Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Covid pasy usnadní cestování po Evropě

5. 07. 2021 9:30:31
Opatření spojená s pandemií koronaviru se bohužel neobešla bez omezení možností cestovat do zahraničí. Zcela pochopitelná proto byla snaha najít možnost, jak cestování usnadnit a zároveň při tom zamezit dalšímu šíření nemoci.

Od začátku července proto začaly v celé EU a také v Norsku, na Islandu a Lichtenštejnsku platit tzv. covidové pasy, které mají i za současné situace plné omezení ulehčit bezpečné cestování do zahraničí. Dostupné jsou jak v digitální, tak i papírové podobě a jsou vystavovány zdarma. Zájem je o ně v Evropě opravdu obrovský, protože dosud jich bylo vydáno už více než 200 milionů.

Pro lidi žijící v Česku platí, že příslušný certifikát je možné získat na očkovacím portále ocko.uzis.cz. Mnohé určitě potěší, že právě tyto certifikáty vydané po 1. červnu už splňují podmínky uznání jako covid pasy. Nově má při prokazování sloužit mobilní aplikace nazvaná Tečka, kde mohou mít lidé certifikát uložený. Kdo certifikát využívat nechce, musí na hranicích svou bezinfekčnost prokázat jiným způsobem. Není pochyb o tom, že je snazší prostě si stáhnout certifikát a mít po starostech.

Jde to i bez očkování

Asi nejznámější cesta k získání certifikátu vede samozřejmě přes očkování. U očkovaných mají zúčastněné státy povinně uznávat vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Záleží pak na každé zemi, zda bude akceptovat i další vakcíny, jako je např. ruský Sputnik V. Pouze vakcíny schválené EMA dávají jistotu, že budou uznány ve všech zemích, jež akceptují covid pasy.

Certifikát o provedeném očkování představuje pouze jednu ze tří možností, jak lze covid pas získat. Dostat ho tedy mohou i lidé, kteří z nějakého důvodu očkováni nebyli. Existují totiž ještě další dva druhy certifikátů. Prvním z nich je certifikát o prodělaném onemocnění. Ten si lze stáhnout mezi 10. a 180. dnem od prvního pozitivního testu lidí, kteří nemoc prodělali. Dalším je certifikát o negativním výsledku PCR testu starším ne více než 72 hodin.

Další přetrvávající mýty

Stejně jako v případě všech důležitých rozhodnutí na úrovni EU zaznívají hlasy, že se jedná o další případ toho, kdy EU svými absurdními požadavky komplikuje lidem život. Problémem není nařízení EU, jako spíše velmi nekoordinovaná politika národních států v oblasti omezení volného pohybu. Každá země EU měla dosud odlišná pravidla, která se navíc často měnila a mění v závislosti na měnícím se počtu nakažených, což mnoha lidem ztěžuje jakékoli cestování do zahraničí. Každý si musel zjišťovat informace o tom, jaká pravidla zrovna aktuálně platí v dané zemi. Největším problémem byl chaos v pravidlech pro vstup do jednotlivých zemí či podmínkách návratu do domovské země.

Covid pasové nařízení naopak velmi napomáhá částečně sjednotit pravidla a zajistit volnější pohyb během pandemie. Držitel covid pasu má umožněný volný pohyb a je osvobozený od dalších restrikcí, jako je např. povinnost dalšího testování či karanténa. Vzhledem ke stoupajícímu počtu nakažených v části EU samozřejmě není možné vyloučit, že některé státy budou chtít i po lidech s covid pasem např. dodatečný test či karanténu. Pokud ale bude chtít nějaký stát přistoupit k takovým krajním opatřením, musí o tom dotčené země informovat nejméně dva dny předem. V rámci možností, které jsou, jde ale stále o výrazné usnadnění podmínek cestování.

Certifikáty budou obsahovat pouze omezený soubor nezbytných informací. Navštívené země si jej nemohou ponechat. Kontrolovat se bude pouze platnost a pravost certifikátu, a to ověřením toho, kdo jej vydal a podepsal. Všechny zdravotní údaje zůstávají v rukou členských států, které digitální certifikát EU COVID vystavily.

Jak dlouho potrvají?

Existují také pochybnosti kolem trvání covid pasů a obavy, že půjde o něco trvalého. Ani zde není třeba se obávat. V důvodové zprávě ke covid pasové legislativě se jasně píše, že „po překonání pandemie COVID-19 by měla být pozastavena ustanovení navrhovaného nařízení, které se týká vydávání certifikátů, a Covid pasy mají být zavedené pouze v době pandemické koronavirové nouze vyhlášené Světovou zdravotnickou organizací. Až pandemie pomine, nebudou už covid pasy více potřeba.“

Přínos covid pasů spočívá v tom, že významně usnadňují pohyb osob v rámci Evropské unie bez nutnosti prokazovat cíl cesty, podstoupit karanténu nebo další test po příletu do destinace. Jedná se bezesporu o krok správným směrem, který mnoha lidem ulehčí život, což uvítal např. i můj euroskeptičtější kolega Alexandr Vondra.

Já už svůj covid pas mám. Covid nám život neuvěřitelně komplikuje a za současných okolností se za hranice bez testu, karantény nebo očkování prostě nepodíváme. Proto je potřeba přicházet s nápady, jak si život zase trochu ulehčit. Do Bruselu či Štrasburku jezdím každý týden a jednoduchý certifikát mi cestování výrazně usnadňuje. Pro každého, kdo cestuje do jakékoli země EU, jsou covid pasy vítanou změnou oproti předchozímu chaotickému stavu. Samozřejmě se těším, až bude pandemie za námi, vše se vrátí do starých kolejí a covid pasy nebudou potřeba.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 5.7.2021 9:30 | karma článku: 21.72 | přečteno: 3224x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Případ Marka Gáby vrhá špatný stín na celou českou justici

Ostravský soud už několik let řeší další případ, jenž nabourává důvěru veřejnosti ve spravedlnost. Jedná se o otce, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví. Bylo tomu ale opravdu tak?

25.10.2021 v 10:00 | Karma článku: 30.63 | Přečteno: 1191 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Kdy se dočkáme genderfluidního Supermana?

Celý svět obletěla naprosto přelomová zpráva, že syn komiksového hrdiny Supermana, který převzal po svém otci pomyslnou štafetu, bude v nové sérii příběhů vystupovat jako bisexuál.

18.10.2021 v 9:13 | Karma článku: 22.44 | Přečteno: 546 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak nám Karel Paták alias Visegrádský jezdec šíří dezinformace

Někteří bojovníci s dezinformacemi a fake news bývají ve svém úsilí natolik aktivní, až se sami stávají jejich šiřiteli. Jedním z takových lidí je Karel Paták, kterého možná znáte z Facebooku jako Visegrádského jezdce.

11.10.2021 v 9:14 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 1221 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Británie se po odchodu z EU potýká s nedostatkem řidičů a zboží v obchodech

Současnou situaci ve Velké Británii bychom u nás měli velmi pozorně sledovat. Zvláště to platí pro ty, kteří v České republice nejvíce volají po „czexitu.“

4.10.2021 v 7:44 | Karma článku: 19.18 | Přečteno: 506 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Martin Procházka

Nezavrhujme povinné očkování

Povinné očkování proti covidu se zdá být ve veřejné diskusi sprostým slovem, přitom by nemělo zapadnout, že se jedná o společensky nejlevnější řešení problému.

25.10.2021 v 20:59 | Karma článku: 33.84 | Přečteno: 3381 | Diskuse

Anna Gamanová

Jak funguje na Kladně kontrolní výbor aneb informační Alcatraz

Na Kladně bohužel komunikace města směrem k veřejnosti probíhá pouze o hezkých věcech. Jakmile ale občané nebo zastupitelé projeví nespokojenost, nebo požadují nějaké informaci či služby, vlídná tvář kladenského krasohledu zmizí.

25.10.2021 v 13:47 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 247 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Případ Marka Gáby vrhá špatný stín na celou českou justici

Ostravský soud už několik let řeší další případ, jenž nabourává důvěru veřejnosti ve spravedlnost. Jedná se o otce, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví. Bylo tomu ale opravdu tak?

25.10.2021 v 10:00 | Karma článku: 30.54 | Přečteno: 1191 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Nová silnice 43 nebo také 73?

MD ČR přichází s novým označení připravované silnic D (S) 43 na I/73. Mám obavu, že se jedná o změnu kategorie. Čeká mě další kolo jednání....

25.10.2021 v 7:10 | Karma článku: 3.49 | Přečteno: 157 |

Filip Smola

Radosti a starosti šumavského starosty Díl. 7.

Jako starosta malého města, které je ale zároveň významným horským střediskem, jsem každodenním svědkem střetu dvou světů.

23.10.2021 v 9:32 | Karma článku: 23.30 | Přečteno: 496 | Diskuse
Počet článků 586 Celková karma 28.18 Průměrná čtenost 4655

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz