Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

2. 01. 2023 9:48:33
České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

Zpackané první předsednictví

V roce 2009 byl celkový dojem z prvního předsednictví České republiky v Radě EU přinejmenším silně rozporuplný a jednou z otázek kolem letošního předsednictví bylo, zda se Česku podaří napravit svoji pověst.

Navzdory dobré organizaci a tématům, která neztratila nic na aktuálnosti ani dnes (jednalo se o tři „E“: ekonomika, energetika a Evropa ve světě), utrpěla pověst Česka v roce 2009 nenapravitelné škody kvůli pádu vlády uprostřed předsednictví.

Dlouhých 13 let bylo potřeba čekat na reparát. Letos Česko konečně dostalo šanci si pošramocenou reputaci vylepšit. Tato vláda to rozhodně neměla jednoduché. Opoziční SPD prohlašovala, že využije každé příležitosti vedoucí k pádu vlády. Naštěstí k tomu nedošlo.

V době plné výzev

Česko mělo ve srovnání s většinou předcházejících zemí laťku nastavenou hodně vysoko. Letošní české předsednictví v Radě bylo už od začátku plné výzev pro celou Evropu. EU se sotva vzpamatovala z pandemie covidu a musela se od konce února vypořádat s důsledky války na Ukrajině. Navíc nebylo možné opomíjet i další problémy, jako je např. změna klimatu.

Začněme u konfliktu na Ukrajině. Česká vláda a také většina veřejnosti se při pomoci válkou zasažené zemi chovají od začátku naprosto skvěle. Jednak dodávkami vojenské či humanitární pomoci, ale také přijetím několika set tisíc uprchlíků. Česko tak svým přístupem šlo ještě před začátkem předsednictví v červenci spolu s dalšími středoevropskými zeměmi, především Polskem, příkladem celé Evropě!

Udělalo se maximum při řešení dalších souvisejících problémů, především těch, které doléhaly i na obyvatelstvo členských zemí EU. Asi nejpalčivější byla v jiné souvislosti už zmíněná energetika. V reakci na energetickou krizi bylo svoláno několik summitů.

Podařilo se najít shodu na společných nákupech plynu a solidaritě v případě jeho nedostatku. Reakce byla velmi rychlá a Evropa se aspoň na tuto zimu nemusí strachovat, že by měla nedostatek plynu.

Finanční pomoc Ukrajině a sankce proti Rusku

Ještě v prosinci se také podařilo dosáhnout konce maďarského veta na schválení pomoci Ukrajině v hodnotě 18 mld. eur. Maďarsko nakonec ustoupilo od veta výměnou za uvolnění vyšší části peněz z evropských fondů, než bylo původně plánováno. V této věci se dosáhlo shody i na korporátních daních, kde naopak hrozil odpor Polska.

Dále byly schválené další balíky sankcí na Rusko. Na posledním 9. balíčku se podařilo velvyslancům jednotlivých zemí EZ prosadit taktéž ještě nyní v prosinci. Jedná se o vývoz motorů pro drony a věcí, které by Rusko mohlo využít pro vojenské účely (např. elektronika, IT komponenty).

Posun v migrační politice

Česku se dařilo posunout i migrační a azylovou reformu, na které si už několik předsednictví vylámalo zuby. Předložený byl plán „flexibilní solidarity“ spočívající v zavedení jiných forem pomoci než relokace migrantů z jiných zemí EU. V oblasti azylové reformy se tedy podařilo dosáhnout posunu směrem dopředu a pokrok překonal původní očekávání.

Slova chvály sklidil i pokrok, kterého EU se za českého předsednictví dosáhlo v otázce západního Balkánu. Úspěchem bylo bezesporu prosincové rozšíření Schengenského prostoru o Chorvatsko, což bylo jednou z priorit českého předsednictví v Radě EU.

Na úspěchu nemění nic ani to, že se do rozšíření Schengenského prostoru bohužel nepodařilo zahrnout také Rumunsko a Bulharsko. Vlády členských zemí EU se v prosinci dohodly i na zrušení vízové povinnosti pro Kosovo, které je poslední zemí západního Balkánu, jež stále bezvízový režim pro cesty do EU nemá.

Rozšíření EU a pražský summit

Připravit se podařilo podmínky pro další rozšíření EU. Byla to válka na Ukrajině, která dala impulz k rozšiřování EU dále na východ. Rozhodně se však nehovořilo jen o samotné Ukrajině. V prosinci byl definitivně potvrzený status kandidátské země pro Bosnu a Hercegovinu, co můžeme považovat za další úspěch v oblasti západního Balkánu.

Vnímám jako nesmírně pozitivní, že stále přetrvává zájem dalších zemí o členství v EU. Můžeme to považovat za důkaz, že členství v EU je stále prestižní záležitost.

A není možné zde nezmínit, že pozitivní ohlas měl i mimo EU první summit Evropského politického společenství na začátku října v Praze. Odehrála se tu spousta neformálních jednání, která mohla posílit vztahy i mezi znesvářenými zeměmi. Diplomacie dokáže být velmi mocnou zbraní. Právě zásluhou pražského summitu totiž Maďarsko podpořilo členství Švédska a Finska v NATO.

Klíčová shoda v energetice

Zmínil jsem pouze některé úspěšné momenty a vypadá to, že české předsednictví se bude vzpomínat jako na úspěšné. Podařilo se rychle reagovat na válečné události na Ukrajině. Pro život lidí v Evropě bylo nesmírně důležité, že se našla shoda na postupu v klíčové oblasti energetiky.

Dále bylo schváleno rozšíření Schengenského prostoru a připravená půda pro další rozšiřování. Přestože předsednictví přišlo v obtížné době, velká část cílů se podařila splnit. Česko to na druhý pokus zvládlo výtečně a obrovský dík patří všem, kteří toho byli součástí.

Hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 2.1.2023 9:48 | karma článku: 32.03 | přečteno: 4178x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 483 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma článku: 23.54 | Přečteno: 742 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 808 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

PROSAZUJI ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA

Již od minulého volebního období se věnuji problematice propan-butanových lahví a obchodu s propan-butanem. V této záležitosti spolupracuji s vedením Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem.

27.11.2023 v 20:49 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 149 |

Daniela Kovářová

Důchody aneb jak funguje můj stát

Je-li vám třicet nebo čtyřicet, asi se vás důchodové téma nijak zvlášť nedotýká. Ale jakmile se vám přiblíží důchodový věk, lehce zpozorníte. Tak mám pro ty z vás, kteří se k němu blížíte, několik praktických konstatování.

27.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 30.90 | Přečteno: 759 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kyberobrana evropských institucí je žalostní. Teď to změníme

V posledních letech jsme svědky obrovského nárůstu kyberútoků, které směřují právě na evropské instituce.

23.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 123 | Diskuse

Petr Lachnit

Fotbal - odraz společnosti

Jestli vás zajímá, jaká je hospodářská situace krajů, regionů nebo míst, stačí podívat se na fotbalové tabulky. Kdo má peníze, má fotbal.

23.11.2023 v 8:51 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 270 | Diskuse

Kateřina Konečná

Je na čase zkrotit divoké krátkodobé pronájmy. A pomoci bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů nabízených skrze online platformy, jako je například Airbnb, můžou být sice výhodné díky relativně nízkým cenám pro turisty, místním však obvykle přínosem nejsou.

22.11.2023 v 18:22 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 416 | Diskuse
Počet článků 678 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4402

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...