Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Protesty ekoteroristů mohou zabíjet a taky pomáhat Rusku

21. 11. 2022 10:30:00
Přilepení se na silnici, polévka na obraze, demonstrace, stávky. Existují různé způsoby, jak se lidé snaží upozornit na klimatickou změnu. Některé jsou zcela v pořádku a mají svůj význam. Jiné mohou zabíjet a napomáhat Rusku.

Někteří klimatičtí aktivisté volí opravdu svérázné způsoby, jakými chtějí dosáhnout svých cílů či alespoň upoutání pozornosti. Ne, nebudu zde psát o stávkách na několika fakultách v Česku, protože ty patří ještě k těm relativně „nejnormálnějším“ a mimo Twitter u nás zajímají málokoho. Mnozí klimatičtí aktivisté mají v oblibě mnohem bizarnější praktiky. Nejvíce to platí o jejich zvláštním a zdivočelém poddruhu, pro který neexistuje lepší označení než ekoterorista.

Zatímco většina lidí, kteří chtějí dát veřejně najevo své postoje, tak činí např. účastí na různých demonstracích či zapojením se do různých diskuzí, ať už v reálném světě či online, u ekoteroristů je to jiné. Zdaleka totiž nezůstávají jen u těchto vcelku nenásilných projevů. Chtějí dosáhnout svých cílů upoutáním pozornosti, a to skutečně za každou cenu.

Lepení na silnice a další způsoby

Jednou z obvyklých praktik těchto ekoteroristů je přilepit se k silnici či jiným způsobem blokovat dopravu. Zájem (nejen) ze strany médií pak máte zaručený. Tyto případy byly zaznamenány na mnoha místech světa včetně Česka. Značnou pozornost vzbudil v květnu minulého roku jeden protest v Mladé Boleslavi. Protestující osoba známá jako Alžbětko si přilepila ruku vteřinovým lepidlem na silnici a blokovala provoz na jednom pruhu. Dosáhla jen toho, že zaměstnala složky IZS, hlavně záchrannou službu. Po odlepení od silnice totiž bylo kvůli lehkým zraněním nutné ošetření. Radost z protestu určitě museli mít i kolem projíždějící řidiči, kterým se neočekávaně prodloužila cesta do práce. Týden předtím si stejný člověk sedl doprostřed frekventovaného tahu a museli ho odnést policisté.

Loni v říjnu se v Londýně během protestu 50 lidí ze skupiny Insulate Britain (odnože Extinction Rebellion) přilepil jeden člověk jménem Matthew Tully k silnici dokonce obličejem. Podle jeho slov to mělo „být o silném prohlášení o věcech, které jsou kritické.“ Chtěl prý učinit něco extrémního, aby „reflektoval extrémní podstatu nouzové situace.“ Zároveň pak ale sám připustil, že to nebyl nejlepší nápad. Opravdu nevím, zda mohou vůbec existovat příčetní lidé, kteří náhle „prozřeli“ kvůli tomu, že jim někdo vyšinutý zablokoval silnici nebo vypustil pneumatiku.

Druhým rozšířeným způsobem jsou útoky na známá umělecká díla. Happeningů aktivistů nezůstala ušetřená ani slavná muzea a galerie. V londýnské Národní galerie se v červenci dva klimatičtí aktivisté z aktivistické skupiny Just Stop Oil přilepili k rámu 200 let starého díla Vůz na seno (The Hay Wain) od anglického malíře Johna Constablea. Ještě předtím přelepili obraz velkými listy papíru, na nichž byla vyobrazena jejich „apokalyptická vize budoucnosti“. Způsobili naštěstí jen drobné poškození rámu a také narušení povrchu laku na obraze.

Při těchto příležitostech patří kromě „lepení“ k dalším oblíbeným metodám také postříkat slavný obraz např. rajčatovou polévkou nebo bramborovou kaší. Ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil v polovině října v londýnské Národní galerii vystříkly rajčatovou polévku na obraz Slunečnice od nizozemského malíře Vincenta van Gogha.

V říjnu se odehrál také útok jedné aktivistky a jednoho aktivisty bramborovou kaší na obraz francouzského malíře Claudea Moneta v muzeu v německé Postupimi. Oba pachatelé dílo nejprve potřísnili a pak se u něj přilepili. Mělo se jednat o akci skupiny Letzte Generation (Poslední generace), o níž bude ještě řeč. Dvojice je vyšetřována mj. kvůli poškození cizí věci

A úplně nejaktuálnější incident se odehrál u našich jižních sousedů – v Rakousku či přesněji ve vídeňském Muzeu Leopoldových. Také zde figurovali dva aktivisté ze skupiny Letzte Generation První z nich pocákal známý obraz Gustava Klimta Tod und Leben (Smrt a život) jakousi černou tekutinou a druhý se na obraz přilepil.

Všichni tito bojovníci se změnou klimatu nejspíše věří, že je lidé kvůli ničení cenných uměleckých děl začnou podporovat. Nejspíše žijí v představě, že ničením lidských výtvorů, blokováním silnic nebo benzínových pump a naštváním co největšího počtu lidí pomohou zastavit změnu klimatu.

V Kremlu mají radost

Zatím jsem zmínil jen počiny ekoteroristů patřící do rubriky bizarností, které budí spíše úsměv nad donebevolající pitomostí protestujících. Nejhoršími důsledky jsou většinou „jen“ mírné poškození známých děl a naštvanost či pohoršení ze strany části veřejnosti. Důsledky ale mohou být i mnohem horší, jak o tom svědčí dva případy z nedávné doby.

Málo se ví, že pokud blokujete silnici, můžete způsobit i to, že někomu nepřijede sanitka včas a dotyčný zemře. A to se také stalo na začátku listopadu v Berlíně. Míchačka betonu přejela čtyřiačtyřicetiletou cyklistku a sanitka nemohla přijet včas. Uvázla totiž v zácpě kvůli blokování dálnice aktivisty z už zmíněné skupiny Letzte Generation, kterou pak mnozí začali nazývat „Letzte Degeneration“. Žena nakonec svým zraněním podlehla.

Mimochodem, někdy mohou blokády napomáhat Evropě nepřátelské velmoci a klimatičtí aktivisté mohou sehrát roli užitečných idiotů Ruska. Stovky ekologických aktivistů se dostaly na plochu amsterdamského letiště Schiphol, kde po několik hodin bránily vzletu soukromých letadel. Blokovat měli také letadlo, které přiváželo pomoc Ukrajině.

Myšlenkovému podhoubí, z něhož smýšlení těchto ekoteroristů vychází, není odpor vůči Západu či hlásání myšlenek jak vystřižených z proruských plátků nic cizího. Právě naopak. Přesvědčit jsme se o tom mohli nedávno, když devatenáctiletá zelená vůdkyně Greta Thunbergová mluví o potřebě „transformovat despotický a rasistický systém kapitalistického Západu.“ Viní Západ tedy z veškerého zla a nazývá nejsvobodnější systém světa despotickým. Nic nového pod sluncem. Něco podobného jsme mohli slyšet z různých stran už xkrát. Ruští propagandisté mají tento styl rétoriky o zkaženém Západu ve velké oblibě a museli mít ze slov švédské aktivistky radost, protože někdo dělá jejich práci za ně a navíc mnohem efektivněji. Skoro se zdá, že tito ekoteroristé dělají všechno pro to, aby všem rozumným lidem jakékoli kroky proti klimatické změně totálně znechutili a zároveň ještě posloužili zájmům Ruska.

Přeji vám hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 21.11.2022 10:30 | karma článku: 21.47 | přečteno: 441x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Maďarsko se stalo politickým chudákem a ztrácí na všech frontách

Orbán maká pro Maďary! Až na to, že vůbec. Orbán dokázal možná tak udělat z Maďarska politického chudáka. Maďarsko totiž nemá dost pohonných hmot, nakupuje od Ruska drahý plyn a hrozí mu i odebrání evropských peněz. A to není vše.

28.11.2022 v 7:55 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 10394 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Policista po útoku nožem zemřel. Útočník měl křičet Alláhu akbar

Minulý týden napadl nožem ozbrojený muž v Bruselu policejní hlídku v autě. Při útoku muž údajně křičel "Alláhu akbar". Zranění byli oba policisté, řidič vozu zranění podlehl. Jde o další extremistický útok v nedávné době v Evropě.

14.11.2022 v 9:25 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 709 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ztratil německý kancléř Scholz veškerou soudnost?

V Evropě zuří válka. Čína se podle různých zdrojů připravuje na svou vlastní. EU by měla pracovat na nezávislosti na autoritářských režimech. A německý kancléř Scholz jel do Pekingu. Navzdory všem radám.

9.11.2022 v 11:40 | Karma článku: 41.39 | Přečteno: 8948 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Dětinskost vede k sebezáhubě aneb zmrzlá Evropa

Vrátil jsem se z USA, kde jsem byl na oslavě padesátin syna, profesora statistiky na prestižní univerzitě. A zaujal mne v časopise The Economist zajímavý článek: Frozen out s obrázkem vymrznutého světadílu.

3.12.2022 v 13:55 | Karma článku: 45.02 | Přečteno: 2848 | Diskuse

Kateřina Konečná

Reklamu na úvěry se podařilo omezit

Připravili jsme legislativu, která skutečně ochrání spotřebitele v oblasti spotřebitelských úvěrů..

2.12.2022 v 9:20 | Karma článku: 15.16 | Přečteno: 232 | Diskuse

Jiří Paroubek

Politické zemětřesení na Tchaj-wanu

O minulém víkendu proběhly – pochopitelně s ohledem na jejich výsledek bez velkého zájmu velkých českých mainstreamových médií – komunální volby na Tchaj-wanu.

29.11.2022 v 15:08 | Karma článku: 34.54 | Přečteno: 1281 | Diskuse

Petr Lachnit

Prezidentská milost by neměla být projevem laskavosti

Právo milosti podle svých slov považoval prezident v prvním volebním období za monarchistický přežitek. Proto ho delegoval na ministra spravedlnosti s tím, že bude podepisovat pouze milosti z důvodu zdravotního stavu.

29.11.2022 v 11:03 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 176 | Diskuse

Šimon Miča

Trumpismus

Donald Trump se jednoznačně zapsal během svého působení v Bílém domě do dějin. Pro jeho politiku se vžilo všeobecné označení trumpismus.

28.11.2022 v 13:37 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 261 | Diskuse
Počet článků 646 Celková karma 31.14 Průměrná čtenost 4543

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...