Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Najdeme konečně kvalitního kandidáta na prezidenta? V sázce je pověst celé země

11. 04. 2022 8:00:00
Možná jste zaregistrovali moji aprílovou zprávu, kde jsem oznámil kandidaturu na prezidenta. Jednalo se samozřejmě jen o žert a většina lidí to, doufám, tak pochopila.

Chtěl jsem tímto odlehčeným příspěvkem zároveň otevřít zcela vážnou diskusi o tom, kdo by se nejlépe hodil na příštího prezidenta.

Snad ne Babiše!

Diskuse o novém prezidentovi byla zcela pochopitelně zastíněná závažnějšími událostmi doma i ve světě. Ani závažné okolnosti nemění nic na potřebě začít konečně hledat vhodného prezidentského kandidáta, který bude schopný porazit Andreje Babiše. Současná situace, kdy debata utichla, bohužel silně nahrává právě bývalému premiérovi, který se v dosavadních průzkumech umisťuje na předních pozicích.

Ano, určitě mnozí namítnou, že se zatím jedná jen o předběžné průzkumy a musíme je brát s rezervou, ale stejně mě tato čísla děsí. Pamatujete si, jak servilně se Babiš choval k Zemanovi, který si s ním pohrával, jak se mu zachtělo? Předseda hnutí ANO nebyl silným premiérem, proč by měl být na postu prezidenta jiný? Když si k tomu připočteme jeho táhnoucí se trable kvůli kauze Čapí hnízdo, zjistíme, že by to byla ta nejhorší volba, která by mohla Českou republiku potkat.

Český národ si zaslouží konečně slušného prezidenta, který nebude mít za sebou řadu skandálů a soudních sporů. Kdyby byl šéf „protikorupčního“ hnutí soudný, o místo na Hradě by se neucházel. Ale to dřív pokvetou hrábě.

Výsledek prezidentské volby bude mít nepochybně vliv nejen na život v Česku, ale i na celkovou pověst země v zahraničí. Nemůžeme v klidu čekat, že se určitě někdo objeví. Potřebujeme takového prezidenta, který má předpoklady dobře reprezentovat naši zemi a zároveň bude přijatelný pro většinu českých voličů.

Lidé volba prezidenta zajímá

Co by měl takový kandidát splňovat? V první řadě musíme vzít v úvahu, že v Česku bývá funkci prezidenta přisuzovaná větší důležitost, než jaké jsou jeho skutečné pravomoci dané ústavou.

Měřítkem vnímané důležitosti je bezpochyby účast ve volbách. Za připomenutí stojí, že v roce 2018 ve druhém kole činila 66,60 %, což je dokonce o něco více ve srovnání s loňskými parlamentními volbami, kde byla o více než procento nižší - 65,43 %.

Prezident musí spojovat

Funkce prezidenta je stále vnímaná jako prestižní i z toho důvodu, že má u nás dlouhou a nepřerušenou tradici. Na rozdíl od většiny zemí bývalého východního bloku měly České země či po většinu času Československo prezidenta i v době komunismu, a to dokonce i za nacistické okupace.

Nejvýznamnějšími prezidenty v dějinách Československa a Česka byli nepochybně Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel. Jejich význam spočívá mimo jiné v tom, že sehráli archetypální roli při utváření vnímání role hlavy státu v Česku.

Oba zmíněné prezidenty spojovalo to, že byli schopní jasně a srozumitelně formulovat svoje názory a zároveň dokázali působit nadstranicky jako svorník. Uměli spojovat společnost nebo alespoň její větší část. A toho by měl být schopný i ideální prezidentský kandidát – měl by umět společnost spojovat, ne vykopávat nové příkopy.

Kladeče věnců nechceme

Většina lidí také od prezidenta očekává, že bude více než jen kladečem věnců, který přijímá státní návštěvy a při významných příležitostech pravidelně promlouvá k národu. Prezident má v rámci svých relativně malých pravomocí aktivně ovlivňovat politické dění.

Kandidátem by tedy měl být někdo výrazný s politickými zkušenostmi. Právě zkušenost je podle průzkumu STEM z konce minulého roku jednou z nejžádanějších charakteristik pro prezidenta – důležitá je pro 72 % dotázaných.

V jednom z dřívějších průzkumů stejné agentury se respondenti velmi silně vyslovovali pro nestranickost kandidáta. Ideální kandidát by tedy sice neměl být vázaný na jednu konkrétní politickou stranu, nicméně se u něho předpokládají i nějaké předchozí zkušenosti.

Nesmí být „želé“

Zároveň by neměl být ani „želé“ bez názoru, protože takoví lidé prostě nemají šanci zvítězit, což ostatně ukázaly první dvě přímé volby. Nedělá vůbec dobrý dojem, když kandidát na prezidenta není schopný za celé vystoupení vyslovit jediný jasný názor, nebo neumí správně zformulovat větu.

Prezident jako hlava státu zastupuje stát navenek. Opravdu dobrý kandidát musí mít předpoklady k tomu, aby dokázal kvalitně reprezentovat Česko. Nutností je perfektní znalost cizích jazyků a také schopnost navazovat kontakty a hájit dobré jméno České republiky.

Předpokládá se od něho i to, že by měl hodně cestovat. Nic z toho se totiž v posledních několika letech nedělo. Problém posledního prezidenta je mimo jiné v tom, že nikam nejezdí.

Národ by už nepřekousl druhého Mynáře a Nejedlého

A ještě jedna věc je opravdu důležitá. Úspěch prezidenta závisí i na lidech, které má kolem sebe. Potřebuje mít vedle sebe schopný tým. Měl by se proto obklopit kvalitními a slušnými lidmi. Ne pochybnými týpky, jako jsou např. šéf kanceláře Vratislav Mynář či poradce Martin Nejedlý, o němž ani pořádně nevíme, co pro prezidenta vlastně dělá.

Po dvě desetiletí čeští prezidenti pověst své země dosti výrazně pošramotili. Česko si nemůže dovolit ztratit další jedno volební období s prezidentem, který funkci nedokáže vykonávat důstojně a kazí celé zemi její reputaci ve světě.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 11.4.2022 8:00 | karma článku: 23.41 | přečteno: 762x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 483 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma článku: 23.54 | Přečteno: 742 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 808 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaromíra Vítková

PROSAZUJI ODSTRANĚNÍ LEGISLATIVNÍ CHYBY V NOVELE ENERGETICKÉHO ZÁKONA

Již od minulého volebního období se věnuji problematice propan-butanových lahví a obchodu s propan-butanem. V této záležitosti spolupracuji s vedením Ministerstva životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem.

27.11.2023 v 20:49 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 150 |

Daniela Kovářová

Důchody aneb jak funguje můj stát

Je-li vám třicet nebo čtyřicet, asi se vás důchodové téma nijak zvlášť nedotýká. Ale jakmile se vám přiblíží důchodový věk, lehce zpozorníte. Tak mám pro ty z vás, kteří se k němu blížíte, několik praktických konstatování.

27.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 30.98 | Přečteno: 760 | Diskuse

Mikuláš Peksa

Kyberobrana evropských institucí je žalostní. Teď to změníme

V posledních letech jsme svědky obrovského nárůstu kyberútoků, které směřují právě na evropské instituce.

23.11.2023 v 10:09 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 123 | Diskuse

Petr Lachnit

Fotbal - odraz společnosti

Jestli vás zajímá, jaká je hospodářská situace krajů, regionů nebo míst, stačí podívat se na fotbalové tabulky. Kdo má peníze, má fotbal.

23.11.2023 v 8:51 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 270 | Diskuse

Kateřina Konečná

Je na čase zkrotit divoké krátkodobé pronájmy. A pomoci bydlení

Krátkodobé pronájmy bytů nabízených skrze online platformy, jako je například Airbnb, můžou být sice výhodné díky relativně nízkým cenám pro turisty, místním však obvykle přínosem nejsou.

22.11.2023 v 18:22 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 416 | Diskuse
Počet článků 678 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4402

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...