Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Bývalý americký diplomat Henry Kissinger svými slovy o Ukrajině přestřelil!

30. 05. 2022 9:00:49
V jednom ze svých nedávných článků jsem kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za jeho výzvy Ukrajině k územním ústupkům. Není však jediným, kdo by byl ochotný přistoupit na mír výměnou za část ukrajinského území.

Tak třeba doyen americké diplomacie Henry Kissinger ve svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru v Davosu šokoval svými slovy, že Ukrajina by se měla vzdát části svého území výměnou za mír. Za ideální by dle svých slov považoval status quo ante, tj. návrat ke stavu před 24. únorem.

Rusko stabilitu nezajištuje, ale ohrožuje

Z toho fakticky vyplývá, že by Ukrajina měla úplně zapomenout na území, které ji Rusko vzalo v roce 2014. Varoval také před drtivou porážkou Ruska, která by mohla mít katastrofální následky pro dlouhodobou stabilitu v Evropě. Rusko je podle něho zásadní součástí Evropy, která v kritických dobách pro kontinent působila jako vyvažující síla.

Tak především požadovat po bránící se suverénní zemi, aby ustoupila agresorovi a vzdala se části svého území kvůli míru či spíše jen proto, aby měl zbytek světa klid, považuji za naprosto ostudné. Zvláště lidem v Česku i na Slovensku musí při takových slovech okamžitě naskočit asociace s rokem 1938 a začít blikat červená kontrolka.

Pak zde máme onu stabilitu. O žádné dlouhodobé stabilitě nemůže být ani řeč, protože je to nyní právě Rusko, které ji narušuje. Válka má na svědomí nejen civilní, materiální a vojenské ztráty přímo na Ukrajině. Navíc její (nejen) ekonomické důsledky, ať už přímo či nepřímo pociťuje celý svět.

Vypadá to, jako by úplná porážka bránící se Ukrajiny představovala dle Kissingerových slov menší problém než porážka Ruska coby agresora. Bohužel očividně nebere vůbec v úvahu, že o stabilitu, na které se podílí Rusko, postkomunistické státy střední a východní Evropy nestojí – mají s ní velmi neblahou historickou zkušenost.

Problém čelných představitelů realismu v mezinárodních vztazích, že politickou šachovnici vnímali prizmatem velmocí, které mají zajišťovat mocenskou rovnováhu, přičemž ty ostatní státy jsou jen pěšáci, které je v případě potřeby možné obětovat. V případě střední a východní Evropy to znamená, že na státy, jež leží kdesi mezi Německem a Ruskem, není třeba brát žádné ohledy.

Ústupky agresora nezastaví

Kissinger řekl, že západní země by si měly uvědomit význam Ruska v Evropě a nenechat se strhnout "momentální náladou". Jsme v situaci, kdy už se agresor zjevně dopustil válečných zločinů. To, co nazývá bývalý šéf americké diplomacie „nenechat se strhnout momentální náladou,“ znamená přehlížet agresivní chování a genocidu civilního obyvatelstva. Stačí si místo Ruska dosadit nacistické Německo a bude krásně vidět, jak je takové uvažování totálně scestné a nebezpečné.

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger by bez váhání Rusku obětoval nejen Ukrajinu, ale i Polsko nebo Litvu. Jenže tam by se ruské agresivní chování nezastavilo. Velmi podobně uvažovaly i Francie s Velkou Británií v roce 1938.

Tohle je častá chyba dříve uznávaných politiků. Věří, že svět by měl být takový, jako v době jejich největší slávy. Ne, není. Studená válka skončila už před třiceti lety a svět se od té doby změnil.

V roce 2022 projevil Henry Kissinger podobné uvažování, jako měli britští a francouzští premiéři rok před vypuknutím druhé světové války, což je tristní o to více, že on sám je jedním z uprchlíků před nacismem. Lidé jsou bohužel nepoučitelní.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 30.5.2022 9:00 | karma článku: 21.99 | přečteno: 772x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Maďarsko se stalo politickým chudákem a ztrácí na všech frontách

Orbán maká pro Maďary! Až na to, že vůbec. Orbán dokázal možná tak udělat z Maďarska politického chudáka. Maďarsko totiž nemá dost pohonných hmot, nakupuje od Ruska drahý plyn a hrozí mu i odebrání evropských peněz. A to není vše.

28.11.2022 v 7:55 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 10392 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Protesty ekoteroristů mohou zabíjet a taky pomáhat Rusku

Přilepení se na silnici, polévka na obraze, demonstrace, stávky. Existují různé způsoby, jak se lidé snaží upozornit na klimatickou změnu. Některé jsou zcela v pořádku a mají svůj význam. Jiné mohou zabíjet a napomáhat Rusku.

21.11.2022 v 10:30 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Policista po útoku nožem zemřel. Útočník měl křičet Alláhu akbar

Minulý týden napadl nožem ozbrojený muž v Bruselu policejní hlídku v autě. Při útoku muž údajně křičel "Alláhu akbar". Zranění byli oba policisté, řidič vozu zranění podlehl. Jde o další extremistický útok v nedávné době v Evropě.

14.11.2022 v 9:25 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 709 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Ztratil německý kancléř Scholz veškerou soudnost?

V Evropě zuří válka. Čína se podle různých zdrojů připravuje na svou vlastní. EU by měla pracovat na nezávislosti na autoritářských režimech. A německý kancléř Scholz jel do Pekingu. Navzdory všem radám.

9.11.2022 v 11:40 | Karma článku: 41.39 | Přečteno: 8948 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Dětinskost vede k sebezáhubě aneb zmrzlá Evropa

Vrátil jsem se z USA, kde jsem byl na oslavě padesátin syna, profesora statistiky na prestižní univerzitě. A zaujal mne v časopise The Economist zajímavý článek: Frozen out s obrázkem vymrznutého světadílu.

3.12.2022 v 13:55 | Karma článku: 45.00 | Přečteno: 2823 | Diskuse

Kateřina Konečná

Reklamu na úvěry se podařilo omezit

Připravili jsme legislativu, která skutečně ochrání spotřebitele v oblasti spotřebitelských úvěrů..

2.12.2022 v 9:20 | Karma článku: 15.16 | Přečteno: 232 | Diskuse

Jiří Paroubek

Politické zemětřesení na Tchaj-wanu

O minulém víkendu proběhly – pochopitelně s ohledem na jejich výsledek bez velkého zájmu velkých českých mainstreamových médií – komunální volby na Tchaj-wanu.

29.11.2022 v 15:08 | Karma článku: 34.54 | Přečteno: 1281 | Diskuse

Petr Lachnit

Prezidentská milost by neměla být projevem laskavosti

Právo milosti podle svých slov považoval prezident v prvním volebním období za monarchistický přežitek. Proto ho delegoval na ministra spravedlnosti s tím, že bude podepisovat pouze milosti z důvodu zdravotního stavu.

29.11.2022 v 11:03 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 176 | Diskuse

Šimon Miča

Trumpismus

Donald Trump se jednoznačně zapsal během svého působení v Bílém domě do dějin. Pro jeho politiku se vžilo všeobecné označení trumpismus.

28.11.2022 v 13:37 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 261 | Diskuse
Počet článků 646 Celková karma 30.70 Průměrná čtenost 4543

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...