Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Ztratil německý kancléř Scholz veškerou soudnost?

9. 11. 2022 11:40:34
V Evropě zuří válka. Čína se podle různých zdrojů připravuje na svou vlastní. EU by měla pracovat na nezávislosti na autoritářských režimech. A německý kancléř Scholz jel do Pekingu. Navzdory všem radám.

Rozhodně nebudu přehánět, když zde napíšu, že dosavadní německý přístup k Ruska a Číně přidělává vrásky celé Evropě. Stačí si vzpomenout třeba na plynovod Nord Stream, na který dlouho tolik tlačil německý průmysl. Představa byla taková, že do Německa i velké části Evropy bude proudit levný ruský plyn. Německo plánovalo, že postupně zavře jaderné a uhelné elektrárny a bude produkovat elektřinu převážně z obnovitelných zdrojů, přičemž výpadky měl vykrývat právě levný plyn dodávaný z Ruska. Všichni víme, jak to nakonec skončilo. Ruské napadení Ukrajiny pohřbilo tyto velkolepé německé plány a také ukázalo v plné nahotě zranitelnost Evropy kvůli závislosti mnoha dalších zemí včetně Česka na ruské ropě a plynu.

Lekce pro Německo i všechny země EU byla jasná: Rusko nemůže být pro svobodné a demokratické země v Evropě spolehlivým partnerem a dodavatelem strategických surovin. A z toho také vyplývalo, že existuje pouze jediné řešení: vymanit se co nejrychleji ze závislosti na Rusku, a napravit tak chybná rozhodnutí z předchozích let.

Lidé jsou nepoučitelní

Nic ale příliš nenasvědčuje tomu, že by si Evropa v čele s Německem byla schopná vzít si ze zmíněné předchozí skutečnosti ponaučení a dělala vše proto, aby se nestala vydíratelnou. Spíše naopak. Právě přístup současného německého kancléře Olafa Scholze je bohužel ukázkou toho, jak dokážou být někteří lidé nepoučitelní. Sotva se Evropa stačila vymanit ze závislosti na Rusku, má nakročeno k dalšímu podobnému problému a může se stát více vydíratelnou pro změnu ze strany pevninské Číny.

Svědčí o tom aktuální rozhodnutí německé vlády prodat 24,9% podíl strategicky důležitého přístavu v Hamburku Čínské lidové republice, konkrétně čínské společnosti Cosco. Původně se mělo jednat dokonce o 35% podíl. Nakonec byl podíl kompromisně snížený na méně než 25 %. Stalo se tak navzdory mnoha varováním a mínění obou koaličních partnerů, několika ministerstev, vlastních tajných služeb, Evropské komise i francouzského prezidenta. Varování bohužel nepomohla. Scholz dával jasně najevo, že žádný problém nevidí.

Narušení evropské jednoty

Tím německé sbližování s Čínou rozhodně neskončilo. Německý kancléř se stal prvním západním lídrem, který po potvrzení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve funkci navštívil počátkem listopadu Peking. Scholz s sebou vzal i podnikatelskou delegaci. Už samotný záměr zcela pochopitelně vyvolal na mnoha místech ostrou kritiku.

Především proto, že svoji cestu uskutečnil bez dalších vedoucích představitelů EU a navzdory údajné nabídce Emmanuela Macrona na společnou cestu, jak uvádí francouzský deník Le Monde. Z toho pramenila i kritika ze strany ostatních vedoucích představitelů EU, kteří už před cestou německému kancléři vytýkali, že aby Čína začala brát Evropu jako celek vážně, měla by EU vystupovat navenek jednotně.

Např. estonská premiérka Kaja Kallasová prohlásila, že „vzhledem k tomu, co se děje v Číně... Je v jejich zájmu nás rozdělit. V našem zájmu by mělo být zůstat jednotní“ s tím, že „je také důležité, abychom s Čínou neměli samostatné dohody, protože by to znamenalo, že jsme jako Unie slabí.“ Evropa by alespoň v těch klíčových věcech měla vystupovat navenek jednotně. Vinou německého kancléře se tak ale bohužel neděje, a to je veliký problém.

Právě pobaltské státy jako Estonsko, které už mají dlouhodobou zkušenost s ruskou hrozbou, zmiňovaly v této souvislosti neschopnost EU mluvit s Čínou jedním hlasem. Negativní reakce však vyvolala návštěva kancléře Scholze v ČLR i v samotném Německu nejen ze strany médií, ale také u některých členů jeho „semaforové“ koaliční vlády.

Jak si také všímá např. komentář v německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk, čínský prezident Si Ťin-pching si vytvořil vlastní verzi teorie Německem dlouhodobě uplatňované politiky „změny prostřednictvím obchodu (Wandel durch Handel)“. Němečtí ekonomičtí představitelé se mají nechat zlákat přísliby čínského trhu a stát se zastánci politiky appeasementu vůči Číně. Jedná se o tzv. „uchvácení elity“. Peking zde k posílení svého vlivu využívá i své národní diaspory či např. vzdělávací instituce. V komentáři je mezi dosavadními úspěchy této čínské politiky konkrétně zmiňované např. mlčení německých automobilových šéfů o podmanění ujgurské menšiny, nebo také podpora účasti kontroverzní čínské společnosti Huawei na německé mobilní síti páté generace u Deutsche Telekom.

Olaf Scholz se bohužel chová, jako by úplně ztratil veškerou soudnost. Separátní návštěva německého kancléře v Pekingu hraje do karet Číně, protože Si Ťin-pching dobře ví, že pokud si chce získat Evropu, musí cílit právě na nejvlivnější Německo. Největší země EU se nedokázala poučit z tragického pochybení, jehož důsledkem se stala současná energetická krize. V době, kdy Evropa by měla usilovat o co nejmenší vydíratelnost, je německý přístup bohužel opačný. K veliké radosti Pekingu, který nyní dává zcela nepokrytě najevo, že se připravuje na válku, podkopává německý kancléř evropskou jednotu a vydává Evropu napospas Číně.

Přál bych Němcům, aby svého kancléře dokázali rychle usměrnit!

A vám přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | středa 9.11.2022 11:40 | karma článku: 41.41 | přečteno: 8962x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 592 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 29.76 | Přečteno: 564 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...