Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Najdeme konečně kvalitního kandidáta na prezidenta? V sázce je pověst celé země

11. 04. 2022 8:00:00
Možná jste zaregistrovali moji aprílovou zprávu, kde jsem oznámil kandidaturu na prezidenta. Jednalo se samozřejmě jen o žert a většina lidí to, doufám, tak pochopila.

Chtěl jsem tímto odlehčeným příspěvkem zároveň otevřít zcela vážnou diskusi o tom, kdo by se nejlépe hodil na příštího prezidenta.

Snad ne Babiše!

Diskuse o novém prezidentovi byla zcela pochopitelně zastíněná závažnějšími událostmi doma i ve světě. Ani závažné okolnosti nemění nic na potřebě začít konečně hledat vhodného prezidentského kandidáta, který bude schopný porazit Andreje Babiše. Současná situace, kdy debata utichla, bohužel silně nahrává právě bývalému premiérovi, který se v dosavadních průzkumech umisťuje na předních pozicích.

Ano, určitě mnozí namítnou, že se zatím jedná jen o předběžné průzkumy a musíme je brát s rezervou, ale stejně mě tato čísla děsí. Pamatujete si, jak servilně se Babiš choval k Zemanovi, který si s ním pohrával, jak se mu zachtělo? Předseda hnutí ANO nebyl silným premiérem, proč by měl být na postu prezidenta jiný? Když si k tomu připočteme jeho táhnoucí se trable kvůli kauze Čapí hnízdo, zjistíme, že by to byla ta nejhorší volba, která by mohla Českou republiku potkat.

Český národ si zaslouží konečně slušného prezidenta, který nebude mít za sebou řadu skandálů a soudních sporů. Kdyby byl šéf „protikorupčního“ hnutí soudný, o místo na Hradě by se neucházel. Ale to dřív pokvetou hrábě.

Výsledek prezidentské volby bude mít nepochybně vliv nejen na život v Česku, ale i na celkovou pověst země v zahraničí. Nemůžeme v klidu čekat, že se určitě někdo objeví. Potřebujeme takového prezidenta, který má předpoklady dobře reprezentovat naši zemi a zároveň bude přijatelný pro většinu českých voličů.

Lidé volba prezidenta zajímá

Co by měl takový kandidát splňovat? V první řadě musíme vzít v úvahu, že v Česku bývá funkci prezidenta přisuzovaná větší důležitost, než jaké jsou jeho skutečné pravomoci dané ústavou.

Měřítkem vnímané důležitosti je bezpochyby účast ve volbách. Za připomenutí stojí, že v roce 2018 ve druhém kole činila 66,60 %, což je dokonce o něco více ve srovnání s loňskými parlamentními volbami, kde byla o více než procento nižší - 65,43 %.

Prezident musí spojovat

Funkce prezidenta je stále vnímaná jako prestižní i z toho důvodu, že má u nás dlouhou a nepřerušenou tradici. Na rozdíl od většiny zemí bývalého východního bloku měly České země či po většinu času Československo prezidenta i v době komunismu, a to dokonce i za nacistické okupace.

Nejvýznamnějšími prezidenty v dějinách Československa a Česka byli nepochybně Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel. Jejich význam spočívá mimo jiné v tom, že sehráli archetypální roli při utváření vnímání role hlavy státu v Česku.

Oba zmíněné prezidenty spojovalo to, že byli schopní jasně a srozumitelně formulovat svoje názory a zároveň dokázali působit nadstranicky jako svorník. Uměli spojovat společnost nebo alespoň její větší část. A toho by měl být schopný i ideální prezidentský kandidát – měl by umět společnost spojovat, ne vykopávat nové příkopy.

Kladeče věnců nechceme

Většina lidí také od prezidenta očekává, že bude více než jen kladečem věnců, který přijímá státní návštěvy a při významných příležitostech pravidelně promlouvá k národu. Prezident má v rámci svých relativně malých pravomocí aktivně ovlivňovat politické dění.

Kandidátem by tedy měl být někdo výrazný s politickými zkušenostmi. Právě zkušenost je podle průzkumu STEM z konce minulého roku jednou z nejžádanějších charakteristik pro prezidenta – důležitá je pro 72 % dotázaných.

V jednom z dřívějších průzkumů stejné agentury se respondenti velmi silně vyslovovali pro nestranickost kandidáta. Ideální kandidát by tedy sice neměl být vázaný na jednu konkrétní politickou stranu, nicméně se u něho předpokládají i nějaké předchozí zkušenosti.

Nesmí být „želé“

Zároveň by neměl být ani „želé“ bez názoru, protože takoví lidé prostě nemají šanci zvítězit, což ostatně ukázaly první dvě přímé volby. Nedělá vůbec dobrý dojem, když kandidát na prezidenta není schopný za celé vystoupení vyslovit jediný jasný názor, nebo neumí správně zformulovat větu.

Prezident jako hlava státu zastupuje stát navenek. Opravdu dobrý kandidát musí mít předpoklady k tomu, aby dokázal kvalitně reprezentovat Česko. Nutností je perfektní znalost cizích jazyků a také schopnost navazovat kontakty a hájit dobré jméno České republiky.

Předpokládá se od něho i to, že by měl hodně cestovat. Nic z toho se totiž v posledních několika letech nedělo. Problém posledního prezidenta je mimo jiné v tom, že nikam nejezdí.

Národ by už nepřekousl druhého Mynáře a Nejedlého

A ještě jedna věc je opravdu důležitá. Úspěch prezidenta závisí i na lidech, které má kolem sebe. Potřebuje mít vedle sebe schopný tým. Měl by se proto obklopit kvalitními a slušnými lidmi. Ne pochybnými týpky, jako jsou např. šéf kanceláře Vratislav Mynář či poradce Martin Nejedlý, o němž ani pořádně nevíme, co pro prezidenta vlastně dělá.

Po dvě desetiletí čeští prezidenti pověst své země dosti výrazně pošramotili. Česko si nemůže dovolit ztratit další jedno volební období s prezidentem, který funkci nedokáže vykonávat důstojně a kazí celé zemi její reputaci ve světě.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 11.4.2022 8:00 | karma článku: 23.41 | přečteno: 762x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 527 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Schválení normy Euro 7 by pro Evropu znamenalo katastrofu

Norma známá jako Euro 7, kterou prosazuje Evropská komise, má od 1. července roku 2025 zpřísnit požadavky na emise u nově vyráběných osobních automobilů.

29.5.2023 v 8:23 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 402 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Obchody, kde platit budou muset jen bohatí? Vítejte v anarchistickém ráji

Kanada rozhodně nepatří k oblastem, jejíž dění by v našich končinách vyvolávalo nějakou větší pozornost, což je možná trochu škoda. Zasloužený ohlas nedávno vzbudila torontská antikapitalistická kavárna The Anarchist.

22.5.2023 v 9:02 | Karma článku: 22.38 | Přečteno: 637 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Sankce proti Rusku se nesmí obcházet

Sankce proti Rusku fungují a dopad na ruskou ekonomiku je naprosto nezpochybnitelný. V roce 2022 klesl HDP Ruska o 2,1 %. Navíc a nepříznivé jsou i prognózy pro letošní rok, nejhorší scénář předpovídá pokles ruského HDP o 2,5 %.

15.5.2023 v 7:12 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 297 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Mikuláš Peksa

Černá díra evropských fondů – Maďarsko. Dokážeme to změnit?

Výbor pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu podnikl misi do Maďarska, aby zjistil, jak země nakládá s penězi z unijního rozpočtu. Výsledek bohužel nepřekvapil.

5.6.2023 v 10:17 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 466 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Za požár v Českém Švýcarsku by měli jít do vězení úplně všichni

Nedávné dopadení pachatele požáru lesa v Českém Švýcarsku oživilo diskusi o dopadech klimatických změn. Fakt, že se debata stočila tímto směrem, by nás neměla překvapovat. Požár byl považovaný za jeden z projevů změn klimatu.

5.6.2023 v 8:05 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 527 | Diskuse

Petr Hannig

Přátelství a zrady

Jako červená niť se táhne naší novodobou historií zkušenost, že největším nebezpečím pro český stát, byli vždy naši přátelé nebo spojenci.

1.6.2023 v 12:16 | Karma článku: 46.64 | Přečteno: 3075 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kde vázne komunitní energetika? Na schopnosti státu prosazovat vlastní pravidla

Proč mají v Rakousku nebo Německu fungující komunitní energetiku a my ještě ne? Není to tak těžké pochopit.

30.5.2023 v 14:25 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zavlečou Česko do války?

Nedávné zasažení skladu munice s náplní s ochuzeného uranu v Chmelnickém na Ukrajině, o kterém jsem informoval ve svém článku, vzbudilo velkou pozornost.

30.5.2023 v 13:54 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 310 | Diskuse
Počet článků 673 Celková karma 23.69 Průměrná čtenost 4427

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Od května 2023 členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET), také náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE). Předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...