Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Joe Biden si zaslouží Nobelovu cenu míru jako Obama!

8. 02. 2021 8:28:52
První dny nového prezidenta USA se odehrály ve znamení legislativní smrště. Podepsal hned 37 exekutivních příkazů. Třeba zakázal výraz „čínský virus“, sochu Churchilla nebo vyběhl s feministkami.

Mnozí se obávali toho, že Joe Biden bude ve srovnání se svým předchůdcem Donaldem Trumpem velmi nudným prezidentem, který nepřijde s ničím zvláštním, novým ani překvapivým. Po čtyřech letech chaotické vlády Donalda Trumpa byl nástup Joea Bidena vnímaný jako návrat do normálu. Osobně si ale myslím, že obavy nejsou tak úplně na místě, jak o tom koneckonců svědčí hned první opatření nového amerického prezidenta či složení jeho administrativy.

Už žádný „čínský virus“

Doba, kdy americký prezident dokázal pourážet lidi na všech stranách, je skutečně u konce. Joe Biden si rozhodně zaslouží uznání za svoji až úzkostlivou snahu o to, aby se náhodou někdo necítil uražený, stigmatizovaný či dokonce terčem nenávisti. A to dokonce ani v případě, kdy se jedná o zemi původu nového koronavirového onemocnění.

Ve svém memorandu, jehož cílem bylo odsoudit a potírat rasismus, xenofobii a netolerancí vůči Asiatům a lidem z tichomořských ostrovů, mj. zakazuje, aby se SARS-Cov-2 nazýval podle jeho geografického původu čínským virem nebo chřipkou. Je to prý necitlivé vůči Američanům asijského původu. Dočteme se v něm mj., že „federální vláda musí uznat, že sehrála roli při napomáhání xenofobním sentimentům tím, jak jednali její političtí lídři vůdců, včetně zmínek o pandemii COVID-19 na základě zeměpisné polohy jejího vzniku.“ V praxi to znamená, že užívání slovních spojení, jako je „čínský virus“, je v rámci jeho administrativy nepřípustné.

Zvláště čínská vláda tento vstřícný krok určitě ocení. Bohužel je trochu škoda, že ve svém úsilí Biden zapomněl na to, že existuje třeba britská mutace viru. Určitě by proto nebylo od věci preventivně zakázat i referování o těchto mutacích ve spojení se zeměmi jejich vzniku a předcházet tak např. i případným protibritským sentimentům!

Ženy se ve sportech vyrovnají mužům

Nový americký prezident také podepsal „antidiskriminační opatření“. Jen pár hodin po svém nástupu do funkce zrušil definici pohlaví stanovenou předchozím prezidentem Donaldem Trumpem, podle kterého v těchto situacích platilo to pohlaví, se kterým se daný člověk oficiálně narodil.

Podle Bidenova nařízení by žáci v rámci vzdělávacích institucí měli mít svobodnou volbu i v tom, jestli budou navštěvovat chlapeckou či dívčí toaletu. A co je nejdůležitější, muži cítící se být ženami mohou alespoň v rámci školních či univerzitních soutěží bez omezení závodit v ženských disciplínách.

Jedná se o opravdu triumfální LGBTIQ+ pokrok v praxi. Trans ženy jsou už nyní v ženských sportech velmi úspěšné a dostanou tak ještě větší šanci prosadit se. Tak např. už před dvěma roky na mistrovství středních škol v Connecticutu obsadily první dvě místa transgenderové sprinterky. Terry Miller a Andraya Yearwood, dvě transdívky, skončily na prvních dvou místech ve sprintu na 55 metrů na otevřených halových mistrovstvích v Connecticutu. Nechali*y tak za sebou skutečné dívky, které přijdou o možnost získat sportovní stipendium a celé rozdělení na klučičí a holčičí disciplíny bude do budoucna jen šaškárna.

Úspěchů žen, které se narodily jako muži, by se přitom dalo najít daleko více. V roce 2016 další transgender sprinterka Nattaphon Wangyot získala celostátní cenu na atletických závodech dívek na Aljašce. V roce 2018 Rachel McKinnon (nyní Veronica Ivy), transgender profesorka filozofie na College of Charleston, obsadila první místo v cyklistickém závodě žen v kategorii 35–39 let na mistrovství Mezinárodní cyklistické unie.

Tleskejte! Je tu dokonalá rovnost!

Pokud spolu soupeří biologičtí muži s ženami, zpravidla dominují lidé patřící k první zmíněné skupině. Zrušení omezení bránících trans*ženám v účasti proto znamená, že ženy se alespoň ve školních sportovních výkonech konečně vyrovnají mužům.

Některým feministkám sice může vadit, že „cis“ (normální biologické) ženy mohou být silně znevýhodněny, a když transsexuální žena získá místo v nějakém ženském týmu či stipendium určené pro sportovkyně, ztratí zase příležitost některá z biologických žen. Snad ale i tyto feministky jednou pochopí, že se jedná jen o malou cenou za dlouho očekávané odstranění nerovnosti ve sportovních výkonech. To je prostě rovnost!

Žádné třetí Obamovo období

O vládě Joea Bidena se hlavně kvůli jejímu navrženému složení často říká, že se jedná o třetí volební období Baracka Obamy. Nepochybně v ní najdeme mnoho známých lidí, kteří působili v Obamově administrativě, ale zároveň v ní figuruje i řada nečekaných a velmi zajímavých tváří.

Mnohé naznačilo už to, že si Joe Biden vybral do prezidentského tandemu Kamalu Harrisovou, která drží hned několik prvenství. Je první ženou a zároveň prvním člověkem indického (asijského) původu a první afroameričankou ve funkci viceprezidenta. Biden pro tuto funkci vybral člověka patřícího k několika menšinovým a znevýhodněným skupinám zároveň.

Nepochybně to svědčí o jeho upřímném zájmu zlepšit postavení lidí, kteří musí v životě např. kvůli svému původu či sociálnímu postavení překonávat větší překážky než ostatní. Skutečnost, že otec Kamaly Harris původem z Jamajky byl profesorem ekonomie na prestižní Stanfordově univerzitě a její původem indická matka byla významnou vědeckou kapacitou v oblasti biomedicíny a ona se tak v mládí neměla nijak špatně, samozřejmě nehraje v tomto případě žádnou roli!

Vedle toho Biden nominoval také historicky první transgenderovou členku vlády. Náměstkyní ministra zdravotnictví v nové administrativě má být jistá Rachel Levineová. Dosud zastávala ministryní zdravotnictví státu Pensylvánie. Ničím zvláštním se nevyznamenala. „Proslavila“ se hlavně tím, že loni v březnu vydala příkaz, že domovy důchodců mají přijímat klienty s pozitivním testem na koronavirus. Jen pro úplnost dodávám, že zdaleka nebyla sama, kdo vydal podobné nařízení. Dnes nikdo nepochybuje, to byla jedna z největších chyb, kterých se američtí politici v boji s covidem dopustili. Virus se tím snadněji šířil mezi velmi zranitelnou skupinou lidí dříve narozených.

Je vidět, že se americký prezident udělal vše proto, aby byla jeho administrativa opravdu inkluzivní, když dokáže přijmout i lidi, kteří se ve svých předchozích funkcích nejenže moc nevyznamenali, ale mají naopak spoustu másla na hlavě.

Místo Churchilla busta Chaveze

Na závěr je na místě zmínit ještě jednu významnou věc, kde Joe Biden na Baracka Obamu opravdu navázal. Po jeho vzoru dal opět odstranit z oválné pracovny Bílého domu bustu Winstona Churchilla. Zpátečnického „rasistu“ Churchilla nahradil nový americký prezident bustou pokrokového odboráře Cesara Chaveze. Pokrok zkrátka nezastavíme.

Už z prvních kroků Joea Bidena je proto jasné, že vnesl čerstvý vítr do Bílého domu a přináší opravdovou změnu. Myslím, že za své počáteční působení by měl současný americký prezident stejně jako Barack Obama obdržet Nobelovu cenu míru, kterou si Joe Biden zaslouží stejně jako zmíněný Obama, ne-li dokonce ještě více!

Tento článek obsahuje prvky ironie a nadsázky!

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 8.2.2021 8:28 | karma článku: 38.41 | přečteno: 2410x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Proč se Česko neinspirovalo v boji proti covidu-19 Portugalskem?

Portugalsko je zemí, od které se nyní můžeme mnohému přiučit. Je srovnatelně lidnatá s Českou republikou a při zvládání pandemie se v minulosti taktéž potýkala s velkými obtížemi. V lednu byla situace v zemi dokonce zoufalá.

29.11.2021 v 8:26 | Karma článku: 37.95 | Přečteno: 9388 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jádro jako zelený zdroj? Evropská komise přehodnocuje svůj postoj!

Vzhledem k našim geografickým podmínkám jsou u nás možnosti pro výstavbu obnovitelných zdrojů omezené. Konkrétně v České republice tolik nefouká a naše větrné turbíny tak mohou těžko ekonomicky konkurovat těm na mořském pobřeží.

22.11.2021 v 10:32 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 634 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

EU selhává v boji s dezinformacemi a vměšováním ze strany Ruska a Číny

Dezinformace a s nimi spojené vměšování ze strany Ruska a Číny představují dlouhodobě globální problém, kterého nezůstaly ušetřeny ani členské země EU.

15.11.2021 v 9:30 | Karma článku: 21.16 | Přečteno: 594 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Babišova vláda trestuhodně zanedbala přípravu na české předsednictví EU

Prezident Miloš Zeman svolal nově zvolenou sněmovnu až na nejzazší možný termín. Při podpisu dokumentu o svolání sněmovny měl od něho zaznít výrok „Zeit gewonnen, alles gewonnnen“ (Čas získaný, získané všechno).

8.11.2021 v 9:21 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 440 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

K čemu ta nenávist?

Vždy jsem rád poslouchal či četl názory bývalého předsedy vlády a dlouholetého koryfeje českého Senátu, Petra Pitharta.

3.12.2021 v 14:45 | Karma článku: 31.27 | Přečteno: 668 | Diskuse

Kateřina Valachová

Kámoš Jansta, aneb střípky z příběhů Velkého a Malého Čápa

V květnu 2017 mi jako svědkyni v tkz. „sportovní kauze“ policie pustila některé odposlechy. Přepisy dalších vyšly v novinách. Miroslav Pelta v nich mluvil o Miroslavu Janstovi jako o člověku, kterému on i státní úředníci "slouží".

2.12.2021 v 10:04 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 788 | Diskuse

Petr Hannig

Ať udělá cokoliv, všechno je špatné. Příště nevyhovovat!

Díval jsem se na jmenování nového premiéra prezidentem republiky. Bylo to, v rámci možností, důstojné. Miloš Zeman mohl jako každý člověk uvržený do karantény, v klidu čekat do ukončení karantény.

29.11.2021 v 23:28 | Karma článku: 48.48 | Přečteno: 15312 | Diskuse

Marek Novák

Nestoudné plošné odposlechy porad advokátů s klienty je třeba projednat

Soudce Městského soudu v Brně povolil plošné odposlouchání porad advokátů s jejich klienty, a to na dobu půl roku (!). Vyplývá to z informací zveřejněných médii na konci minulého týdne.

29.11.2021 v 13:41 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč se Česko neinspirovalo v boji proti covidu-19 Portugalskem?

Portugalsko je zemí, od které se nyní můžeme mnohému přiučit. Je srovnatelně lidnatá s Českou republikou a při zvládání pandemie se v minulosti taktéž potýkala s velkými obtížemi. V lednu byla situace v zemi dokonce zoufalá.

29.11.2021 v 8:26 | Karma článku: 37.95 | Přečteno: 9388 | Diskuse
Počet článků 592 Celková karma 25.96 Průměrná čtenost 4650

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz