Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Srbsko si musí vybrat, zda bude součástí EU, nebo ruským vazalem

31. 10. 2022 9:10:00
Země EU čelí nárůstu ilegální migrace lidí ze třetích zemí ležících mimo Evropu. Tento problém už jsme pocítili i u nás a museli jsme přikročit k mimořádným opatřením. Část viny na tom nese jedna země ležící přímo u hranic EU.

Už z nadpisu jste asi pochopili, že tou zemí je Srbsko. Tomu byl přidělen v roce 2012 kandidátský status a mělo tak možnost stát se postupem času členem EU. Šance, že by se přístupové rozhovory s balkánskou zemí mohly v blízké budoucnosti nějak posunout dále, je nyní mizivá.

V současné době se totiž Srbsko bohužel nechová jako stát, který chce být součástí EU, ale spíše jako vazal Ruska, který chce zemím EU co nejvíce zatopit. Právě trasou přes Srbsko totiž proudí na území států EU davy ilegálních migrantů a není divu, že nyní se často mluví o opakování krize z roku 2015.

Problém je srbská vízová politika

Přes Srbsko se v tomto roce totiž dostaly na území EU tisíce migrantů ze třetích zemí. Jádro problému tkví právě v benevolentním srbském přístupu k migrační politice. Srbský ministr vnitra Aleksandar Vulin sice v létě v reakci na problémy s migrací mj. prohlásil, že "Srbsko není parkoviště pro migranty a nedovolí, aby byl náš způsob života jakkoli ohrožován aktivitami obchodníků s lidským utrpením." Realita je ale odlišná.

Tento stát totiž umožňuje vstup bez víz osobám z mimoevropských zemí, jako jsou Indie, Tunisko, Sýrie nebo třeba Burundi, přestože jiné evropské země od občanů těchto zemí víza vyžadují. Balkánská země má zároveň bezvízový styk se státy Evropské unie, a proto se mnoho lidí, kteří vstupují do Srbska, pokouší jít dále na západ. Vízová dohoda mezi Srbskem s EU se vztahuje na krátkodobé pobyty, ale migranti se pokoušejí zůstat déle.

Podle posledních údajů evropských orgánů bylo v letošním roce odhaleno 106 000 osob, které vstoupily do EU ze západního Balkánu bez potřebných dokumentů. To představuje oproti loňskému roku 170% nárůst. Agentura EU pro ochranu hranic Frontex uvedla, že jen za měsíc září vstoupilo balkánskou trasou na území EU cestou nelegálně 19 160 migrantů.

Situace je neutěšená a jak už jsem naznačil na začátku, Česko se kvůli opětovnému nárůstu nelegální migrace a zintenzivnění boje s převaděči rozhodlo dočasně zavést systematické kontroly na hranicích se Slovenskem. Česko je zde pouze tranzitní zemí, protože migranti mají dále namířeno na západ, např. do Německa. Vedle policistů a celníků hlídají hraniční přechody také vojáci. Mezi zadrženými v Česku je nejvíce Syřanů, následují Turci, Afghánci a Maročané. Přístup české vlády je zatím dobrý, daří se zachytávat migranty a rozbíjet pašerácké sítě.

EU musí udělat více

Jelikož se jedná o celoevropský problém, řeší se i na úrovni EU. 14. října téma probrali ministři vnitra na setkáních Rady a měli se shodnout na konkrétních opatřeních v následujících týdnech. Jde především o pokračování maximálního diplomatického tlaku na země západního Balkánu, aby změnily svou příliš liberální vízovou politiku v souladu s EU. Na úrovni EU je ale potřeba udělat víc. Evropská unie musí ukázat, že je schopná si dupnout na Srbsko, které se chová jako ruský vazal a využívá či spíše zneužívá bezvízového vztahu se zeměmi EU. Putin využívá Srbsko proti EU, aby mu pomáhalo destabilizovat situaci v Evropě. Vidíme, že diplomaticky to příliš nejde. České předsednictví by mělo navrhnout přerušení bezvízového vztahu Srbska a Albánie s EU. Dobrou zprávou pro nás je, že podle všeho je tomuto kroku nakloněná i Evropská komise.

Srbský přístup představuje problém pro EU a hraje tak do karet Putinovi, který využívá Srbsko k vyvíjení tlaku na EU skrze migranty. Syřané, Afghánci a další lidé ze třetích zemí využívají bezvízového vztahu své země se Srbskem, odtud pak putují dál do EU. Skutečnost, že za prvních devět měsíců tohoto roku se dostalo na území Evropské unie bez dokumentace přes 100 000 migrantů, představuje vážnou bezpečnostní hrozbu. Chování Bělehradu prostě nelze tolerovat. Srbsko nemůže sedět na dvou židlích a musí si vybrat, jestli chce být v budoucnu členem EU, nebo ruským vazalem.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 31.10.2022 9:10 | karma článku: 21.63 | přečteno: 556x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 593 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 30.28 | Přečteno: 590 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2280 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...