Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. srpna 2021 Miluše

Covid pasy usnadní cestování po Evropě

5. 07. 2021 9:30:31
Opatření spojená s pandemií koronaviru se bohužel neobešla bez omezení možností cestovat do zahraničí. Zcela pochopitelná proto byla snaha najít možnost, jak cestování usnadnit a zároveň při tom zamezit dalšímu šíření nemoci.

Od začátku července proto začaly v celé EU a také v Norsku, na Islandu a Lichtenštejnsku platit tzv. covidové pasy, které mají i za současné situace plné omezení ulehčit bezpečné cestování do zahraničí. Dostupné jsou jak v digitální, tak i papírové podobě a jsou vystavovány zdarma. Zájem je o ně v Evropě opravdu obrovský, protože dosud jich bylo vydáno už více než 200 milionů.

Pro lidi žijící v Česku platí, že příslušný certifikát je možné získat na očkovacím portále ocko.uzis.cz. Mnohé určitě potěší, že právě tyto certifikáty vydané po 1. červnu už splňují podmínky uznání jako covid pasy. Nově má při prokazování sloužit mobilní aplikace nazvaná Tečka, kde mohou mít lidé certifikát uložený. Kdo certifikát využívat nechce, musí na hranicích svou bezinfekčnost prokázat jiným způsobem. Není pochyb o tom, že je snazší prostě si stáhnout certifikát a mít po starostech.

Jde to i bez očkování

Asi nejznámější cesta k získání certifikátu vede samozřejmě přes očkování. U očkovaných mají zúčastněné státy povinně uznávat vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Záleží pak na každé zemi, zda bude akceptovat i další vakcíny, jako je např. ruský Sputnik V. Pouze vakcíny schválené EMA dávají jistotu, že budou uznány ve všech zemích, jež akceptují covid pasy.

Certifikát o provedeném očkování představuje pouze jednu ze tří možností, jak lze covid pas získat. Dostat ho tedy mohou i lidé, kteří z nějakého důvodu očkováni nebyli. Existují totiž ještě další dva druhy certifikátů. Prvním z nich je certifikát o prodělaném onemocnění. Ten si lze stáhnout mezi 10. a 180. dnem od prvního pozitivního testu lidí, kteří nemoc prodělali. Dalším je certifikát o negativním výsledku PCR testu starším ne více než 72 hodin.

Další přetrvávající mýty

Stejně jako v případě všech důležitých rozhodnutí na úrovni EU zaznívají hlasy, že se jedná o další případ toho, kdy EU svými absurdními požadavky komplikuje lidem život. Problémem není nařízení EU, jako spíše velmi nekoordinovaná politika národních států v oblasti omezení volného pohybu. Každá země EU měla dosud odlišná pravidla, která se navíc často měnila a mění v závislosti na měnícím se počtu nakažených, což mnoha lidem ztěžuje jakékoli cestování do zahraničí. Každý si musel zjišťovat informace o tom, jaká pravidla zrovna aktuálně platí v dané zemi. Největším problémem byl chaos v pravidlech pro vstup do jednotlivých zemí či podmínkách návratu do domovské země.

Covid pasové nařízení naopak velmi napomáhá částečně sjednotit pravidla a zajistit volnější pohyb během pandemie. Držitel covid pasu má umožněný volný pohyb a je osvobozený od dalších restrikcí, jako je např. povinnost dalšího testování či karanténa. Vzhledem ke stoupajícímu počtu nakažených v části EU samozřejmě není možné vyloučit, že některé státy budou chtít i po lidech s covid pasem např. dodatečný test či karanténu. Pokud ale bude chtít nějaký stát přistoupit k takovým krajním opatřením, musí o tom dotčené země informovat nejméně dva dny předem. V rámci možností, které jsou, jde ale stále o výrazné usnadnění podmínek cestování.

Certifikáty budou obsahovat pouze omezený soubor nezbytných informací. Navštívené země si jej nemohou ponechat. Kontrolovat se bude pouze platnost a pravost certifikátu, a to ověřením toho, kdo jej vydal a podepsal. Všechny zdravotní údaje zůstávají v rukou členských států, které digitální certifikát EU COVID vystavily.

Jak dlouho potrvají?

Existují také pochybnosti kolem trvání covid pasů a obavy, že půjde o něco trvalého. Ani zde není třeba se obávat. V důvodové zprávě ke covid pasové legislativě se jasně píše, že „po překonání pandemie COVID-19 by měla být pozastavena ustanovení navrhovaného nařízení, které se týká vydávání certifikátů, a Covid pasy mají být zavedené pouze v době pandemické koronavirové nouze vyhlášené Světovou zdravotnickou organizací. Až pandemie pomine, nebudou už covid pasy více potřeba.“

Přínos covid pasů spočívá v tom, že významně usnadňují pohyb osob v rámci Evropské unie bez nutnosti prokazovat cíl cesty, podstoupit karanténu nebo další test po příletu do destinace. Jedná se bezesporu o krok správným směrem, který mnoha lidem ulehčí život, což uvítal např. i můj euroskeptičtější kolega Alexandr Vondra.

Já už svůj covid pas mám. Covid nám život neuvěřitelně komplikuje a za současných okolností se za hranice bez testu, karantény nebo očkování prostě nepodíváme. Proto je potřeba přicházet s nápady, jak si život zase trochu ulehčit. Do Bruselu či Štrasburku jezdím každý týden a jednoduchý certifikát mi cestování výrazně usnadňuje. Pro každého, kdo cestuje do jakékoli země EU, jsou covid pasy vítanou změnou oproti předchozímu chaotickému stavu. Samozřejmě se těším, až bude pandemie za námi, vše se vrátí do starých kolejí a covid pasy nebudou potřeba.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 5.7.2021 9:30 | karma článku: 21.72 | přečteno: 3201x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Šílenosti z dílny ministryně Maláčové aneb volby se blíží!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nás dlouhodobě zásobuje nápady, nad kterými zůstává rozum stát. V posledních týdnech je opravdu ve formě. Hned dvakrát se dokázala zviditelnit poněkud trapným způsobem.

2.8.2021 v 7:30 | Karma článku: 26.27 | Přečteno: 843 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Vítězství zelené ideologie nad zdravým rozumem?! Návrh komise plný slepých uliček

Evropská komise představila v polovině července přehnaně ambiciózní klimaticko-energetický legislativní balíček. Ten má EU nasměrovat ke splnění cílů vytyčených do roku 2030. Ale dá se poručit větru a dešti?

26.7.2021 v 10:51 | Karma článku: 19.05 | Přečteno: 814 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

V Norsku opakovaně docházelo k porušování práva na rodinný život!

Když jsem v lednu roku 2015 poprvé navštívil Norsko a diskutoval pochybení Barnevernetu a kauzu Evy Michalákové, dozvěděl jsem se kromě jiného, že 93 procent Norů vnímá jejich práci pozitivně.

19.7.2021 v 9:27 | Karma článku: 24.81 | Přečteno: 967 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pokud se nevzpamatujeme, Evropa vymře

Jednou z velkých výzev, se kterými se Evropa a Evropská unie bude v budoucnu muset potýkat, je stárnutí obyvatelstva. Odhaduje se, že do roku 2070 budou Evropané tvořit méně než 4 % světové populace.

12.7.2021 v 9:50 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 707 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaroslav Komínek

Opravdu přinese rušení spojů úspory?

V posledních dnech vyvolává značné emoce plán současného vedení Středočeského kraje na likvidaci provozu na devíti železničních tratích.

2.8.2021 v 14:58 | Karma článku: 13.62 | Přečteno: 235 | Diskuse

Roman Onderka

Daně porostou. Jde jen o to, komu

Pojďme si říct na rovinu, že po podzimních volbách se daně zvýší. Nemohou se nezvýšit. Budeme řešit dopady koronavirového rozvratu veřejných financí, do kterého ODS, ANO, SPD a komunisté přilili benzín superhrubé mzdy.

2.8.2021 v 8:09 | Karma článku: 8.28 | Přečteno: 324 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Šílenosti z dílny ministryně Maláčové aneb volby se blíží!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nás dlouhodobě zásobuje nápady, nad kterými zůstává rozum stát. V posledních týdnech je opravdu ve formě. Hned dvakrát se dokázala zviditelnit poněkud trapným způsobem.

2.8.2021 v 7:30 | Karma článku: 26.27 | Přečteno: 843 | Diskuse

Petr Hannig

Cykloterorismus

Už jste zkoušeli zkoušeli přísně dodržovat nový dopravní předpis, že mezi cyklistou a jej předjíždějícím vozidlem musí být minimálně jeden a půl metru odstup?

1.8.2021 v 17:41 | Karma článku: 46.41 | Přečteno: 8389 |

Martin Procházka

Nátlak, úplatky nebo očkovací povinnost?

Společnost se dostala do zvláštního bodu, kdy si hrajeme na to, že se můžeme svobodně rozhodnout, zda se necháme očkovat nebo nikoliv, ale zároveň uplatňujeme plošné restrikce a omezení na celou společnost.

1.8.2021 v 12:13 | Karma článku: 11.47 | Přečteno: 598 | Diskuse
Počet článků 574 Celková karma 24.98 Průměrná čtenost 4696

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz