Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Pirátský nápad zrušit kolonku pohlaví v občance je málo progresivní

17. 05. 2021 7:45:56
Piráti přišli s návrhem zrušit kolonku pohlaví v občanském průkazu, protože pro identifikaci osob není potřeba. S návrhem přišel pirátský poslanec Ondřej Profant ve sněmovním Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Zmíněný zákonodárce v této souvislosti prohlásil, že „pohlaví uvedené v občance v praxi nenapomáhá identifikaci jejich držitelů. Někdy je tomu právě naopak, kdy vzhled lidí neodpovídá běžné představě o mužích a ženách, a tak vznikají zbytečná nedorozumění.“ Návrh uvítal i Dan Petrucha z Ligy lidských práv. Vypuštění údaje o pohlaví z občanského průkazu podle něho dává smysl i kvůli tomu, že se stále více lidí identifikuje jinak než jako muži či ženy.

Návrh Pirátů zní sice chvályhodně, mně ale přijde jako velmi málo progresivní. Osobně bych se přikláněl pro nahrazení pohlaví genderovou identitou, kterou by si každý mohl zvolit naprosto libovolně podle toho, jak se cítí a která by byla hlavně s ohledem na jedince bez genderu samozřejmě dobrovolná. Lidé musí dostat větší možnost pro vlastní sebevyjádření a neměli by v tom být nijak omezováni. A to ani v takových zdánlivě zvláštních případech, kdy se třeba někdo náhodou začne cítit nebinárním avokádem, útočnou helikoptérou nebo bezgenderovým mimozemšťanem. Lidé by kvůli tomu také měli mít možnost měnit si zdarma občanský průkaz třeba i každý den. Genderová identita se může měnit v závislosti na vlastním subjektivním pocitu a možností pro vlastní sebevyjádření genderu je spousta. Tyto skutečnosti je proto nutné co nejvíce zohlednit.

Věk a jméno jsou také důležité

Bohužel se zapomíná i na to, že také datum narození může být velmi zbytečná kolonka. Někteří zcela správně tvrdí, že každému je tolik, na kolik se cítí. Věk může být někdy stejně fluidní kategorie jako gender. Zatím jsem nikde neviděl, že by se Piráti zasazovali o to, aby bylo možné nechat si legálně změnit svůj věk, což by jistě velmi mnoho lidí potěšilo. Třeba proto, že lidé bývají často kvůli svému věku diskriminováni.

Za připomenutí stojí skoro tři roky starý případ tehdy devětašedesátiletého Emile Ratelbanda pocházejícího z Nizozemí, který si chtěl nechat úředně snížit svůj věk o 20 let na 49. Se svým datem narození se necítil dobře a podle svých slov se kvůli svému věku cítil diskriminován. Jeho oficiální věk prý totiž neodrážel jeho skutečný psychický stav a kvůli svému věku měl problém najít si práci i vztah.

Navíc mu i lékaři řekli, že má tělo ve stavu jako pětačtyřicátník, takže se změnou věku by neměl mít problém. U soudu však na konci roku 2018 se svou stížností bohužel neuspěl. Přitom povolení či zavedení možnosti nechat si změnit věk by určitě nikomu neuškodilo a některým prospělo. Velkým úspěchem by samozřejmě bylo i to, že by se Česko v tomto stalo průkopníkem a trumflo by i tradičně velmi pokrokové Nizozemsko.

Mnohé z vás také určitě napadne, proč by nebylo možné zrušit povinnost uvést v občance svoje celé úřední jméno? Vždyť je to naprostá zbytečnost. Stačilo by uvedení přezdívky, pod kterou je daná osoba všeobecně známá. Pokud je člověk známější pod nějakou přezdívkou, může být jeho identifikace dokonce mnohem snazší. A naopak uvedení oficiálního jména a příjmení může v některých případech odhalení identity ztěžovat podobně jako zastaralé kategorie muž a žena v případě pohlaví. Bohužel i zde Piráti při prosazování progresivní agendy naprosto selhávají.

Není pochyb o tom, že Piráti se snaží stát jedinou opravdu moderní progresivní silou v Česku. K dokonalosti mají ale bohužel stále velmi daleko, protože zatím zůstali někde na půli cesty. Zaměřují se pouze jednostranně (a navíc zcela nedostatečně) na otázku genderu, nicméně další relevantní faktory, jako jsou právě jméno nebo věk, které se také podílejí na formování identity člověka, trestuhodně opomíjejí. A to by měli Piráti ve svém vlastním zájmu změnit.

Varování: Tento článek obsahuje prvky ironie a nadsázky!

Přeji Vám hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 17.5.2021 7:45 | karma článku: 33.56 | přečteno: 1865x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Evropská komise chce harmonizovat rodinné právo v oblasti práv stejnopohlavních párů

Rodinné právo, manželství či rodičovství patřilo vždy do sféry národních států. Ostatně se jedná o oblast, kde je v současné době stěží možné vyhnout se kontroverzím. Každá země EU má v současnosti legislativu nastavenou jinak.

14.6.2021 v 8:35 | Karma článku: 25.32 | Přečteno: 932 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Český stát naprosto selhává při rozdělování dotací

Česko se dlouhodobě potýká s naprostou neschopností rozdělovat dotace a nezáleží na tom, zda pocházejí z českých či evropských zdrojů.

7.6.2021 v 8:25 | Karma článku: 15.99 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Návrh Evropské komise na potírání „zločinů z nenávisti“ ohrožuje svobodu projevu

Evropská komise přišla s návrhem, který může výrazně ohrozit svobodu projevu v celé EU. Konkrétně se jedná o nové opatření pro boj s nenávistí.

31.5.2021 v 8:00 | Karma článku: 31.11 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Radomil Bábek

Supermarkety a hromadná doprava bezpečnější než zahrádky nebo kadeřnictví?

Kdo proboha vymyslel tu stupidní povinnost, že kadeřnice budou lustrovat své zákazníky a odevzdávat úředníkům jejich evidenci?! Jen státní buzerace malých podnikatelů a živnostníků.

18.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 16.42 | Přečteno: 316 | Diskuse

Kateřina Konečná

Izraelský konflikt, český ministr zahraničí a dvojí metr

Naši politici - zejména ministr zahraničí Kulhánek z ČSSD, za vydatné podpory mainstreamových médií měl jasno o tom, kdo je oběť a kdo viník v konfliktu Izrael-Hamás. Ve skutečnosti je to všechno ale trochu jinak.

17.6.2021 v 9:13 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 616 | Diskuse

Zdeněk Říha

Elektromobilita a obecná ekonomie

Řada diskuzí o elektromobilitě řeší provozně technické záležitosti. Ne že by to nebylo důležité, ale pořád je to viditelný povrch celého problému.

17.6.2021 v 8:57 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 512 | Diskuse

Jiří Paroubek

Krok pražské ČSSD správným směrem

V pátek odpoledne jsem při cestě autem poslouchal dvacetiminutový rozhovor na Radiožurnálu s poslancem Dolínkem.

16.6.2021 v 14:37 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 400 | Diskuse

Roman Onderka

Proč se ODS či ANO bojí ekonomické diskuse

Tradiční pravice a ANO napadají sociální demokracii, že nemá pevně ukotvenou hospodářskou politiku, že není schopna směrovat ekonomiku země k prosperitě a růstu.Tvrdí, že umí jen utrácet. Je to nesmysl.

15.6.2021 v 7:31 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 299 | Diskuse
Počet článků 567 Celková karma 28.04 Průměrná čtenost 4730

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz