Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Proč už se lidé z hnutí ANO nehlásí k zastropování cen benzínu v Maďarsku?

12. 12. 2022 8:49:59
Maďarské rozhodnutí zastropovat ceny pohonných hmot nám někteří donedávna prezentovali jako vzor toho, jak by se měla vláda starat o blaho svých vlastních občanů.

Vzpomínáte si třeba na tento Babišův březnový výrok? „Čeká nás Fialova chudoba. Jeho asociální vláda neudělala pro lidi vůbec nic. Mohla zastropovat ceny energií, benzínu i nafty. Mohla zásadně snížit DPH na energie či benzín a naftu. Mohla zrušit poplatek za obnovitelné zdroje. Nic!“ O pár dní později ještě Babiš na Twitteru tvrdil, že „vláda musí okamžitě zastropovat cenu benzinu a nafty na 35 Kč za litr a zároveň snížit DPH prodejcům na nulu.“

Jak se ale začalo ukazovat, ignorovat tržní realitu umělým udržováním cen na nízké úrovni se nevyplácí a Maďarsko situaci přestalo zvládat. Ještě 2. prosince se nám ale Karel Havlíček snažil namluvit, že „Maďaři mají dostatek benzínu.“

Jeho výroky nestihly ani pořádně uzrát a situace se o pár dní později stala natolik neudržitelnou, že maďarská vláda musela 6. prosince pozdě večer strop na ceny pohonných hmot zrušit. Nyní platí lidé v Maďarsku za benzín dokonce více než v Česku. Najednou všude až ohlušující ticho po pěšině a nikdo se už k zastropování cen paliv nehlásí. Zvláštní, že?

Dar se stal danajským

Pro celkové pochopení toho, co se v Maďarsku stalo, nebude od věci si připomenout některé důležité souvislosti. Maďarsko zavedlo zastropování cen paliv (i energií) už v listopadu loňského roku, tedy pár měsíců před začátkem ruské agrese na Ukrajině. Pro benzín i naftu nařídilo cenový strop 480 forintů (cca. 28 Kč). Motivace Orbánovy vlády byla zřejmá: Společně s třináctými důchody se jednalo o dárky voličům před letošními parlamentními volbami, v nichž Orbán i díky těmto líbivým opatřením opět drtivě zvítězil. Dar maďarským voličům se však postupně začal stávat darem danajským.

Maďarsko se na nějakou dobu stalo oblíbeným místem „tankovacích turistů“ a příliš vysoká poptávka se ukázala jako problém. Už v březnu se muselo přikročit k některým omezením. Za sníženou cenu už nemohla tankovat nákladní auta s hmotností nad 7,5 tuny a vozy se zahraniční poznávací značkou s hmotností nad 3,5 tuny. Cenový strop byl dále na konci května omezený jen pro domácí řidiče, konkrétně na automobily v osobním vlastnictví, zemědělská vozidla a vozy taxislužby.

Už několik týdnů se však Maďarsko potýká s problémy se zásobováním pohonnými hmotami, na což jsem ostatně upozorňoval v jednom z nedávných článků. Někteří tvrdili, že příčinou současných problémů na maďarských benzinových pumpách jsou především opravy rafinérie v Százhalombatta. Takové vysvětlení však není zdaleka dostatečné.

Lidé si brali benzín a naftu do zásoby

Závada v rafinérii byla sice opravená, ale ani to nemohlo přinést významné zlepšení. Situaci podle vyjádření firmy MOL komplikovala snaha lidí vytvářet si zásoby pohonných hmot. Benzinu byl na trhu opravdu nedostatek. Situaci ještě zhoršil panický nákup, který začal, když se lidé dozvěděli, že benzinu je málo. Kvůli nedostatku benzinu maďarští řidiči dokonce začali jezdit čerpat do okolních zemí, jako je Slovensko.

Podstatný podíl na problému měla právě oficiálně nařízená cena, protože za těchto okolností se producentům pohonných hmot nevyplatilo dovážet. Maďarská vláda provozovatelům čerpacích stanic sice kompenzovala každý prodaný litr příspěvkem 20 forintů. Bylo to žalostně málo zvláště na jaře, kdy ceny ropy šly prudce nahoru.

Vládní kompenzace mnoha provozovatelům maďarských čerpacích stanic samozřejmě nestačily. A nikdo se nemůže divit tomu, že bez adekvátních kompenzací klesla v takových podmínkách ochota prodávat paliva. Důsledek byl takový, že zahraniční společnosti začaly omezovat dodávky do svých maďarských pump a poptávku musela v čím dál větší míře uspokojovat především domácí společnost MOL.

Příčinou byl krátkozraký populismus

Nikoho asi nepřekvapí, že se minulý týden zastropování cen v Maďarsku ukázalo po více než roce jako naprosto neudržitelné, a to i v osekané podobě. Orbánově vládě nakonec nezbylo, než ho zrušit úplně. Stalo se tak po naléhání ropné a plynárenské skupiny MOL, která již situaci nedokázala zvládat. Poptávka posílená uměle udržovanou nízkou cenou výrazně převyšovala nabídku, což by samozřejmě vedlo k dlouhodobému nedostatku.

Od úterý 6. prosince bylo zastropování cen pohonných hmot ve 23 hodin s okamžitou platností zrušeno. Z minuty na minutu ceny pohonných hmot vystřelily prudce nahoru. Maďarská ropná společnost MOL minulý týden ve středu doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (necelých 38 korun) a litr nafty za 699 forintů (zhruba 41 korun). Skutečné ceny na některých čerpacích stanicích však byly ještě vyšší.

Raketově roustoucí ceny potravin

Stabilizace situace na tamním trhu s palivy ještě určitě ještě nějakou dobu potrvá. Další nepříjemností pro lidi v Maďarsku představuje nárůst už tak vysoké inflace, která za měsíc listopad činila 22,5 %. Ta je v Maďarsku čtvrtá nejvyšší v EU, vyšší je už jenom v Pobaltí. Nejvíce rostou ceny potravin – vzrostly o 43,8 %. U některých potravin se ceny dokonce zdvojnásobily. Např. ceny vajec vzrostly o 102,9 %. Orbánova vláda sice zastropovala ceny základních potravin, nicméně potravináři o to více zdražili vše, co zastropované nebylo.

Člověk nemusí být profesorem ekonomie, aby věděl, že vyšší ceny bývají na volném trhu obvykle projevem toho, že je daného druhu zboží málo. Umělé udržování cen na nízké úrovni při nedostatku komodity na trhu nedostatek nevyřeší. Pouze povede k tomu, že se nesníží poptávka po nedostatkovém zboží, přestože by správně měla.

Problémy s nedostatkem budou ještě horší, než kdyby se ceny nezastropovaly, protože nikdo nebude chtít danou komoditu prodávat. Jedná se zkrátka o důsledek krátkozrakého populismu naprosto ignorujícího ekonomickou realitu. Tohle všechno nám předvedlo hnutím ANO tolik vychvalované Maďarsko, jehož přístup by nám měl naopak sloužit jako odstrašující příklad.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 12.12.2022 8:49 | karma článku: 27.05 | přečteno: 783x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 593 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 29.94 | Přečteno: 569 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...