Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

Pravopis a gramatická pravidla jsou nástrojem rasismu a diskriminace. Měly by se zrušit!

9. 08. 2021 10:00:31
Málokdo si to uvědomuje, ale za nástroj útlaku, znevýhodňování některých skupin či dokonce rasismu může být považované dokonce i lpění na gramatice a spisovném jazyku.

V poslední době jsme mohli na více místech slyšet hlasy poukazující na tento problém, který byl donedávna spíše opomíjený. Za zmínku stojí např. následující vyjádření některých akademiček či akademiků.

Na virtuálním „Antirasistickém pedagogickém sympoziu“ organizovaném Towsonskou univerzitou v americkém Marylandu nedávno zaznělo, jak je černošský jazyk diskriminovaný a hlavně jak bývá anglická gramatika užívána jako nástroj k rasismu. Podle profesorky angličtiny April Baker-Bellové z Michiganské státní univerzity má mít myšlenka standardní angličtiny za následek udržení rasistických předsudků o černošském jazyce.

Podobně se na sympoziu vyjádřila profesorka angličtiny na Indiana University of Pennsylvania Cristina Sánchezová-Martínová, která se snaží přispět k „odbourání bělošství“ v psaném projevu univerzitních studentů. Opakované odkazy na „správnou gramatiku“ a „standardní jazyk“ posilují podle jejích slov narativy o bělošské a jednojazyčné angličtině, přičemž zde chybí pohled vícejazyčnosti.

Nejedná se o žádnou žhavou novinku. Už během loňského léta se lidé působící na několika amerických univerzitách ve svém prohlášení, které vzniklo i jako reakce na probíhající protesty Black Lives Matter, postavili proti akademické a spisovné angličtině. Spisovná varianta totiž odráží řeč bělochů, která je podle nich rasistická. Černošští studenti se tak stávají terčem rasismu, protože afroamerická angličtina je považovaná za méněcennou.

Hodnocení pravopisu studentům neprospívá

Podobné snahy se už objevily i na druhé straně Atlantiku. V Británii dokonce před časem nabádali na některých univerzitách své vyučující, aby úroveň angličtiny studentů nebyla hodnocená vůbec. Na univerzitě v anglickém městě Hull dospěli akademici k názoru, že hodnocení pravopisu a obecně upozorňování na „technické nedokonalosti“ anglicky psaného projevu studentům neprospívá. Kvůli úsilí o „dekolonizaci osnov“ se proto nyní vyučujícím na univerzitě doporučuje nepřikládat pravopisu větší váhu, než je nezbytně nutné.

Podle univerzity je hodnocení „technické zdatnosti“ studentů u psané angličtiny příčinou znevýhodňování některých studentů. Týká se to hlavně takových studentů, pro které není angličtina rodnou řečí, nebo přichází z méně kvalitních vzdělávacích institucí. Podobný přístup zaujali např. na univerzitách ve Worchesteru a na londýnské University of the Arts. Zkrátka pravopis je elitářský, bílý a mužský způsob vyjadřování, který navíc skrývá a potlačuje jedinečnost a autenticitu jednotlivých studentů.

Gramatický útlak musí skončit i v češtině

Problému je třeba konečně věnovat pozornost také u nás v Česku. I u češtiny je samozřejmě důležité dbát na to, aby nebyla nástrojem pro diskriminaci. Někteří mohou namítnout, že čeština žádnou svoji variantu užívanou Afroameričany či jinou nezanedbatelně velkou skupinou nemá a jedná se tudíž o importovaný problém. Útlak založený na bazírování na gramatice a pravopisu ale může existovat prakticky v kterékoli psané řeči.

Podobným způsobem, jako o to usilují někteří lidé v Americe či Británii v rámci angličtiny, by proto určitě bylo na místě přistupovat i k češtině. Mělo by se začít více řešit, jak udělat češtinu takovou, aby byla za všech okolností rovnostářská a její pravidla nemohla z nikoho dělat občana druhé kategorie třeba jen kvůli tomu, že studoval na méně kvalitní škole, případně nebyl dosud schopný se jazyk pořádně naučit. Nehledě na to, že samotná existence gramatických pravidel či pravopisu v jakémkoli jazyce výrazně potlačuje možnosti sebevyjádření jednotlivých studentů.

V Česku bychom měli jít v úsilí o dosažení většího pokroku ještě dále, než jen přestat bazírovat na pravopisu či gramatické správnosti. Vůbec nejlepší by bylo pravopisná a veškerá gramatická pravidla úplně zrušit! Proč bychom si taky měli lámat hlavu s i/y ve shodě nebo třeba nějaké rozlišování s/z? A proč po žácích nebo studentech vyžadovat, aby se vyjadřovali spisovně?

Nic z toho nedává absolutně žádný smysl. Zrušení těchto pravidel stejně nikomu vadit nebude, pokud nepočítám pár tzv. „grammar nazi“ (lidé, kteří lpí na správné gramatice u sebe i ostatních a upozorňují na chyby). Vždyť úplně bohatě stačí, když rozumíme tomu, co dotyční mysleli, nebo ne? Gramatický útlak musí skončit i v češtině.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 9.8.2021 10:00 | karma článku: 30.64 | přečteno: 1227x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Proč máme jedny z nejdražších mobilních dat v EU?!

Minulý týden mě nadzvedla slova ministra Havlíčka, že vláda zlevnila mobilní data. Napsal jsem do googlu „Češi mají levná data“ a k mému nepřekvapení se mi zobrazily články, které tvrdily, že patříme k těm nejhorším v EU.

20.9.2021 v 8:35 | Karma článku: 38.86 | Přečteno: 5986 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

EU nepotřebuje další byrokratickou instituci!

Je potřeba zlepšit transparentnost, zní shodně už roky od evropských politiků napříč zeměmi. I v evropských institucích bohužel dochází k netransparentnosti, porušování etických norem a nedaří se zabránit ani vzniku střetu zájmů.

13.9.2021 v 9:37 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 501 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Elektromobilita je slepá cesta!

Dohoda, známá jako Green Deal, si vytkla skutečně ambiciózní cíle. Do roku 2030 by měla Evropa snížit produkci skleníkových plynů alespoň o 50 % ve srovnání s rokem 1990. Navíc do roku 2050 se má Evropa stát uhlíkově neutrální.

6.9.2021 v 11:00 | Karma článku: 45.74 | Přečteno: 12250 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč jsem zkusil digitální detox?

Jak často se vám stává, že po ranním probuzení jako první sáhnete po mobilním telefonu a začnete projíždět sociální sítě? Takřka každý den? Pak byste měli zvážit digitální detox. Já sám jsem si to vyzkoušel. Byl to skvělý pocit.

30.8.2021 v 9:46 | Karma článku: 31.51 | Přečteno: 3950 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Zdeněk Koudelka

Trikolora Svobodní Soukromníci pro tradiční rodinu

Hnutí Trikolora Svobodní Soukromníci je pro manželství jako vztah může a ženy a rodičovství, včetně adoptivního, jako vztahu dětí k tátovi muži a mamince ženě.

21.9.2021 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Luboš Zálom

I ty můžeš skončit na ulici

Česká města se stále více potýkají s problémem bezdomovectví. Nejde jen o smutně známá prostranství ve velkých městech, jako je pražský Hlavák nebo Anděl, ale problém se týká stále více i menších měst. Co s tím?

21.9.2021 v 10:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Markéta Vyvlečková

Mejdan paní Maláčové budou splácet ještě naše vnoučata

V neděli jsem si na chvíli zapnula diskusi na Primě, kde vystupovala paní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Tolik arogance a nekompetentnosti jsem dlouho neviděla. A víte, co je na tom nejhorší?

21.9.2021 v 8:48 | Karma článku: 15.66 | Přečteno: 248 | Diskuse

Kateřina Valachová

Že si půjčujeme na důchodce? Hanebné tvrzení

Blíží se volby. Takže si jdou všichni politici po krku. Dokonce ještě více, než obvykle. Což je co říct. Občas je to jen kolorit a taková hra okolo, některá tvrzení jsou ale nebezpečná. Třeba to, že si půjčujeme na důchody.

21.9.2021 v 8:23 | Karma článku: 10.14 | Přečteno: 195 | Diskuse

Antonín Fryč

Propadák ve výstavbě dálnic

Za posledních 10 let jsme se propadli ve výstavbě a rekonstrukci dálniční sítě na 76. místo ve srovnání s jinými zeměmi. Jsme dokonce i za neznámou africkou zemí Burundi.

20.9.2021 v 19:49 | Karma článku: 15.79 | Přečteno: 274 | Diskuse
Počet článků 581 Celková karma 28.63 Průměrná čtenost 4685

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz