Romové prý mohou bez práce získat důchod 24 000 korun a jiné nesmysly

18. 01. 2021 7:25:11
V Česku vidím jako obrovský problém šíření nesmyslů o Romech v řetězových mailech a jsem přesvědčen, že předně kvůli nim se ve společnosti šíří protiromské nálady, ač mnoho Romů už normálně pracuje a jejich děti studují.

V Česku vidím jako obrovský problém šíření nesmyslů o Romech v řetězových mailech a jsem přesvědčen, že předně kvůli nim se ve společnosti šíří protiromské nálady, ač mnoho Romů už normálně pracuje, jejich děti studují a celkově se nepřizpůsobivost už zdaleka netýká výhradně této skupiny.

Šíření podobných nesmyslů bohužel pomáhá nekritická důvěřivost některých lidí, co si vůbec neověřují pravdivost informací, které jim mailem poslal či sdílel na sociálních sítích někdo z jejich přátel či známých. Sice to není pravda, ale mohla by být, ne? A ten Franta by to přece jen tak neposílal. Hoaxů o Romech se tak dá najít bezpočet, ty nejznámější bych rád v tomto článku uvedl na pravou míru.

Co případ, to naprostý výmysl

Možná si vzpomínáte na to, jak se před deseti lety právě převážně řetězovými maily šířila „šokující zpráva“ o tom, že Romové mohou získat starobní důchod 24 000 korun i bez práce, protože se pro ně měl rovnou vypočítávat na základě průměrného platu v Česku. Zní to opravdu neuvěřitelně, že? Hoax se dočkal takového ohlasu, že na něj muselo reagovat i MPSV, které veškeré lživé informace vyvrátilo.

Pravda je taková, že aby kdokoliv mohl starobní důchod pobírat, musí dosáhnout předepsaného věku a minimální doby, kdy má přispívat do důchodového fondu. Pro výpočet důchodu je pak směrodatné to, kolik daný člověk vydělával a počet let, během kterých odváděl peníze do důchodového systému. Celkově podmínky starobního důchodu jasně určuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, který platí pro všechny stejně a nerozlišuje se zde mezi Romy a všemi ostatními.

Další hoax, který se rozšířil v podobné době byl ten, že Romové v lékárně nemusí vůbec platit za léky. Kdosi prý viděl, jak lidé z romské menšiny vytáhli v nějaké lékárně papír ze sociálky a nemuseli nic platit. Lékárnice pak prý měla šiřiteli hoaxu vysvětlit, že jsou sociálně slabí, proto mají vše zdarma a asi to platí stát. Něco takového je ale naprostý nesmysl. Ani lidé pobírající dávky v hmotné nouzi nemají zdarma léky ve volném výběru či takové, kde je vyžadovaná spoluúčast pacienta. Kdyby měl kdokoliv přístup k jakýmkoliv lékům zcela zdarma, tak už by tu navíc byl dost slušný černý trh a oficiální lékárny by ani nemusely existovat.

Jak Romové nezbohatli na sociálních dávkách

Nekonečně omílaným tématem spojovaným s Romy jsou i sociální dávky. Díky lživým mailům je rozšířená představa, že Romové pobírají mnohem vyšší dávky než ostatní. Patrně nejznámějším se stal hoax z roku 2011, kdy po internetu kolovala ofocená poukázka na dávky za 35 000 Kč určená jedné romské ženě žijící v Chánově. Cílem této zprávy bylo právě vyvolat v lidech pocit, že Romové dostávají pravidelně takové částky za nic.

Poukázka sice skutečně existovala, nicméně pravda byla i v tomto případě někde úplně jinde, než si mnozí mysleli. Deník se už v roce 2011, kdy se ofocená složenka poprvé začala šířit na internetu, pokusil dotyčnou příjemkyni poukázky najít. V Chánově opravdu žila v bytě s přítelem a dvěma dětmi. Jí samotnou se sice zastihnout nepodařilo, nicméně její přítel potvrdil, že měsíčně dostávají zhruba 13 tisíc korun. Zároveň dodal, že celková částka uvedená na složence byly zmeškané dávky vyplacené mimořádně najednou kvůli zdravotnímu postižení dcery jeho přítelkyně.

