Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Pět hlavních témat, kterým se budu věnovat v roce 2022

3. 01. 2022 8:30:10
O vánočních svátcích jsem seděl s dětmi u pohádek, přemýšlel o uplynulém roce a bilancoval. Vyhodnocoval si, co se povedlo a co ne. A samozřejmě přemýšlel o roce 2022.

Jako většina z vás si dává novoroční předsevzetí, tak i já jsem si jich pár „nadělil“ do nového roku. Vedle těch osobních jsem si však vytyčil i pracovní cíle a témata, kterým bych se rád podrobně věnoval v tomto roce.

Pomoc Čechům v zahraničí

Pro mě důležité téma, kterému se věnuji prakticky od svého zvolení do Evropského parlamentu. Žádostí o pomoc chodí opravdu hodně, s týmem projdeme ročně desítky spisů, které častokrát přesahují stovky stran. U toho pečlivě vyhodnocujeme, jestli to není jen nějaká bouda. Ne vždy také dokážeme danému člověku pomoci, přesto se v minulosti povedlo několik věcí, za které jsem rád.

Pomohl jsem například dostat z francouzského vězení českého řidiče kamionu Jiřího Sagana, který si odpykával dvouletý trest za údajné pašování migrantů. Podílel jsem se na propuštění Markéty Všelichové a Miroslava Farkaše z tureckého vězení. V nedávné době jste pak asi zaregistrovali kauzu s Terezou H., kterou se české úřady snažily dostat z Pákistánu poté, co ji tamní soud zprostil obvinění. Nechci v žádném případě omlouvat její činy, ale ocitla se ve vážném ohrožení života a Česká republika se rozhodla jednat. Jde přece jen o českou občanku.

Pochopitelně pak velmi podrobně sleduji odebírání dětí norskými úřady a kauzu Evy Michalákové a její vleklý boj ve Štrasburku za získání svých synů zpět do péče. Rád bych zmínil ještě případ Marka Gáby, jenž se na mě obrátil s žádostí o medializaci jeho kauzy, která se táhne už pět let. Marně se dovolává spravedlnosti a už neví, co má dělat. O jeho případu informoval i Reflex.

To je ovšem jen zlomek věcí, na kterých jsem pracoval a o kterých jste možná slyšeli. Drtivá většina z nich se do médií nedostala. Už teď pracujeme s mými asistenty na dalších případech, které se snad podaří dotáhnout do zdárného konce. Častokrát je to ale běh na dlouhou trať, tak držte palce.

Reforma Evropské unie

O nutnosti reformovat Evropskou unii mluvím už delší dobu a v nadcházejícím roce bych toto téma rád opět otevřel a posunul. Jsem rád, že o tom nedávno mluvil také předseda Evropského Parlamentu David Sassoli, který připustil, že je nutné zefektivnit fungování EU.

Evropská unie je dobrý projekt s obrovským potenciálem, a i malá země jako je Česká republika z něj může profitovat. Jde jen o to, jak se rozhodneme v EU fungovat a co uděláme pro to, aby nám maximálně vyhovovala. Musíme se zbavit zbytečné byrokracie, musíme zrušit nepotřebné agentury a úřady. Musíme EU přiblížit lidem a musíme pracovat na tom, abychom si všichni uvědomovali, že není nějaká zlá EU, ale že EU jsme my.

Do budoucna by nebylo od věci úplně stopnout dotace pro soukromé firmy a směřovat je jen do veřejného sektoru, tedy např. do budování infrastruktury, vědy a výzkumu, školství, či elektronizace státní správy – tedy do oblastí, které si nejsou schopné samy na sebe rychle vydělat a bez dotací se do nich proto prakticky neinvestuje, ač mají význam. Rozhodně bychom neměli ale dál dávat dotace tam, kde to křiví trh.

Přál bych si, aby se EU stala štíhlejší, rychlejší a lépe schopnou okamžitě reagovat na velké výzvy, jako byla migrační krize. A čím dříve se přikročí k reformám, tím lépe pro EU a hlavně všechny její obyvatele!

Kontrola evropských peněz

Ochranou rozpočtu EU se už dlouho zabývám ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Jako koordinátor za nejsilnější Evropskou lidovou stranu v Evropském parlamentu musím vědět podrobně o všem, co se na výboru řeší. Kontrolujeme, jestli byly peníze vynaloženy účelně, sledujeme, kam peníze jdou, jak se s nimi zachází. Ročně procházíme s týmem tisíce stran před schvalováním takzvaných účetních uzávěrek evropských institucí. Pokud shledáme pochybení, musí to představitelé dané instituce obhájit. Pokud to před námi neobhájí, musí to napravit. Pokud to nenapraví, nedoporučíme schválit účetní uzávěrku, a to je problém.

Zjišťujeme, že s některými financemi se nenakládá dobře, případně dokonce putují do kapes lidí, kterým vůbec nenáleží. V loňském roce se k nám opět dostaly desítky podnětů ohledně podvodů a my pracujeme nejen na tom, abychom je prověřili, ale hlavně na nastavení takových mechanismů, aby nebylo možné dál evropské peníze sosat.

Konkrétně se zabýváme vážnými podněty kolem zneužívání zemědělských dotací na Slovensku. V minulosti došlo k průkazným machinacím a několik lidí, kteří se podíleli na „špatném“ přerozdělování evropských peněz, je už ve vězení. Tím to ale neskončilo, přichází stále nové informace, jež v těchto dnech prověřujeme.

