Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Dominance biologických mužů i v ženských sportech aneb definitivní vítězství patriarchátu

19. 12. 2022 10:08:00
Nedávné vítězství transženy Austin Killipsové v ženské části cyklistických závodů Northampton International Cyclocross znovu otevírá otázku - je fér, aby lidé, kteří podstoupí změnu pohlaví, soupeřili v pro ně "nové" kategorii?

Dnešní doba nabízí skutečně neomezené možnosti, o kterých se mnoha lidem ještě před pár lety ani nesnilo. Platí to i o oblasti sportu, kde biologičtí muži už dokázali navzdory některým omezením opanovat i ženské kategorie. Svědčí o tom i nedávné vítězství transženy (tj. ženy původně narozené jako muž) jménem Austin Killipsová, která dokázala vyhrát ženskou část cyklistických závodů Northampton International Cyclocross.

Podobných úspěchů je více

Nejedná se zdaleka o jediný sportovní úspěch tohoto druhu: Pozoruhodnými výkony se může pochlubit třeba americká plavkyně Lia Catherine Thomasová, která byla dříve muž jménem Will. Ještě jako muž závodil tento člověk v roce 2019 v kategorii mužů. Už jako žena se proslavila hlavně jako reprezentantka pensylvánské univerzity.

Na listopadových závodech roku 2021 mezi její alma mater a univerzitou Princeton totiž dokázala překonat školní rekordy na 100 m, 200 m a 500 m volným způsobem. V celostátním srovnání by jí to dokonce stačilo na druhý, resp. třetí nejlepší čas v ženské kategorii!

V roce 2018 dokázala kanadská profesorka filozofie na College of Charleston a také cyklistka Rachel McKinnon (nyní Veronica Ivy) narozená jako muž, zvítězit v cyklistickém závodě na světovém šampionátu trekových kol kategorii 35 až 44 let v Los Angeles. O rok později vyhrála také mistrovství světa v dráhové cyklistice.

Velký rozruch vyvolal i případ, kdy na mistrovství středních škol v americkém státě Connecticut v roce 2017 obsadily první dvě místa transgender sprinterky Terry Millerová a Andraya Yearwoodová a úspěšné byly i v dalších soutěžích.

A pak bych zde ještě zmínil případ, který vzbudil asi největší kontroverze ze všech. Fallon Foxová, která se věnuje smíšeným bojovým umění a narodila se jako muž, porazila 13. září 2014 v zápase trvajícím jen něco málo přes dvě minuty svoji soupeřku Tamiku Brentsovou. Poražená soupeřka v zápase utrpěla otřes mozku a zlomeninu očnice v lebce.

Konec ženského sportu?

Navzdory poslednímu zmíněnému případu by někteří mohli říct, že pro ženský sport jsou úspěchy transžen vlastně skvělou zprávou: Dávají naději, že ženské sporty budou mít šanci se výkonnostně alespoň přiblížit těm mužským. Jinými slovy, konečně se odbourá také nerovnost výsledků. Měli bychom být více progresivní a uznat, že připuštěním biologických mužů do všech ženských sportů se ženy konečně vyrovnají mužům ...

Anebo také ne. Co ta „cisgenderová“ většina sportovkyň, které se jako ženy už narodily? Mužské úspěchy v ženských disciplínách můžeme vnímat i jako další vítězství patriarchátu, protože biologičtí muži tím dostali šanci ovládnout i ženský sport. Sportovní disciplíny byly rozdělené do různých kategorií (mj. podle biologického pohlaví) proto, aby zde měly šanci zvítězit např. ženy, které by jinak byly ve srovnání s muži silně znevýhodněné.

„Cis“ ženy tak mohou mít velký problém. Jak správně připomíná sportovní lékař Jiří Dostál, rozdíly mezi oběma pohlavími jsou patrné zejména v silových a rychlostních sportech. Konkrétně říká, že „síla u biologických mužů je vyšší o 30-40 %, rychlost o 10-15 % a síla úderu je vyšší dokonce o 160 %.“

Zjištění brazilského výzkumu

Výsledky jednoho brazilského výzkumu navíc naznačují, že rozdíly mohou zčásti přetrvávat i po přeoperování. Odborníci v brazilském Sao Paulu nedávno posuzovali dopad dlouhodobé estrogenové terapie a předchozí působení testosteronu v pubertě na fyzický výkon. Podle zjištění brazilských vědců kapacita srdce a plic a síla transgenderových žen převyšuje kapacitu a sílu jejich cisgenderových vrstevnic i po letech hormonální terapie.

Důležité je ale zároveň dodat, že byla nižší než u cisgenderových mužů. Ve výzkumu byla hodnocená kapacita srdce a plic a síla u 15 transgenderových žen, 13 cisgenderových mužů a 14 cisgenderových žen. Z výzkumu také vyplynulo, že celkový tělesný tuk byl u trans žen nižší a hmotnost kosterního svalstva naopak vyšší než u cis žen.

Všem dobrovolníkům účastnícím se výzkumu bylo kolem třiceti pěti let a měli podobnou úroveň fyzické aktivity. Transsexuální ženy užívaly hormonální terapii v průměru 14 let, kterou zahájily v průměru v 17 letech. Jednalo se sice o malý vzorek lidí, kteří navíc nebyli vrcholovými sportovci, ale výzkum může být užitečný v tom, že alespoň naznačuje celkovou tendenci, že transženy mají oproti těm „cis“ stále nezanedbatelnou výhodu.

Vyšší účast transžen (biologických mužů) může představovat začátek konce ženského sportu, kde „cisgenderové“ ženy mohou mít naopak výrazně sníženou šanci uspět ve své vlastní kategorii. Říkám si, zda právě teď třeba nenastala vhodná chvíle, aby všechny bojovnice (i bojovníci) za práva žen pozvedly svůj hlas a začaly se více ozývat.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 19.12.2022 10:08 | karma článku: 26.35 | přečteno: 776x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 593 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 30.03 | Přečteno: 579 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...