Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

10. 01. 2023 10:21:59
Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

Většina Evropy bohužel zaspala, když nebyla v roce 2014 absolutně připravená reagovat na masivní příchod stovek ruských trollích farem šířících nepřátelskou propagandu. Fungování trollích farem odhalila před lety finská novinářka Jessikka Aro.

Kontroverze však budí i mnohé pokusy, jak s dezinformacemi vlastně bojovat. Převážně negativní reakce v Česku vyvolal např. nedávno uniklý návrh legislativy zaměřené na boj s dezinformacemi. Jedná se o návrh určující podmínky, za kterých mohou být zablokované internetové stránky šířící nepravdivé informace, a v plánu je také zákon umožňující policii stíhat záměrné šíření dezinformací.

Jednalo se tedy sice jen o první návrh a jak to u projednávaných zákonů bývá, prochází obvykle výraznou proměnou. Negativní reakce však byly pochopitelné, protože mnozí mají obavy z toho, že bude docházet k postupnému dalšímu oklešťování svobody slova i v případě naprosto nezávadného obsahu.

Zastaralý koncept dotací médiím

Jedním z problematických bodů byly také navrhované dotace vybraným médiím. Konkrétně podpora 50 milionů korun ročně neziskovým organizacím, které se věnují boji s dezinformacemi.

Dalších sto milionů korun ročně by pak měla dle návrhu dostávat média, která v boji s fake news pomohou. Jedná se o naprosto přežitý koncept, aby média dostávala dotace od státu. V našich podmínkách to bude navíc spíše kontraproduktivní, protože lidé právě kvůli dotacím mohou začít takto podporovaným médiím nedůvěřovat.

Je potřeba brát v potaz, že existuje svoboda slova a mylný názor do společnosti patří. Existuje významný rozdíl mezi mylnou informací a lží. Opravdovým problémem je záměrné šíření nepravdivých informací. Mylné názory představují nedílnou součást veřejné diskuse ve svobodné společnosti.

Premiér Petr Fiala uvedl, že stát musí čelit hybridní válce vedené prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět cenzuru. S tím souhlasím. Stát by ale měl umět reagovat na nejnebezpečnější dezinformace, které se na internetu objeví, a upozorňovat uživatele, že tyto informace jsou lživé, zavádějící či nepodložené.

Vytváření nových rad a orgánů nepomůže

Problém dezinformací se řeší i na úrovni EU v rámci tzv. Media Freedom Act. Ten počítá mj. s vytvořením orgánu, který by dohlížel na činnost médií v evropských státech. I u těch, co legislativu připravovali, je nyní snaha původní záměry mírnit. Od začátku tento krok kritizuji.

Organizací a rad už máme hodně a přemíra regulací škodí. Reálně hrozí, že rada se obsadí pár kamarády, kteří vytvoří jakousi „dobrotivou společnost“ a budou si přihrávat dotace. Vznik dalších institucí či rad také spíše vyvolá v lidech dojem cenzurního úřadu a boji s dezinformacemi to udělá medvědí službu.

Spíše než jakékoli regulace nebo zákazy vnímám jako mnohem lepší řešení vzdělávání občanů v této oblasti. Inspiraci můžeme hledat např. v Estonsku a obecně v pobaltských zemích, kde se už dětem ve škole vysvětluje, jak dezinformacím šířeným nepřítelem efektivně čelit.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | úterý 10.1.2023 10:21 | karma článku: 16.41 | přečteno: 408x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 593 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 30.03 | Přečteno: 577 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...