Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Koronakrize vyostřila spory o děti

8. 03. 2021 7:29:10
Od jarního vyhlášení nouzového stavu se objevilo už nesčetně případů, kdy se rodič vymlouvá na pandemický stav, aby nemusel předat dítě expartnerovi. Komu to škodí nejvíce? Samozřejmě samotným dětem

Koronakrize má dalekosáhlé následky, a to i v oblastech, které s ní zdánlivě vůbec nesouvisí. Třeba u dětí, které jsou ve střídavé péči. Část rodičů totiž odmítá s výmluvou na pandemický stav předávat dítě druhému rodiči. Od doby, co byl na jaře poprvé vyhlášený nouzový stav, se takových případů vyskytlo už nesčetně a všechny jsou jak přes kopírák. Dítě se tak mnohem snadněji stává obětí vyřizování si sporů mezi dospělými.

Naprosto nesmyslná výmluva

Zmíněná výmluva je při tom z právního hlediska naprosto nesmyslná, protože samotný nouzový stav by neměl předávání dětí vůbec bránit. Ostatně se na to upozorňovalo už před necelým rokem na jaře, když epidemie začala. Nouzový stav sice výrazně omezil volný pohyb, nikdy však nepředstavoval překážku pro vykonávání střídavé péče či víkendových návštěv. Pro cesty za rodinou nebo blízkými osobami platí výjimka.

Mezi advokáty proto panuje naprostá shoda na tom, že neexistuje žádný relevantní důvod, kvůli kterému by jeden rodič mohl tomu druhému odepřít čas, který může a má s dítětem strávit. Nouzový stav jako takový nic nemění na soudním rozhodnutí. Výjimku představují např. zcela pochopitelně případy, kdy musí být jeden z rodičů v karanténě či přímo pro pozitivitu v izolaci už proto, že hygiena by izolaci nařídila i dítěti.

Ani za takových okolností by ale rodič neměl o kontakt zcela přijít a jako alternativa se doporučuje kontakt na dálku s využitím moderních technologií, jako je např. messenger, Skype, WhatsApp atd. Nemusí jít jen o obyčejný hovor, je i spousta her, které se vzájemně mohou hrát podobně, jako by se hrály třeba při cestě autem apod. Pro děti to tam mohou být velmi příjemně strávené chvíle.

Problém se za druhé vlny ještě zhoršil

Téměř rok od vyhlášení prvního nouzového stavu problém ještě více nabobtnal. Důsledky nevyřešených případů se nyní začínají projevovat naplno. Počet sporů v době pandemie významně vzrostl. Např. v poradenském Centru sociálních služeb v Ostravě měl vzrůst počet konfliktů mezi rozvedenými rodiči kvůli nepředání dítěte o 40 %. Lze předpokládat, že podobným způsobem narostla i dalším podobným zařízením v celém Česku. Ostatně o tom svědčí i pohled na některé příspěvky na facebookové stránce OSPOD = Český barnevernet.

Pandemie navíc ochromila činnost soudů a boje o svěření dítěte do péče nyní trvají mnohonásobně déle. Jak upozornila Veronika Gawlíková z už zmíněného Centra sociálních služeb v Ostravě, zatímco dříve mohlo být do půl roku rozhodnuto, dnes není výjimkou, že ani půl roku od podání návrhu k soudu není stanoveno ani datum jednání! Bohužel už situace, která nastala na jaře, pozastavila opatrovnické soudy a pořád řeší resty ještě z loňského jara. Přitom samozřejmě platí, že čím rychleji se spory vyřeší, tím lépe. A také čím déle trvá řízení, tím vyhrocenější jsou pak pochopitelně konflikty mezi rodiči.

Lze se bránit podáním návrhu na výkon rozhodnutí, ale...

V případě, že už mají rodiče střídavou péči o děti a styk s nimi pravomocně upraven a jeden z rodičů není ochotný dítě předávat, je na místě podat návrh na výkon rozhodnutí k opatrovnickému soudu. Soud by měl zdráhajícího se rodiče nejdříve napomenout a pokud to nepomůže, měly by následovat pokuty rodiči za každý neuskutečněný styk. Rodinní advokáti však potvrzují, že i tak, může řešení trvat měsíce či dokonce léta.

Nemusí totiž pomoci ani četné a časté pokuty až odsouzení za maření výkonu úředního rozhodnutí, protože to není motivační pro ty, kdo dítě prostě předat nechce. Opakovaně jsem psal o tom, že neobvyklá proto nejsou ni různá křivá obvinění z násilí až sexuálního zneužívání dětí. Současný pandemický stav tak i některým rodičům i přímo ulehčuje hledání výmluv.

Nepředání dítěte fakticky může znamenat vyloučení druhého rodiče z péče po celou dobu trvání vládního nařízení, což může být i několik měsíců. Ani či spíše zvláště za současné situace by rodiče neměli přestat dbát na to, co je opravdu v zájmu nezletilého dítěte, kdy se sociální kontakty omezují na minimum a děti tím trpí. Pokud je to možné a nebrání tomu objektivní překážky, mělo by dítě zůstat v pravidelném a co nejintenzivnějším kontaktu s oběma rodiči.

Pokud se nebude dbát na udržování dobrých vztahů v rodině, může to mít velký přesah i do budoucího života dětí, které mohou mít problémy ve vlastních partnerských vztazích. Nyní se to mnohým třeba ani nezdá, je to měsíc, dva, ale z perspektivy malého dítěte je taková prodleva mnohem delší. Je zcela pochopitelné, že pokud se tak dlouho děti s druhým rodičem třeba rok neviděli, další kontakt s ním se jim potom navazuje obtížně. Zvláště pokud nejen nedocházelo ani k telefonickým kontaktům, ale i se o otci zakazovalo mluvit či byl po celou dobu aktivně haněn, dítě bylo svědkem hovorů třeba matky s její známou, kde o něm nehovořila lichotivě apod.

Někteří rodiče by si jednoduše měli uvědomit, že ani samotná protiepidemická opatření je nezbavují jejich povinností uložených soudem a škodí tím vlastním dětem, pokud je vystavují sporu a připravují o kontakt s druhou polovinou rodiny. Děti nesmí sloužit rodičům jako rukojmí při vyřizování vlastních sporů!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 8.3.2021 7:29 | karma článku: 12.22 | přečteno: 465x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Evropská komise chce harmonizovat rodinné právo v oblasti práv stejnopohlavních párů

Rodinné právo, manželství či rodičovství patřilo vždy do sféry národních států. Ostatně se jedná o oblast, kde je v současné době stěží možné vyhnout se kontroverzím. Každá země EU má v současnosti legislativu nastavenou jinak.

14.6.2021 v 8:35 | Karma článku: 25.32 | Přečteno: 932 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Český stát naprosto selhává při rozdělování dotací

Česko se dlouhodobě potýká s naprostou neschopností rozdělovat dotace a nezáleží na tom, zda pocházejí z českých či evropských zdrojů.

7.6.2021 v 8:25 | Karma článku: 15.99 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Návrh Evropské komise na potírání „zločinů z nenávisti“ ohrožuje svobodu projevu

Evropská komise přišla s návrhem, který může výrazně ohrozit svobodu projevu v celé EU. Konkrétně se jedná o nové opatření pro boj s nenávistí.

31.5.2021 v 8:00 | Karma článku: 31.11 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Pirátský nápad zrušit kolonku pohlaví v občance je málo progresivní

Piráti přišli s návrhem zrušit kolonku pohlaví v občanském průkazu, protože pro identifikaci osob není potřeba. S návrhem přišel pirátský poslanec Ondřej Profant ve sněmovním Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

17.5.2021 v 7:45 | Karma článku: 33.56 | Přečteno: 1865 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Radomil Bábek

Supermarkety a hromadná doprava bezpečnější než zahrádky nebo kadeřnictví?

Kdo proboha vymyslel tu stupidní povinnost, že kadeřnice budou lustrovat své zákazníky a odevzdávat úředníkům jejich evidenci?! Jen státní buzerace malých podnikatelů a živnostníků.

18.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 16.42 | Přečteno: 316 | Diskuse

Kateřina Konečná

Izraelský konflikt, český ministr zahraničí a dvojí metr

Naši politici - zejména ministr zahraničí Kulhánek z ČSSD, za vydatné podpory mainstreamových médií měl jasno o tom, kdo je oběť a kdo viník v konfliktu Izrael-Hamás. Ve skutečnosti je to všechno ale trochu jinak.

17.6.2021 v 9:13 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 617 | Diskuse

Zdeněk Říha

Elektromobilita a obecná ekonomie

Řada diskuzí o elektromobilitě řeší provozně technické záležitosti. Ne že by to nebylo důležité, ale pořád je to viditelný povrch celého problému.

17.6.2021 v 8:57 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 512 | Diskuse

Jiří Paroubek

Krok pražské ČSSD správným směrem

V pátek odpoledne jsem při cestě autem poslouchal dvacetiminutový rozhovor na Radiožurnálu s poslancem Dolínkem.

16.6.2021 v 14:37 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 400 | Diskuse

Roman Onderka

Proč se ODS či ANO bojí ekonomické diskuse

Tradiční pravice a ANO napadají sociální demokracii, že nemá pevně ukotvenou hospodářskou politiku, že není schopna směrovat ekonomiku země k prosperitě a růstu.Tvrdí, že umí jen utrácet. Je to nesmysl.

15.6.2021 v 7:31 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 299 | Diskuse
Počet článků 567 Celková karma 28.04 Průměrná čtenost 4730

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz