Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Eurokomisařka Dalliová chce zakázat slovo Vánoce. Přeskočilo jí?!

20. 12. 2021 7:30:00
Evropská komisařka pro rovnost Helena Dalliová je opravdu člověkem na svém místě. Dokázala se soustředit na ty opravdu nejpalčivější problémy, které nyní lidi v Evropě nejvíce trápí. Dosud o ní nebylo příliš slyšet.

To se však nedávno změnilo. Proslavil ji navrhovaný interní dokument Evropské komise s pokyny k „inkluzivní komunikaci“ jejich zaměstnanců. Měl být určený pro komisaře a zaměstnance Komise a určuje, která slova a výrazy se nesmí používat. Ačkoli jde o interní dokument, nejedná se o zdaleka tak okrajovou záležitost, jak by se mohlo některým zdát. Pro Evropskou komisi totiž pracuje více než 30 000 lidí.

Tento soubor instrukcí pro zaměstnance EK nese název „Guidelines on Inclusive Communication“ a má být součástí plánu „Unie rovnosti“ prosazovaného současnou předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou. Najdeme v něm uvedeny pokyny Evropské komise pro inkluzivní komunikaci, které mají být plněny zaměstnanci Komise v externí a interní komunikaci.

V předmluvě Dalliová mj. píše: „musíme vždy nabízet inkluzivní komunikaci, abychom zajistili, že každý bude ctěn a uznáván ve všech našich materiálech bez ohledu na pohlaví, rasu nebo etnický původ, náboženství nebo vyznání, zdravotní postižení, věk nebo sexuální orientaci.“ To všechno zní samozřejmě moc hezky. A jak by chtěla paní komisařka takového cíle dosáhnout?

Nezmiňovat Vánoce ani křesťanská jména

Pro začátek stojí za to uvést jeden příklad týkající se vánočních svátků, které nás zanedlouho čekají. Slovo Vánoce by se kvůli ohledu na všechny nekřesťany nemělo v dokumentech Komise či sděleních vůbec užívat. V dokumentu je například nabádáno k tomu, abychom nepoužívali frázi „období Vánoc může být stresující“ a místo toho říkali či psali „svátky mohou být stresující“. „Ne každý slaví křesťanské svátky, a ne všichni křesťané je slaví ve stejný den,“ zdůvodňuje dokument. Viděli jste ty davy nekřesťanů či křesťanů slavících Vánoce v odlišný den, kteří by se kvůli dodržování těchto nových pravidel konečně začali cítit lépe? Já také ne.

Máme zde navíc ještě jeden problém. Vynecháním slova se rozhodně zmínek o Vánocích nezbavíme. Můžeme sice psát místo vánočních svátků pouze „svátky,“ ale stále to budou Vánoce a nikdo na tom nic nezmění. Vánoce se slaví prakticky po celé Evropě. Nikomu soudnému, ať už je jeho smýšlení jakékoli, nemůže vadit užívání tohoto názvu. Stejně tak jako lidem, co nejsou židé, nemůže vadit samotné užívání slov Chanuka, Pesach nebo Jom kipur a nemuslimům nemůže vadit užívání slova Ramadán.

Místo Jan a Marie raději Malika a Julius?!

Původní verze dokumentu pamatovala i na ty opravdu nejútlocitnější „sněhové vločky,“ u nichž může vyvolat pocit úzkosti i jakákoli zmínka o křesťanských jménech. V příkladech jmen by se proto dle dokumentu neměla užívat typicky křesťanská jména jako Jan a Marie. Jako přijatelná alternativa jsou uváděná jména „Malika a Julius“ coby příklad mezinárodního páru. V prvním případě jde o arabské ženské jméno a Julius je jméno pocházející z latiny a má původ v „pohanském“ Římě. Ani jedno z jmen není zatíženo křesťanskou tradicí, takže je vše v naprostém pořádku.

