Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Němečtí a rakouští zelení by měli více poslouchat Gretu Thunbergovou

17. 10. 2022 8:00:00
Energetická krize představuje jednu z hlavních výzev, kterým musí současná Evropa čelit. Příčinou současného stavu je kromě jiného i zkomplikování dodávek zemního plynu v důsledku války na Ukrajině.

I mnozí řadoví občané už bohužel začínají pociťovat tento problém kvůli vyšším účtům za plynu i elektřinu.

Zbývá už jen jádro

Zelená dohoda pro Evropu původně počítala s podporou obnovitelných zdrojů energie, jako jsou vítr, slunce a voda, považovaných za udržitelné a dlouhodobě financovatelné investice. Tato tzv. taxonomie má především motivovat investory k podpoře takových zdrojů, které mají postupně nahrazovat uhlí či ropu.

Samotné obnovitelné zdroje se ale zatím podílejí na pokrytí jen o něco více než pětiny vyrobené elektrické energie ve všech státech EU. A jak asi už dobře víte, problém je také v tom, že ne vždy svítí slunce či fouká vítr. Z tohoto důvodu je také v každém případě potřeba nějaké krytí „stabilnějšími“ zdroji.

Dobrou zprávou je, že Evropská komise vzala na začátku tohoto roku k velké spokojenosti Česka, Francie a Polska zčásti na milost jádro a kvůli Německu také zemní plyn, když je dočasně zařadila mezi udržitelné zdroje.

Sázka na plyn se EU nevyplatila

Ruskem rozpoutaná válka na Ukrajině však změnila celkovou situaci, protože Evropa pociťuje důsledky konfliktu mj. i zdražením plynu. Ukazuje se, že ani plyn nebude spolehlivým a už vůbec ne levným zdrojem energie.

Mnoho lidí už v Česku ví, že mezní cena elektřiny je formována právě výrobními náklady plynových elektráren. Jsou totiž tzv. závěrnými elektrárnami, tedy nejdražším zdrojem elektrické energie, který je při seřazení zdrojů podle ceny potřeba k uspokojení celkové poptávky po elektřině. A podle nákladů tohoto „mezního zdroje“ se tvoří cena energie. Jednoduše řečeno, plyn je nyní nejdražším zdrojem potřebným k tomu, aby mohla výroba elektřiny 100% uspokojit veškerou poptávku.

Problémy s dodávkami plynu proto znamenají konec nejen německého snu o tom, že jádro a uhlí coby stabilní, ale „nečisté“ zdroje budou nahrazeny plynovými elektrárnami. Situace v Evropě je taková, že nám vedle obnovitelných zdrojů z těch čistších a zároveň vydatnějších a stabilních zdrojů zbývá pouze jádro.

Místo jádra raději uhlí?

I přesto ale Německo nemění příliš mnoho na svém původním plánu do konce roku zavřít i zbývající jaderné elektrárny a v případě výpadků raději počítá s uhlím. Podle posledních informací se pouze plánuje prodloužit činnost dvou ze zbývajících tří elektráren do 15. dubna příštího roku.

Mimochodem, zelení v Německu i Rakousku by udělali dobře, kdyby více poslouchali švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou. Přinejmenším v tomto nepochybně zastává rozumnější postoj než mnozí zelení politici.

Už v březnu 2019 hájila jádro s tím, že se sice sama staví k jaderné energii negativně, ale že podle IPCC je i jaderná energetika jedním z řešení, které je potřeba použít ke snížení emisí CO2. Ochránci klimatu by proto podle švédské aktivistky neměli vystupovat proti ní.

A nyní prohlásila, že pokud jsou (jaderné elektrárny) již v provozu, bylo by chybou je vypnout a přejít na uhlí. Ať se nám to líbí, nebo ne, bez jádra to nyní prostě nepůjde.

Šílená stížnost Greenpeace

I za této situace se najdou fanatici natolik zaslepení svojí ideologií, že odmítají zařazení v současné době nepostradatelného jádra mezi udržitelné investice v rámci taxonomie na základě Zelené dohody. A nezůstávají jen u slov. Rozhodnutí Evropské komise napadli u Evropského soudního dvora!

Greenpeace a další ekologické organizace zahájily v září právní kroky proti Evropské komisi kvůli rozhodnutí zařadit nejen zemní plyn, ale právě i jadernou energii mezi zelené investice. Greenpeace konkrétně uvedla, že požádala o přezkoumání rozhodnutí Evropské komise zařadit jádro mezi takzvané zelené investice. Má prý hrozit přesměrování investic do fosilních paliv namísto obnovitelných zdrojů energie.

Pokrytecký postoj rakouské ministryně

Nejde jen o některé zelené organizace. K podobnému kroku se odhodlalo také Rakousko. Na Evropský soudní dvůr se totiž kvůli dočasnému zařazení jádra a plynu mezi zelené investice obrátil i náš jižní soused, který má navíc podporu Lucemburska.

Vlastně nejde o nic překvapivého. Rakouská zelená ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová už na začátku února označila návrh Evropské komise zařadit jádro mezi udržitelné zdroje za „greenwashingový program“ a Komisi obvinila z toho, že „plní především přání jaderné lobby.“ Nic na jejím postoji nezměnila ani energetická krize.

Když domácí produkce nepokryje vlastní spotřebu

Země pod Alpami vyrábí většinu energie z obnovitelných zdrojů. Rakousko se dokonce velmi rádo chlubí tím, jak 60 % energie vyrábí vodní elektrárny a tři čtvrtiny vyrobené energie pochází z obnovitelných zdrojů.

Domácí produkce však úplně nestačí k pokrytí veškeré rakouské spotřeby a musí proto elektřinu dovážet z okolních zemí včetně Česka, které je po Německu druhým největším dodavatelem energie. Importovaná elektřina tvořila v loňském roce 10,4 % rakouské spotřeby. Česko dodalo 10 917 GWh z celkových 26 436 GWh importované elektrické energie, tedy podíl více než 41 %!

Můžeme tedy tvrdit, že Rakousko využívá i energii vyrobenou v českých jaderných elektrárnách. Od zelené rakouské ministryně je celá stížnost nejen naprosto nesmyslná, ale přinejmenším velmi pokrytecká.

Ideologie občany nezahřeje

Iracionální zelená ideologie u některých vítězí nad zdravým rozumem. Pro Evropu o to hůře, že se tak děje dokonce i dnes, když má většina kontinentu vážný problém s pokrytím své spotřeby energie. Zvláště za současné energetické krize jde o naprosto šílený krok ze strany zelených organizací a politiků.

Kdo z toho má prospěch? Samozřejmě jedině Rusko, přičemž organizace bojující proti jádru slouží Kremlu jako užiteční idioti. Pro Evropu a její energetiku by vyhovění zmíněných stížností bylo sebevražedné. I citovaná Greta Thunbergová zpochybnila německé plány na odstavení jaderných elektráren a vlastně i stížnosti, které podaly na Evropskou komisi organizace Greenpeace a Rakousko.

Podpora jádra musí být za současné situace naprosto logickým krokem. V době, kdy nám Putin může úplně zastavit kohoutky s ruským plynem, to platí dvojnásob. Pokud to pochopí v Německu, ale třeba i Rakousku a Lucembursku, bude to dobře pro celou Evropu. Ideologie občany nezahřeje. Greta to ví, Habeck ne?

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 17.10.2022 8:00 | karma článku: 39.36 | přečteno: 6538x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Maďarsko se stalo politickým chudákem a ztrácí na všech frontách

Orbán maká pro Maďary! Až na to, že vůbec. Orbán dokázal možná tak udělat z Maďarska politického chudáka. Maďarsko totiž nemá dost pohonných hmot, nakupuje od Ruska drahý plyn a hrozí mu i odebrání evropských peněz. A to není vše.

28.11.2022 v 7:55 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 10396 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Protesty ekoteroristů mohou zabíjet a taky pomáhat Rusku

Přilepení se na silnici, polévka na obraze, demonstrace, stávky. Existují různé způsoby, jak se lidé snaží upozornit na klimatickou změnu. Některé jsou zcela v pořádku a mají svůj význam. Jiné mohou zabíjet a napomáhat Rusku.

21.11.2022 v 10:30 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Policista po útoku nožem zemřel. Útočník měl křičet Alláhu akbar

Minulý týden napadl nožem ozbrojený muž v Bruselu policejní hlídku v autě. Při útoku muž údajně křičel "Alláhu akbar". Zranění byli oba policisté, řidič vozu zranění podlehl. Jde o další extremistický útok v nedávné době v Evropě.

14.11.2022 v 9:25 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 709 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ztratil německý kancléř Scholz veškerou soudnost?

V Evropě zuří válka. Čína se podle různých zdrojů připravuje na svou vlastní. EU by měla pracovat na nezávislosti na autoritářských režimech. A německý kancléř Scholz jel do Pekingu. Navzdory všem radám.

9.11.2022 v 11:40 | Karma článku: 41.39 | Přečteno: 8948 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Dětinskost vede k sebezáhubě aneb zmrzlá Evropa

Vrátil jsem se z USA, kde jsem byl na oslavě padesátin syna, profesora statistiky na prestižní univerzitě. A zaujal mne v časopise The Economist zajímavý článek: Frozen out s obrázkem vymrznutého světadílu.

3.12.2022 v 13:55 | Karma článku: 45.03 | Přečteno: 2857 | Diskuse

Kateřina Konečná

Reklamu na úvěry se podařilo omezit

Připravili jsme legislativu, která skutečně ochrání spotřebitele v oblasti spotřebitelských úvěrů..

2.12.2022 v 9:20 | Karma článku: 15.16 | Přečteno: 232 | Diskuse

Jiří Paroubek

Politické zemětřesení na Tchaj-wanu

O minulém víkendu proběhly – pochopitelně s ohledem na jejich výsledek bez velkého zájmu velkých českých mainstreamových médií – komunální volby na Tchaj-wanu.

29.11.2022 v 15:08 | Karma článku: 34.54 | Přečteno: 1281 | Diskuse

Petr Lachnit

Prezidentská milost by neměla být projevem laskavosti

Právo milosti podle svých slov považoval prezident v prvním volebním období za monarchistický přežitek. Proto ho delegoval na ministra spravedlnosti s tím, že bude podepisovat pouze milosti z důvodu zdravotního stavu.

29.11.2022 v 11:03 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 176 | Diskuse

Šimon Miča

Trumpismus

Donald Trump se jednoznačně zapsal během svého působení v Bílém domě do dějin. Pro jeho politiku se vžilo všeobecné označení trumpismus.

28.11.2022 v 13:37 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 261 | Diskuse
Počet článků 646 Celková karma 31.14 Průměrná čtenost 4543

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...