Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Proč máme jedny z nejdražších mobilních dat v EU?!

20. 09. 2021 8:35:55
Minulý týden mě nadzvedla slova ministra Havlíčka, že vláda zlevnila mobilní data. Napsal jsem do googlu „Češi mají levná data“ a k mému nepřekvapení se mi zobrazily články, které tvrdily, že patříme k těm nejhorším v EU.

Bohužel, je to tak. Česko má ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi stále jedny z nejvyšších cen mobilních dat. Jedná o dlouhodobý problém a odpovědnost za něj nesou i lidé, kteří seděli v posledních několika letech v čele ministerstva průmyslu a obchodu. Stojí za připomenutí, že téma se řešilo už v minulém volebním období.

Už ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) sklízel kritiku za to, že měl jít mobilním operátorům na ruku, což ho také stálo funkci. Jeho náměstek Lubomír Bokštefl dokonce nechvalně proslul svým vzkazem lidem, pozastavujícím se nad nižšími cenami mobilních dat v sousedním Polsku, aby tam odjeli. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka v únoru 2017 ministra Mládka odvolal, a ještě během své vlády sliboval levnější data.

Stále „best in data“

Pozadu ve svých slibech nezůstal samozřejmě ani Andrej Babiš. Ten si ze zlevňování mobilních dat udělal ještě za Mládkova působení svoje téma, které se pak stalo jednou z priorit Babišovy vlády. Při svém tažení za nižší ceny však vláda mnoho úspěchů nesklidila. Nejednou při tom musely vyvstat pochybnosti o tom, zda to vláda se svojí snahou o zlevnění myslí skutečně vážně.

Jeden z neslavných momentů nastal v únoru 2019, kdy jsme se od tehdejší paní ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové dozvěděli, že za drahé ceny mohou lidé v Česku sami, protože pořád hledají wifi. Její výrok, který svojí naprostou absurditou trumfl i ten od náměstka Bokštefla, se prakticky okamžitě stal námětem řady vtipů a parodií. Jak se také dalo očekávat, skandální výroky pomohly zmíněné ministryni z funkce. Ve svém vyjádření pro server iDNES se pak Babiš od výroků paní ministryně okamžitě distancoval. Podle jeho slov vláda dělala vše pro to, aby se cena mobilních dat snižovala. Prý také opakovaně jednal s jednotlivými operátory a stále nebyl s cenou spokojen.

Problém není zdaleka jen v tom, jakých bizarních tvrzení jsou schopní lidé, které dosadil (nejen) premiér Babiš na ministerstva. Největší problém představují samozřejmě samotné ceny za mobilní data. Pokud jde o srovnání s dalšími zeměmi v Evropě i po celém světě, výsledek za čtyři roky vlády Andreje Babiše vyznívá více než rozpačitě. Dostupná data o tom svědčí více než výmluvně.

Dražší data jsou jen v Řecku

Např. podle průzkumu nezávislého britského portálu Cable.co.uk jsou data v Evropě dražší jen v Řecku, a to ještě v průměru jen o jediný cent. Z posledního sběru informací, který proběhl letos na jaře, vyplývá, že průměrná cena 1 GB mobilních dat v roce 2021 dosahuje 8,15 dolaru, tedy zhruba 176 Kč. O jediný cent dražší už je v rámci EU pouze Řecko s cenou 8,16 dolaru za GB. Česko se v cenách dat umístilo až na 210. místě z celkových 230 hodnocených zemí.

Pár týdnů před volbami přišla zpráva, že ve skutečnosti už je všechno jinak. Nedávno jsme se od ministerstva průmyslu a obchodu dozvěděli, že ceny se za poslední dva roky snížily o polovinu. Ve zprávě se také píše, že „z letošního mezinárodního srovnání Rewheel vyplývá, že v České republice stojí 1 GB dat méně než například na Slovensku, v Řecku, Portugalsku nebo v Německu.“ Ministerstvo se odvolává na analýzu finské výzkumné společnosti Rewheel z dubna letošního roku, konkrétně graf udávající mediánovou cenu za 1 GB v 4G/5G tarifech s alespoň 1000 volnými minutami. Pravdou je, že Česko si v tomto ohledu opravdu nevede úplně nejhůře. Opravdu ale máme důvod k oslavám?

Pokud se podíváme na data uvedená ve zmíněné studii, zjistíme, že ministerstvo si ve skutečnosti vybírá pouze údaje, které se mu hodí a vůbec neřeší celkový kontext. První problém spočívá v tom, co tato veličina vlastně znamená. Mediánová hodnota ukazuje střední cenu vypočtenou ze všech paušálů dostupných na daném trhu, kterou platí onen neexistující mediánový zákazník.

Hodnotu získáme vydělením ceny měsíčního paušálu množstvím dat, která je možné přenést prostřednictvím internetu. Pokud např. máme mediánovou hodnotu za 1 GB 10 korun, může to vypadat na první pohled jako celkem fajn cena. Jak ale připomíná na webu mobilmania.cz Jan Láska, který se cenami mobilních dat dlouhodobě zabývá, ošidnost takového uvažování nám ukazují dvě modelové situace. Za zmíněných podmínek můžeme mít paušál 100 Kč za 10 GB, ale třeba také 1000 Kč za 100 GB. Zatímco na tarif podobající se tomu druhému bychom v Česku narazit mohli, ten první už bychom hledali v nabídkách operátorů marně.

Další grafy z citované studie, které nám poskytují mnohem přesnější srovnání, už ministerstvo raději vůbec nezmiňuje. Není se čemu divit, protože pro Česko nevyznívají vůbec dobře, a dokonce v nich figuruje na samém chvostu.

V druhém grafu můžeme vidět srovnání maximálního počtu GB, které lze v dané zemi dostat za 30 €, tj. zhruba 760 Kč. Česko je zde druhé nejhorší za Řeckem a z grafu dokonce ani není možné vyčíst, kolik malých jednotek zákazník u nás mohl dostat letos v dubnu, tedy v době, kdy byla vypracovávána studie. Přitom ve 23 jiných zemích uvedených v grafu lze za stejnou cenu dostat dokonce zcela neomezený datový tarif!

Pro úplnost dodávám, že od vypracování studie už uplynulo pár měsíců a navzdory některým novým relativně východnějším nabídkám by se toho na grafu mnoho nezměnilo. Mobilmania.cz zmiňuje např. neomezený datový tarif Vodafonu za 599 Kč/měsíc, který by pro graf nebyl vůbec relevantní, protože je zde podmínka rychlostního přenosu alespoň 10 MB/s. Je totiž omezený jen na 2 MB/s. Pak zde máme třeba vyšší tarif za 799 Kč, který by se zde ale zase těsně nevešel kvůli své o něco vyšší ceně.

Dále můžeme najít ve srovnání od společnosti Rewheel také třetí graf, který nám hezky ukazuje, jakou nejnižší částku je v každé zemi potřeba zaplatit, aby měl dotyčný v tarifu alespoň 1000 volných minut, 100 GB dat a přenosovou rychlost aspoň 100 MB/s. Také zde si Česko vede opravdu ostudně a z evropských zemí mu připadlo předposlední místo. V této kategorii nás v drahotě předstihli pro změnu Slováci, kteří mají telekomunikační trh v podobně mizerném stavu jako u nás.

Neméně zajímavý, ale pro Česko bohužel opět nelichotivý, je ještě čtvrtý graf, který bych zde chtěl zmínit. Nalezneme na něm srovnání nejnižších měsíčních cen za neomezené datové tarify ve 4G síti a 5G síti. Ve výši cen jsou z evropských zemí na předních místech Slovensko a Česko hned za Francií, kde jsou ceny vůbec nejdražší.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko ve zmíněné zprávě říká, že „v evropských srovnáních jsme nyní v kategorii těch zemí, které mají již neomezené tarify standardně na trhu v nabídce, což ještě stále řada států nemá.“ Jak ale vidíme v grafu, byly to jen čtyři evropské země (Dánsko, Norsko, Polsko a Slovinsko), které v době vypracovávání studie neomezené tarify nenabízely vůbec.

Zpackaná aukce a změna v nedohlednu

Navíc to bylo právě samotné ministerstvo průmyslu a obchodu, které snahy o vytvoření zdravějšího konkurenčního prostředí a nižší ceny za mobilní data spíše sabotovalo. V poslední době zvláště svým zásahem v Radě Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na začátku roku 2020, kdy předsedu Rady ČTÚ Jaromíra Nováka nahradila kvůli změně podmínek aukce hlavních kmitočtů pro novou generaci mobilních sítí 5G Hana Továrková.

Kmitočty pro 5G sítě si nakonec loni v listopadu rozebrali tři stávající operátoři a Česká republika tak v této loňské zpackané aukci frekvencí nakonec nedokázala přilákat čtvrtého plnohodnotného operátora ochotného vybudovat vlastní síť. Tím se promarnila jedinečná příležitost vybudovat zdravější konkurenční prostředí, které by přineslo kvalitnější služby za nižší ceny. Změna je proto zatím v nedohlednu.

Situace kolem cen mobilních dat se tedy ani po čtyřech letech příliš nezlepšila a lidé v Česku musí i nadále platit více než prakticky kdekoli jinde v Evropě. Ano, ceny za mobilní data sice opravdu klesají. Jelikož ale klesají z vysokého základu, zůstávají v porovnání se zahraničím i nadále skoro nejdražší v Evropě. A čtvrtý operátor, který měl přijít díky aukci kmitočtů pro novou síť 5G, nakonec nepřišel. Babišova vláda to zkrátka za ty čtyři roky úplně prokaučovala a naprosto selhala. Lépe opravdu není!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 20.9.2021 8:35 | karma článku: 40.15 | přečteno: 6858x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1485 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Putinova „částečná“ mobilizace je Potěmkinova vesnice v praxi

Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A jedním z nejsledovanějších zoufalců dnešní doby se stal ruský prezident Vladimir Putin, který v Rusku vyhlásil 21. září „částečnou“ mobilizaci.

26.9.2022 v 7:15 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 807 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Europoslanec Blaško si zaslouží obdiv za své prozření

Možná jste postřehli zprávu o tom, jak europoslanec Hynek Blaško před pár dny za velmi dramatických okolností opustil hnutí SPD. Jeho prozření je nepochybně dobrou zprávou.

19.9.2022 v 8:56 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 626 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak Babišův Agrofert vydělává na inflaci

Ceny potravin raketově rostou a Andrej Babiš a spolu s ním i celá opozice nevynechají jedinou příležitost za to zkritizovat vládu. Předseda hnutí ANO neustále obviňuje současnou vládu, že nedělá nic s extrémními cenami potravin.

12.9.2022 v 7:34 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 1211 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Česká média ovládly spekulace…

...nejsou to ovšem jen česká média, ale můžeme říci, že se obecně jedná o média západní. A tak se z médií dozvídáme, že čínský prezident Si je v domácím vězení a v Číně proběhl de facto vojenský puč.

4.10.2022 v 12:55 | Karma článku: 27.54 | Přečteno: 715 | Diskuse

Petr Hannig

Udupáni do země

Kde jsou hranice nenávisti? Kam až dojde lidstvo ve své snaze o sebezničení? Doba, kdy se plamenně hádalo nad pivem o politice a pak se přešlo třeba na to, jak rostou houby, je nenávratně pryč.

4.10.2022 v 0:23 | Karma článku: 42.78 | Přečteno: 1996 | Diskuse

Jiří Paroubek

Prohra hnutí ANO v senátních volbách

Jak to hezky vyjádřil Josef Švejk: „ Napřed nepřítele porazíme, potom pořád a pořád za ním a nakonec nestačíme sami utíkat“.

3.10.2022 v 16:08 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 737 | Diskuse

Šimon Miča

Ohlédnutí za uplynulými komunálními a senátními volbami

Po necelém roce od voleb do parlamentu máme za sebou další, dvoje volby. Vyhodnocení daných voleb najdete v tomto mém článku.

3.10.2022 v 13:30 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 198 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Co takhle připojit část Kaliningradské oblasti k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal smlouvy o připojení těchto území k Ruské federaci. Dokázal tím, že je naprostý psychopat.

3.10.2022 v 9:18 | Karma článku: 31.46 | Přečteno: 1485 | Diskuse
Počet článků 637 Celková karma 24.08 Průměrná čtenost 4542

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Najdete na iDNES.cz