Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Proč se Česko neinspirovalo v boji proti covidu-19 Portugalskem?

29. 11. 2021 8:26:11
Portugalsko je zemí, od které se nyní můžeme mnohému přiučit. Je srovnatelně lidnatá s Českou republikou a při zvládání pandemie se v minulosti taktéž potýkala s velkými obtížemi. V lednu byla situace v zemi dokonce zoufalá.

Na Portugalsko udeřila mutace delta a nemocnice nestíhaly přijímat a ošetřovat pacienty v kritickém stavu. V zemi tehdy zdravotní systém na rozdíl od Česka skutečně zkolaboval. Tamní nemocnice nestíhaly přijímat nemocné a ošetřovat pacienty v kritickém stavu.

Na rozdíl od Česka si Portugalsko dokázalo vzít ze své bolestné zkušenosti dostatečné ponaučení a nyní má země ležící na Pyrenejském poloostrově naočkováno už téměř 90 % veškeré populace. Strach z toho, že se bude opakovat letošní leden a únor, byl důležitým faktorem, který přesvědčil Portugalce o tom, že žádný lepší způsob, jak zabránit opakování situace z letošní zimy, než je očkování, prostě neexistuje.


Zdroj: Worldometers.info

Neznamená to ale, že by u nich covid úplně vymizel. Počet případů opět narostl a Portugalsko bylo dokonce nuceno znovuzavést některé restrikce. Od 1. prosince bude vyžadovat negativní test pro úplně všechny příchozí do země včetně očkovaných. Test bude vyžadovaný i pro vstup do barů, nočních klubů či na velké události a do léčebných zařízení.

Současné počty pozitivně testovaných se nyní pohybují v řádu několika málo tisíc případů denně (viz graf výše), což sice není úplně zanedbatelné, ale mnohonásobně méně než pátečních hororových 27 tisíc, které jsme měli v den psaní tohoto článku v Česku. Nikoho asi nepřekvapí, že velmi nízké zůstávají ve srovnání s Českem i počty mrtvých, které jsou nižší než 20 případů denně (viz graf umístěný níže). Naproti tomu v Česku se počet zemřelých lidí s covidem v posledních dnech pohyboval kolem stovky.


Zdroj: Worldometers.info

Očkování samozřejmě není všelék. Portugalský případ je ale jasným důkazem toho, že vakcinace obyvatel svoji úlohu plní dobře. Výrazně snižuje riziko nákazy, a hlavně počet zemřelých se díky němu snížil na naprosté minimum.

Kampaň vede viceadmirál

Co je tajemstvím portugalského úspěchu? Příčin by se dalo najít několik. Portugalská společnost měla výhodu v tom, že dezinformace zde neměly tak úrodnou půdu jako u nás. S tím souvisí i skutečnost, že portugalské úřady od počátku opatření i očkování srozumitelně komunikovaly. Právě dobrá komunikace se ukázala jako účinná prevence proti šíření mylných informací či cílených dezinformací. Jak řekla v rozhovoru pro server Aktuálně.cz Hana Pereira, která pracuje v laboratoři při farmaceutické fakultě v Lisabonu, „vakcinace byla dobře zorganizovaná a lidé neměli pocit, že by někdo něco zanedbal nebo podcenil.“

Portugalská kampaň taky nikdy nemluvila o žádné tečce. Jednou z největších chyb české kampaně bylo její heslo „udělejme tečku za koronavirem“ a od něho odvozený název aplikace s certifikátem. „Tečková“ kampaň. Jednak byla pro většinu lidí neviditelná a u těch ostatních vyvolávala v lidech nerealistická očekávání, která se nenaplnila. U části veřejnosti naopak prohloubila nedůvěru v očkování.

Dobrým tahem bylo vybrat jako tvář kampaně nepolitickou osobnost. Portugalskou očkovací kampaň vede od letošního ledna viceadmirál Henrique Gouveia e Melo, který pojal boj s šířením pandemie jako válečné tažení, kde neexistují neutrální strany. Prohlásil, že existují jen dvě strany. Ti, kdo nechtějí být očkováni, jsou na straně viru a viru napomáhají. A ti, kdo se dají očkovat, stojí na straně komunity, na straně všech.

Vojenský přístup a střízlivý optimismus

Jeho vojenské pojetí boje s pandemii se nemuselo zamlouvat všem, ale zjevně zafungovalo. Přestože očkování nebylo povinné, podařilo se Melovi Portugalce přesvědčit, že jedinou cestou z pandemie je právě dostatečná proočkovanost. Melo je považovaný za charismatickou osobnost a lídra, kterému lidé důvěřují.

Nic takového neplatí o Andreji Babišovi, jenž je pro většinu lidí naprosto nedůvěryhodným člověkem. Stokrát může rozčíleně mávat grafy, které srovnávají počty nakažených a hospitalizovaných v Česku a mnohem proočkovanějším Irsku, a vyzývat lidi, aby se nechali očkovat. Zabírat to ale samozřejmě nebude.

Samotná skutečnost, že Portugalsko je nyní nejproočkovanější zemí v Evropě a spolu se Singapurem a Spojenými arabskými emiráty patří mezi nejproočkovanější státy na světě, může svádět k nadšení, že už je nejhorší konečně za námi. Viceadmirál Melo si ale i za této situace dokázal zachovat střízlivý nadhled a snaží se mírnit jakýkoli předčasný optimismus. Připomíná, že vyhráno zdaleka není a opravdu není na místě usínat na vavřínech: "Je mi jedno, jestli jsme první, druzí nebo třetí. Jde mi o to, dostat pod kontrolu virus a sebrat mu prostor. Ale boj s covidem neskončí, dokud nebude i v chudších zemích výrazná většina obyvatel naočkována."

Ten, kdo měl přijít ...

Žádného viceadmirála sice Česko coby vnitrozemský stát nemá. Úplně by stačilo, kdyby byla dosluhující vláda schopná oslovit nějakou nepolitickou osobnost, která by dokázala být dostatečně přímočará, jasná a přesvědčivá ve svém vysvětlování prospěšnosti vakcíny. Nestalo se tak. Máme jen necelých 60 % lidí očkovaných, více denních přírůstků než v předchozích vlnách a naše zdravotnictví zvládá nápor jen s velkými obtížemi. Ten, kdo měl přijít, nepřišel, a proto jsme nyní tam, kde jsme. Veškerá odpovědnost za současný stav padá na Babišovu vládu.

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 29.11.2021 8:26 | karma článku: 38.20 | přečteno: 9628x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Jak se hledá pravda u Okresního soudu v Ostravě. Boj Marka Gáby s českou justicí pokračuje

Na konci října jsem zveřejnil rozsáhlý text o inženýru Marku Gábovi, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví a pomluvy. Kauza ale mezitím značně pokročila a množství chyb v celé kauze přibývá.

17.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč „nezruší“ woke aktivisté spolu s Rowlingovou i Harryho Pottera?!

Od uvedení prvního dílu filmového zpracování Harryho Pottera do kin nedávno uplynulo 20 let. Při této příležitosti byl uvedený dokumentární film s názvem Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic.

10.1.2022 v 7:30 | Karma článku: 43.32 | Přečteno: 4671 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pět hlavních témat, kterým se budu věnovat v roce 2022

O vánočních svátcích jsem seděl s dětmi u pohádek, přemýšlel o uplynulém roce a bilancoval. Vyhodnocoval si, co se povedlo a co ne. A samozřejmě přemýšlel o roce 2022.

3.1.2022 v 8:30 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 606 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Počet zločinů z nenávisti proti křesťanům v Evropě loni prudce vzrostl

V době, kdy všichni řeší hlavně covid-19, bychom neměli zapomínat ani na další problémy, protože s vypuknutím pandemie rozhodně nezmizely a v některých případech se stal dokonce pravý opak.

27.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 28.58 | Přečteno: 931 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Markéta Vyvlečková

Proč vytáčí kauza Janoušek lidi, paní soudkyně?

Všichni jsme si rovní a někteří jsou si rovnější. Asi tak by se dalo shrnout to, proč dnes řada lidí nevěří některým politikům a justici.

17.1.2022 v 15:18 | Karma článku: 33.31 | Přečteno: 802 | Diskuse

Anna Gamanová

Jak dnes dostavujeme Kladno?

Kladeňáci často řeší, proč město nefunguje lépe, víc to tady nežije, není tu tenhle obchod nebo určité kulturní akce.Zcela určitě na to má vliv to, jak město vypadá. A není to jen historie, ale i to, jak stavíme město dnes.

17.1.2022 v 13:17 | Karma článku: 4.71 | Přečteno: 150 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak se hledá pravda u Okresního soudu v Ostravě. Boj Marka Gáby s českou justicí pokračuje

Na konci října jsem zveřejnil rozsáhlý text o inženýru Marku Gábovi, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví a pomluvy. Kauza ale mezitím značně pokročila a množství chyb v celé kauze přibývá.

17.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1050 | Diskuse

Kateřina Konečná

Podnikatelé se mohou těšit na dotace na nové elektromobily. A co ti ostatní?

Ani nevíte, jak ráda bych chtěla napsat o nastupující pětikoaliční vládě něco pozitivního. Psát jenom kritiku není moc veselé. Ale zatím mi, bohužel, nic z kroků této vlády radost nedělá a ani většině občanů.

17.1.2022 v 7:42 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 317 | Diskuse

Filip Smola

Radosti a starosti šumavského starosty Díl 8.

Čas letí jako s větrem o závod. Další, zvláštní a covidem opět poznamenaný rok je za námi. Možná i proto, abychom ten letící čas trochu zpomalili, stojí za to se ohlédnout a na uplynulý rok trochu zavzpomínat a zhodnotit jej.

16.1.2022 v 17:29 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 599 Celková karma 30.65 Průměrná čtenost 4639

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz