Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Putinova „částečná“ mobilizace je Potěmkinova vesnice v praxi

26. 09. 2022 7:15:51
Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A jedním z nejsledovanějších zoufalců dnešní doby se stal ruský prezident Vladimir Putin, který v Rusku vyhlásil 21. září „částečnou“ mobilizaci.

Málo se to připomíná, ale jedná se dokonce vůbec o první mobilizaci na území Ruska od druhé světové války! Samotnou skutečnost, že se vůbec uchýlil k tomuto kroku, můžeme brát jako přiznání, že se ona „třídenní speciální operace“ na Ukrajině nedaří tak, jak se plánovalo. Rusové mají problém nejen s logistikou či špatnou organizací, což ukazují od začátku konfliktu, ale i s naprosto nedostatečným počtem vojáků.

(Ne)úplná mobilizace

Podle počátečních informací se měla mobilizace týkat 300 tisíc lidí. Vztahovat se měla především na lidi s čerstvě absolvovanou vojenskou službou a ty, kteří už mají za sebou nějakou bojovou zkušenost. Naopak se neměla vztahovat například na studenty.

Jak se ale ukázalo, realita je podstatně odlišná. Již druhý den mobilizace v Rusku ukázal, že ji těžko lze považovat jen za "částečnou". V těch největších městech v evropské části jako Moskva či Petrohrad snad částečná je, ale zvláště v okrajových částech především na Kavkaze a Dálném východě jde prakticky o mobilizaci úplnou.

Začaly se objevovat informace o tom, jak jsou v celém Rusku muži shromažďováni na základě předvolání, která byla předávána osobně či v práci. Záhy poté už byli dále posíláni letadlem, vlakem či autobusem.

Lidé nad 60 let i studenti

Předvolání obdrželi v některých případech i lidé bez vojenských zkušeností, kteří nesloužili v armádě, lidé starší 60 let či dokonce otcové s více než čtyřmi dětmi. A to i přesto, že např. lidé, kteří mají čtyři a více dětí mladších 16 let, nepodléhají mobilizaci. Studenti na Burjatské státní univerzitě měli být dokonce odvedeni přímo ve škole během výuky.

Ukázalo se tedy, že povolání dostali i lidé, kteří neměli žádný výcvik a neměli dosud s armádou absolutně nic společného. Podle existujících pravidel být mobilizovaní vůbec neměli. Neplatí tak původní sliby Ruska o tom, že mobilizace se bude týkat jen lidí s bojovou zkušeností či lidi, kteří mají čerstvě za sebou službu v armádě.

Jelikož jsou mezi nimi lidé bez zkušeností, výcvik jim zabere minimálně několik měsíců. Vedle toho nemají dostatek zbraní a kvalitního vybavení, takže mnozí z nich budou posíláni na jistou smrt.

Prank na syna mluvčího Kremlu

Na jednom videu si opoziční novinář a spolupracovník Navalného Dmitrij Nizostev vystřelil z Nikolaje Peskova, který je synem Putinova tiskového mluvčího Dmitrije Peskova. Nizostev se představil jako odvodový komisař s tím, že se má Nikolaj Peskov dostavit ráno do vojenského centra, protože byl povolán.

Syn Putinova mluvčího ale hned odpověděl, jestli ví, kdo je zač a zdráhal se nastoupit. Jednalo se o žert, ale i tím se ukazuje nevelká ochota samotných vysoce postavených lidí bojovat. Umírat budou i nadále v nadprůměrné míře chudí lidé neruského původu z okrajových oblastí.

Nepříliš hladké odvody

Za takových okolností je pochopitelné, že mobilizace neprobíhá hladce a neobešla se úplně bez protestů a případů útoků na rekrutační střediska. Mnozí místo čekání na povolávací rozkaz raději neponechali nic náhodě a nakoupili letenky do destinací jako Istanbul, Dubaj nebo Jerevan, jejichž ceny během pár minut raketově vzrostly.

Například Turkish Airlines měly na několik dní lety z Ruska zcela vyprodané. Jiní zvolili po souši cestu z Ruska do okolních zemí jako Gruzie, Mongolsko či Kazachstán, s nimiž má Rusko bezvízový styk. Přes vízovou povinnost vzrostl zájem také o Finsko. Na všech těchto hranicích se začaly tvořit mnohakilometrové kolony. V Putinově Rusku má největší vypovídací hodnotu hlasování nohama.

Neschopnost ruského velení a smrt desetitisíců Rusů

Ze zprávy o mobilizaci bychom si proto měli odnést jednu důležitou věc: Rusku viditelně teče do bot. Putin navíc ztratil soudnost a podobně jako to dělal za druhé světové války Hitler, průběh řady vojenských operací řídí sám.

Svědčí o tom zpráva, že odmítl žádosti velitelů, kteří z bojových linií volali po ustoupení z Chersonu. Požadovali, aby armáda mohla spořádaně ustoupit přes Dněpr, aby byly ušetřeny životy vojáků a nedošlo k poškození jejího vybavení. Důsledkem chyb a celkově chaotického přístupu je ruská armáda neschopná a pouze posílá na smrt další desetitisíce lidí v naprosto zbytečném konfliktu.

Ruský vládce spustil mobilizaci a už teď se na ukazuje, že část vojáků nedostane zimní uniformu a zimní boty. Helmy jsou z roku 1940, nemluvě o některém další muzeálním vybavení a ostatních věcech, které není potřeba komentovat. Ruská armáda je v rozkladu a Putin mimo realitu. Prostě Potěmkinova vesnice v praxi. Útrapy tak přináší ruská vláda nejen Ukrajině, ale i obyvatelům vlastní země.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 26.9.2022 7:15 | karma článku: 26.28 | přečteno: 856x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Britové začínají litovat odchodu z EU

Britové odešli z Evropské unie a tehdejší hlasování bylo poměrně těsné, pro odchod bylo necelých 52 % lidí. Jak se po čase ukazuje, nespokojenost s vystoupením z EU roste a i ti, kteří původně odejít chtěli, dnes brexitu litují.

5.12.2022 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Maďarsko se stalo politickým chudákem a ztrácí na všech frontách

Orbán maká pro Maďary! Až na to, že vůbec. Orbán dokázal možná tak udělat z Maďarska politického chudáka. Maďarsko totiž nemá dost pohonných hmot, nakupuje od Ruska drahý plyn a hrozí mu i odebrání evropských peněz. A to není vše.

28.11.2022 v 7:55 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 10396 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Protesty ekoteroristů mohou zabíjet a taky pomáhat Rusku

Přilepení se na silnici, polévka na obraze, demonstrace, stávky. Existují různé způsoby, jak se lidé snaží upozornit na klimatickou změnu. Některé jsou zcela v pořádku a mají svůj význam. Jiné mohou zabíjet a napomáhat Rusku.

21.11.2022 v 10:30 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Policista po útoku nožem zemřel. Útočník měl křičet Alláhu akbar

Minulý týden napadl nožem ozbrojený muž v Bruselu policejní hlídku v autě. Při útoku muž údajně křičel "Alláhu akbar". Zranění byli oba policisté, řidič vozu zranění podlehl. Jde o další extremistický útok v nedávné době v Evropě.

14.11.2022 v 9:25 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 709 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Britové začínají litovat odchodu z EU

Britové odešli z Evropské unie a tehdejší hlasování bylo poměrně těsné, pro odchod bylo necelých 52 % lidí. Jak se po čase ukazuje, nespokojenost s vystoupením z EU roste a i ti, kteří původně odejít chtěli, dnes brexitu litují.

5.12.2022 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Petr Hannig

Dětinskost vede k sebezáhubě aneb zmrzlá Evropa

Vrátil jsem se z USA, kde jsem byl na oslavě padesátin syna, profesora statistiky na prestižní univerzitě. A zaujal mne v časopise The Economist zajímavý článek: Frozen out s obrázkem vymrznutého světadílu.

3.12.2022 v 13:55 | Karma článku: 45.07 | Přečteno: 2875 | Diskuse

Kateřina Konečná

Reklamu na úvěry se podařilo omezit

Připravili jsme legislativu, která skutečně ochrání spotřebitele v oblasti spotřebitelských úvěrů..

2.12.2022 v 9:20 | Karma článku: 15.16 | Přečteno: 232 | Diskuse

Jiří Paroubek

Politické zemětřesení na Tchaj-wanu

O minulém víkendu proběhly – pochopitelně s ohledem na jejich výsledek bez velkého zájmu velkých českých mainstreamových médií – komunální volby na Tchaj-wanu.

29.11.2022 v 15:08 | Karma článku: 34.54 | Přečteno: 1281 | Diskuse

Petr Lachnit

Prezidentská milost by neměla být projevem laskavosti

Právo milosti podle svých slov považoval prezident v prvním volebním období za monarchistický přežitek. Proto ho delegoval na ministra spravedlnosti s tím, že bude podepisovat pouze milosti z důvodu zdravotního stavu.

29.11.2022 v 11:03 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 176 | Diskuse
Počet článků 647 Celková karma 31.14 Průměrná čtenost 4536

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...