Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Fakta hovoří jasně. Maďarsko si dodávkami plynu z Ruska opravdu nepolepšilo!

10. 10. 2022 8:00:00
Asi už jste slyšeli od různých dezinformátorů a populistů z SPD nebo také ANO, že Maďarsko může být na rozdíl od nás vysmáté a jeho vláda „dělá něco pro lidi,“ protože se Viktor Orbán nezdráhá jednat s Ruskem o dodávkách plynu.

Kvůli tomu prý má na rozdíl od nás pohádkově levný plyn a energie. Ostatně i pořadatelé demonstrací na Václavském náměstí, kteří se už mezitím stihli rozhádat kvůli penězům, nám na svých stránkách tvrdí, že „Česká republika potřebuje zajistit přímé smlouvy s dodavateli plynu za nízké ceny – tedy především s Ruskou federací.“

Jak ale ukazuje právě příklad Maďarska, následováním jeho politiky bychom si opravdu nepomohli. Maďarská vládní politika, která jde Rusku na ruku, zemi nezajistila levnější plyn a už vůbec ji neochránila od dalších problémů. Pojďme se na tamní situaci podívat blíže, protože se o ní v Česku píše dost málo. Výjimkou byl snad jen Ekonomický deník, který se tamní situaci věnoval zevrubně.

Levný plyn čekat nelze

Z článku nedávno publikovaném na webu Intellinews.com vyplývá, že Maďarsko patrně platí za plyn tržní ceny. Na základě maďarského dovozu plynu ve výši 80 milionů MWh by zvýšení cen plynu z 20 eur/MWh v roce 2021 na více než 200 eur/MWh zvýšilo výdaje země za energie na 16 miliard eur, což představuje desetinu HDP země.

A jak to tedy bude za této situace s vychvalovaným zastropováním cen energií v Maďarsku? Začíná se samozřejmě ukazovat, že prodej elektřiny a plynu domácnostem i firmám za ceny nižší, než jsou náklady, je pro maďarský rozpočet neudržitelný. Nelze počítat s tím, že zastropování bude na neomezenou spotřebu.

Novinář David Tramba, který se dlouhodobě věnuje energetice, ve zmiňovaném článku připomíná, že od začátku srpna proto platí nízký cenový strop jen pro spotřebu do 2,5 MWh elektřiny a do 1729 m3 plynu ročně. Kdo spotřebuje víc, má smůlu a musí dále platit normální tržní ceny.

Pokud došlo ke zmrazení cen pro koncové zákazníky, logicky to znamená, že to celé odnese maďarský státní rozpočet – jedná se o zátěž v řádu bilionů forintů. Maďarský ministr financí Mihaly Varga navíc nedávno přiznal, že Maďarsko za dovezený plyn, ropu a elektřinu (Maďarsko musí zhruba třetinu energie elektřiny dovážet) v letošním roce zaplatí osm bilionu forintů (20 miliard eur, tedy cca. 500 miliard korun), což je téměř pětkrát víc než „pouhých“ 1,8 bilionu forintů v roce 2019.

Znervóznělí investoři

Maďarská energetická společnost MVM požádala ruský Gazprom o odklad plateb za dodaný zemní plyn, což mu ruská strana odkývala. Podle maďarského anglicky psaného deníku Daily News Hungary mělo při tom být zdůrazněno, že cílem odložené platby je „optimalizovat financování společnosti.“ Jinými slovy to znamená, že společnost se potýká s vážnými problémy, protože není schopná platit.

Maďarsko ztrácí důvěru i v očích investorů. Svědčí o tom i zvýšení výnosů desetiletých státních dluhopisů, 7. září dosáhl 10,04 procenta! Přitom na konci roku byla výše výnosů 4,5 % a v letech 2016-2020 stačil dvou a tříprocentní roční výnos z maďarských státních obligací. Znamená to, že v očích investorů přestává být Maďarsko důvěryhodnou zemí a že odměnou za vyšší riziko je růst výnosu z dluhopisů.

Slabý forint a inflace

Další problém představuje oslabování forintu. Zatímco loni na začátku října vyšlo jedno euro zhruba na 357 forintů, nyní je to už 421 forintů! To je pro zemi závislou na dovozu strategických surovin velmi špatná zpráva. Výrazně oslabená maďarská měna samozřejmě navyšuje už tak extrémní náklady na dovoz strategicky důležitých paliv a energií a přispívá k dalšímu nárůstu inflace, která je dalším strašákem celé Evropy.

Inflace v Maďarsku v srpnu meziročně vzrostla na 15,6 %. Za této situace už samozřejmě musela intervenovat maďarská centrální banka, která na konci září navýšila základní úrokovou sazbu na 13 procent. Pro srovnání: Česká národní banka dosud ponechává dvoutýdenní repo sazbu na 7 %, a to i za situace, kdy srpnové číslo v meziročním srovnání činilo 17,2 % (v červnu dokonce 17,5 %).

Opozice by měla hledat argumenty jinde

Maďarsko si dodávkami plynu z Ruska nepolepšilo a problémům spojeným s vysokými cenami energií nevyhnulo. Podobně jako jiné země v Evropě dnes navíc musí čelit několika problémům najednou. Oslabení vlastní měny, vysoké inflaci a také rekordnímu zadlužení.

Ani jedno z toho není nic, co bychom mohli Maďarsku závidět. „Pragmaticky“ proruskou politiku Budapešti tedy opravdu nemůžeme považovat za hodnou následování. Nastal čas, aby v hnutí ANO, ale hlavně v SPD konečně začali hledat argumenty někde jinde. V Maďarsku je nenajdou.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 10.10.2022 8:00 | karma článku: 42.16 | přečteno: 11215x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 593 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 29.76 | Přečteno: 564 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...