Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Budeme stále přehlížet rostoucí počet pokusů seniorů o sebevraždu?

29. 03. 2021 8:25:28
Mnoho už toho bylo napsáno o důsledcích samotného onemocnění covid-19 a zdravotních problémech s ním spojených.

Často se bohužel zapomíná na to, že neméně závažné mohou být pro tělesné a duševní zdraví lidí i vedlejší důsledky rozšíření této nemoci. Současná mimořádná situace si vyžádala opatření, jejichž účelem je z důvodů zcela pochopitelných i omezení sociálních kontaktů. A protože člověk je bytost přirozeně společenská, někteří nesou současnou situaci velmi těžce.

Důsledkem je bohužel i zvýšený výskyt psychických problémů, jako jsou deprese či úzkost. V takových případech často zbývá jen malý krůček k tomu, aby lidé začali přemýšlet o sebevraždě. Není zde snad třeba nějak podrobně zmiňovat, že špatný psychický stav se zpravidla negativně podepisuje i na fyzickém zdraví.

Nejhůře trpí senioři

Zdaleka nejzranitelnější skupinou, která je nejvíce ohrožená nejen nemocí samotnou, ale také druhotnými důsledky pandemie např. právě v podobě psychických problémů, jsou senioři. Se samotou a nedostatkem sociálních kontaktů se řada dříve narozených potýkala už dávno před vypuknutím pandemie, zvláště ti, o které nejevili zájem dokonce ani jejich nejbližší příbuzní.

Za koronakrize se situace ještě více zhoršila, protože se všem lidem bez rozdílu věku výrazně zkomplikovala možnost potkávat druhé. Řada seniorů, kteří měli donedávna bohatý sociální život, nyní trpí samotou. Mnozí mladší příbuzní seniorů navíc už delší dobu omezili své návštěvy a mohou tak činit z naprosto ušlechtilých pohnutek. Mají obavy z toho, že by je mohli nakazit. Ohleduplnost ke starším lidem a pochopitelná snaha ochránit vlastní příbuzné před nemoci má ale zároveň za následek vznik jiných potíží – sociální izolace, která má neblahý vliv na duševní zdraví kohokoli. Ani pravidelný vzdálený kontakt např. po telefonu nemůže plně nahradit fyzickou návštěvu.

K tomu ještě dodávám, že život seniorům rozhodně neulehčuje skutečnost, že byly zároveň znemožněny různé volnočasové aktivity seniorů provozované v rámci stacionářů či organizací věnujících se seniorům a nemají možnost jít nikam ven. Celé dny tak musí mnoho z nich trávit ve svých domech, bytech či pokojích a jejich duševní i tělesné pohodě to samozřejmě neprospívá.

Nárůst počtu pokusů o sebevraždu

Důsledkem sociální izolace zažívá stále více seniorů deprese a úzkostné stavy. Mnozí z nich mají pocit, že už „nemají pro co žít“ a život pro ně ztratil smysl. Za takové situace nepřekvapí, že tito lidé více než předtím myslí na dobrovolný odchod z tohoto světa, což potvrzují i odborníci na linkách určených seniorům.

Situace je opravdu vážná. Pro celkovou ilustraci zde uvádím případ jedné sedmašedesátileté paní ze Šumperska. Ta se pokusila předávkovat léky, které užívala na chronické onemocnění. Důvodem jejího jednání byla právě dlouhodobá sociální izolace od ostatních lidí, kterou těžko snášela. Vše naštěstí skončilo dobře. Seniorka svůj záměr oznámila svojí dceři, která okamžitě zavolala záchrannou službu, a paní se podařilo zachránit.

Tento případ nebyl v poslední době jediným svého druhu. Např. na jednotce intenzivní péče v šumperské nemocnici mělo skončit v době koronaviru už několik seniorů, kteří se pokusili o sebevraždu. Do příchodu pandemie se prý šumperští lékaři s ničím takovým téměř nesetkávali. Bezesporu se ale jedná jen o špičku ledovce. Podobná situace je zcela jistě i na dalších místech. Nemůže být pochyb o tom, že počet pokusů o sebevraždu mezi seniory vzrostl.

V sázce jsou lidské životy

Od začátku pandemie zemřelo v Česku 24 tisíc lidí, kteří se přímo nakazili nemocí Covid-19. Vedle šíření koronavirové nákazy je zároveň třeba zabránit tragédiím, které jsou druhotným důsledkem rozšíření nemoci. Považuji proto za skutečně důležité, aby naši senioři věděli, kam se mohou v případě psychických problémů obrátit. Psychické potíže představují stále pro část lidí tabu, a ne všichni o nich dokážou hovořit otevřeně. Má-li být pomoc účinná, je třeba dosavadní přístup mnohých lidí změnit. Obrátit se na někoho s prosbou o pomoc v případě duševních obtíží je správné a není to žádný důvod kohokoli stigmatizovat.

Na pomoc lidem s psychickými problémy je zaměřená např. stránka opatruj.se. Vedle toho existuje i několik speciálních telefonních linek určených seniorům, jako je např. bezplatná Linka seniorů Elpida (800 200 007), dále pak bezplatná a nonstop fungující Linka důvěry Senior telefon (800 157 157), Modrá linka důvěry (608 902 410 nebo 731 197 477) a Krizová linka Centra Krizové Intervence PN Bohnice (284 016 666). Osamocení mnoha seniorů představuje opravdový problém, který nemůžeme přehlížet. Senioři musí vědět, že tady nejsou sami a mohou se někam obrátit. V sázce není pouze jejich duševní zdraví, ale jejich životy.

Mějte hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 29.3.2021 8:25 | karma článku: 22.53 | přečteno: 857x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Evropská komise chce harmonizovat rodinné právo v oblasti práv stejnopohlavních párů

Rodinné právo, manželství či rodičovství patřilo vždy do sféry národních států. Ostatně se jedná o oblast, kde je v současné době stěží možné vyhnout se kontroverzím. Každá země EU má v současnosti legislativu nastavenou jinak.

14.6.2021 v 8:35 | Karma článku: 25.32 | Přečteno: 932 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Český stát naprosto selhává při rozdělování dotací

Česko se dlouhodobě potýká s naprostou neschopností rozdělovat dotace a nezáleží na tom, zda pocházejí z českých či evropských zdrojů.

7.6.2021 v 8:25 | Karma článku: 15.99 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Návrh Evropské komise na potírání „zločinů z nenávisti“ ohrožuje svobodu projevu

Evropská komise přišla s návrhem, který může výrazně ohrozit svobodu projevu v celé EU. Konkrétně se jedná o nové opatření pro boj s nenávistí.

31.5.2021 v 8:00 | Karma článku: 31.11 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pirátský nápad zrušit kolonku pohlaví v občance je málo progresivní

Piráti přišli s návrhem zrušit kolonku pohlaví v občanském průkazu, protože pro identifikaci osob není potřeba. S návrhem přišel pirátský poslanec Ondřej Profant ve sněmovním Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

17.5.2021 v 7:45 | Karma článku: 33.56 | Přečteno: 1865 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Radomil Bábek

Supermarkety a hromadná doprava bezpečnější než zahrádky nebo kadeřnictví?

Kdo proboha vymyslel tu stupidní povinnost, že kadeřnice budou lustrovat své zákazníky a odevzdávat úředníkům jejich evidenci?! Jen státní buzerace malých podnikatelů a živnostníků.

18.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 16.42 | Přečteno: 316 | Diskuse

Kateřina Konečná

Izraelský konflikt, český ministr zahraničí a dvojí metr

Naši politici - zejména ministr zahraničí Kulhánek z ČSSD, za vydatné podpory mainstreamových médií měl jasno o tom, kdo je oběť a kdo viník v konfliktu Izrael-Hamás. Ve skutečnosti je to všechno ale trochu jinak.

17.6.2021 v 9:13 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 618 | Diskuse

Zdeněk Říha

Elektromobilita a obecná ekonomie

Řada diskuzí o elektromobilitě řeší provozně technické záležitosti. Ne že by to nebylo důležité, ale pořád je to viditelný povrch celého problému.

17.6.2021 v 8:57 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 512 | Diskuse

Jiří Paroubek

Krok pražské ČSSD správným směrem

V pátek odpoledne jsem při cestě autem poslouchal dvacetiminutový rozhovor na Radiožurnálu s poslancem Dolínkem.

16.6.2021 v 14:37 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 400 | Diskuse

Roman Onderka

Proč se ODS či ANO bojí ekonomické diskuse

Tradiční pravice a ANO napadají sociální demokracii, že nemá pevně ukotvenou hospodářskou politiku, že není schopna směrovat ekonomiku země k prosperitě a růstu.Tvrdí, že umí jen utrácet. Je to nesmysl.

15.6.2021 v 7:31 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 299 | Diskuse
Počet článků 567 Celková karma 28.04 Průměrná čtenost 4730

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz