Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Ztratil německý kancléř Scholz veškerou soudnost?

9. 11. 2022 11:40:34
V Evropě zuří válka. Čína se podle různých zdrojů připravuje na svou vlastní. EU by měla pracovat na nezávislosti na autoritářských režimech. A německý kancléř Scholz jel do Pekingu. Navzdory všem radám.

Rozhodně nebudu přehánět, když zde napíšu, že dosavadní německý přístup k Ruska a Číně přidělává vrásky celé Evropě. Stačí si vzpomenout třeba na plynovod Nord Stream, na který dlouho tolik tlačil německý průmysl. Představa byla taková, že do Německa i velké části Evropy bude proudit levný ruský plyn. Německo plánovalo, že postupně zavře jaderné a uhelné elektrárny a bude produkovat elektřinu převážně z obnovitelných zdrojů, přičemž výpadky měl vykrývat právě levný plyn dodávaný z Ruska. Všichni víme, jak to nakonec skončilo. Ruské napadení Ukrajiny pohřbilo tyto velkolepé německé plány a také ukázalo v plné nahotě zranitelnost Evropy kvůli závislosti mnoha dalších zemí včetně Česka na ruské ropě a plynu.

Lekce pro Německo i všechny země EU byla jasná: Rusko nemůže být pro svobodné a demokratické země v Evropě spolehlivým partnerem a dodavatelem strategických surovin. A z toho také vyplývalo, že existuje pouze jediné řešení: vymanit se co nejrychleji ze závislosti na Rusku, a napravit tak chybná rozhodnutí z předchozích let.

Lidé jsou nepoučitelní

Nic ale příliš nenasvědčuje tomu, že by si Evropa v čele s Německem byla schopná vzít si ze zmíněné předchozí skutečnosti ponaučení a dělala vše proto, aby se nestala vydíratelnou. Spíše naopak. Právě přístup současného německého kancléře Olafa Scholze je bohužel ukázkou toho, jak dokážou být někteří lidé nepoučitelní. Sotva se Evropa stačila vymanit ze závislosti na Rusku, má nakročeno k dalšímu podobnému problému a může se stát více vydíratelnou pro změnu ze strany pevninské Číny.

Svědčí o tom aktuální rozhodnutí německé vlády prodat 24,9% podíl strategicky důležitého přístavu v Hamburku Čínské lidové republice, konkrétně čínské společnosti Cosco. Původně se mělo jednat dokonce o 35% podíl. Nakonec byl podíl kompromisně snížený na méně než 25 %. Stalo se tak navzdory mnoha varováním a mínění obou koaličních partnerů, několika ministerstev, vlastních tajných služeb, Evropské komise i francouzského prezidenta. Varování bohužel nepomohla. Scholz dával jasně najevo, že žádný problém nevidí.

Narušení evropské jednoty

Tím německé sbližování s Čínou rozhodně neskončilo. Německý kancléř se stal prvním západním lídrem, který po potvrzení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve funkci navštívil počátkem listopadu Peking. Scholz s sebou vzal i podnikatelskou delegaci. Už samotný záměr zcela pochopitelně vyvolal na mnoha místech ostrou kritiku.

Především proto, že svoji cestu uskutečnil bez dalších vedoucích představitelů EU a navzdory údajné nabídce Emmanuela Macrona na společnou cestu, jak uvádí francouzský deník Le Monde. Z toho pramenila i kritika ze strany ostatních vedoucích představitelů EU, kteří už před cestou německému kancléři vytýkali, že aby Čína začala brát Evropu jako celek vážně, měla by EU vystupovat navenek jednotně.

Např. estonská premiérka Kaja Kallasová prohlásila, že „vzhledem k tomu, co se děje v Číně... Je v jejich zájmu nás rozdělit. V našem zájmu by mělo být zůstat jednotní“ s tím, že „je také důležité, abychom s Čínou neměli samostatné dohody, protože by to znamenalo, že jsme jako Unie slabí.“ Evropa by alespoň v těch klíčových věcech měla vystupovat navenek jednotně. Vinou německého kancléře se tak ale bohužel neděje, a to je veliký problém.

Právě pobaltské státy jako Estonsko, které už mají dlouhodobou zkušenost s ruskou hrozbou, zmiňovaly v této souvislosti neschopnost EU mluvit s Čínou jedním hlasem. Negativní reakce však vyvolala návštěva kancléře Scholze v ČLR i v samotném Německu nejen ze strany médií, ale také u některých členů jeho „semaforové“ koaliční vlády.

Jak si také všímá např. komentář v německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk, čínský prezident Si Ťin-pching si vytvořil vlastní verzi teorie Německem dlouhodobě uplatňované politiky „změny prostřednictvím obchodu (Wandel durch Handel)“. Němečtí ekonomičtí představitelé se mají nechat zlákat přísliby čínského trhu a stát se zastánci politiky appeasementu vůči Číně. Jedná se o tzv. „uchvácení elity“. Peking zde k posílení svého vlivu využívá i své národní diaspory či např. vzdělávací instituce. V komentáři je mezi dosavadními úspěchy této čínské politiky konkrétně zmiňované např. mlčení německých automobilových šéfů o podmanění ujgurské menšiny, nebo také podpora účasti kontroverzní čínské společnosti Huawei na německé mobilní síti páté generace u Deutsche Telekom.

Olaf Scholz se bohužel chová, jako by úplně ztratil veškerou soudnost. Separátní návštěva německého kancléře v Pekingu hraje do karet Číně, protože Si Ťin-pching dobře ví, že pokud si chce získat Evropu, musí cílit právě na nejvlivnější Německo. Největší země EU se nedokázala poučit z tragického pochybení, jehož důsledkem se stala současná energetická krize. V době, kdy Evropa by měla usilovat o co nejmenší vydíratelnost, je německý přístup bohužel opačný. K veliké radosti Pekingu, který nyní dává zcela nepokrytě najevo, že se připravuje na válku, podkopává německý kancléř evropskou jednotu a vydává Evropu napospas Číně.

Přál bych Němcům, aby svého kancléře dokázali rychle usměrnit!

A vám přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | středa 9.11.2022 11:40 | karma článku: 41.39 | přečteno: 8948x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Britové začínají litovat odchodu z EU

Britové odešli z Evropské unie a tehdejší hlasování bylo poměrně těsné, pro odchod bylo necelých 52 % lidí. Jak se po čase ukazuje, nespokojenost s vystoupením z EU roste a i ti, kteří původně odejít chtěli, dnes brexitu litují.

5.12.2022 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Maďarsko se stalo politickým chudákem a ztrácí na všech frontách

Orbán maká pro Maďary! Až na to, že vůbec. Orbán dokázal možná tak udělat z Maďarska politického chudáka. Maďarsko totiž nemá dost pohonných hmot, nakupuje od Ruska drahý plyn a hrozí mu i odebrání evropských peněz. A to není vše.

28.11.2022 v 7:55 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 10396 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Protesty ekoteroristů mohou zabíjet a taky pomáhat Rusku

Přilepení se na silnici, polévka na obraze, demonstrace, stávky. Existují různé způsoby, jak se lidé snaží upozornit na klimatickou změnu. Některé jsou zcela v pořádku a mají svůj význam. Jiné mohou zabíjet a napomáhat Rusku.

21.11.2022 v 10:30 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Policista po útoku nožem zemřel. Útočník měl křičet Alláhu akbar

Minulý týden napadl nožem ozbrojený muž v Bruselu policejní hlídku v autě. Při útoku muž údajně křičel "Alláhu akbar". Zranění byli oba policisté, řidič vozu zranění podlehl. Jde o další extremistický útok v nedávné době v Evropě.

14.11.2022 v 9:25 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 709 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Britové začínají litovat odchodu z EU

Britové odešli z Evropské unie a tehdejší hlasování bylo poměrně těsné, pro odchod bylo necelých 52 % lidí. Jak se po čase ukazuje, nespokojenost s vystoupením z EU roste a i ti, kteří původně odejít chtěli, dnes brexitu litují.

5.12.2022 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Petr Hannig

Dětinskost vede k sebezáhubě aneb zmrzlá Evropa

Vrátil jsem se z USA, kde jsem byl na oslavě padesátin syna, profesora statistiky na prestižní univerzitě. A zaujal mne v časopise The Economist zajímavý článek: Frozen out s obrázkem vymrznutého světadílu.

3.12.2022 v 13:55 | Karma článku: 45.07 | Přečteno: 2875 | Diskuse

Kateřina Konečná

Reklamu na úvěry se podařilo omezit

Připravili jsme legislativu, která skutečně ochrání spotřebitele v oblasti spotřebitelských úvěrů..

2.12.2022 v 9:20 | Karma článku: 15.16 | Přečteno: 232 | Diskuse

Jiří Paroubek

Politické zemětřesení na Tchaj-wanu

O minulém víkendu proběhly – pochopitelně s ohledem na jejich výsledek bez velkého zájmu velkých českých mainstreamových médií – komunální volby na Tchaj-wanu.

29.11.2022 v 15:08 | Karma článku: 34.54 | Přečteno: 1281 | Diskuse

Petr Lachnit

Prezidentská milost by neměla být projevem laskavosti

Právo milosti podle svých slov považoval prezident v prvním volebním období za monarchistický přežitek. Proto ho delegoval na ministra spravedlnosti s tím, že bude podepisovat pouze milosti z důvodu zdravotního stavu.

29.11.2022 v 11:03 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 176 | Diskuse
Počet článků 647 Celková karma 31.14 Průměrná čtenost 4536

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...