Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Policista po útoku nožem zemřel. Útočník měl křičet Alláhu akbar

14. 11. 2022 9:25:00
Minulý týden napadl nožem ozbrojený muž v Bruselu policejní hlídku v autě. Při útoku muž údajně křičel "Alláhu akbar". Zranění byli oba policisté, řidič vozu zranění podlehl. Jde o další extremistický útok v nedávné době v Evropě.

V jednom z minulých článků jsem psal o zavraždění dvanáctileté francouzské dívky jménem Lola, které šokovalo celou Evropu. Vražda této malé dívky byla důsledkem selhání institucí při vymáhání vlastních pravidel. Vražedkyně pobývala na území Francie ilegálně a bylo jí nařízeno zemi opustit. Bohužel se nejednalo o jediný podobný incident v relativně krátké době. Ve čtvrtek 10. listopadu večer Evropa zažila další útok, který ukazuje jednak selhání při začlenění lidí s „migračním pozadím“ a také absenci schopnosti zasáhnout včas proti lidem nebezpečným pro celou společnost. Tentokrát byla místem činu sousední Belgie či přesněji její metropole Brusel.

Nožem ozbrojený pachatel napadl na křižovatce v bruselské části Schaerbeek policejní hlídku v autě. Nejprve bodnul kuchyňským nožem 29letého řidiče policejního vozu do krku a poté bodl jeho 23letého spolujezdce do pravé ruky. Přestože byl řidičův spolujezdec vážně zraněn, dokázal si vysílačkou přivolat pomoc a řekl, že útočník křičel "Alláhu akhbar". Další policejní hlídka podezřelého postřelila do nohou a břicha, aby ho zneškodnila. Dva policisté i pachatel byli převezeni do nemocnice, kde řidič policejního auta bohužel následkům svých zranění podlehl.

Muž s kriminální minulostí

Pachatelem útoku byl 32letý Yassine Mahi, který byl v letech 2013-2019 vězněný.Od května 2013 pobýval ve věznici Ittre poté, co byl odsouzený za násilnou krádež. Tam byl navíc kvůli svým extremistickým postojům umístěný na deradikalizační oddělení Deradex. Dne 9. června 2017 byl jako "terorista" převezen do věznice Lantin. Tam byl také izolován od ostatních vězňů kvůli svým "extremistickým myšlenkám" a tomu, že je "zradikalizovaný muslim". On sám pocházel z extremistické rodiny a jeho bratr měl odejít do Sýrie.

Svoje umístění do izolace se neúspěšně pokusil napadnout u Státní rady (tj. belgického správního soudu) v Lantinu. Jak se dočteme v rozsudku, Yassin Mahi "je motivován extremistickým náboženským přesvědčením a chce se o svou ideologii podělit s ostatními vězni." Státní rada si byla vědoma tohoto nebezpečí, zejména proto, že Yassin Mahi byl již dříve shledán násilníkem: "Tento extremismus může představovat hrozbu. To potvrzuje i skutečnost, že již napadl vězeňského dozorce ve věznici Ittre, kde pobýval v oddělení s dalšími zradikalizovanými vězni,". V roce 2019 proto Státní rada rozhodla, že jeho izolace je "nezbytná k omezení hrozby, kterou představuje jeho radikalismus a jeho šíření". Po odpykání trestu byl sledován různými deradikalizačními službami města Bruselu a Francouzského společenství.

Útočník byl navíc už několik let vedený na seznamu možných extremistů. Již od roku 2015 figuroval na seznamu CELEX, seznamu belgické vězeňské jednotky pro extremismus.

Incident s policií

Policie zaznamenala jeden střet s pachatelem už dříve v samotný den útoku. Ve čtvrtek v 10 hodin dopoledne se Yassin Mahi dostavil na policejní stanici v Evere. Měl nesouvislé poznámky, mluvil o tom, že nenávidí policii a žádal o psychologickou péči.

Policejní služba kontaktovala služebního důstojníka bruselského státního zastupitelství, aby zahájil postup psychiatrického pozorování. "Po prověření se ukázalo, že osoba nesplňuje zákonné podmínky, neboť byla ochotna se dobrovolně podrobit psychologické léčbě," uvedlo státní zastupitelství. Policie ho poté doprovodila na psychiatrické oddělení v zařízení Cliniques Universitaires Saint-Luc, kde byl přijat. Dlouho ale v nemocnici nepobyl. O několik hodin později byla kontaktována nemocnice a bylo zjištěno, že dotyčná osoba nemocnici opustila. Jak se muži vzhledem k jeho minulosti podařilo opustit psychiatrickou léčebnu, není prozatím jasné.

Jedná se o další ukázku toho, co se může stát, když selže začlenění lidí, kteří mají migrační pozadí a v tomto případě i důkaz toho, že radikální islamismus představuje stále existující hrozbu. Již pár let sice Evropa nezažila větší útoky. To ale neznamená, že by tito radikálové vymizeli. Opak je pravdou. Jejich aktivita pouze změnila svoji podobu. Nyní útočí daleko nevyzpytatelnější osamělí vlci. V tomto případě je situace o to horší, že se jednalo člověka, který byl policií sledován. Z poslední doby stojí ještě za zmínku útok na gay bar v norské metropoli Oslo, jehož se dopustil radikální islamista Zaniar Matapour. Lekce pro celou Evropu je tedy jasná: Radikální islamismus představuje vážnou hrozbu a nemůžeme si dovolit ji podceňovat.

Přeji vám hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 14.11.2022 9:25 | karma článku: 25.45 | přečteno: 722x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 483 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma článku: 23.54 | Přečteno: 742 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 808 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

PROSAZUJI ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA

Již od minulého volebního období se věnuji problematice propan-butanových lahví a obchodu s propan-butanem. V této záležitosti spolupracuji s vedením Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem.

27.11.2023 v 20:49 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 150 |

Daniela Kovářová

Důchody aneb jak funguje můj stát

Je-li vám třicet nebo čtyřicet, asi se vás důchodové téma nijak zvlášť nedotýká. Ale jakmile se vám přiblíží důchodový věk, lehce zpozorníte. Tak mám pro ty z vás, kteří se k němu blížíte, několik praktických konstatování.

27.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 30.98 | Přečteno: 759 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kyberobrana evropských institucí je žalostní. Teď to změníme

V posledních letech jsme svědky obrovského nárůstu kyberútoků, které směřují právě na evropské instituce.

23.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 123 | Diskuse

Petr Lachnit

Fotbal - odraz společnosti

Jestli vás zajímá, jaká je hospodářská situace krajů, regionů nebo míst, stačí podívat se na fotbalové tabulky. Kdo má peníze, má fotbal.

23.11.2023 v 8:51 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 270 | Diskuse

Kateřina Konečná

Je na čase zkrotit divoké krátkodobé pronájmy. A pomoci bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů nabízených skrze online platformy, jako je například Airbnb, můžou být sice výhodné díky relativně nízkým cenám pro turisty, místním však obvykle přínosem nejsou.

22.11.2023 v 18:22 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 416 | Diskuse
Počet článků 678 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4402

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...