Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Pět hlavních témat, kterým se budu věnovat v roce 2022

3. 01. 2022 8:30:10
O vánočních svátcích jsem seděl s dětmi u pohádek, přemýšlel o uplynulém roce a bilancoval. Vyhodnocoval si, co se povedlo a co ne. A samozřejmě přemýšlel o roce 2022.

Jako většina z vás si dává novoroční předsevzetí, tak i já jsem si jich pár „nadělil“ do nového roku. Vedle těch osobních jsem si však vytyčil i pracovní cíle a témata, kterým bych se rád podrobně věnoval v tomto roce.

Pomoc Čechům v zahraničí

Pro mě důležité téma, kterému se věnuji prakticky od svého zvolení do Evropského parlamentu. Žádostí o pomoc chodí opravdu hodně, s týmem projdeme ročně desítky spisů, které častokrát přesahují stovky stran. U toho pečlivě vyhodnocujeme, jestli to není jen nějaká bouda. Ne vždy také dokážeme danému člověku pomoci, přesto se v minulosti povedlo několik věcí, za které jsem rád.

Pomohl jsem například dostat z francouzského vězení českého řidiče kamionu Jiřího Sagana, který si odpykával dvouletý trest za údajné pašování migrantů. Podílel jsem se na propuštění Markéty Všelichové a Miroslava Farkaše z tureckého vězení. V nedávné době jste pak asi zaregistrovali kauzu s Terezou H., kterou se české úřady snažily dostat z Pákistánu poté, co ji tamní soud zprostil obvinění. Nechci v žádném případě omlouvat její činy, ale ocitla se ve vážném ohrožení života a Česká republika se rozhodla jednat. Jde přece jen o českou občanku.

Pochopitelně pak velmi podrobně sleduji odebírání dětí norskými úřady a kauzu Evy Michalákové a její vleklý boj ve Štrasburku za získání svých synů zpět do péče. Rád bych zmínil ještě případ Marka Gáby, jenž se na mě obrátil s žádostí o medializaci jeho kauzy, která se táhne už pět let. Marně se dovolává spravedlnosti a už neví, co má dělat. O jeho případu informoval i Reflex.

To je ovšem jen zlomek věcí, na kterých jsem pracoval a o kterých jste možná slyšeli. Drtivá většina z nich se do médií nedostala. Už teď pracujeme s mými asistenty na dalších případech, které se snad podaří dotáhnout do zdárného konce. Častokrát je to ale běh na dlouhou trať, tak držte palce.

Reforma Evropské unie

O nutnosti reformovat Evropskou unii mluvím už delší dobu a v nadcházejícím roce bych toto téma rád opět otevřel a posunul. Jsem rád, že o tom nedávno mluvil také předseda Evropského Parlamentu David Sassoli, který připustil, že je nutné zefektivnit fungování EU.

Evropská unie je dobrý projekt s obrovským potenciálem, a i malá země jako je Česká republika z něj může profitovat. Jde jen o to, jak se rozhodneme v EU fungovat a co uděláme pro to, aby nám maximálně vyhovovala. Musíme se zbavit zbytečné byrokracie, musíme zrušit nepotřebné agentury a úřady. Musíme EU přiblížit lidem a musíme pracovat na tom, abychom si všichni uvědomovali, že není nějaká zlá EU, ale že EU jsme my.

Do budoucna by nebylo od věci úplně stopnout dotace pro soukromé firmy a směřovat je jen do veřejného sektoru, tedy např. do budování infrastruktury, vědy a výzkumu, školství, či elektronizace státní správy – tedy do oblastí, které si nejsou schopné samy na sebe rychle vydělat a bez dotací se do nich proto prakticky neinvestuje, ač mají význam. Rozhodně bychom neměli ale dál dávat dotace tam, kde to křiví trh.

Přál bych si, aby se EU stala štíhlejší, rychlejší a lépe schopnou okamžitě reagovat na velké výzvy, jako byla migrační krize. A čím dříve se přikročí k reformám, tím lépe pro EU a hlavně všechny její obyvatele!

Kontrola evropských peněz

Ochranou rozpočtu EU se už dlouho zabývám ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Jako koordinátor za nejsilnější Evropskou lidovou stranu v Evropském parlamentu musím vědět podrobně o všem, co se na výboru řeší. Kontrolujeme, jestli byly peníze vynaloženy účelně, sledujeme, kam peníze jdou, jak se s nimi zachází. Ročně procházíme s týmem tisíce stran před schvalováním takzvaných účetních uzávěrek evropských institucí. Pokud shledáme pochybení, musí to představitelé dané instituce obhájit. Pokud to před námi neobhájí, musí to napravit. Pokud to nenapraví, nedoporučíme schválit účetní uzávěrku, a to je problém.

Zjišťujeme, že s některými financemi se nenakládá dobře, případně dokonce putují do kapes lidí, kterým vůbec nenáleží. V loňském roce se k nám opět dostaly desítky podnětů ohledně podvodů a my pracujeme nejen na tom, abychom je prověřili, ale hlavně na nastavení takových mechanismů, aby nebylo možné dál evropské peníze sosat.

Konkrétně se zabýváme vážnými podněty kolem zneužívání zemědělských dotací na Slovensku. V minulosti došlo k průkazným machinacím a několik lidí, kteří se podíleli na „špatném“ přerozdělování evropských peněz, je už ve vězení. Tím to ale neskončilo, přichází stále nové informace, jež v těchto dnech prověřujeme.

V polovině prosince jsem pak na plénu Evropského parlamentu prezentoval zprávu o dopadech organizovaného zločinu na rozpočet EU. S kolegy jsme došli ke zjištěním, že organizované skupiny vysávají z evropského rozpočtu ročně desítky milionů eur jenom na podvodech s DPH. Pandemie covidu-19 pak vytvořila nové příležitosti pro zločince, kteří vydělávají velké peníze na podvodech se zdravotnickým materiálem. Ve zprávě konkrétně zmiňujeme, jak s těmito podvody lépe bojovat.

Příprava českého předsednictví v Radě EU

Na přípravě předsednictví v Radě EU už pracujeme s lidmi jako je Mirek Topolánek, Radovan Vávra, Josef Středula nebo třeba Eda Kožušník. Nabídli jsme vládě pomocnou ruku. Víme, že na přípravu není dostatek času, vždyť štafetu po Francii převezmeme už 1. července. Minulá vláda přípravu podcenila finančně i personálně. Nechceme si přece utrhnout další ostudu před celou Evropou.

Z mého pohledu může být předsednictví skvělou reklamou pro Českou republiku a my toho musíme využít. Jsem přesvědčený o tom, že prosadíme věci, které jsou pro Česko zásadní - bezpečnostní politika, podpora jádra jako zeleného zdroje energií, dopady Green dealu na peněženky občanů.

Green deal

Nepodléhám ideologickému přesvědčení, že vše, co je spojené se „zelenou politikou“, je vždy to nejlepší. Snažím se být realistou a dívat se na ty návrhy pragmaticky. Existuje řada studií, která jasně ukazuje, že tímto tempem se naše planeta řítí do záhuby. Podle predikcí se na konci století zvýší průměrná teplota o 3 °C, což si dneska asi ani nedokážeme představit.

Členské státy s Green Dealem a novým směřováním EU souhlasily, proto to berme jako příležitost. Ten vlak se rozjel a vystoupit z něj je takřka sebevražda. Akční plán předložený Evropskou komisí je plný zákazů a příkazů. Udržitelného životního prostředí dosáhneme jen pozitivní motivací občanů. Nesmíme snížit jejich životní úroveň. Emisní povolenky se proto nesmí týkat například vytápění domácností. Plán je v mnoha směrech velmi ambiciózní a u mnoha států některé návrhy naráží. Já se osobně bojím, že v případě některých návrhů to odnesou nízkopříjmové skupiny obyvatel, což jako EU nesmíme dopustit.

Proto je potřeba o těchto návrzích ještě pečlivě diskutovat a najít kompromisy, které nedostanou obyvatele EU do větší chudoby. Já pro to udělám maximum.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 3.1.2022 8:30 | karma článku: 21.91 | přečteno: 677x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1485 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Putinova „částečná“ mobilizace je Potěmkinova vesnice v praxi

Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A jedním z nejsledovanějších zoufalců dnešní doby se stal ruský prezident Vladimir Putin, který v Rusku vyhlásil 21. září „částečnou“ mobilizaci.

26.9.2022 v 7:15 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 807 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Europoslanec Blaško si zaslouží obdiv za své prozření

Možná jste postřehli zprávu o tom, jak europoslanec Hynek Blaško před pár dny za velmi dramatických okolností opustil hnutí SPD. Jeho prozření je nepochybně dobrou zprávou.

19.9.2022 v 8:56 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 626 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak Babišův Agrofert vydělává na inflaci

Ceny potravin raketově rostou a Andrej Babiš a spolu s ním i celá opozice nevynechají jedinou příležitost za to zkritizovat vládu. Předseda hnutí ANO neustále obviňuje současnou vládu, že nedělá nic s extrémními cenami potravin.

12.9.2022 v 7:34 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 1211 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Česká média ovládly spekulace…

...nejsou to ovšem jen česká média, ale můžeme říci, že se obecně jedná o média západní. A tak se z médií dozvídáme, že čínský prezident Si je v domácím vězení a v Číně proběhl de facto vojenský puč.

4.10.2022 v 12:55 | Karma článku: 27.54 | Přečteno: 715 | Diskuse

Petr Hannig

Udupáni do země

Kde jsou hranice nenávisti? Kam až dojde lidstvo ve své snaze o sebezničení? Doba, kdy se plamenně hádalo nad pivem o politice a pak se přešlo třeba na to, jak rostou houby, je nenávratně pryč.

4.10.2022 v 0:23 | Karma článku: 42.78 | Přečteno: 1996 | Diskuse

Jiří Paroubek

Prohra hnutí ANO v senátních volbách

Jak to hezky vyjádřil Josef Švejk: „ Napřed nepřítele porazíme, potom pořád a pořád za ním a nakonec nestačíme sami utíkat“.

3.10.2022 v 16:08 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 737 | Diskuse

Šimon Miča

Ohlédnutí za uplynulými komunálními a senátními volbami

Po necelém roce od voleb do parlamentu máme za sebou další, dvoje volby. Vyhodnocení daných voleb najdete v tomto mém článku.

3.10.2022 v 13:30 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 198 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1485 | Diskuse
Počet článků 637 Celková karma 24.08 Průměrná čtenost 4542

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Najdete na iDNES.cz