Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

18. 01. 2023 7:50:37
Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

Nemůžeme se proto divit, že se mnozí ptají, jak je něco takového možné v roce 2023? Mimochodem, velmi nelichotivě vyzněla pro Česko před několika měsíci zveřejněná analýza Evropské komise s názvem Mobile and Fixed Broadband Prices in Europe 2021. ČR se v ní nepřekvapivě ocitla ve společnosti zemí s nejdražšími cenami mobilních dat a v celkovém srovnání skončila až na posledním místě.

Smutná česká prvenství

Rád bych se proto zastavil alespoň u některých pro Česko nejzajímavějších čísel ze zmíněné velmi obsáhlé studie Evropská komise, která mj. srovnávala celkem 12 tzv. košů:

  • V první řadě se jednalo o tarify za mobilní data bez volání v pěti různých objemech 0,5 GB, 1 GB, 2 GB, 5 GB a 20 GB
  • Dále se porovnávaly tarify zahrnující mobilní data s volnými minutami. Jednalo se o kombinaci mobilních dat s 0,5 GB, dále ještě 1 GB a 5 GB dat s 30 volnými minutami, potom 2 GB či 20 GB dat se 100 volnými minutami nebo s 2 GB a 20 GB dat s 300 volnými minutami

Důležité je zde také připomenout, že ceny byly přepočítány na základě parity kupní síly, čímž byla zohledněna i výše platů v daném státě.

Začněme u mobilních dat bez volání. Zde Česko obsadilo evropské prvenství v drahotě u tarifů za ten nejvyšší srovnávaný objem dat, tedy 20 GB: V Česku se za takový balíček dat v roce 2021 platilo průměrně 35,6 eur, což představovalo více než dvojnásobek průměru EU, který činil 17,3 eur!

V případě tarifů mobilních dat v kombinaci s volnými minutami si Česko připsalo další nezáviděníhodné první místo v drahotě při srovnání balíčků s 2 GB dat a 100 volnými minutami, za které měli lidé v Česku platit průměrně 28,92 eur. Opět se jednalo o více než dvojnásobek průměru 12,1 eur v rámci celé EU.

Za zmínku zde ještě stojí druhé místo v drahotě tarifů za balíčků s 5 GB dat v kombinaci s 300 volnými minutami. Lidé v Česku za ně platili v průměru 35,63 eur. Česko zde důsledkem toho skončilo jen velmi těsně druhé za Maďarskem (36,06 eur). Jednalo se opět o více než dvojnásobek průměru EU. V tomto případě šlo o 16,4 eur.

Pro ilustraci jsem uvedl dva případy, kde si Česko připsalo dvě smutná prvenství v drahotě a v jeden případ, kdy skončilo velmi těsně druhé. Ceny v Česku byly v některých případech i více než dvojnásobné ve srovnání s průměrem celé EU. K tomu bych ještě rád dodal, že u téměř všech ostatních balíčků (s výjimkou tarifů u 0,5 GB, kde figurovalo ve skupině „relativně levných“ zemí), skončilo Česko mezi drahými (červenými) či relativně drahými (oranžovými) státy. Nikoho proto nemůže překvapit, že se v celkovém srovnání tarifů umístilo na ostudném posledním místě.

Pěkný obrázek o celkové úrovni cen nám může poskytnout i poslední výše uvedená mapa, která porovnává státy na základě srovnání všech typů tarifů, o nichž byla řeč. Země zde byly na základě výše cen všech porovnávaných typů tarifů rozdělené do čtyř skupin od nejlevnějších po nejdražší (levné, relativně levné, relativně drahé, drahé).

Česko se pochopitelně ocitlo spolu s Kyprem, Maltou, Maďarskem, Dánskem a Lotyšskem v neprestižním červeném klubu nejdražších zemí. Naopak všichni naši sousedé patří mezi státy s relativně levnými (Německo, Rakousko a Slovensko) nebo dokonce levnými (Polsko) cenami dat.

Někteří samozřejmě mohou namítnout, že analýza EK neposkytuje úplné srovnání. Např. proto, že nebyly do srovnání zahrnuty neomezené tarify a studie nezohledňuje ani maximální rychlosti stahování. Jako zdroj navíc posloužila data z října roku 2021, což samozřejmě znamená, že aktuální situace se může mírně lišit.

To je sice všechno pravda, nicméně i přes zmíněné limity zjištění EK vcelku jasně potvrzují to, co většina lidí tušila už dávno. Česko se stalo zemí zaslíbenou pro tři velké mobilní operátory a o to horším místem pro jejich klienty, což je drtivá většina obyvatel.

Marný boj ČTÚ

Jak správně připomíná server srovnejto.cz, už v minulosti se objevily snahy s nízkými cenami bojovat. Bohužel však nebyly úspěšné. Český telekomunikační úřad se pokoušel zasahovat ve věcech velkoobchodních smluv mezi třemi největšími poskytovateli (O2, T-Mobile a Vodafone) na jedné straně a virtuálními operátory na straně druhé.

Jelikož v Česku stále není čtvrtý operátor, právě virtuální operátoři by měli za takové situace pomáhat stlačit ceny dolů, což se ale neděje a ani dít nemůže. Proč?

K tomu, aby virtuální operátoři vůbec mohli poskytovat své služby, musejí si od těch hlavních operátorů pronajmout potřebnou infrastrukturu, přičemž podle ČTÚ má představovat problém nevýhodnost těchto smluv.

Velkoobchodní ceny pro virtuální operátory bývají v průměru vyšší než maloobchodní ceny. Z toho vyplývá, že virtuální operátoři nemohou těm třem největším jakkoli konkurovat. Za takové situace opravdu žádné razantní snižování cen čekat nelze. Příchod čtvrtého operátora už onehdy sliboval ministr Karel Havlíček. Jak to nakonec dopadlo, všichni víme.

Změna je zatím v nedohlednu

Navíc veškeré pokusy ČTÚ o narovnání vždy narazily u Evropské komise. Potíž spočívá v tom, že se dosud nepodařilo prokázat, že tři největší čeští mobilní operátoři postupují společně s cílem zabránit vzniku jakékoli další konkurence, která by mohla ohrozit jejich dominantní postavení na trhu.

Důvod je prostý. Regulace by podle EK znamenala porušení pravidel volného trhu. ČTÚ uvedl, že aktuální analýzu upravil tak, aby konečně vyhovovala všem připomínkám. Skepse ale přetrvává.

Jak dlouho si čeští mobilní operátoři budou dělat z lidí dojné krávy?! Díky své domluvě mají nesmyslné balíčky dat 690 Kč za 500 MB, které můžete čerpat kdekoliv na světě. Taková smska mi opravdu přišla. Nastal čas bavit se opět o čtvrtém operátorovi či dalších krocích, které by mohly pomoci současný stav změnit. Současný stav je pro Česko naprosto nežádoucí.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | středa 18.1.2023 7:50 | karma článku: 35.76 | přečteno: 5256x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 592 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 29.76 | Přečteno: 564 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...