Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Němečtí a rakouští zelení by měli více poslouchat Gretu Thunbergovou

17. 10. 2022 8:00:00
Energetická krize představuje jednu z hlavních výzev, kterým musí současná Evropa čelit. Příčinou současného stavu je kromě jiného i zkomplikování dodávek zemního plynu v důsledku války na Ukrajině.

I mnozí řadoví občané už bohužel začínají pociťovat tento problém kvůli vyšším účtům za plynu i elektřinu.

Zbývá už jen jádro

Zelená dohoda pro Evropu původně počítala s podporou obnovitelných zdrojů energie, jako jsou vítr, slunce a voda, považovaných za udržitelné a dlouhodobě financovatelné investice. Tato tzv. taxonomie má především motivovat investory k podpoře takových zdrojů, které mají postupně nahrazovat uhlí či ropu.

Samotné obnovitelné zdroje se ale zatím podílejí na pokrytí jen o něco více než pětiny vyrobené elektrické energie ve všech státech EU. A jak asi už dobře víte, problém je také v tom, že ne vždy svítí slunce či fouká vítr. Z tohoto důvodu je také v každém případě potřeba nějaké krytí „stabilnějšími“ zdroji.

Dobrou zprávou je, že Evropská komise vzala na začátku tohoto roku k velké spokojenosti Česka, Francie a Polska zčásti na milost jádro a kvůli Německu také zemní plyn, když je dočasně zařadila mezi udržitelné zdroje.

Sázka na plyn se EU nevyplatila

Ruskem rozpoutaná válka na Ukrajině však změnila celkovou situaci, protože Evropa pociťuje důsledky konfliktu mj. i zdražením plynu. Ukazuje se, že ani plyn nebude spolehlivým a už vůbec ne levným zdrojem energie.

Mnoho lidí už v Česku ví, že mezní cena elektřiny je formována právě výrobními náklady plynových elektráren. Jsou totiž tzv. závěrnými elektrárnami, tedy nejdražším zdrojem elektrické energie, který je při seřazení zdrojů podle ceny potřeba k uspokojení celkové poptávky po elektřině. A podle nákladů tohoto „mezního zdroje“ se tvoří cena energie. Jednoduše řečeno, plyn je nyní nejdražším zdrojem potřebným k tomu, aby mohla výroba elektřiny 100% uspokojit veškerou poptávku.

Problémy s dodávkami plynu proto znamenají konec nejen německého snu o tom, že jádro a uhlí coby stabilní, ale „nečisté“ zdroje budou nahrazeny plynovými elektrárnami. Situace v Evropě je taková, že nám vedle obnovitelných zdrojů z těch čistších a zároveň vydatnějších a stabilních zdrojů zbývá pouze jádro.

Místo jádra raději uhlí?

I přesto ale Německo nemění příliš mnoho na svém původním plánu do konce roku zavřít i zbývající jaderné elektrárny a v případě výpadků raději počítá s uhlím. Podle posledních informací se pouze plánuje prodloužit činnost dvou ze zbývajících tří elektráren do 15. dubna příštího roku.

Mimochodem, zelení v Německu i Rakousku by udělali dobře, kdyby více poslouchali švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou. Přinejmenším v tomto nepochybně zastává rozumnější postoj než mnozí zelení politici.

Už v březnu 2019 hájila jádro s tím, že se sice sama staví k jaderné energii negativně, ale že podle IPCC je i jaderná energetika jedním z řešení, které je potřeba použít ke snížení emisí CO2. Ochránci klimatu by proto podle švédské aktivistky neměli vystupovat proti ní.

A nyní prohlásila, že pokud jsou (jaderné elektrárny) již v provozu, bylo by chybou je vypnout a přejít na uhlí. Ať se nám to líbí, nebo ne, bez jádra to nyní prostě nepůjde.

Šílená stížnost Greenpeace

I za této situace se najdou fanatici natolik zaslepení svojí ideologií, že odmítají zařazení v současné době nepostradatelného jádra mezi udržitelné investice v rámci taxonomie na základě Zelené dohody. A nezůstávají jen u slov. Rozhodnutí Evropské komise napadli u Evropského soudního dvora!

Greenpeace a další ekologické organizace zahájily v září právní kroky proti Evropské komisi kvůli rozhodnutí zařadit nejen zemní plyn, ale právě i jadernou energii mezi zelené investice. Greenpeace konkrétně uvedla, že požádala o přezkoumání rozhodnutí Evropské komise zařadit jádro mezi takzvané zelené investice. Má prý hrozit přesměrování investic do fosilních paliv namísto obnovitelných zdrojů energie.

Pokrytecký postoj rakouské ministryně

Nejde jen o některé zelené organizace. K podobnému kroku se odhodlalo také Rakousko. Na Evropský soudní dvůr se totiž kvůli dočasnému zařazení jádra a plynu mezi zelené investice obrátil i náš jižní soused, který má navíc podporu Lucemburska.

Vlastně nejde o nic překvapivého. Rakouská zelená ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová už na začátku února označila návrh Evropské komise zařadit jádro mezi udržitelné zdroje za „greenwashingový program“ a Komisi obvinila z toho, že „plní především přání jaderné lobby.“ Nic na jejím postoji nezměnila ani energetická krize.

Když domácí produkce nepokryje vlastní spotřebu

Země pod Alpami vyrábí většinu energie z obnovitelných zdrojů. Rakousko se dokonce velmi rádo chlubí tím, jak 60 % energie vyrábí vodní elektrárny a tři čtvrtiny vyrobené energie pochází z obnovitelných zdrojů.

Domácí produkce však úplně nestačí k pokrytí veškeré rakouské spotřeby a musí proto elektřinu dovážet z okolních zemí včetně Česka, které je po Německu druhým největším dodavatelem energie. Importovaná elektřina tvořila v loňském roce 10,4 % rakouské spotřeby. Česko dodalo 10 917 GWh z celkových 26 436 GWh importované elektrické energie, tedy podíl více než 41 %!

Můžeme tedy tvrdit, že Rakousko využívá i energii vyrobenou v českých jaderných elektrárnách. Od zelené rakouské ministryně je celá stížnost nejen naprosto nesmyslná, ale přinejmenším velmi pokrytecká.

Ideologie občany nezahřeje

Iracionální zelená ideologie u některých vítězí nad zdravým rozumem. Pro Evropu o to hůře, že se tak děje dokonce i dnes, když má většina kontinentu vážný problém s pokrytím své spotřeby energie. Zvláště za současné energetické krize jde o naprosto šílený krok ze strany zelených organizací a politiků.

Kdo z toho má prospěch? Samozřejmě jedině Rusko, přičemž organizace bojující proti jádru slouží Kremlu jako užiteční idioti. Pro Evropu a její energetiku by vyhovění zmíněných stížností bylo sebevražedné. I citovaná Greta Thunbergová zpochybnila německé plány na odstavení jaderných elektráren a vlastně i stížnosti, které podaly na Evropskou komisi organizace Greenpeace a Rakousko.

Podpora jádra musí být za současné situace naprosto logickým krokem. V době, kdy nám Putin může úplně zastavit kohoutky s ruským plynem, to platí dvojnásob. Pokud to pochopí v Německu, ale třeba i Rakousku a Lucembursku, bude to dobře pro celou Evropu. Ideologie občany nezahřeje. Greta to ví, Habeck ne?

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 17.10.2022 8:00 | karma článku: 39.36 | přečteno: 6547x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 593 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 29.94 | Přečteno: 573 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...