Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Proč „nezruší“ woke aktivisté spolu s Rowlingovou i Harryho Pottera?!

10. 01. 2022 7:30:00
Od uvedení prvního dílu filmového zpracování Harryho Pottera do kin nedávno uplynulo 20 let. Při této příležitosti byl uvedený dokumentární film s názvem Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic.

Sešli se v něm snad všichni žijící herci a tvůrci, kteří ve filmech s mladým čarodějem účinkovali. Jenomže jak si někteří pozornější lidé všimli, ve filmu někdo důležitý schází. Tou chybějící je samotná autorka knižní předlohy Harryho Pottera Joannne Rowlingová, bez které by filmová řada nikdy nevznikla. V pořadu přímo nevystoupila a objevila se jen v archivních záběrech.

V současnosti však nejde o jediný případ, kdy zůstala Rowlingová při zmínce o svém díle opomenuta. Studio Warner Brothers se chystá uvést třetí díl ze série Fantastická zvířata, odehrávající se ve stejném světě jako Harry Potter. Zatímco trailery na předchozí dva díly z let 2016 a 2018 výslovně zmiňovaly Rowlingovou jako autorku předlohy, v traileru na nejnovější díl jméno autorky chybí.

Jak se octnout v hledáčku woke úderky

Společnost Warner Brothers nepřítomnost Rowlingové oficiálně nezdůvodnila a mlčí i samotná spisovatelka. I obyčejným mudlům bez nadpřirozených schopností ale musí být jasné, že neúčast autorky knižní předlohy, bez níž by filmy s Harrym Potterem nikdy nevznikly, musí mít nějakou souvislost s jejími nedávnými komentáři o transsexuálech. Britská spisovatelka si totiž dovolila tvrdit, že biologické pohlaví reálně existuje a nelze srovnávat transženy s biologickými ženami. Pozornost konkrétně upoutala třemi svými vyjádřeními.

Už v prosinci 2019 Rowlingová podpořila na Twitteru Mayu Forstaterovou, Britku, která původně prohrála případ pracovního soudu, ale nakonec vyhrála v odvolání proti svému bývalému zaměstnavateli, think tanku Centre for Global Development, poté, co jí nebyla obnovena smlouva kvůli jejím poznámkám o transgender lidech. Ve svém tweetu totiž autorka Harryho Pottera napsala: „Oblékejte se, jak je libo. Říkejte si, jak se vám líbí. Spěte s kýmkoli dospělým, který bude souhlasit. Žijte ten nejlepší život v míru a bezpečí. Ale trestat ženy vyhozením z práce, když řeknou, že pohlaví existuje?“

J.K. Rowlingová čelila obviněním z transfobie i poté, co v červnu 2020 sdílela na svém Twitteru článek s názvem „Názor: Jak stvořit spravedlivější postcovidový svět pro lidi, kteří menstruují“ a komentovala ho v příspěvku, kde narážela na anglické slovo „woman“ (žena): „Lidé, kteří menstruují. Jsem si jistá, že bývalo takové slovo pro tyhle lidi: Pomozte mi. Wumben? Wimpund? Woomud?“

A potom ještě jedna nejaktuálnější kauza z loňského prosince, která taktéž rozohnila hlavně transaktivisty. Když skotská policie oznámila, že bude nově zaznamenávat pohlaví násilníků podle jejich přání, nikoliv podle biologického pohlaví, spisovatelka to glosovala parafrází hesla z Orwellova díla 1984: "Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla. Jedinec s penisem, který tě znásilnil, je žena."

Naprosto amatérský pokus o vaporizaci

V očích současných progresivistů se tak Rowlingová dopustila ideozločinu. Projevila z jejich pohledu zastaralé názory v otázkách týkajících se genderové identity a kvůli zmíněným výrokům tak u nich nadobro upadla v nemilost. Z uznávané spisovatelky s obdivuhodným životním příběhem se rázem stala kacířem.

MuggleNet a Leaky Cauldron, dva nejpopulárnější weby sdružující fanoušky Harryho Pottera, zpřetrhaly vazby s autorkou a odstranily taky veškeré s ní související odkazy. Také pořadatelé amerických soutěží ve sportu famfrpál známém právě z příběhů o Harrym Potterovi dokonce plánují změnit název oblíbeného sportu.

Někteří by byli nejraději, kdyby její jméno úplně zmizelo ze všeobecného povědomí. Ve světové kulturní a mediální sféře tak vlivem woke aktivistů v rámci tzv. kultury rušení (cancel culture) zažíváme cosi jako pokus o „vaporizaci“ Rowlingové po vzoru už zmíněného Orwellova 1984, byť v tomto případě „jen“ z veřejného prostoru. Odstraněním zmínek o britské spisovatelce má její jméno upadnout v zapomnění. Jenomže i s přihlédnutím k tomu, že nikdo nedisponuje mocí jako Velký bratr a jeho ideopolicie, se všichni aktéři usilující o „vymazání“ Rowlingové chovají jako naprostí amatéři.

V případě inkriminovaného vzpomínkového dokumentárního filmu není jejich chybou zdaleka jen to, že tvůrci nebyli dostatečně důslední a pečliví a nechali Rowlingovou objevovat se ve starých záběrech. Další a mnohem větší „problém“ spočívá v samotné skutečnosti, že vymazáno má být pouze jméno J.K. Rowlingová.

Dvojí metr

Nikdo ale nemá v úmyslu jakkoli omezovat tvorbu, která je s jejím jménem neodmyslitelně spjatá podobně jako např. Eiffelovka s Paříží. Na jedné straně tedy autorčino jméno vadí, nicméně o její tvorbě nic takového neplatí a na základě literární předlohy Rowlingové dokonce vznikají další filmy. Trochu zvláštní přístup, že?

Zásadovost u některých lidí je až obdivuhodná. Pro mnohé progresivně smýšlející jedince je zjevně lepší začít žít v iluzi, že poté, co Rowlingová „zklamala,“ se autorem Harryho Pottera stal jeho filmový protagonista Daniel Radcliffe. Jenomže každé dílo zároveň odráží povahu i osobnost (skutečného) autora, proto nemůžeme obojí od sebe oddělit.

Nechcete zrušit i Harryho Pottera?!

Napadá mě, proč současní woke aktivisté zároveň neusilují i o „zrušení“ samotného Harryho Pottera? Proč obě fanouškovské stránky Harryho Pottera raději úplně neukončily svoji činnost, když jim názory Rowlingové tolik vadí? A proč se řeší jen název sportovní hry místo toho, aby se famfrpál prostě přestal úplně hrát, když hra pochází z knihy od autorky s pro ně tak toxickými názory?

Samé otázky, ale jasných odpovědí se dočkáme jen těžko. Zvláště když je využívání díla Rowlingové stále výnosným zlatým dolem a někteří mohou filmům o Harry Potterovi vděčit za úspěch ve své herecké kariéře. Něco mi říká, že podobné chování se jinak běžně označuje jako pokrytectví. Progresivní úderka se má ještě mnoho co učit, jinak se svých světlých zítřků nikdy nedočká.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 10.1.2022 7:30 | karma článku: 43.32 | přečteno: 4671x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Jak se hledá pravda u Okresního soudu v Ostravě. Boj Marka Gáby s českou justicí pokračuje

Na konci října jsem zveřejnil rozsáhlý text o inženýru Marku Gábovi, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví a pomluvy. Kauza ale mezitím značně pokročila a množství chyb v celé kauze přibývá.

17.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 987 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pět hlavních témat, kterým se budu věnovat v roce 2022

O vánočních svátcích jsem seděl s dětmi u pohádek, přemýšlel o uplynulém roce a bilancoval. Vyhodnocoval si, co se povedlo a co ne. A samozřejmě přemýšlel o roce 2022.

3.1.2022 v 8:30 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 605 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Počet zločinů z nenávisti proti křesťanům v Evropě loni prudce vzrostl

V době, kdy všichni řeší hlavně covid-19, bychom neměli zapomínat ani na další problémy, protože s vypuknutím pandemie rozhodně nezmizely a v některých případech se stal dokonce pravý opak.

27.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 28.58 | Přečteno: 930 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Markéta Vyvlečková

Proč vytáčí kauza Janoušek lidi, paní soudkyně?

Všichni jsme si rovní a někteří jsou si rovnější. Asi tak by se dalo shrnout to, proč dnes řada lidí nevěří některým politikům a justici.

17.1.2022 v 15:18 | Karma článku: 32.00 | Přečteno: 705 | Diskuse

Anna Gamanová

Jak dnes dostavujeme Kladno?

Kladeňáci často řeší, proč město nefunguje lépe, víc to tady nežije, není tu tenhle obchod nebo určité kulturní akce.Zcela určitě na to má vliv to, jak město vypadá. A není to jen historie, ale i to, jak stavíme město dnes.

17.1.2022 v 13:17 | Karma článku: 4.66 | Přečteno: 144 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak se hledá pravda u Okresního soudu v Ostravě. Boj Marka Gáby s českou justicí pokračuje

Na konci října jsem zveřejnil rozsáhlý text o inženýru Marku Gábovi, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví a pomluvy. Kauza ale mezitím značně pokročila a množství chyb v celé kauze přibývá.

17.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 987 | Diskuse

Kateřina Konečná

Podnikatelé se mohou těšit na dotace na nové elektromobily. A co ti ostatní?

Ani nevíte, jak ráda bych chtěla napsat o nastupující pětikoaliční vládě něco pozitivního. Psát jenom kritiku není moc veselé. Ale zatím mi, bohužel, nic z kroků této vlády radost nedělá a ani většině občanů.

17.1.2022 v 7:42 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 316 | Diskuse

Filip Smola

Radosti a starosti šumavského starosty Díl 8.

Čas letí jako s větrem o závod. Další, zvláštní a covidem opět poznamenaný rok je za námi. Možná i proto, abychom ten letící čas trochu zpomalili, stojí za to se ohlédnout a na uplynulý rok trochu zavzpomínat a zhodnotit jej.

16.1.2022 v 17:29 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 599 Celková karma 30.59 Průměrná čtenost 4639

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz