Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

Proč jsem zkusil digitální detox?

30. 08. 2021 9:46:55
Jak často se vám stává, že po ranním probuzení jako první sáhnete po mobilním telefonu a začnete projíždět sociální sítě? Takřka každý den? Pak byste měli zvážit digitální detox. Já sám jsem si to vyzkoušel. Byl to skvělý pocit.

Digitálním detoxem se myslí určitý čas, kdy se vyhýbáte používání elektronických zařízení, jakými jsou mobily či počítače. Podle průzkumů dochází vlivem menšího užívání moderních technologií ke snížení stresu a lidé se více snaží „fungovat“ v reálném světě.

V hloubi duše jsem cítil, že detox od moderních technologií a sociálních sítí potřebuji jako sůl. S výhledem na sněmovní volby ve mně zrála myšlenka, že to musím zvládnout do konce prázdnin, pak už nebude možnost. Poslední srpnový víkend to konečně klaplo.

Co mě k tomu vedlo?

Nedávno jsem totiž četl článek o stále rostoucím počtu lidí, kteří jsou závislí na telefonech. Říká se tomu nomofobie. Za závislého člověka je považován ten, kdo vezme telefon do ruky více jak šedesátkrát za den. Netroufám si raději odhadnout, kolikrát jej beru do ruky já. To byl první varovný signál.

Podle dat jsou na tom Češi lépe než třeba Američané. Průměrný Čech sáhne po svém telefonu padesátkrát za den, kdežto Američan bere do ruky telefon až dvěstěkrát denně. Studie dokazují, že nadměrné používání telefonu a sociálních sítí má negativní dopad na naše duševní zdraví. Lidí, kteří mají problémy s mentálním zdravím, rapidně přibývá. Čísla uvádějí, že postihují už každého šestého. Varovný signál číslo dva.

Při mém zaměstnání mám mobil v ruce téměř pořád. Ať už je to kvůli neustálým pracovním záležitostem nebo sociálním sítím, na kterých jsem velmi aktivní. Baví mě to a zároveň vysiluje. Kolikrát se totiž přistihnu, že telefon během chvíle odemykám a pročítám si zprávy a příspěvky na sociálních sítích, přestože jsem to udělal před pár minutami. Vím, že se to však neděje jenom mně. Jedná se o tzv. syndrom FOMO (ang. Fear of missing out). Hlavní charakteristikou je pocit, že musíme zůstat online (převážně na sociálních sítích), aby nám něco neuniklo. Signál číslo tři.

Mobilní telefon je dobrý sluha, ale špatný pán. Má ušetřit čas a usnadnit práci, ale my se čím dál více stáváme jeho otrokem. Jsme permanentně na příjmu pro případ, že by se něco dělo. Odpovídáme na emaily, zobrazujeme si každé upozornění, které nám na mobilu vyskočí. Neefektivně využíváme náš volný čas, který podřizujeme životu být neustále online. Nedokážeme odpočívat, protože neustále zásobujeme mozek nejrůznějšími podněty. To je špatně.

Malta a detox

Během pracovně-studijního pobytu na Maltě jsem si uvědomil, že těch varovných signálů je čím dál víc. Uplynulý víkend jsem se proto od digitálních technologií a hlavně sociálních sítí odstřihl a můžu vám říct, že tuto zkušenost hodnotím velmi pozitivně.

Po probuzení jsem nesáhnul hned po telefonu a nezahlcoval tak mozek negativními zprávami a komentáři na sociálních sítích, ale šel jsem si zaběhat. Cítil jsem se uvolněnější, šťastnější, kreativnější, produktivnější a koncentrovanější. Dostal jsem několik zajímavých nápadů, které jsem si po doběhnutí ihned zapsal.

Telefon se snažím nepoužívat u jídla, při setkání s rodinou či přáteli nebo 30 minut před tím, než jdu spát. Nutkání je někdy silné, ale jde to. Je to o vnitřním nastavení a motivaci splnit to, co jsem si předsevzal. Odměnou je vnitřní klid a dobrý pocit.

Bude těžké nastavené mechanismy udržet i v plném pracovním režimu, ale pokusím se o to. Už teď vím, že se k digitálnímu detoxu budu pravidelně vracet. Dnes na mě po víkendu čekala asi stovka e-mailů, ale to vůbec nevadí. Stálo to za to.

Mimochodem, věděli jste, že 30 minut, které denně NESTRÁVÍTE na mobilu, za týden dělá 3,5 hodiny. Což je 15 hodin měsíčně. Což je 182,5 hodiny ročně. Za rok tedy můžeme získat až 7 dní života "navíc". A to je slušný, ne?

Přeji hezký den a veselou mysl!

Užitečné odkazy:

http://www.digitalnidetox.cz

knížka Digitální minimalismus od Cal Newport

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 30.8.2021 9:46 | karma článku: 31.51 | přečteno: 3950x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Proč máme jedny z nejdražších mobilních dat v EU?!

Minulý týden mě nadzvedla slova ministra Havlíčka, že vláda zlevnila mobilní data. Napsal jsem do googlu „Češi mají levná data“ a k mému nepřekvapení se mi zobrazily články, které tvrdily, že patříme k těm nejhorším v EU.

20.9.2021 v 8:35 | Karma článku: 38.81 | Přečteno: 5929 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

EU nepotřebuje další byrokratickou instituci!

Je potřeba zlepšit transparentnost, zní shodně už roky od evropských politiků napříč zeměmi. I v evropských institucích bohužel dochází k netransparentnosti, porušování etických norem a nedaří se zabránit ani vzniku střetu zájmů.

13.9.2021 v 9:37 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 500 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Elektromobilita je slepá cesta!

Dohoda, známá jako Green Deal, si vytkla skutečně ambiciózní cíle. Do roku 2030 by měla Evropa snížit produkci skleníkových plynů alespoň o 50 % ve srovnání s rokem 1990. Navíc do roku 2050 se má Evropa stát uhlíkově neutrální.

6.9.2021 v 11:00 | Karma článku: 45.74 | Přečteno: 12250 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Markéta Vyvlečková

Mejdan paní Maláčové budou splácet ještě naše vnoučata

V neděli jsem si na chvíli zapnula diskusi na Primě, kde vystupovala paní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Tolik arogance a nekompetentnosti jsem dlouho neviděla. A víte, co je na tom nejhorší?

21.9.2021 v 8:48 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 156 | Diskuse

Kateřina Valachová

Že si půjčujeme na důchodce? Hanebné tvrzení

Blíží se volby. Takže si jdou všichni politici po krku. Dokonce ještě více, než obvykle. Což je co říct. Občas je to jen kolorit a taková hra okolo, některá tvrzení jsou ale nebezpečná. Třeba to, že si půjčujeme na důchody.

21.9.2021 v 8:23 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 144 | Diskuse

Antonín Fryč

Propadák ve výstavbě dálnic

Za posledních 10 let jsme se propadli ve výstavbě a rekonstrukci dálniční sítě na 76. místo ve srovnání s jinými zeměmi. Jsme dokonce i za neznámou africkou zemí Burundi.

20.9.2021 v 19:49 | Karma článku: 15.46 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jiří Paroubek

Je míra inflace v Česku opravdu hrozbou?

Vývoj inflace v České republice v letech 2013 – 2019 byl na velmi přijatelných hodnotách. Zejména pak ale v letech 2014 – 2016.

20.9.2021 v 10:54 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 201 | Diskuse

Radomil Bábek

Malí podnikatelé a živnostníci – (zatím) bez vlivu a politického zastoupení

V naší zemi podniká milion živnostníků a několik set tisíc malých a středních podnikatelů. Kromě jiných ekonomických a společenských přínosů jsou podnikatelé a živnostníci společně se svými zaměstnanci jediní, kdo živí tento stát.

20.9.2021 v 10:45 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 172 | Diskuse
Počet článků 581 Celková karma 28.62 Průměrná čtenost 4685

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz