Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Nizozemský premiér naštval farmáře! Vadí jim plán vlády na snižování emisí oxidů dusíku

11. 07. 2022 8:00:00
V prvním červencovém týdnu se v Evropském parlamentu podařilo zachránit jádro mezi čistými a udržitelnými zdroji, když europoslanci odmítli návrh o jeho vyřazení ze seznamu.

Je to nepochybně obrovský úspěch pro Česko. Díky přijaté taxonomii bude možné českým občanům do budoucna zajistit levnou a dostupnou energii. Zcela právem můžeme toto hlasování vnímat i jako těsné vítězství zdravého rozumu v oblasti zelené politiky.

Snížení stavů dobytka o 30 %

To ale neznamená, že by všichni tleskali boji s emisemi - ať už se jedná o emise uhlíku či dusíku a amoniaku. Nizozemská vláda plánuje vyžadovat užívání méně hnojiv a vymáhat snížení stavů dobytka. Nizozemské zemědělství má přitom pro svět velký význam.

Země tulipánů má vysoce intenzivní zemědělství a je dokonce druhým největším exportérem potravin na světě po Spojených státech. Rozhodnutí vlády tak může mít celosvětové dopady.

V červnu představila nizozemská vláda tzv. „Plán pro dusík“. Jeho cílem má být jednak snížení emisí dusíkatých látek v zemědělství do konce této dekády na polovinu a také snížení stavu hospodářských zvířat do roku 2030 přibližně o 30 %. Nikoho proto nemůže překvapit rozzuřená reakce zemědělců, kteří považují opatření za likvidační a nehodlají se s nimi smířit.

Vláda argumentuje, že se snaží chránit zdraví a životní prostředí před znečištěním, které mají na svědomí právě oxidy dusíku a čpavku. Tyto látky způsobují kyselost půdy, dusík pak v ovzduší vytváří smog, který má negativní dopad na lidské zdraví.

Diví se někdo protestům?

Zemí nyní zmítají mohutné protesty zemědělců proti současným opatřením, k nimž se přidali i rybáři, kteří zablokovali některé přístavy. Už několik týdnů jich desítky tisíc protestují, blokují svými traktory a náklaďáky silnice, distribuční centra a supermarkety a žádají po vládě konec této politiky.

Přestože muselo být jasné, že opatření vyvolá kontroverze, premiér Mark Rutte se dosud odmítal s farmáři bavit. Policie zasahuje proti protestujícím zemědělcům velmi tvrdě. Používá slzný plyn a dokonce psy, aby protesty rozehnala. Přinejmenším v jednom případě policie dokonce zahájila střelbu, nikdo ale naštěstí nebyl zraněný.

Nevyhnutelný vzestup populismu

Politika v současném nastavení samozřejmě vyvolává nespokojenost a logickým důsledkem je i vzestup podpory populistů. Posledních pár měsíců se odehrávalo ve znamení postupného vzestupu podpory strany Farmářské občanské hnutí, které má ve svém programu právě obhajobu práv nizozemských zemědělců.

Loni obdržela pouze 1 % hlasů a jediné křeslo v nizozemském parlamentu. V posledních několika měsících ale vystřelila její obliba v průzkumech strmě nahoru a v červnu překročila hranici 10 %! Není divu. Zcela jasně se jedná o reakci voličů na zmíněná opatření.

Zdravější zemědělství v Nizozemsku problém nevyřeší

Farmáři se bojí, že spoustu z nich tento vládní plán zlikviduje. Produkty se do Evropy začnou dovážet ze vzdálenějších oblastí, čímž se životní prostředí zatíží ještě více, a nizozemští zemědělci přijdou o své výdělky.

Cíl premiéra Rutteho mít zdravější životní prostředí a ovzduší je jistě správný, vláda ale musí zaručit zemědělcům, kteří po generace tvrdě pracují a živí své rodiny, že jim nelehkou situaci pomůže zvládnout. Obrázky oběšených farmářů v prázdných stodolách by jistě vládě u veřejnosti nepřidaly.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 11.7.2022 8:00 | karma článku: 43.95 | přečteno: 8949x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 592 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 29.76 | Přečteno: 564 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...