Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Krvavé zisky společnosti TotalEnergies v Rusku

5. 09. 2022 8:15:59
Před časem jsem upozorňoval na to, že mnohé členské země EU (včetně Česka) ani po obsazení Krymu nedodržovaly sankce EU na vývoz zbraní do Ruska.

Dokonce i po začátku války se měl vyskytnout přinejmenším jeden případ, kdy se západní firma podílela na podpoře ruské armády, byť se nejednalo o dodávky zbraní.

Bezprostředně po vypuknutí války mnohé západní společnosti ukončily v Rusku svoji činnost. Neplatilo to ale zdaleka o všech firmách. Francouzská ropná společnost TotalEnergies, na rozdíl od řady západních konkurentů, dosud ponechávala mnoho svých aktiv v Rusku.

Jak se také ukázalo, naleziště plynu, která TotalEnergies zčásti vlastnila, měla sloužit jako zdroj surovin pro výrobu paliva pro ruské letectvo, ale k tomu se ještě dostaneme.

Velmi pozdní prodej podílů

Svých podílů se TotalEnergies začala pomalu zbavovat až nyní, tedy pár měsíců po začátku války. Na konci srpna oznámila, že prodává ruské ropné a plynové společnosti Novatek svůj podíl 49% podíl ve společnosti Terneftegaz, která provozuje plynovou ložiskovou oblast Termokarstvoje na Sibiři, a to za ekonomických podmínek umožňujících společnosti TotalEnergies získat zpět dosud nevrácené částky investované do tohoto podniku.

Společnost zaslala 8. srpna ruským úřadům žádost o schválení transakce a ve čtvrtek 25. srpna dostala zelenou. TotalEnergies a Novatek poté podepsaly konečnou smlouvu o prodeji a koupi 49% podílu společnosti TotalEnergies ve společnosti Terneftegaz.

Vedle toho se také společnost TotalEnergies už v červenci rozhodla prodat zbývající 20% podíl, který držela v ropném poli Čarjaga, což byl její první velký prodej v Rusku v důsledku západních sankcí. Stále však v Rusku drží menšinové podíly v řadě nestátních ruských společností, jako je samotná Novatek (19,4 %), Yamal LNG (20 %) a Arctic LNG 2 (10 %).

TotalEnergies je akcionářem už zmiňované společnosti Novatek, mimochodem druhého největšího ruského producenta zemního plynu hned po Gazpromu. Dalším z jejích akcionářů je Putinovi velmi blízký Gennadij Timčenko, na kterého se rovněž vztahují sankce. Spolupráce s TotalEnergies umožňuje společnosti Novatek lépe se bránit proti západním sankcím a získávat úvěry na společné podniky.

Palivo pro ruské bombardéry

Bohužel se také ukázalo, že i po začátku války pomáhala TotalEnergie zásobovat ruskou armádu palivem. Francouzský deník Le Monde totiž nedávno přišel s šokujícím odhalením.

Společnost TotalEnergie totiž pouze nedovážela plyn do Evropy, což sloužilo jako jeden z argumentů pro její přetrvávající přítomnost v Rusku navzdory válce, ale využívala v Rusku zmíněné ložisko v Termokarstvoje, jehož plynový kondenzát se využíval při výrobě leteckého paliva pro ruské bombardéry, které útočily na ukrajinské území včetně Mariupolu.

Vše nasvědčuje tomu, že toto palivo sloužilo ruským leteckým základnám, z nichž stíhací bombardéry útočily na Ukrajinu a například 16. března zničily mariupolské divadlo, důsledkem čehož zahynulo až šest set lidí, či bombardovaly ukrajinské město Charkov.

Kdy se firma z Ruska stáhne, je ve hvězdách

Francouzská společnost sice oznámila, že zahájila postupné pozastavování svých aktivit v Rusku, ale neuvedla žádné konečné datum. V samostatném prohlášení také tvrdila, že společně s Novatekem vyrábí v Rusku kondenzát plynu, který se používá jako palivo pro letadla. Podle firmy je ale vše určeno na vývoz.

Skupina Global Witness, která se podílela na vypracování zprávy deníku Le Monde, však tvrdí, že společnost TotalEnergies si ve svých prohlášeních protiřečí a že by mělo být zahájeno vyšetřování.

Zpráva samozřejmě nemohla uniknout pozornosti francouzské vlády. Francouzský ministr dopravy Clément Beaune už vyzval k objasnění obvinění, že se ropná společnost TotalEnergies nepřímo podílela na dodávkách paliva ruskému letectvu.

Za situace, kdy Rusko vede otevřenou agresivní válku, představuje samotná přítomnost západních společností za území Ruska problém a pokud se ještě (byť nepřímo) podílí na jakýchkoli dodávkách ruské armádě, jedná se o skandál obrovských rozměrů.

Udržovat aktivity v Rusku, zvláště v těch, která mají co dočinění se zásobováním ruské armády, znamená napomáhat zemi, která považuje celou EU za nepřítele.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 5.9.2022 8:15 | karma článku: 20.26 | přečteno: 462x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Putinova „částečná“ mobilizace je Potěmkinova vesnice v praxi

Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A jedním z nejsledovanějších zoufalců dnešní doby se stal ruský prezident Vladimir Putin, který v Rusku vyhlásil 21. září „částečnou“ mobilizaci.

26.9.2022 v 7:15 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 807 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Europoslanec Blaško si zaslouží obdiv za své prozření

Možná jste postřehli zprávu o tom, jak europoslanec Hynek Blaško před pár dny za velmi dramatických okolností opustil hnutí SPD. Jeho prozření je nepochybně dobrou zprávou.

19.9.2022 v 8:56 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 626 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak Babišův Agrofert vydělává na inflaci

Ceny potravin raketově rostou a Andrej Babiš a spolu s ním i celá opozice nevynechají jedinou příležitost za to zkritizovat vládu. Předseda hnutí ANO neustále obviňuje současnou vládu, že nedělá nic s extrémními cenami potravin.

12.9.2022 v 7:34 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 1211 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Česká média ovládly spekulace…

...nejsou to ovšem jen česká média, ale můžeme říci, že se obecně jedná o média západní. A tak se z médií dozvídáme, že čínský prezident Si je v domácím vězení a v Číně proběhl de facto vojenský puč.

4.10.2022 v 12:55 | Karma článku: 27.42 | Přečteno: 692 | Diskuse

Petr Hannig

Udupáni do země

Kde jsou hranice nenávisti? Kam až dojde lidstvo ve své snaze o sebezničení? Doba, kdy se plamenně hádalo nad pivem o politice a pak se přešlo třeba na to, jak rostou houby, je nenávratně pryč.

4.10.2022 v 0:23 | Karma článku: 42.61 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Jiří Paroubek

Prohra hnutí ANO v senátních volbách

Jak to hezky vyjádřil Josef Švejk: „ Napřed nepřítele porazíme, potom pořád a pořád za ním a nakonec nestačíme sami utíkat“.

3.10.2022 v 16:08 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 737 | Diskuse

Šimon Miča

Ohlédnutí za uplynulými komunálními a senátními volbami

Po necelém roce od voleb do parlamentu máme za sebou další, dvoje volby. Vyhodnocení daných voleb najdete v tomto mém článku.

3.10.2022 v 13:30 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 197 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1478 | Diskuse
Počet článků 637 Celková karma 24.08 Průměrná čtenost 4542

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Najdete na iDNES.cz