Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Šokující vražda francouzské dívky je dalším případem selhání kontroly nad migrací

7. 11. 2022 9:25:00
Celou Francií nedávno otřásla vražda 12leté Loly Daviet, jejíž tělo bylo nalezeno v plastovém kufru poté, co byla brutálně zavražděná. Dosavadní zjištění nasvědčují tomu, že vražda je důsledkem selhání systému.

Nejen kvůli válce na Ukrajině jsou zprávy o vraždění takřka na denním pořádku. Oblast bývalého Československa navíc šokovala ohavná vražda dvou gayů ve slovenské metropoli Bratislavě. Bohužel se nejedná o jediný násilný čin s následkem smrti ve válkou přímo nepostižené části Evropy, která se dostala na první stránky novin.

Francii šokovala vražda 12leté dívky jménem Lola Daviet. Ta byla brutálně zavražděná v 19. pařížském obvodu, kde žila. Dosavadní zjištění nasvědčují tomu, že vražda je důsledkem selhání systému. Ukazuje nám, co se může stát, když se státu nedaří dostatečně vymáhat vytyčená pravidla.

Pro začátek ve stručnosti shrnu, co se vlastně odehrálo. K vraždě došlo 14. října. Rodiče malé Loly se ten den odpoledne obrátili na policejní stanici v 19. pařížském obvodu, kde žijí, a nahlásili, že se jejich dvanáctiletá nevrátila ze školy. Jako správce bytového domu si její otec prohlédl kamerové záznamy. Lola byla spatřena, jak v 15:20 vstupuje do budovy a poté následuje ženu, o níž se domníval, že je to Dahbia Benkiredová. Dívku už se ale bohužel živou nalézt nepodařilo. Kolem 23:15 objevil 42letý muž tělo dítěte v plastovém kufru ponechaném na dvoře. Na místo byla rychle vyslána policie. Dvanáctiletá Lola byla nalezena zohavená se stopami po řezných ranách na ramenou, zádech a krku. Na papírcích položených na jejích nohou byla napsána čísla 1 a 0. Školačka měla podle zjištění vyšetřovatelů zemřít na udušení.

Nejasné výpovědi pomatené pachatelky

Hlavní podezřelou se stala Dahbia Benkired, která byla 17. října obviněná z vraždy nezletilé osoby mladší 15 let, znásilnění s mučením a barbarských činů. Jedná se o 24letou cizinku, která přišla do Francie z Alžírska před šesti lety. Přijela v roce 2016 legálně na studentské vízum. O dva roky později, v roce 2018, se dostala do povědomí policie, protože se stala obětí domácího násilí.

Údajná vražedkyně malé Loly už měla mít na svědomí jeden násilný incident z roku 2019. Tehdy šlo ale „jen“ o fyzické napadení. Měla totiž napadnout dvě zdravotní sekretářky během lékařské konzultace. Na konci vyšetření Dahbia Benkired odmítla zaplatit za léčbu a nakonec ženy napadla. Jedna z nich uvedla, že měla četné modřiny. Měla vyhrožovat slovy „vrátím se, nevíte, čeho jsem schopná", Údajně se pak vrátila s přítelem, který nakonec část léčby zaplatil.

Jevila se jako velmi obtížně integrovatelná a lidé z okolí ji popisovali jako labilní mladou ženu, která zešílela, když jí zemřela matka. Podezřelá během zadržení kolísala mezi přiznáním a popíráním skutečností. Lolu prý odvedla do bytu své sestry, která bydlí ve stejném domě jako dívčini rodiče, a pak ji donutila svoji oběť osprchovat. Poté se na ní měla dopustit sexuálních a dalších násilných činů, které měly za následek smrt dvanáctileté dívky.

Držitelka výučního listu v oboru gastronomie neměla v době zatčení podle vlastního vyjádření žádné ubytování, práci ani prostředky. Žila u známého ve Val-demarne a občas pobývala u své sestry v 19. pařížském obvodu. Podle její starší sestry se Dahbia Benkired měsíc předtím „v noci budila a pronášela nesouvislé řeči". Bývalý přítel podezřelé ji popsal jako psychicky labilní ženu, když se s ní naposledy setkal asi před deseti dny. Byla podle něho trochu mimo v tom smyslu, že mluvila sama se sebou.

Údajná pachatelka během svého výslechu poskytla údaje, které policii vedly k domněnce, že šlo o bezdůvodný čin nebo o možnou pomstu. Zmínila se totiž o sporu s matkou oběti. Podle televize BFMTV si Lolu spletla s matkou a chtěla si na ní vylít zlost. Nesouvislý projev však zatím vyšetřovatelům neumožnil zcela objasnit motiv jejího činu.

Dívka mohla žít

Důležité je, že celá kauza vyvolala bouři kvůli jedné věci: stačilo totiž málo a dívka mohla žít. Dne 21. srpna byla nynější hlavní podezřelá, Dahbia Benkired, zadržena na pařížském letišti Orly, protože neměla letenku ani platné doklady totožnosti. Téhož dne jí proto byl vydán příkaz k opuštění francouzského území. Jelikož neměla záznam v trestním rejstříku, nebyla poslána do detenčního zařízení, ale dostala 30 dní na návrat. V době spáchání vraždy už tedy pobývala na francouzském území ilegálně.

Francouzský historik Christophe de Voogd připomněl ve svém komentáři v deníku Figaro, že ať už se nám to líbí, nebo ne, tato tragédie je již významným politickým faktem, protože přímo zpochybňuje vedení země ve dvou otázkách, které Francouze velmi znepokojují: imigrace a bezpečnost. Zmínil, že tato tragédie totiž v samotném svém průběhu uvádí do hry status povinnosti opustit francouzské území, kterou měla hlavní podezřelá a která zůstala bez odezvy. Přes všechny rétorické kličky, které bylo v posledních dnech možné slyšet, zůstává dle jeho slov jeden nevyhnutelný fakt: kdyby došlo k vyhoštění, Lola by stále žila.

Nejednalo se zdaleka o první případ tohoto druhu. Ostatně bych zde rád připomněl, že např. Anis Amri, pachatel útoku na vánoční trhy v Berlíně v r. 2016, při nichž zemřela i jedna Češka, měl být deportován do rodného Tuniska, což se ale včas nepodařilo. Problém byl v tom, že neměl tuniské doklady a Tunisko odmítalo uznat, že jde o jeho občana. Do vyřešení mu byl umožněný dočasný pobyt v Německu. K jeho přijetí nakonec dala severoafrická země souhlas až 17. prosince 2016, tedy dva dny před tím, než došlo k útoku.

Francouzský historik také ve svém článku napsal, že vzhledem k tomu, že se množí případy extrémního násilí páchaného "lidmi, kteří tam neměli co dělat," je legitimní hovořit o sociálních faktech a zkoumat veřejné politiky, které tak či onak umožnily tuto nežádoucí přítomnost.

Dalo se samozřejmě očekávat, že se celé věci nyní chopí lidé, jako Marine Le Penová, což se také stalo. Případ vstoupil i do politické sféry a není na tom nic překvapivého. Profil hlavní podezřelé oživil vášnivé debaty o problematice přistěhovalectví a jeho zvládání ze strany vlády. Stát v tomto případě nedokázal vynutit dodržování vlastních pravidel. Vraždu malé dívky lze jednoznačně považovat za důsledek selhání vlády práva a memento pro Francii i pro celou Evropu. Ukazuje nám, co se může stát, když se státu nedaří účinně vymáhat pravidla. Důsledky mohou být v některých případech nedozírné.

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 7.11.2022 9:25 | karma článku: 26.60 | přečteno: 1036x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 592 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 29.76 | Přečteno: 564 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...