V polovině prosince jsem pak na plénu Evropského parlamentu prezentoval zprávu o dopadech organizovaného zločinu na rozpočet EU. S kolegy jsme došli ke zjištěním, že organizované skupiny vysávají z evropského rozpočtu ročně desítky milionů eur jenom na podvodech s DPH. Pandemie covidu-19 pak vytvořila nové příležitosti pro zločince, kteří vydělávají velké peníze na podvodech se zdravotnickým materiálem. Ve zprávě konkrétně zmiňujeme, jak s těmito podvody lépe bojovat.

Příprava českého předsednictví v Radě EU

Na přípravě předsednictví v Radě EU už pracujeme s lidmi jako je Mirek Topolánek, Radovan Vávra, Josef Středula nebo třeba Eda Kožušník. Nabídli jsme vládě pomocnou ruku. Víme, že na přípravu není dostatek času, vždyť štafetu po Francii převezmeme už 1. července. Minulá vláda přípravu podcenila finančně i personálně. Nechceme si přece utrhnout další ostudu před celou Evropou.

Z mého pohledu může být předsednictví skvělou reklamou pro Českou republiku a my toho musíme využít. Jsem přesvědčený o tom, že prosadíme věci, které jsou pro Česko zásadní - bezpečnostní politika, podpora jádra jako zeleného zdroje energií, dopady Green dealu na peněženky občanů.

Green deal

Nepodléhám ideologickému přesvědčení, že vše, co je spojené se „zelenou politikou“, je vždy to nejlepší. Snažím se být realistou a dívat se na ty návrhy pragmaticky. Existuje řada studií, která jasně ukazuje, že tímto tempem se naše planeta řítí do záhuby. Podle predikcí se na konci století zvýší průměrná teplota o 3 °C, což si dneska asi ani nedokážeme představit.

Členské státy s Green Dealem a novým směřováním EU souhlasily, proto to berme jako příležitost. Ten vlak se rozjel a vystoupit z něj je takřka sebevražda. Akční plán předložený Evropskou komisí je plný zákazů a příkazů. Udržitelného životního prostředí dosáhneme jen pozitivní motivací občanů. Nesmíme snížit jejich životní úroveň. Emisní povolenky se proto nesmí týkat například vytápění domácností. Plán je v mnoha směrech velmi ambiciózní a u mnoha států některé návrhy naráží. Já se osobně bojím, že v případě některých návrhů to odnesou nízkopříjmové skupiny obyvatel, což jako EU nesmíme dopustit.

Proto je potřeba o těchto návrzích ještě pečlivě diskutovat a najít kompromisy, které nedostanou obyvatele EU do větší chudoby. Já pro to udělám maximum.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 3.1.2022 8:30 | karma článku: 20.26 | přečteno: 606x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Jak se hledá pravda u Okresního soudu v Ostravě. Boj Marka Gáby s českou justicí pokračuje

Na konci října jsem zveřejnil rozsáhlý text o inženýru Marku Gábovi, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví a pomluvy. Kauza ale mezitím značně pokročila a množství chyb v celé kauze přibývá.

17.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 1042 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč „nezruší“ woke aktivisté spolu s Rowlingovou i Harryho Pottera?!

Od uvedení prvního dílu filmového zpracování Harryho Pottera do kin nedávno uplynulo 20 let. Při této příležitosti byl uvedený dokumentární film s názvem Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic.

10.1.2022 v 7:30 | Karma článku: 43.32 | Přečteno: 4671 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Počet zločinů z nenávisti proti křesťanům v Evropě loni prudce vzrostl

V době, kdy všichni řeší hlavně covid-19, bychom neměli zapomínat ani na další problémy, protože s vypuknutím pandemie rozhodně nezmizely a v některých případech se stal dokonce pravý opak.

27.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 28.58 | Přečteno: 931 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Markéta Vyvlečková

Proč vytáčí kauza Janoušek lidi, paní soudkyně?

Všichni jsme si rovní a někteří jsou si rovnější. Asi tak by se dalo shrnout to, proč dnes řada lidí nevěří některým politikům a justici.

17.1.2022 v 15:18 | Karma článku: 32.88 | Přečteno: 771 | Diskuse

Anna Gamanová

Jak dnes dostavujeme Kladno?

Kladeňáci často řeší, proč město nefunguje lépe, víc to tady nežije, není tu tenhle obchod nebo určité kulturní akce.Zcela určitě na to má vliv to, jak město vypadá. A není to jen historie, ale i to, jak stavíme město dnes.

17.1.2022 v 13:17 | Karma článku: 4.71 | Přečteno: 148 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak se hledá pravda u Okresního soudu v Ostravě. Boj Marka Gáby s českou justicí pokračuje

Na konci října jsem zveřejnil rozsáhlý text o inženýru Marku Gábovi, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví a pomluvy. Kauza ale mezitím značně pokročila a množství chyb v celé kauze přibývá.

17.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 1042 | Diskuse

Kateřina Konečná

Podnikatelé se mohou těšit na dotace na nové elektromobily. A co ti ostatní?

Ani nevíte, jak ráda bych chtěla napsat o nastupující pětikoaliční vládě něco pozitivního. Psát jenom kritiku není moc veselé. Ale zatím mi, bohužel, nic z kroků této vlády radost nedělá a ani většině občanů.

17.1.2022 v 7:42 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 316 | Diskuse

Filip Smola

Radosti a starosti šumavského starosty Díl 8.

Čas letí jako s větrem o závod. Další, zvláštní a covidem opět poznamenaný rok je za námi. Možná i proto, abychom ten letící čas trochu zpomalili, stojí za to se ohlédnout a na uplynulý rok trochu zavzpomínat a zhodnotit jej.

16.1.2022 v 17:29 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 599 Celková karma 30.65 Průměrná čtenost 4639

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz