přátelé nebo spojenci.

1.6.2023 v 12:16 | Karma článku: 46.64 | Přečteno: 3075 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kde vázne komunitní energetika? Na schopnosti státu prosazovat vlastní pravidla

Proč mají v Rakousku nebo Německu fungující komunitní energetiku a my ještě ne? Není to tak těžké pochopit.

30.5.2023 v 14:25 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zavlečou Česko do války?

Nedávné zasažení skladu munice s náplní s ochuzeného uranu v Chmelnickém na Ukrajině, o kterém jsem informoval ve svém článku, vzbudilo velkou pozornost.

30.5.2023 v 13:54 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 310 | Diskuse
Počet článků 673 Celková karma 23.69 Průměrná čtenost 4427

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Od května 2023 členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET), také náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE). Předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...