Podle návrhu též není vhodné užívat oslovení „dámy a pánové. Důvod je nejspíše takový, aby se náhodou necítila dotčená hrstka lidí, která se necítí být ani jedním. Místo toho je třeba použít neutrální formuli „Drazí kolegové“. Trošku se při tom nedomyslela jedna věc. Ne v každém jazyce je možné užít dostatečně „inkluzivní“ tvar. Třeba v češtině by však vzhledem k rodům v plurálu oslovení nesplňovalo svůj záměr.

Můžeme vnímat jako velmi chvályhodné, že se v dokumentu zřejmě ve snaze o co největší možnou inkluzi pamatuje i na mimozemšťany. Vzhledem k negativním konotacím slova kolonizace se totiž zakazuje užívání spojení „kolonizace Marsu.“ Zde je proto doporučen výraz „poslat lidi na Mars“. Pro mnohé lidi v Česku je nepochybně dobrou zprávou, že dávný název volební kampaně „Paroubek na Mars“ by byl podle pravidel dokumentu naprosto v pořádku.

Zažíváme surrealismus?

Helena Dalliová má ale pořádnou smůlu. Záhy poté, co se zprávou o chystaném interním dokumentu EK jako první přišel italský deník Il Giornale, zvedla se zcela pochopitelně silná vlna nevole. Úmysl evropské komisařky okamžitě odsoudili tamní politici napříč politickým spektrem. Nesouhlas vyjádřil například předseda Ligy Matteo Salvini, bývalý evropský komisař Antonio Tajani a šéfka strany Bratři Itálie Giorgie Meloniová. „Jen mně se to zdá šílené?“ ptal se na Twitteru Matteo Salvini, který to v jednom z dalších vyjádření oglosoval slovy „Marie. Josef. Ať žijí Vánoce. Doufám, že se nikdo v Evropě neurazí...“

Některá média vše nejdříve sváděla na to, že se jedná o pobouření krajní pravice a vyskytli se i takoví, co se snažili vše hodit na spiknutí pravicových fanatiků. Kritika ale v Itálii, kde zpráva vyšla jako první, šla i z řad levice. Bývalý levicový premiér, zakladatel a předseda strany Italia Viva Matteo Renzi na Twitteru prohlásil, že jde „o chybu“ Evropské komise a „absurdní a špatný dokument.“ Netřeba snad více zmiňovat, že dokument vyvolal ne zrovna pozitivní odezvu v celé Evropě včetně Česka.

Dalliovou a její dokument kritizoval ve svém vyjádření pro server Politico.eu i jeden ze současných představitelů Komise, který si nepřál být jmenován: "Komisařka Dalliová kompenzuje svůj naprostý nedostatek váhy v kolegiu [komisařů] tím, že vytahuje z klobouku 'inkluzivní pokyny', které dekonstruují ta nejzákladnější pravidla," řekl a dále ještě dodal, že "začínáme šílet“ a „s Dalliovou zažíváme surrealismus."

Dokument odsoudil i papež

Pro některé možná překvapivě byl ve své kritice nejostřejší papež František, který dokonce přirovnal snahu potlačit zmínky o křesťanství k chování nacistů a komunistů. Mluvil totiž o tom, že mnohé diktatury se v minulosti snažily vytrhnout křesťanské kořeny Evropy. „V minulosti se o to samé snažilo mnoho a mnoho diktatur. Vzpomeňte na Napoleona, vzpomeňte na nacistickou diktaturu..., vzpomeňte na komunistickou. Je to móda oslabeného sekularismu. Ale taky něco, co nikdy nefungovalo.“ Papež také zdůraznil, že EU by měla prosazovat ideály otců zakladatelů projektu evropské integrace jako Robert Schuman a Alcide de Gasperi, kteří byli oddanými katolíky a nedat se na cestu ideologické kolonizace.

Osobně mě tato zpráva nadzvedla ze židle, proto jsem následující den interpeloval Evropskou komisi. Ptal jsem se, kdo dokument zpracovával a kdo konkrétně je za jeho vydání zodpovědný? Domnívá se Komise, že jde o účelně využité finance? Na odpověď má Komise ze zákona šest týdnů. Tak jsem zvědavý.

Dokument vyvolal takové pozdvižení, paní komisařka se zalekla a okamžitě ho stáhla. Prohlásila, že bude ještě dopracován. Osobně jsem velmi zvědavý, jak se s tím komisařka Helena Dalliová popasuje a co všechno bude v „dopracované“ verzi dokumentu. Nedivil bych se vůbec tomu, kdyby se šlo ještě dále a ve snaze o ještě větší inkluzi bylo nařízeno, aby byla veškerá sváteční přání prázdná a zakázalo se užívání jakýchkoli oslovení. Urazit může lidi prakticky cokoliv a jistota je jistota.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky.

Přeji krásné a požehnané vánoční svátky.

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 20.12.2021 7:30 | karma článku: 44.76 | přečteno: 9436x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Jak se hledá pravda u Okresního soudu v Ostravě. Boj Marka Gáby s českou justicí pokračuje

Na konci října jsem zveřejnil rozsáhlý text o inženýru Marku Gábovi, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví a pomluvy. Kauza ale mezitím značně pokročila a množství chyb v celé kauze přibývá.

17.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč „nezruší“ woke aktivisté spolu s Rowlingovou i Harryho Pottera?!

Od uvedení prvního dílu filmového zpracování Harryho Pottera do kin nedávno uplynulo 20 let. Při této příležitosti byl uvedený dokumentární film s názvem Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic.

10.1.2022 v 7:30 | Karma článku: 43.32 | Přečteno: 4671 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pět hlavních témat, kterým se budu věnovat v roce 2022

O vánočních svátcích jsem seděl s dětmi u pohádek, přemýšlel o uplynulém roce a bilancoval. Vyhodnocoval si, co se povedlo a co ne. A samozřejmě přemýšlel o roce 2022.

3.1.2022 v 8:30 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 606 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Počet zločinů z nenávisti proti křesťanům v Evropě loni prudce vzrostl

V době, kdy všichni řeší hlavně covid-19, bychom neměli zapomínat ani na další problémy, protože s vypuknutím pandemie rozhodně nezmizely a v některých případech se stal dokonce pravý opak.

27.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 28.58 | Přečteno: 931 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Markéta Vyvlečková

Proč vytáčí kauza Janoušek lidi, paní soudkyně?

Všichni jsme si rovní a někteří jsou si rovnější. Asi tak by se dalo shrnout to, proč dnes řada lidí nevěří některým politikům a justici.

17.1.2022 v 15:18 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 791 | Diskuse

Anna Gamanová

Jak dnes dostavujeme Kladno?

Kladeňáci často řeší, proč město nefunguje lépe, víc to tady nežije, není tu tenhle obchod nebo určité kulturní akce.Zcela určitě na to má vliv to, jak město vypadá. A není to jen historie, ale i to, jak stavíme město dnes.

17.1.2022 v 13:17 | Karma článku: 4.71 | Přečteno: 149 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak se hledá pravda u Okresního soudu v Ostravě. Boj Marka Gáby s českou justicí pokračuje

Na konci října jsem zveřejnil rozsáhlý text o inženýru Marku Gábovi, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví a pomluvy. Kauza ale mezitím značně pokročila a množství chyb v celé kauze přibývá.

17.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Kateřina Konečná

Podnikatelé se mohou těšit na dotace na nové elektromobily. A co ti ostatní?

Ani nevíte, jak ráda bych chtěla napsat o nastupující pětikoaliční vládě něco pozitivního. Psát jenom kritiku není moc veselé. Ale zatím mi, bohužel, nic z kroků této vlády radost nedělá a ani většině občanů.

17.1.2022 v 7:42 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 316 | Diskuse

Filip Smola

Radosti a starosti šumavského starosty Díl 8.

Čas letí jako s větrem o závod. Další, zvláštní a covidem opět poznamenaný rok je za námi. Možná i proto, abychom ten letící čas trochu zpomalili, stojí za to se ohlédnout a na uplynulý rok trochu zavzpomínat a zhodnotit jej.

16.1.2022 v 17:29 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 599 Celková karma 30.65 Průměrná čtenost 4639

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz