Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Srbsko si musí vybrat, zda bude součástí EU, nebo ruským vazalem

31. 10. 2022 9:10:00
Země EU čelí nárůstu ilegální migrace lidí ze třetích zemí ležících mimo Evropu. Tento problém už jsme pocítili i u nás a museli jsme přikročit k mimořádným opatřením. Část viny na tom nese jedna země ležící přímo u hranic EU.

Už z nadpisu jste asi pochopili, že tou zemí je Srbsko. Tomu byl přidělen v roce 2012 kandidátský status a mělo tak možnost stát se postupem času členem EU. Šance, že by se přístupové rozhovory s balkánskou zemí mohly v blízké budoucnosti nějak posunout dále, je nyní mizivá.

V současné době se totiž Srbsko bohužel nechová jako stát, který chce být součástí EU, ale spíše jako vazal Ruska, který chce zemím EU co nejvíce zatopit. Právě trasou přes Srbsko totiž proudí na území států EU davy ilegálních migrantů a není divu, že nyní se často mluví o opakování krize z roku 2015.

Problém je srbská vízová politika

Přes Srbsko se v tomto roce totiž dostaly na území EU tisíce migrantů ze třetích zemí. Jádro problému tkví právě v benevolentním srbském přístupu k migrační politice. Srbský ministr vnitra Aleksandar Vulin sice v létě v reakci na problémy s migrací mj. prohlásil, že "Srbsko není parkoviště pro migranty a nedovolí, aby byl náš způsob života jakkoli ohrožován aktivitami obchodníků s lidským utrpením." Realita je ale odlišná.

Tento stát totiž umožňuje vstup bez víz osobám z mimoevropských zemí, jako jsou Indie, Tunisko, Sýrie nebo třeba Burundi, přestože jiné evropské země od občanů těchto zemí víza vyžadují. Balkánská země má zároveň bezvízový styk se státy Evropské unie, a proto se mnoho lidí, kteří vstupují do Srbska, pokouší jít dále na západ. Vízová dohoda mezi Srbskem s EU se vztahuje na krátkodobé pobyty, ale migranti se pokoušejí zůstat déle.

Podle posledních údajů evropských orgánů bylo v letošním roce odhaleno 106 000 osob, které vstoupily do EU ze západního Balkánu bez potřebných dokumentů. To představuje oproti loňskému roku 170% nárůst. Agentura EU pro ochranu hranic Frontex uvedla, že jen za měsíc září vstoupilo balkánskou trasou na území EU cestou nelegálně 19 160 migrantů.

Situace je neutěšená a jak už jsem naznačil na začátku, Česko se kvůli opětovnému nárůstu nelegální migrace a zintenzivnění boje s převaděči rozhodlo dočasně zavést systematické kontroly na hranicích se Slovenskem. Česko je zde pouze tranzitní zemí, protože migranti mají dále namířeno na západ, např. do Německa. Vedle policistů a celníků hlídají hraniční přechody také vojáci. Mezi zadrženými v Česku je nejvíce Syřanů, následují Turci, Afghánci a Maročané. Přístup české vlády je zatím dobrý, daří se zachytávat migranty a rozbíjet pašerácké sítě.

EU musí udělat více

Jelikož se jedná o celoevropský problém, řeší se i na úrovni EU. 14. října téma probrali ministři vnitra na setkáních Rady a měli se shodnout na konkrétních opatřeních v následujících týdnech. Jde především o pokračování maximálního diplomatického tlaku na země západního Balkánu, aby změnily svou příliš liberální vízovou politiku v souladu s EU. Na úrovni EU je ale potřeba udělat víc. Evropská unie musí ukázat, že je schopná si dupnout na Srbsko, které se chová jako ruský vazal a využívá či spíše zneužívá bezvízového vztahu se zeměmi EU. Putin využívá Srbsko proti EU, aby mu pomáhalo destabilizovat situaci v Evropě. Vidíme, že diplomaticky to příliš nejde. České předsednictví by mělo navrhnout přerušení bezvízového vztahu Srbska a Albánie s EU. Dobrou zprávou pro nás je, že podle všeho je tomuto kroku nakloněná i Evropská komise.

Srbský přístup představuje problém pro EU a hraje tak do karet Putinovi, který využívá Srbsko k vyvíjení tlaku na EU skrze migranty. Syřané, Afghánci a další lidé ze třetích zemí využívají bezvízového vztahu své země se Srbskem, odtud pak putují dál do EU. Skutečnost, že za prvních devět měsíců tohoto roku se dostalo na území Evropské unie bez dokumentace přes 100 000 migrantů, představuje vážnou bezpečnostní hrozbu. Chování Bělehradu prostě nelze tolerovat. Srbsko nemůže sedět na dvou židlích a musí si vybrat, jestli chce být v budoucnu členem EU, nebo ruským vazalem.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 31.10.2022 9:10 | karma článku: 21.62 | přečteno: 549x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Britové začínají litovat odchodu z EU

Britové odešli z Evropské unie a tehdejší hlasování bylo poměrně těsné, pro odchod bylo necelých 52 % lidí. Jak se po čase ukazuje, nespokojenost s vystoupením z EU roste a i ti, kteří původně odejít chtěli, dnes brexitu litují.

5.12.2022 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Maďarsko se stalo politickým chudákem a ztrácí na všech frontách

Orbán maká pro Maďary! Až na to, že vůbec. Orbán dokázal možná tak udělat z Maďarska politického chudáka. Maďarsko totiž nemá dost pohonných hmot, nakupuje od Ruska drahý plyn a hrozí mu i odebrání evropských peněz. A to není vše.

28.11.2022 v 7:55 | Karma článku: 42.11 | Přečteno: 10399 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Protesty ekoteroristů mohou zabíjet a taky pomáhat Rusku

Přilepení se na silnici, polévka na obraze, demonstrace, stávky. Existují různé způsoby, jak se lidé snaží upozornit na klimatickou změnu. Některé jsou zcela v pořádku a mají svůj význam. Jiné mohou zabíjet a napomáhat Rusku.

21.11.2022 v 10:30 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Policista po útoku nožem zemřel. Útočník měl křičet Alláhu akbar

Minulý týden napadl nožem ozbrojený muž v Bruselu policejní hlídku v autě. Při útoku muž údajně křičel "Alláhu akbar". Zranění byli oba policisté, řidič vozu zranění podlehl. Jde o další extremistický útok v nedávné době v Evropě.

14.11.2022 v 9:25 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 709 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Britové začínají litovat odchodu z EU

Britové odešli z Evropské unie a tehdejší hlasování bylo poměrně těsné, pro odchod bylo necelých 52 % lidí. Jak se po čase ukazuje, nespokojenost s vystoupením z EU roste a i ti, kteří původně odejít chtěli, dnes brexitu litují.

5.12.2022 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Petr Hannig

Dětinskost vede k sebezáhubě aneb zmrzlá Evropa

Vrátil jsem se z USA, kde jsem byl na oslavě padesátin syna, profesora statistiky na prestižní univerzitě. A zaujal mne v časopise The Economist zajímavý článek: Frozen out s obrázkem vymrznutého světadílu.

3.12.2022 v 13:55 | Karma článku: 45.09 | Přečteno: 2897 | Diskuse

Kateřina Konečná

Reklamu na úvěry se podařilo omezit

Připravili jsme legislativu, která skutečně ochrání spotřebitele v oblasti spotřebitelských úvěrů..

2.12.2022 v 9:20 | Karma článku: 15.16 | Přečteno: 233 | Diskuse

Jiří Paroubek

Politické zemětřesení na Tchaj-wanu

O minulém víkendu proběhly – pochopitelně s ohledem na jejich výsledek bez velkého zájmu velkých českých mainstreamových médií – komunální volby na Tchaj-wanu.

29.11.2022 v 15:08 | Karma článku: 34.54 | Přečteno: 1282 | Diskuse

Petr Lachnit

Prezidentská milost by neměla být projevem laskavosti

Právo milosti podle svých slov považoval prezident v prvním volebním období za monarchistický přežitek. Proto ho delegoval na ministra spravedlnosti s tím, že bude podepisovat pouze milosti z důvodu zdravotního stavu.

29.11.2022 v 11:03 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 176 | Diskuse
Počet článků 647 Celková karma 31.14 Průměrná čtenost 4536

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...