Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Odmítnutí jádra by byla pro Evropu sebevražda

27. 06. 2022 7:15:02
Na začátku letošního roku přišla Evropská komise s návrhem, že jádro a plyn budou dočasně zařazené mezi zelené zdroje, což má usnadnit investice do nich.

Jedná se o součást strategie, jejímž cílem je nasměrovat investice do takových zdrojů, které mají přispět k dosažení uhlíkové neutrality. Návrh byl pak schválený na začátku února.

Absurdní rozhodnutí dvou výborů

Rozhodnutí Evropské komise bylo v Česku přijato většinou s nadšením. Vnímáno bylo jako celkový posun směrem od výlučného spoléhání jen na obnovitelné zdroje k více rozumnému přístupu, který počítá i s jádrem coby jedním z čistších způsobů výroby elektřiny.

Ačkoliv jádro nebylo postavené na roveň větrné, solární či vodní energii, zcela právem bylo možné považovat rozhodnutí Komise za částečné vítězství jádru nakloněných zemí, jako jsou např. Francie a Česko či zemí, které mají výstavbu v plánu, což je např. případ Polska.

Plyn byl zařazený zejména kvůli Německu, které spoléhalo na to, že plynem vykryje výpadky po uzavřených jaderných nebo uhelných elektrárnách. V případě plynu ale celou situaci samozřejmě změnilo vypuknutí války na Ukrajině. I toto dílčí vítězství v podobě dočasného zezelenání jádra je však nyní ve vážném ohrožení.

Europoslanci z vlivných výborů pro hospodářství a životní prostředí schválili před dvěma týdny společnou rezoluci, která má zablokovat přijetí takzvaného delegovaného aktu k taxonomii udržitelných financí.

76 europoslanců bylo pro, 62 proti a čtyři se zdrželi. Tímto krokem odmítli označit jádro a plyn za ekologicky čisté zdroje. Poslanci, kteří to požadují, ztratili veškerou soudnost. Jedná se o naprostou šílenost v době, kdy celá Evropa zoufale potřebuje stabilní zdroje energie, což vítr ani slunce nejsou a ani být nemohou.

Postoj Evropy se mění

Trend je však v Evropě opačný. Mnozí si vlivem současných událostí pomalu začínají uvědomovat, že s jádrem je třeba počítat. Finští zelení i v reakci na ruskou hrozbu v oblasti energetické bezpečnosti si jako první strana svého druhu odhlasovali, že jádro patří mezi udržitelné zdroje.

Nejedná se o nic zas tak překvapivého. Finsko má ruskou hrozbu za humny a musí s ní žít desítky let. Debata o energetické bezpečnosti tam proto není za současné zhoršené situace jen diskusí o něčem abstraktním, ale otázkou bytí a nebytí. Ideologická dogmata musí jít stranou.

Mimochodem, i v silně protijaderném Německu se v reakci na problémy při možném odpojení ruského plynu v Německu začínají ozývat nesmělé hlasy o tom, zda by přece jen nebylo lepší jádro vzít na milost. Přestože obnovitelné zdroje vyprodukovaly v prvním čtvrtletí tohoto roku 47 % energie, stále ještě není na ně možné spoléhat.

Na vysokém podílu má zásluhu to, že v prvních třech měsících svítilo slunce a foukal vítr více než loni. Minulý rok to bylo o pár procent méně, něco přes 40 %. Nelze spoléhat na to, že bude vždy dost foukat vítr či svítit slunce. Navíc 6 % energie bylo vyrobené v posledních fungujících jaderných elektrárnách, které chce Německo letos uzavřít, což není úplně zanedbatelný výpadek, navíc dalších 13 % pochází ze zemního plynu.

Jak už bylo zmíněno, plyn měl nahradit uhlí a jádro coby stabilní zdroj. Důsledkem aktuální geopolitické situace se však tento plán zhroutil jako domeček z karet. Není divu, že zelený ministr Habeck vyzývá k šetření energií s tím, že „každá (ušetřená) kWh v této situaci pomůže.“

Bez jádra to prostě nepůjde

O takzvané zelené taxonomii má rozhodnout plénum Evropského parlamentu na začátku července. Pokud by zmíněný návrh dvou výborů EP prošel, stavba nových jaderných nebo plynových elektráren by sice zakázaná nebyla, došlo by nicméně ke znemožnění podpory jádra a plynu z peněz z evropských fondů a ztížila by se možnost financování např. ze strany bank.

Za současné situace je přitom nutné využít opravdu všechny dostupné čistší stabilní zdroje, které jsou k dispozici. Jaderná Francie může řadě zemí Evropy posloužit jako vzor. Ropné šoky ze 70. let, které přinesly podobné problémy jako dnes, přiměly zemi galského kohouta k masivní výstavbě jaderných elektráren.

Nyní pochází kolem 70 % elektřiny vyrobené ve Francii z jádra. Podle údajů z roku 2021 má Francie po Lucembursku a Švédsku dokonce třetí nejnižší průměrné emise (gramů) CO₂ na jednu vyrobenou kilowatthodinu v Evropě, daleko před Českem, ale i před Německem.

Naprosto šílené nápady zelených extremistů jsou pro Evropu sebevražedné a nesmí projít, protože v sázce je energetická bezpečnost a bez jádra se výroba elektřiny v řadě zemí Evropy prostě neobejde. Znevýhodňováním jádra si Evropa podřezává větev, na které sedí. Zvláště když se tlačí na rozvoj elektromobility a spotřeba elektrické energie důsledkem toho ještě určitě výrazně poroste.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 27.6.2022 7:15 | karma článku: 36.99 | přečteno: 3190x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1484 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Putinova „částečná“ mobilizace je Potěmkinova vesnice v praxi

Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A jedním z nejsledovanějších zoufalců dnešní doby se stal ruský prezident Vladimir Putin, který v Rusku vyhlásil 21. září „částečnou“ mobilizaci.

26.9.2022 v 7:15 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 807 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Europoslanec Blaško si zaslouží obdiv za své prozření

Možná jste postřehli zprávu o tom, jak europoslanec Hynek Blaško před pár dny za velmi dramatických okolností opustil hnutí SPD. Jeho prozření je nepochybně dobrou zprávou.

19.9.2022 v 8:56 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 626 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak Babišův Agrofert vydělává na inflaci

Ceny potravin raketově rostou a Andrej Babiš a spolu s ním i celá opozice nevynechají jedinou příležitost za to zkritizovat vládu. Předseda hnutí ANO neustále obviňuje současnou vládu, že nedělá nic s extrémními cenami potravin.

12.9.2022 v 7:34 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 1211 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Česká média ovládly spekulace…

...nejsou to ovšem jen česká média, ale můžeme říci, že se obecně jedná o média západní. A tak se z médií dozvídáme, že čínský prezident Si je v domácím vězení a v Číně proběhl de facto vojenský puč.

4.10.2022 v 12:55 | Karma článku: 27.42 | Přečteno: 707 | Diskuse

Petr Hannig

Udupáni do země

Kde jsou hranice nenávisti? Kam až dojde lidstvo ve své snaze o sebezničení? Doba, kdy se plamenně hádalo nad pivem o politice a pak se přešlo třeba na to, jak rostou houby, je nenávratně pryč.

4.10.2022 v 0:23 | Karma článku: 42.73 | Přečteno: 1977 | Diskuse

Jiří Paroubek

Prohra hnutí ANO v senátních volbách

Jak to hezky vyjádřil Josef Švejk: „ Napřed nepřítele porazíme, potom pořád a pořád za ním a nakonec nestačíme sami utíkat“.

3.10.2022 v 16:08 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 737 | Diskuse

Šimon Miča

Ohlédnutí za uplynulými komunálními a senátními volbami

Po necelém roce od voleb do parlamentu máme za sebou další, dvoje volby. Vyhodnocení daných voleb najdete v tomto mém článku.

3.10.2022 v 13:30 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 198 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1484 | Diskuse
Počet článků 637 Celková karma 24.08 Průměrná čtenost 4542

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Najdete na iDNES.cz