Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Zrušení povinného druhého jazyka na školách by bylo krokem zpět!

2. 05. 2022 7:15:00
Ministerstvo školství oficiálně zahájilo změny rámcových vzdělávacích programů, o nichž se bude v nejbližší době rozhodovat.

Asi největší pozornost vzbudily velmi silné hlasy volající po zrušení povinné výuky druhého cizího jazyka na základních školách s tím, že děti často nezvládají ani ten jeden.

Dva jazyky se na základních školách učí od školního roku 2013-2014. Zavedl to Petr Fiala jako ministr školství. Osobně to vnímám to jako osvícené a správné rozhodnutí. České školství musí poskytovat kvalitní vzdělání, k čemuž neodmyslitelně patří i skvělá jazyková vybavenost obyvatel.

Zrušení druhého povinného jazyka bych proto považoval za obrovskou chybu. Výuka cizích jazyků je pro žáky přínosem v mnoha ohledech.

I základní znalost pomáhá

Cílem výuky na základních školách má být dosažení znalosti druhého jazyka na úrovni A1 podle společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Znamená to dosažení pouze elementární znalosti jazyka, což by opravdu přetěžovat nemělo ani ty méně nadané žáky.

Tím se nabourává argument, že zvládnout dva jazyky je pro většinu dětí příliš obtížné. A pokud se někde stává, že výuka nemá dobrou úroveň, je to důvod začít řešit, jak ji zvýšit, ne pro zrušení daného předmětu.

Už jen základní znalost jazyka může znamenat hodně a mnohým pomoci, protože výrazně zvyšuje uplatnitelnost na trhu práce. Lidé pak mají na čem stavět, když se v budoucnu budou chtít v jazyce zdokonalit. Obecně platí, že čím dříve se člověk jazyk začne učit a osvojí si ho, tím lépe.

Znalost jazyka překladače nenahradí

Často slýcháme, že většina lidí stejně druhý jazyk v praxi neuplatní. Dětem prý dnes stačí, když se naučí dobře anglicky, protože se pak domluví kdekoli na světě. O důležitosti angličtiny dnes nikdo nepochybuje. V Česku ale zvláště pro lidi v regionech sousedících s Německem a Rakouskem zároveň platí, že pokud budou umět aspoň trochu německy, můžou si tím sami výrazně zlepšit vyhlídky pro získání lepší práce.

Německo patří k největším investorům v Česku a jeho firmy samozřejmě preferují lidi, kteří němčinu ovládají. Znalost němčiny jako druhého cizího jazyka je tedy vzhledem k naší geografické poloze nepochybně plus.

Naprosto přesně to shrnul Velvyslanec SRN v Praze Andreas Künne citovaný v prohlášení Česko-německé obchodní a průmyslové komory reagující na záměr výuku druhého jazyka zrušit: „Jazykové znalosti jsou zásadním předpokladem pro překračování hranic. Vzhledem k úzké provázanosti našich ekonomik má znalost německého jazyka velký význam i pro každodenní život. Těsně před převzetím předsednictví ČR v Radě EU by zrušení druhého povinného cizího jazyka vyslalo do Evropy špatný signál – Evropská rada definovala v roce 2019 mnohojazyčnost jako společný evropský cíl. A nesmíme zapomínat, že druhý povinný cizí jazyk se týká právě těch žáků a žákyní, kteří jsou stěžejní pro každodenní spolupráci v podnicích.“

Tvrdí se také, že znalost jazyků v budoucnosti nahradí překladače, takže učit se další cizí jazyk je vlastně zbytečné. To je ale nesmysl. Překladače mohou sloužit jen jako záchranný kruh v nouzi. Rozhodně je nelze považovat za plnohodnotnou náhradu skutečné znalosti cizích jazyků.

Neprávem opomíjená latina

Nyní se řeší především výuka na druhém stupni základních škol. Když už jsme u výuky jazyků na českých školách, kapitolu samu pro sebe představuje jeden jazyk spojovaný s výukou na středních či vysokých školách – je jím latina.

Na gymnáziích byla už po nástupu komunistů v důsledku naprosto katastrofální reformy z roku 1953 zrušená povinná výuka a od té doby se na našich středních školách učí jen minimálně. Po roce 1989 se sice objevily pokusy navázat na tradici výuky latiny, v posledních letech je ale opět spíše na ústupu. Důsledky jsou patrné tím, že zoufale pak na vysoké škole chybí např. studentům medicíny nebo práv.

Význam tohoto jazyka je podceňovaný, což je obrovská chyba. Jedná se sice o mrtvý jazyk, nicméně je nesmírně důležitý k pochopení základů evropské kultury. Jeho znalost navíc pomáhá při učení z latiny vzešlých románských jazyků, jako je např. francouzština, jazyk dodnes hojně užívaný v diplomacii či nyní velmi módní španělština. Ostatně i zmíněná angličtina z latiny přejala velkou část své slovní zásoby, ať už přímo, nebo zprostředkovaně přes francouzštinu.

Ochrana před demencí

Znalost více cizích jazyků nepomáhá jenom lépe se dorozumět, ale také více poznávat kulturu a myšlení lidí v jiných zemích. Představují pro lidi pověstnou bránu do světa. Je také velkou investicí do budoucna i co se týče fyzického a duševního zdraví: Pomáhá oddalovat nástup degenerativních onemocnění mozku. I mozek je během života potřeba cvičit.

Tím, že studujeme nebo užíváme další cizí jazyk, nutíme mozek „přepínat.“ Lidský mozek díky tomu začne pracovat efektivněji a zlepšuje se koncentrace i paměť. Jen s trochou nadsázky lze tvrdit, že znalost více jazyků je při prevenci demence účinnější, než jakýkoli jiný způsob či lék.

Znát cizí jazyky je tedy důležité. Ostatně ne nadarmo se říká, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Sám vidím kolem sebe, jaké to je, když lidé nejsou schopní se cizími jazyky domluvit. Spousta mých kolegů v Evropském parlamentu neumí dokonce ani anglicky a věci za ně musí řešit jejich asistenti.

V dětském a obecně mladém věku se dá jazyk naučit nejsnáze. Nějak se začít musí a čím dříve se s učením začne, tím lépe. Nápad zrušit povinnou výuku druhého jazyka považuji za naprostý nesmysl a krok zpět!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 2.5.2022 7:15 | karma článku: 29.31 | přečteno: 3480x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 527 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Schválení normy Euro 7 by pro Evropu znamenalo katastrofu

Norma známá jako Euro 7, kterou prosazuje Evropská komise, má od 1. července roku 2025 zpřísnit požadavky na emise u nově vyráběných osobních automobilů.

29.5.2023 v 8:23 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 402 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Obchody, kde platit budou muset jen bohatí? Vítejte v anarchistickém ráji

Kanada rozhodně nepatří k oblastem, jejíž dění by v našich končinách vyvolávalo nějakou větší pozornost, což je možná trochu škoda. Zasloužený ohlas nedávno vzbudila torontská antikapitalistická kavárna The Anarchist.

22.5.2023 v 9:02 | Karma článku: 22.38 | Přečteno: 637 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sankce proti Rusku se nesmí obcházet

Sankce proti Rusku fungují a dopad na ruskou ekonomiku je naprosto nezpochybnitelný. V roce 2022 klesl HDP Ruska o 2,1 %. Navíc a nepříznivé jsou i prognózy pro letošní rok, nejhorší scénář předpovídá pokles ruského HDP o 2,5 %.

15.5.2023 v 7:12 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 297 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Mikuláš Peksa

Černá díra evropských fondů – Maďarsko. Dokážeme to změnit?

Výbor pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu podnikl misi do Maďarska, aby zjistil, jak země nakládá s penězi z unijního rozpočtu. Výsledek bohužel nepřekvapil.

5.6.2023 v 10:17 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 466 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 527 | Diskuse

Petr Hannig

Přátelství a zrady

Jako červená niť se táhne naší novodobou historií zkušenost, že největším nebezpečím pro český stát, byli vždy naši přátelé nebo spojenci.

1.6.2023 v 12:16 | Karma článku: 46.64 | Přečteno: 3075 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kde vázne komunitní energetika? Na schopnosti státu prosazovat vlastní pravidla

Proč mají v Rakousku nebo Německu fungující komunitní energetiku a my ještě ne? Není to tak těžké pochopit.

30.5.2023 v 14:25 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zavlečou Česko do války?

Nedávné zasažení skladu munice s náplní s ochuzeného uranu v Chmelnickém na Ukrajině, o kterém jsem informoval ve svém článku, vzbudilo velkou pozornost.

30.5.2023 v 13:54 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 310 | Diskuse
Počet článků 673 Celková karma 23.69 Průměrná čtenost 4427

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Od května 2023 členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET), také náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE). Předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...