Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

2. 01. 2023 9:48:33
České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

Zpackané první předsednictví

V roce 2009 byl celkový dojem z prvního předsednictví České republiky v Radě EU přinejmenším silně rozporuplný a jednou z otázek kolem letošního předsednictví bylo, zda se Česku podaří napravit svoji pověst.

Navzdory dobré organizaci a tématům, která neztratila nic na aktuálnosti ani dnes (jednalo se o tři „E“: ekonomika, energetika a Evropa ve světě), utrpěla pověst Česka v roce 2009 nenapravitelné škody kvůli pádu vlády uprostřed předsednictví.

Dlouhých 13 let bylo potřeba čekat na reparát. Letos Česko konečně dostalo šanci si pošramocenou reputaci vylepšit. Tato vláda to rozhodně neměla jednoduché. Opoziční SPD prohlašovala, že využije každé příležitosti vedoucí k pádu vlády. Naštěstí k tomu nedošlo.

V době plné výzev

Česko mělo ve srovnání s většinou předcházejících zemí laťku nastavenou hodně vysoko. Letošní české předsednictví v Radě bylo už od začátku plné výzev pro celou Evropu. EU se sotva vzpamatovala z pandemie covidu a musela se od konce února vypořádat s důsledky války na Ukrajině. Navíc nebylo možné opomíjet i další problémy, jako je např. změna klimatu.

Začněme u konfliktu na Ukrajině. Česká vláda a také většina veřejnosti se při pomoci válkou zasažené zemi chovají od začátku naprosto skvěle. Jednak dodávkami vojenské či humanitární pomoci, ale také přijetím několika set tisíc uprchlíků. Česko tak svým přístupem šlo ještě před začátkem předsednictví v červenci spolu s dalšími středoevropskými zeměmi, především Polskem, příkladem celé Evropě!

Udělalo se maximum při řešení dalších souvisejících problémů, především těch, které doléhaly i na obyvatelstvo členských zemí EU. Asi nejpalčivější byla v jiné souvislosti už zmíněná energetika. V reakci na energetickou krizi bylo svoláno několik summitů.

Podařilo se najít shodu na společných nákupech plynu a solidaritě v případě jeho nedostatku. Reakce byla velmi rychlá a Evropa se aspoň na tuto zimu nemusí strachovat, že by měla nedostatek plynu.

Finanční pomoc Ukrajině a sankce proti Rusku

Ještě v prosinci se také podařilo dosáhnout konce maďarského veta na schválení pomoci Ukrajině v hodnotě 18 mld. eur. Maďarsko nakonec ustoupilo od veta výměnou za uvolnění vyšší části peněz z evropských fondů, než bylo původně plánováno. V této věci se dosáhlo shody i na korporátních daních, kde naopak hrozil odpor Polska.

Dále byly schválené další balíky sankcí na Rusko. Na posledním 9. balíčku se podařilo velvyslancům jednotlivých zemí EZ prosadit taktéž ještě nyní v prosinci. Jedná se o vývoz motorů pro drony a věcí, které by Rusko mohlo využít pro vojenské účely (např. elektronika, IT komponenty).

Posun v migrační politice

Česku se dařilo posunout i migrační a azylovou reformu, na které si už několik předsednictví vylámalo zuby. Předložený byl plán „flexibilní solidarity“ spočívající v zavedení jiných forem pomoci než relokace migrantů z jiných zemí EU. V oblasti azylové reformy se tedy podařilo dosáhnout posunu směrem dopředu a pokrok překonal původní očekávání.

Slova chvály sklidil i pokrok, kterého EU se za českého předsednictví dosáhlo v otázce západního Balkánu. Úspěchem bylo bezesporu prosincové rozšíření Schengenského prostoru o Chorvatsko, což bylo jednou z priorit českého předsednictví v Radě EU.

Na úspěchu nemění nic ani to, že se do rozšíření Schengenského prostoru bohužel nepodařilo zahrnout také Rumunsko a Bulharsko. Vlády členských zemí EU se v prosinci dohodly i na zrušení vízové povinnosti pro Kosovo, které je poslední zemí západního Balkánu, jež stále bezvízový režim pro cesty do EU nemá.

Rozšíření EU a pražský summit

Připravit se podařilo podmínky pro další rozšíření EU. Byla to válka na Ukrajině, která dala impulz k rozšiřování EU dále na východ. Rozhodně se však nehovořilo jen o samotné Ukrajině. V prosinci byl definitivně potvrzený status kandidátské země pro Bosnu a Hercegovinu, co můžeme považovat za další úspěch v oblasti západního Balkánu.

Vnímám jako nesmírně pozitivní, že stále přetrvává zájem dalších zemí o členství v EU. Můžeme to považovat za důkaz, že členství v EU je stále prestižní záležitost.

A není možné zde nezmínit, že pozitivní ohlas měl i mimo EU první summit Evropského politického společenství na začátku října v Praze. Odehrála se tu spousta neformálních jednání, která mohla posílit vztahy i mezi znesvářenými zeměmi. Diplomacie dokáže být velmi mocnou zbraní. Právě zásluhou pražského summitu totiž Maďarsko podpořilo členství Švédska a Finska v NATO.

Klíčová shoda v energetice

Zmínil jsem pouze některé úspěšné momenty a vypadá to, že české předsednictví se bude vzpomínat jako na úspěšné. Podařilo se rychle reagovat na válečné události na Ukrajině. Pro život lidí v Evropě bylo nesmírně důležité, že se našla shoda na postupu v klíčové oblasti energetiky.

Dále bylo schváleno rozšíření Schengenského prostoru a připravená půda pro další rozšiřování. Přestože předsednictví přišlo v obtížné době, velká část cílů se podařila splnit. Česko to na druhý pokus zvládlo výtečně a obrovský dík patří všem, kteří toho byli součástí.

Hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 2.1.2023 9:48 | karma článku: 32.03 | přečteno: 4162x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 593 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 29.94 | Přečteno: 570 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...