Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Putinova „částečná“ mobilizace je Potěmkinova vesnice v praxi

26. 09. 2022 7:15:51
Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A jedním z nejsledovanějších zoufalců dnešní doby se stal ruský prezident Vladimir Putin, který v Rusku vyhlásil 21. září „částečnou“ mobilizaci.

Málo se to připomíná, ale jedná se dokonce vůbec o první mobilizaci na území Ruska od druhé světové války! Samotnou skutečnost, že se vůbec uchýlil k tomuto kroku, můžeme brát jako přiznání, že se ona „třídenní speciální operace“ na Ukrajině nedaří tak, jak se plánovalo. Rusové mají problém nejen s logistikou či špatnou organizací, což ukazují od začátku konfliktu, ale i s naprosto nedostatečným počtem vojáků.

(Ne)úplná mobilizace

Podle počátečních informací se měla mobilizace týkat 300 tisíc lidí. Vztahovat se měla především na lidi s čerstvě absolvovanou vojenskou službou a ty, kteří už mají za sebou nějakou bojovou zkušenost. Naopak se neměla vztahovat například na studenty.

Jak se ale ukázalo, realita je podstatně odlišná. Již druhý den mobilizace v Rusku ukázal, že ji těžko lze považovat jen za "částečnou". V těch největších městech v evropské části jako Moskva či Petrohrad snad částečná je, ale zvláště v okrajových částech především na Kavkaze a Dálném východě jde prakticky o mobilizaci úplnou.

Začaly se objevovat informace o tom, jak jsou v celém Rusku muži shromažďováni na základě předvolání, která byla předávána osobně či v práci. Záhy poté už byli dále posíláni letadlem, vlakem či autobusem.

Lidé nad 60 let i studenti

Předvolání obdrželi v některých případech i lidé bez vojenských zkušeností, kteří nesloužili v armádě, lidé starší 60 let či dokonce otcové s více než čtyřmi dětmi. A to i přesto, že např. lidé, kteří mají čtyři a více dětí mladších 16 let, nepodléhají mobilizaci. Studenti na Burjatské státní univerzitě měli být dokonce odvedeni přímo ve škole během výuky.

Ukázalo se tedy, že povolání dostali i lidé, kteří neměli žádný výcvik a neměli dosud s armádou absolutně nic společného. Podle existujících pravidel být mobilizovaní vůbec neměli. Neplatí tak původní sliby Ruska o tom, že mobilizace se bude týkat jen lidí s bojovou zkušeností či lidi, kteří mají čerstvě za sebou službu v armádě.

Jelikož jsou mezi nimi lidé bez zkušeností, výcvik jim zabere minimálně několik měsíců. Vedle toho nemají dostatek zbraní a kvalitního vybavení, takže mnozí z nich budou posíláni na jistou smrt.

Prank na syna mluvčího Kremlu

Na jednom videu si opoziční novinář a spolupracovník Navalného Dmitrij Nizostev vystřelil z Nikolaje Peskova, který je synem Putinova tiskového mluvčího Dmitrije Peskova. Nizostev se představil jako odvodový komisař s tím, že se má Nikolaj Peskov dostavit ráno do vojenského centra, protože byl povolán.

Syn Putinova mluvčího ale hned odpověděl, jestli ví, kdo je zač a zdráhal se nastoupit. Jednalo se o žert, ale i tím se ukazuje nevelká ochota samotných vysoce postavených lidí bojovat. Umírat budou i nadále v nadprůměrné míře chudí lidé neruského původu z okrajových oblastí.

Nepříliš hladké odvody

Za takových okolností je pochopitelné, že mobilizace neprobíhá hladce a neobešla se úplně bez protestů a případů útoků na rekrutační střediska. Mnozí místo čekání na povolávací rozkaz raději neponechali nic náhodě a nakoupili letenky do destinací jako Istanbul, Dubaj nebo Jerevan, jejichž ceny během pár minut raketově vzrostly.

Například Turkish Airlines měly na několik dní lety z Ruska zcela vyprodané. Jiní zvolili po souši cestu z Ruska do okolních zemí jako Gruzie, Mongolsko či Kazachstán, s nimiž má Rusko bezvízový styk. Přes vízovou povinnost vzrostl zájem také o Finsko. Na všech těchto hranicích se začaly tvořit mnohakilometrové kolony. V Putinově Rusku má největší vypovídací hodnotu hlasování nohama.

Neschopnost ruského velení a smrt desetitisíců Rusů

Ze zprávy o mobilizaci bychom si proto měli odnést jednu důležitou věc: Rusku viditelně teče do bot. Putin navíc ztratil soudnost a podobně jako to dělal za druhé světové války Hitler, průběh řady vojenských operací řídí sám.

Svědčí o tom zpráva, že odmítl žádosti velitelů, kteří z bojových linií volali po ustoupení z Chersonu. Požadovali, aby armáda mohla spořádaně ustoupit přes Dněpr, aby byly ušetřeny životy vojáků a nedošlo k poškození jejího vybavení. Důsledkem chyb a celkově chaotického přístupu je ruská armáda neschopná a pouze posílá na smrt další desetitisíce lidí v naprosto zbytečném konfliktu.

Ruský vládce spustil mobilizaci a už teď se na ukazuje, že část vojáků nedostane zimní uniformu a zimní boty. Helmy jsou z roku 1940, nemluvě o některém další muzeálním vybavení a ostatních věcech, které není potřeba komentovat. Ruská armáda je v rozkladu a Putin mimo realitu. Prostě Potěmkinova vesnice v praxi. Útrapy tak přináší ruská vláda nejen Ukrajině, ale i obyvatelům vlastní země.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 26.9.2022 7:15 | karma článku: 26.28 | přečteno: 859x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 592 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 29.76 | Přečteno: 564 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...