Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Proč „nezruší“ woke aktivisté spolu s Rowlingovou i Harryho Pottera?!

10. 01. 2022 7:30:00
Od uvedení prvního dílu filmového zpracování Harryho Pottera do kin nedávno uplynulo 20 let. Při této příležitosti byl uvedený dokumentární film s názvem Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic.

Sešli se v něm snad všichni žijící herci a tvůrci, kteří ve filmech s mladým čarodějem účinkovali. Jenomže jak si někteří pozornější lidé všimli, ve filmu někdo důležitý schází. Tou chybějící je samotná autorka knižní předlohy Harryho Pottera Joannne Rowlingová, bez které by filmová řada nikdy nevznikla. V pořadu přímo nevystoupila a objevila se jen v archivních záběrech.

V současnosti však nejde o jediný případ, kdy zůstala Rowlingová při zmínce o svém díle opomenuta. Studio Warner Brothers se chystá uvést třetí díl ze série Fantastická zvířata, odehrávající se ve stejném světě jako Harry Potter. Zatímco trailery na předchozí dva díly z let 2016 a 2018 výslovně zmiňovaly Rowlingovou jako autorku předlohy, v traileru na nejnovější díl jméno autorky chybí.

Jak se octnout v hledáčku woke úderky

Společnost Warner Brothers nepřítomnost Rowlingové oficiálně nezdůvodnila a mlčí i samotná spisovatelka. I obyčejným mudlům bez nadpřirozených schopností ale musí být jasné, že neúčast autorky knižní předlohy, bez níž by filmy s Harrym Potterem nikdy nevznikly, musí mít nějakou souvislost s jejími nedávnými komentáři o transsexuálech. Britská spisovatelka si totiž dovolila tvrdit, že biologické pohlaví reálně existuje a nelze srovnávat transženy s biologickými ženami. Pozornost konkrétně upoutala třemi svými vyjádřeními.

Už v prosinci 2019 Rowlingová podpořila na Twitteru Mayu Forstaterovou, Britku, která původně prohrála případ pracovního soudu, ale nakonec vyhrála v odvolání proti svému bývalému zaměstnavateli, think tanku Centre for Global Development, poté, co jí nebyla obnovena smlouva kvůli jejím poznámkám o transgender lidech. Ve svém tweetu totiž autorka Harryho Pottera napsala: „Oblékejte se, jak je libo. Říkejte si, jak se vám líbí. Spěte s kýmkoli dospělým, který bude souhlasit. Žijte ten nejlepší život v míru a bezpečí. Ale trestat ženy vyhozením z práce, když řeknou, že pohlaví existuje?“

J.K. Rowlingová čelila obviněním z transfobie i poté, co v červnu 2020 sdílela na svém Twitteru článek s názvem „Názor: Jak stvořit spravedlivější postcovidový svět pro lidi, kteří menstruují“ a komentovala ho v příspěvku, kde narážela na anglické slovo „woman“ (žena): „Lidé, kteří menstruují. Jsem si jistá, že bývalo takové slovo pro tyhle lidi: Pomozte mi. Wumben? Wimpund? Woomud?“

A potom ještě jedna nejaktuálnější kauza z loňského prosince, která taktéž rozohnila hlavně transaktivisty. Když skotská policie oznámila, že bude nově zaznamenávat pohlaví násilníků podle jejich přání, nikoliv podle biologického pohlaví, spisovatelka to glosovala parafrází hesla z Orwellova díla 1984: "Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla. Jedinec s penisem, který tě znásilnil, je žena."

Naprosto amatérský pokus o vaporizaci

V očích současných progresivistů se tak Rowlingová dopustila ideozločinu. Projevila z jejich pohledu zastaralé názory v otázkách týkajících se genderové identity a kvůli zmíněným výrokům tak u nich nadobro upadla v nemilost. Z uznávané spisovatelky s obdivuhodným životním příběhem se rázem stala kacířem.

MuggleNet a Leaky Cauldron, dva nejpopulárnější weby sdružující fanoušky Harryho Pottera, zpřetrhaly vazby s autorkou a odstranily taky veškeré s ní související odkazy. Také pořadatelé amerických soutěží ve sportu famfrpál známém právě z příběhů o Harrym Potterovi dokonce plánují změnit název oblíbeného sportu.

Někteří by byli nejraději, kdyby její jméno úplně zmizelo ze všeobecného povědomí. Ve světové kulturní a mediální sféře tak vlivem woke aktivistů v rámci tzv. kultury rušení (cancel culture) zažíváme cosi jako pokus o „vaporizaci“ Rowlingové po vzoru už zmíněného Orwellova 1984, byť v tomto případě „jen“ z veřejného prostoru. Odstraněním zmínek o britské spisovatelce má její jméno upadnout v zapomnění. Jenomže i s přihlédnutím k tomu, že nikdo nedisponuje mocí jako Velký bratr a jeho ideopolicie, se všichni aktéři usilující o „vymazání“ Rowlingové chovají jako naprostí amatéři.

V případě inkriminovaného vzpomínkového dokumentárního filmu není jejich chybou zdaleka jen to, že tvůrci nebyli dostatečně důslední a pečliví a nechali Rowlingovou objevovat se ve starých záběrech. Další a mnohem větší „problém“ spočívá v samotné skutečnosti, že vymazáno má být pouze jméno J.K. Rowlingová.

Dvojí metr

Nikdo ale nemá v úmyslu jakkoli omezovat tvorbu, která je s jejím jménem neodmyslitelně spjatá podobně jako např. Eiffelovka s Paříží. Na jedné straně tedy autorčino jméno vadí, nicméně o její tvorbě nic takového neplatí a na základě literární předlohy Rowlingové dokonce vznikají další filmy. Trochu zvláštní přístup, že?

Zásadovost u některých lidí je až obdivuhodná. Pro mnohé progresivně smýšlející jedince je zjevně lepší začít žít v iluzi, že poté, co Rowlingová „zklamala,“ se autorem Harryho Pottera stal jeho filmový protagonista Daniel Radcliffe. Jenomže každé dílo zároveň odráží povahu i osobnost (skutečného) autora, proto nemůžeme obojí od sebe oddělit.

Nechcete zrušit i Harryho Pottera?!

Napadá mě, proč současní woke aktivisté zároveň neusilují i o „zrušení“ samotného Harryho Pottera? Proč obě fanouškovské stránky Harryho Pottera raději úplně neukončily svoji činnost, když jim názory Rowlingové tolik vadí? A proč se řeší jen název sportovní hry místo toho, aby se famfrpál prostě přestal úplně hrát, když hra pochází z knihy od autorky s pro ně tak toxickými názory?

Samé otázky, ale jasných odpovědí se dočkáme jen těžko. Zvláště když je využívání díla Rowlingové stále výnosným zlatým dolem a někteří mohou filmům o Harry Potterovi vděčit za úspěch ve své herecké kariéře. Něco mi říká, že podobné chování se jinak běžně označuje jako pokrytectví. Progresivní úderka se má ještě mnoho co učit, jinak se svých světlých zítřků nikdy nedočká.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 10.1.2022 7:30 | karma článku: 43.60 | přečteno: 4856x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1476 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Putinova „částečná“ mobilizace je Potěmkinova vesnice v praxi

Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A jedním z nejsledovanějších zoufalců dnešní doby se stal ruský prezident Vladimir Putin, který v Rusku vyhlásil 21. září „částečnou“ mobilizaci.

26.9.2022 v 7:15 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 807 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Europoslanec Blaško si zaslouží obdiv za své prozření

Možná jste postřehli zprávu o tom, jak europoslanec Hynek Blaško před pár dny za velmi dramatických okolností opustil hnutí SPD. Jeho prozření je nepochybně dobrou zprávou.

19.9.2022 v 8:56 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 626 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak Babišův Agrofert vydělává na inflaci

Ceny potravin raketově rostou a Andrej Babiš a spolu s ním i celá opozice nevynechají jedinou příležitost za to zkritizovat vládu. Předseda hnutí ANO neustále obviňuje současnou vládu, že nedělá nic s extrémními cenami potravin.

12.9.2022 v 7:34 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 1211 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Česká média ovládly spekulace…

...nejsou to ovšem jen česká média, ale můžeme říci, že se obecně jedná o média západní. A tak se z médií dozvídáme, že čínský prezident Si je v domácím vězení a v Číně proběhl de facto vojenský puč.

4.10.2022 v 12:55 | Karma článku: 26.97 | Přečteno: 678 | Diskuse

Petr Hannig

Udupáni do země

Kde jsou hranice nenávisti? Kam až dojde lidstvo ve své snaze o sebezničení? Doba, kdy se plamenně hádalo nad pivem o politice a pak se přešlo třeba na to, jak rostou houby, je nenávratně pryč.

4.10.2022 v 0:23 | Karma článku: 42.47 | Přečteno: 1919 | Diskuse

Jiří Paroubek

Prohra hnutí ANO v senátních volbách

Jak to hezky vyjádřil Josef Švejk: „ Napřed nepřítele porazíme, potom pořád a pořád za ním a nakonec nestačíme sami utíkat“.

3.10.2022 v 16:08 | Karma článku: 23.83 | Přečteno: 735 | Diskuse

Šimon Miča

Ohlédnutí za uplynulými komunálními a senátními volbami

Po necelém roce od voleb do parlamentu máme za sebou další, dvoje volby. Vyhodnocení daných voleb najdete v tomto mém článku.

3.10.2022 v 13:30 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 197 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1476 | Diskuse
Počet článků 637 Celková karma 24.08 Průměrná čtenost 4542

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Najdete na iDNES.cz