Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Zadostiučinění pro Rowlingovou

2. 09. 2022 8:26:40
Řekla, že „muži nejsou ženy“ a přišla o práci. Nyní Maya Forstaterová vyhrála u nejvyššího odvolacího soudu v Británii. Spravedlnosti se tak dostalo nejen jí, ale i třeba J. K. Rowlingové, která se jí zastala.

Začátkem července vyhrála u „nejvyššího odvolacího soudu“ Maya Forstaterová, která přišla o práci poté, co na Twitteru napsala, že transsexuální ženy nemohou změnit své biologické pohlaví. Pracovní tribunál konstatoval, že byla nespravedlivě diskriminována kvůli svému genderově kritickému přesvědčení, když jí Centrum pro globální rozvoj (CGD), kde působila jako hostující vědecká pracovnice, neprodloužilo smlouvu ani stipendium.

Kauza je známá i v českém prostředí, protože se Forstaterové zastala autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová, která za to musela čelit obviněním z transfobie a dalším pokusům o zamlčení jejích úspěchů, viz můj článek „Zruší“ woke aktivisté i Harryho Pottera?!.

Celkově je tento spor zajímavý, protože se rozsudek stal důležitým precedentem ohledně akceptace „genderově kritických názorů“ a není proto divu, že se tématem už zabývají různé pořady věnující se tématu zaměstnanosti. V českém prostředí se o něm ale prakticky nedočtete, ač o tom opakovaně psal např. The Guardian či The Times a shodují se, že následky budou dalekosáhlé, protože dopadnou i na translidi, kteří sice dále budou chráněni před obtěžováním, ale budou se muset o tuto „ochranu“ dělit s těmi, kteří s nimi nesouhlasí. Lidé budou moci říkat, čemu věří.

Vyhrála svoboda projevu

Soud zkoumal řadu tweetů Forstaterové, včetně tweetů, v nichž použila analogii mezi transsexuálními ženami a Rachel Dolezalovou, bílou Američankou, která se vydávala za černošku, a dalšího tweetu, v němž uvedla: "Vnitřní pocit muže, že je ženou, nemá žádný základ v materiální realitě."

Rozhodnutí přišlo poté, co výzkumnice úspěšně podala zkušební žalobu, aby zjistila, že genderově kritické názory jsou chráněným filozofickým přesvědčením podle zákona o rovnosti. Tento případ původně prohrála u pracovního soudu v roce 2019, ale v loňském roce vyhrála přelomové rozhodnutí v odvolacím řízení, přičemž soudce zdůraznil, že ačkoli genderově kritické názory mohou být "hluboce urážlivé, a dokonce znepokojující pro mnoho jiných ... jsou to přesvědčení, která jsou a musí být tolerována v pluralitní společnosti".

V reakci na aktuální a už zcela finální rozhodnutí Forstaterová uvedla: "Můj případ je důležitý pro všechny, kteří věří v důležitost pravdy a svobody projevu. Všichni můžeme svobodně věřit, čemu chceme. Co však nemůžeme dělat, je nutit ostatní, aby věřili ve stejnou věc, umlčovat ty, kteří s námi nesouhlasí, nebo nutit ostatní, aby popírali realitu."

Poděkovala také J. K. Rowlingové za to, že se jí zastala. Sama autorka Harryho Pottera k tomu na Twitter napsala: "Každá žena, která byla obtěžována, umlčována, šikanována nebo ztratila zaměstnání kvůli svému genderově kritickému přesvědčení, je dnes svobodnější a více v bezpečí díky bojovnici, kterou je @MForstater."

Musela čelit obviněním z fanatismu až „nacistických názorů“

Zajímavý je i přímo autorský komentář Forstaterové na webu Newsweek. V něm popisuje, jak prožívala tři roky, během kterých se soudila: „Za poslední tři roky o mně bylo vyřčeno tolik lží; že jsem sexuálně obtěžovala kolegu nebo odmítala plnit pokyny zaměstnavatele. Především jsem byl vykreslena jako fanatik. U soudu se tvrdilo, že moje víra je "absolutistická", a že se až vyrovná nacismu. To bolelo víc než cokoli jiného. Ve skutečnosti chci chránit lidská práva každého člověka. Lidé, kteří se identifikují jako transgender nebo genderově nekonformní, by neměli být diskriminováni nebo obtěžováni, ale na pohlaví v některých situacích záleží.“

V únoru 2021 pak spoluzaložila organizaci, think tank Sex Matters (v překladu: Na pohlaví záleží), jehož cílem je vést kampaň za vyjasnění „pohlaví v zákonech a politice“ ve Velké Británii. Je totiž podobně jako já přesvědčená, že strach z debat o tom, jak nejlépe sladit práva transsexuálů s právy všech ostatních, nikomu neprospívá. Potřebujeme jasnou, dospělou a racionální diskusi.

Závěrem svého komentáře napsala: „Ukázalo se, že ztráta zaměstnání byla tou nejdůležitější věcí, která se mi přihodila. Nejenže vytvořila právní precedens, který by mohl zabránit tomu, aby kdokoli další zažil podobný hon na čarodějnice jako já, ale také mě přivedla k tomu, že jsem se stala součástí pozoruhodného hnutí, které ovlivňuje veřejnou debatu o ochraně lidských práv každého člověka.“

Stopka plánům na uzákonění trestů za „nenávistné verbální projevy k menšinám“?

A za sebe říkám, že i v Česku potřebujeme vést ohledně práv menšin racionální diskusi bez toho, aby si kdokoliv musel vyslechnout, jak je homofóbní, tránsfóbní, středověký fanatik, když bezezbytku nesouhlasí se všemi stupňujícími se požadavky lídrů LGBTIQ+ hnutí, které podle zkušeností ze západních zemí prostě nekončí uzákoněním „manželství pro všechny“ a pokračují třeba k tomu, aby přímo stát podporoval asistovanou reprodukci pro duhové páry a účastnil se tak z mého pohledu obchodu s dětmi.

To ostatně deklarovala i např. Adéla Horáková, právnička hnutí Jsme fér ve svém desetibodovém seznamu, co je potřeba udělat po jeho uzákonění. Bod 6 byl: „hate crimes v trestním zákoníku: výslovně zahrnout sexuální orientaci a genderovou identitu“. No, to už by po rozsudku s Forstakerovou nemělo jít. Naštěstí!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pátek 2.9.2022 8:26 | karma článku: 28.86 | přečteno: 896x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1477 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Putinova „částečná“ mobilizace je Potěmkinova vesnice v praxi

Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A jedním z nejsledovanějších zoufalců dnešní doby se stal ruský prezident Vladimir Putin, který v Rusku vyhlásil 21. září „částečnou“ mobilizaci.

26.9.2022 v 7:15 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 807 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Europoslanec Blaško si zaslouží obdiv za své prozření

Možná jste postřehli zprávu o tom, jak europoslanec Hynek Blaško před pár dny za velmi dramatických okolností opustil hnutí SPD. Jeho prozření je nepochybně dobrou zprávou.

19.9.2022 v 8:56 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 626 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak Babišův Agrofert vydělává na inflaci

Ceny potravin raketově rostou a Andrej Babiš a spolu s ním i celá opozice nevynechají jedinou příležitost za to zkritizovat vládu. Předseda hnutí ANO neustále obviňuje současnou vládu, že nedělá nic s extrémními cenami potravin.

12.9.2022 v 7:34 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 1211 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Česká média ovládly spekulace…

...nejsou to ovšem jen česká média, ale můžeme říci, že se obecně jedná o média západní. A tak se z médií dozvídáme, že čínský prezident Si je v domácím vězení a v Číně proběhl de facto vojenský puč.

4.10.2022 v 12:55 | Karma článku: 26.97 | Přečteno: 681 | Diskuse

Petr Hannig

Udupáni do země

Kde jsou hranice nenávisti? Kam až dojde lidstvo ve své snaze o sebezničení? Doba, kdy se plamenně hádalo nad pivem o politice a pak se přešlo třeba na to, jak rostou houby, je nenávratně pryč.

4.10.2022 v 0:23 | Karma článku: 42.52 | Přečteno: 1937 | Diskuse

Jiří Paroubek

Prohra hnutí ANO v senátních volbách

Jak to hezky vyjádřil Josef Švejk: „ Napřed nepřítele porazíme, potom pořád a pořád za ním a nakonec nestačíme sami utíkat“.

3.10.2022 v 16:08 | Karma článku: 23.83 | Přečteno: 735 | Diskuse

Šimon Miča

Ohlédnutí za uplynulými komunálními a senátními volbami

Po necelém roce od voleb do parlamentu máme za sebou další, dvoje volby. Vyhodnocení daných voleb najdete v tomto mém článku.

3.10.2022 v 13:30 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 197 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1477 | Diskuse
Počet článků 637 Celková karma 24.08 Průměrná čtenost 4542

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Najdete na iDNES.cz