Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Banky a pojišťovny dělají z bývalých onkopacientů občany druhé kategorie

30. 01. 2023 9:50:02
Ročně bývá v Česku zhoubný novotvar diagnostikovaný zhruba 60 tisíc lidem a dalších přibližně 700 tisíc lidí má za sebou léčbu rakoviny. Podle statistik v Česku onemocní některým typem rakoviny každý třetí člověk.

Nejedná se tedy o zanedbatelnou skupinu obyvatel. Ani lidem, kteří rakovinu dokázali porazit, nemusí mnoho let po překonání nemoci skončit problémy s ní spojené. Vedle zkušenosti se zákeřnou nemocí musí čelit ještě dalším nepříjemným důsledkům. Nemoc je totiž postihuje dokonce i v oblastech, které přímo nesouvisejí s jejich tělesným zdravím.

Pro banky jsou rizikovými klienty

Problém může nastat třeba ve chvíli, kdy si tito lidé chtějí zažádat o hypotéku nebo uzavřít pojištění. Banky a pojišťovny vnímají lidi vyléčené z rakoviny jako rizikové klienty kvůli tomu, že by se jim nemoc mohla vrátit.

Pokud si chtějí sjednat hypotéku či pojištění, musí čelit mnohem větším překážkám než většina ostatních žadatelů. Banky či pojišťovny jsou lidem s prodělanou nemocí schopné napočítat šílené platby nebo klienta nepojistí dokonce vůbec!

Velmi často se totiž stává, že ačkoli má žadatel vysoké příjmy, a dokonce by za normálních okolností dosáhl třeba i na úvěr s nejnižší úrokovou sazbou, problém přijde, když je vyžadovaná zdravotní dokumentace a banka či pojišťovna zjistí, že osoba prodělala onkologické onemocnění.

Nakonec se může takový žadatel dozvědět, že úvěr nedostane nebo ho nepojistí. Obejít může klidně i několik bank a pojišťoven a narazí vždy na stejnou zamítavou odpověď. Anebo úvěr či pojistné dostane, ovšem s tím nejvyšším možným úrokem či výší pojistného. Takové případy nejsou ojedinělé a bezesporu se jedná o praxi, která je diskriminační.

Právo být zapomenut

Problém netrápí zdaleka jen Česko. Ne náhodou se téma začalo řešit i na evropské úrovni. Naději na posun v této oblasti v celé Evropě dává bývalým onkologickým pacientům loni vydaná zpráva Evropského parlamentu o posilování Evropy v boji proti rakovině.

Vyzývá k přijetí směrnice zamezující diskriminaci současných či bývalých onkologických pacientů ve finančních službách. Konkrétně se v ní volá po zavedení jednotných pravidel pro posuzování rizik právě u onkologických pacientů žádajících např. o hypoteční úvěr, životní pojištění či jakýkoli jiný finanční produkt, která mají zabránit jejich diskriminaci.

Pojišťovny a banky by neměly přihlížet ke zdravotní anamnéze osob trpících nádorovým onemocněním. A co je důležité, požaduje se, aby vnitrostátní právní přepisy zajišťovaly, aby bývalí onkologičtí pacienti nebyli diskriminováni ve srovnání s jinými spotřebiteli.

Nejedná se o žádný nový nápad. V některých zemích už taková praxe existuje. Např. ve Francii, Belgii, Lucembursku a Nizozemsku už mají bývalí onkologičtí pacienti „právo být zapomenuti.“

Neexistují občané druhé kategorie

Zpráva naléhá na to, aby všechny členské státy do roku 2025 zaručily právo být zapomenut všem evropským pacientům deset let po ukončení jejich léčby a nejpozději pět let po ukončení léčby v případě pacientů mladších 18 let.

Znevýhodňování lidí, kteří prodělali rakovinu, je prostě prasárna a doufám, že legislativa bránící těmto praktikám vznikne co nejdříve! Jedincům, kteří se octli ve složité životní situaci bychom měli pomáhat, a nikoliv jim ještě házet klacky pod nohy.

A co dělají české banky? Zatím pravý opak. Stále pohlížejí na lidi, kteří prodělali rakovinu jako na občany druhé kategorie, kteří jsou důsledkem své nemoci postiženi hned dvakrát. Jsem proto moc rád, že už minulý rok Evropský parlament tlačil na to, aby se k těmto případům přistupovalo citlivěji. Tato donebevolající diskriminace musí skončit. Čím dříve se tak stane, tím lépe!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 30.1.2023 9:50 | karma článku: 15.96 | přečteno: 426x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

USA nás věčně zachraňovat nebudou. Evropa se musí naučit řešit své problémy sama

Probíhající konflikt na Ukrajině nám ukazuje, jak obrovskou roli může hrát i to, co se děje tisíce kilometrů od míst válečného dění. Ukrajina je schopná vzdorovat ruské přesile i díky pomoci jiných zemí.

27.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.94 | Přečteno: 562 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak Rusko využívalo zelené organizace k prosazování svých zájmů

Stále ještě zůstává v čerstvé paměti kauza Katargate, která se nedávno řešila v Evropském parlamentu v souvislosti s úplatky politiků a zaměstnanců Evropského parlamentu ze strany Kataru.

20.3.2023 v 7:35 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 632 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Miloš Zeman: Muž, po kterém nic nezůstalo

Poslední dny se nesly ve znamení velkého předělu na naší politické scéně. Po dlouhých deseti letech končí éra prezidenta Miloše Zemana.

13.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 39.61 | Přečteno: 5042 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opozice si přeje krach penzijního systému a ztracenou generaci lidí bez důchodu

V poslední době můžeme slyšet z různých stran spoustu kritiky a „hejtů“, jak prý současná vláda chce právě schválenou nižší valorizací ožebračovat a okrádat naše důchodce.

6.3.2023 v 8:29 | Karma článku: 28.03 | Přečteno: 1033 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Cestou k Orwellovu 1984

Škoda, že George Orwell nenapsal dílo, kterým by zmapoval cestu k situaci, kterou popsal ve svém románu 1984. Čeká to asi na nějakého našeho současného autora, který to nebude mít těžké. Stačí když popíše to, co se děje kolem nás.

30.3.2023 v 22:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Ivan Přikryl

Za nedostupnost bydlení odpovídá vláda. A nejen současná.

Kdo je odpovědný za neodstupnost bydlení v České republice je zřejmé. Kompetenci drží Ministerstvo pro místní rozvoj, odpovědnost pak vláda. Popravdě, od roku 1990 se téměř žádný ministr v politice bydlení moc nesnažil.

30.3.2023 v 14:20 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 215 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Nebylo by nejlepší zkombinovat výhody fixních a spotových tarifů elektřiny?

Mám na vás otázku. Je podle vás lepší mít elektřinu na tarif s fixovanou cenou třeba na tři roky dopředu, nebo dynamický tarif, ve kterém můžete nakupovat za spotové ceny, kde je občas k sehnáníextrémně levná elektřina?

30.3.2023 v 11:27 | Karma článku: 3.79 | Přečteno: 141 | Diskuse

Jiří Paroubek

Otevřený dopis vedení ČSSD

Zdá se, že vedení ČSSD se ztotožnilo s představami „prezidentotvůrců“, Barty a spol., kteří tak úspěšně zafinancovali a vedli volební kampaň pravicového prezidenta Pavla.

30.3.2023 v 11:20 | Karma článku: 20.02 | Přečteno: 562 | Diskuse

Martin Herman

Cenzura na základě pokynů mocných? Vítejte v tvrdé totalitě Husákova stylu

Propadli jsme se už úplně do dob totality, kdy vládnoucí kasta odstraňovala nepohodlné názory a předkládala lidem ty správné? Zasahují mocní ve Středočeském kraji do médií a odstraňují pro ně nepříjemné informace? Posuďte sami...

29.3.2023 v 13:08 | Karma článku: 32.26 | Přečteno: 1557 | Diskuse
Počet článků 663 Celková karma 24.62 Průměrná čtenost 4467

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...