Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Europoslanec Blaško si zaslouží obdiv za své prozření

19. 09. 2022 8:56:12
Možná jste postřehli zprávu o tom, jak europoslanec Hynek Blaško před pár dny za velmi dramatických okolností opustil hnutí SPD. Jeho prozření je nepochybně dobrou zprávou.

Myslím, že v tomto hnutí ho bylo opravdu škoda, protože se jedná o člověka, který bezpochyby vyniká řadou skvělých a obdivuhodných vlastností.

Muž pevných zásad

Jako správný voják byl pan generálmajor ve výslužbě vždy člověkem, kterého bylo možné si vážit pro neochvějnost jeho postojů a zásad, z nichž neslevil ani v těch nejtěžších chvílích. Ještě v září roku 2017 tvrdil coby tehdejší podporovatel Strany práv občanů ve svém prohlášení na Parlamentních listech o Tomiovi Okamurovi následující: „Ten pán LŽE jako když tiskne, my všichni totiž víme, že SPD je stranou jednoho muže, kde se bez něj nic nehne. Perličkou z komunálních voleb na Vysočině bylo, že tento pán se vezl s SPO, přičemž na kampaň nedal ani korunu.“

Pro celkový kontext uvádím, že Blaško v příspěvku především vysvětloval, proč SPO nešla v hlavních volbách do koalice s SPD. Asi každý ale dokáže pochopit, že existují okolnosti, za nichž nemusí ani lhaní představovat překážku pro velmi úzkou spolupráci a podporu.

Navzdory tomu, co napsal, neměl Blaško problém kandidovat v roce 2019 do Evropského parlamentu přímo v barvách hnutí vedeného člověkem, o němž se nedlouho předtím vyjadřoval jako o lhářovi. Evropské volby pro něho dopadly nadmíru úspěšně. Preferenční hlasy ho z nevolitelného osmého místa na kandidátce vynesly až do křesla europoslance.

Obdivuhodná vnímavost

Hnutí Svoboda a přímá demokracie má v názvu slovo demokracie. Jak už ale většina lidí pochopila, demokracie existuje v tomto případě pouze v názvu uskupení. O kultu vůdce Tomia se v hnutí prostě nepochybuje.

Mnozí dnes už bývalí členové by o tom mohli vyprávět, jak jsou z hnutí vylučováni lidé třeba jen proto, že se ptají na financování, nebo se provinili tím, že byli příliš úspěšní. Na tyto praktiky dokázal Hynek Blaško velmi záhy poukázat. Projevil svoji obrovskou vnímavost, když po několika letech prozřel a zjistil, že hnutí SPD vlastně není vůbec demokratické.

Hynek Blaško oznámil svůj odchod v otevřeném dopise Tomiu Okamurovi. "Vaše hnutí se holedbá demokracií, ale realita je zcela odlišná. Stanovy Vám umožňují vyhazovat členy, likvidovat krajské a místní organizace bez řádného zdůvodnění. Z toho důvodu jste obklopen pouze lidmi, kteří jsou k Vám loajální a nedovolí si Vám oponovat."

Kandidatura na prezidenta bez podpory SPD

Stalo se tak poté, co se Blaškův úmysl kandidovat za SPD na prezidenta nesetkal s pochopením u samotného vůdce. Taková škoda. Hynek Blaško měl už dokonce pořízené fotky na koni, na nichž se pokoušel stylizovat do role novodobého T. G. Masaryka či dokonce vůdce blanických rytířů.

Jenomže neomylný vůdce hnutí měl jiné plány. Nakonec nominoval jiného kandidáta na prezidenta. Stal se jím Jaroslav Bašta, jehož mělo jednohlasně a bez jakéhokoliv soupeře zvolit 250 členů celostátního grémia SPD.

Tomio Okamura reagoval na Blaškova slova způsobem sobě vlastním. Ve svém facebookovém statusu Blaška obvinil mimo jiné ze zrady SPD a jejích voličů a neschopnosti respektovat demokracii. Hynek Blaško zkrátka upadl u Okamury v nemilost a zažil totéž, co už dávno před tím mnoho dnes už bývalých „espéďáků.“

Na závěr mi nezbývá, než při tomto náhlém probuzení popřát panu kolegovi hezké dobré ráno a dále pak všem jinak popřát hezký den a veselou mysl!

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 19.9.2022 8:56 | karma článku: 21.41 | přečteno: 694x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

USA nás věčně zachraňovat nebudou. Evropa se musí naučit řešit své problémy sama

Probíhající konflikt na Ukrajině nám ukazuje, jak obrovskou roli může hrát i to, co se děje tisíce kilometrů od míst válečného dění. Ukrajina je schopná vzdorovat ruské přesile i díky pomoci jiných zemí.

27.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.94 | Přečteno: 564 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak Rusko využívalo zelené organizace k prosazování svých zájmů

Stále ještě zůstává v čerstvé paměti kauza Katargate, která se nedávno řešila v Evropském parlamentu v souvislosti s úplatky politiků a zaměstnanců Evropského parlamentu ze strany Kataru.

20.3.2023 v 7:35 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 632 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Miloš Zeman: Muž, po kterém nic nezůstalo

Poslední dny se nesly ve znamení velkého předělu na naší politické scéně. Po dlouhých deseti letech končí éra prezidenta Miloše Zemana.

13.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 39.61 | Přečteno: 5042 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Opozice si přeje krach penzijního systému a ztracenou generaci lidí bez důchodu

V poslední době můžeme slyšet z různých stran spoustu kritiky a „hejtů“, jak prý současná vláda chce právě schválenou nižší valorizací ožebračovat a okrádat naše důchodce.

6.3.2023 v 8:29 | Karma článku: 28.03 | Přečteno: 1033 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Cestou k Orwellovu 1984

Škoda, že George Orwell nenapsal dílo, kterým by zmapoval cestu k situaci, kterou popsal ve svém románu 1984. Čeká to asi na nějakého našeho současného autora, který to nebude mít těžké. Stačí když popíše to, co se děje kolem nás.

30.3.2023 v 22:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Ivan Přikryl

Za nedostupnost bydlení odpovídá vláda. A nejen současná.

Kdo je odpovědný za neodstupnost bydlení v České republice je zřejmé. Kompetenci drží Ministerstvo pro místní rozvoj, odpovědnost pak vláda. Popravdě, od roku 1990 se téměř žádný ministr v politice bydlení moc nesnažil.

30.3.2023 v 14:20 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 216 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Nebylo by nejlepší zkombinovat výhody fixních a spotových tarifů elektřiny?

Mám na vás otázku. Je podle vás lepší mít elektřinu na tarif s fixovanou cenou třeba na tři roky dopředu, nebo dynamický tarif, ve kterém můžete nakupovat za spotové ceny, kde je občas k sehnáníextrémně levná elektřina?

30.3.2023 v 11:27 | Karma článku: 3.79 | Přečteno: 141 | Diskuse

Jiří Paroubek

Otevřený dopis vedení ČSSD

Zdá se, že vedení ČSSD se ztotožnilo s představami „prezidentotvůrců“, Barty a spol., kteří tak úspěšně zafinancovali a vedli volební kampaň pravicového prezidenta Pavla.

30.3.2023 v 11:20 | Karma článku: 20.02 | Přečteno: 562 | Diskuse

Martin Herman

Cenzura na základě pokynů mocných? Vítejte v tvrdé totalitě Husákova stylu

Propadli jsme se už úplně do dob totality, kdy vládnoucí kasta odstraňovala nepohodlné názory a předkládala lidem ty správné? Zasahují mocní ve Středočeském kraji do médií a odstraňují pro ně nepříjemné informace? Posuďte sami...

29.3.2023 v 13:08 | Karma článku: 32.26 | Přečteno: 1558 | Diskuse
Počet článků 663 Celková karma 24.62 Průměrná čtenost 4467

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...