Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Banky a pojišťovny dělají z bývalých onkopacientů občany druhé kategorie

30. 01. 2023 9:50:02
Ročně bývá v Česku zhoubný novotvar diagnostikovaný zhruba 60 tisíc lidem a dalších přibližně 700 tisíc lidí má za sebou léčbu rakoviny. Podle statistik v Česku onemocní některým typem rakoviny každý třetí člověk.

Nejedná se tedy o zanedbatelnou skupinu obyvatel. Ani lidem, kteří rakovinu dokázali porazit, nemusí mnoho let po překonání nemoci skončit problémy s ní spojené. Vedle zkušenosti se zákeřnou nemocí musí čelit ještě dalším nepříjemným důsledkům. Nemoc je totiž postihuje dokonce i v oblastech, které přímo nesouvisejí s jejich tělesným zdravím.

Pro banky jsou rizikovými klienty

Problém může nastat třeba ve chvíli, kdy si tito lidé chtějí zažádat o hypotéku nebo uzavřít pojištění. Banky a pojišťovny vnímají lidi vyléčené z rakoviny jako rizikové klienty kvůli tomu, že by se jim nemoc mohla vrátit.

Pokud si chtějí sjednat hypotéku či pojištění, musí čelit mnohem větším překážkám než většina ostatních žadatelů. Banky či pojišťovny jsou lidem s prodělanou nemocí schopné napočítat šílené platby nebo klienta nepojistí dokonce vůbec!

Velmi často se totiž stává, že ačkoli má žadatel vysoké příjmy, a dokonce by za normálních okolností dosáhl třeba i na úvěr s nejnižší úrokovou sazbou, problém přijde, když je vyžadovaná zdravotní dokumentace a banka či pojišťovna zjistí, že osoba prodělala onkologické onemocnění.

Nakonec se může takový žadatel dozvědět, že úvěr nedostane nebo ho nepojistí. Obejít může klidně i několik bank a pojišťoven a narazí vždy na stejnou zamítavou odpověď. Anebo úvěr či pojistné dostane, ovšem s tím nejvyšším možným úrokem či výší pojistného. Takové případy nejsou ojedinělé a bezesporu se jedná o praxi, která je diskriminační.

Právo být zapomenut

Problém netrápí zdaleka jen Česko. Ne náhodou se téma začalo řešit i na evropské úrovni. Naději na posun v této oblasti v celé Evropě dává bývalým onkologickým pacientům loni vydaná zpráva Evropského parlamentu o posilování Evropy v boji proti rakovině.

Vyzývá k přijetí směrnice zamezující diskriminaci současných či bývalých onkologických pacientů ve finančních službách. Konkrétně se v ní volá po zavedení jednotných pravidel pro posuzování rizik právě u onkologických pacientů žádajících např. o hypoteční úvěr, životní pojištění či jakýkoli jiný finanční produkt, která mají zabránit jejich diskriminaci.

Pojišťovny a banky by neměly přihlížet ke zdravotní anamnéze osob trpících nádorovým onemocněním. A co je důležité, požaduje se, aby vnitrostátní právní přepisy zajišťovaly, aby bývalí onkologičtí pacienti nebyli diskriminováni ve srovnání s jinými spotřebiteli.

Nejedná se o žádný nový nápad. V některých zemích už taková praxe existuje. Např. ve Francii, Belgii, Lucembursku a Nizozemsku už mají bývalí onkologičtí pacienti „právo být zapomenuti.“

Neexistují občané druhé kategorie

Zpráva naléhá na to, aby všechny členské státy do roku 2025 zaručily právo být zapomenut všem evropským pacientům deset let po ukončení jejich léčby a nejpozději pět let po ukončení léčby v případě pacientů mladších 18 let.

Znevýhodňování lidí, kteří prodělali rakovinu, je prostě prasárna a doufám, že legislativa bránící těmto praktikám vznikne co nejdříve! Jedincům, kteří se octli ve složité životní situaci bychom měli pomáhat, a nikoliv jim ještě házet klacky pod nohy.

A co dělají české banky? Zatím pravý opak. Stále pohlížejí na lidi, kteří prodělali rakovinu jako na občany druhé kategorie, kteří jsou důsledkem své nemoci postiženi hned dvakrát. Jsem proto moc rád, že už minulý rok Evropský parlament tlačil na to, aby se k těmto případům přistupovalo citlivěji. Tato donebevolající diskriminace musí skončit. Čím dříve se tak stane, tím lépe!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 30.1.2023 9:50 | karma článku: 15.96 | přečteno: 427x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 526 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Schválení normy Euro 7 by pro Evropu znamenalo katastrofu

Norma známá jako Euro 7, kterou prosazuje Evropská komise, má od 1. července roku 2025 zpřísnit požadavky na emise u nově vyráběných osobních automobilů.

29.5.2023 v 8:23 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 402 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Obchody, kde platit budou muset jen bohatí? Vítejte v anarchistickém ráji

Kanada rozhodně nepatří k oblastem, jejíž dění by v našich končinách vyvolávalo nějakou větší pozornost, což je možná trochu škoda. Zasloužený ohlas nedávno vzbudila torontská antikapitalistická kavárna The Anarchist.

22.5.2023 v 9:02 | Karma článku: 22.38 | Přečteno: 637 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sankce proti Rusku se nesmí obcházet

Sankce proti Rusku fungují a dopad na ruskou ekonomiku je naprosto nezpochybnitelný. V roce 2022 klesl HDP Ruska o 2,1 %. Navíc a nepříznivé jsou i prognózy pro letošní rok, nejhorší scénář předpovídá pokles ruského HDP o 2,5 %.

15.5.2023 v 7:12 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 297 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Mikuláš Peksa

Černá díra evropských fondů – Maďarsko. Dokážeme to změnit?

Výbor pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu podnikl misi do Maďarska, aby zjistil, jak země nakládá s penězi z unijního rozpočtu. Výsledek bohužel nepřekvapil.

5.6.2023 v 10:17 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 461 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 526 | Diskuse

Petr Hannig

Přátelství a zrady

Jako červená niť se táhne naší novodobou historií zkušenost, že největším nebezpečím pro český stát, byli vždy naši přátelé nebo spojenci.

1.6.2023 v 12:16 | Karma článku: 46.64 | Přečteno: 3074 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kde vázne komunitní energetika? Na schopnosti státu prosazovat vlastní pravidla

Proč mají v Rakousku nebo Německu fungující komunitní energetiku a my ještě ne? Není to tak těžké pochopit.

30.5.2023 v 14:25 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zavlečou Česko do války?

Nedávné zasažení skladu munice s náplní s ochuzeného uranu v Chmelnickém na Ukrajině, o kterém jsem informoval ve svém článku, vzbudilo velkou pozornost.

30.5.2023 v 13:54 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 310 | Diskuse
Počet článků 673 Celková karma 23.69 Průměrná čtenost 4427

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Od května 2023 členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET), také náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE). Předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...