Její bývalý manžel měl dceru týrat. Nově narozené dítě s mozkovou poruchou skončilo v kojeneckém ústavu, ale ženě se dítě nakonec podařilo soudně získat zpět a pak zažádala o příspěvek na péči. Ten mohla dostat až po rozhodnutí správního orgánu, kde bylo třeba i vyjádření posudkového lékaře. A jelikož řízení zřejmě trvalo déle a žena žila bez příspěvku, po schválení ho dostala zpětně i za předešlé měsíce. Na dávku měla totiž matka nárok od té doby, kdy jí bylo dítě navráceno.

Dům, kde zmíněná žena bydlela, byl navíc podle svědectví novinářů z Deníku v té době zdevastovaný, odpojený od teplé vody a prázdné byty byly plné odpadků. Nikdo by dobrovolně nebydlel v takovém domě hrůzy, pokud by opravdu bral dlouhodobě 35 tisíc korun každý měsíc.

Zálohy jako zdroj příjmů?

Další z oblíbených nesmyslů je o tom, jak se dodavatel energie stal pro Romy vítaným zdrojem příjmů, když si u něj zvýšili zálohy. V tomto případě není od věci uvést téměř celý text hoaxu založený na údajné výpovědi jedné zaměstnankyně klientského centra ČEZu: „Cikán spotřebuje elektřinu za 2000 Kč měsíčně. Zajde na zákaznické centrum ČEZ a dá si žádost o zvýšení záloh na 4000 korun. S potvrzením o výši záloh jde na sociálku a požádá o podporu, protože na placení tak vysoké zálohy nemá. Sociálka mu klidně vyplácí měsíčně podporu 4000 Kč. Nikdo nic nekontroluje, neprověřuje. Cikán každý měsíc "zaplatí zálohu". Na konci roku udělá ČEZ vyúčtování a zjistí, že cikán má 48 000 korun přeplatek. Tak vyplní složenku a pošle jí cikánovi, ten si pěkný balíček vyzvedne na poště.“

Prakticky všechno, co je v citovaném textu napsané, je lež a k takovému případu nemohlo nikdy dojít. Podle tehdejšího vyjádření MPSV měl mít aplikační program OKnouze, určený pro výpočet příslušných dávek pomoci v hmotné nouzi, zavedenou určitou hranici pro uznání výše zálohy, a tu nebylo možné překročit. Není tedy možné, aby si člověk pobírající dávky mohl zvyšovat zálohy, jak se mu zachce.

A co je důležité, MPSV ve svém prohlášení uvádí, že „po vyúčtování záloh aplikace vrácený přeplatek rozpočítá, určí skutečné měsíční částky nákladů na energie a vyčíslí případný přeplatek na dávkách hmotné nouze s ohledem na výši zálohy, kterou osoba skutečně uvedla. Takovéto přeplatky lze následně např. srážet z běžně vyplácené nebo později přiznané dávky.“ V krátkosti řečeno, šance obohatit se na zvyšování záloh za elektřinu se prakticky rovná nule.

Možná jste si také všimli, že dokonce ani uvedená částka za přeplatek nesedí. Autor hoaxu buďto neumí vůbec počítat, nebo spoléhá na to, že lidé jsou natolik hloupí a neví, kolik nám vyjde, když částku 2000 vynásobíme číslem 12. Pokud má někdo spotřebu elektrické energie 2000 Kč měsíčně a navýší si zálohu na 4000 Kč, přeplatek by samozřejmě činil jen 24 000 Kč, a ne 48 000.

Přeposílanky přispívají k napětí ve společnosti

Většina uvedených hoaxů je staršího data, avšak o to jsou známější. Rozhodně to neznamená, že by nevznikaly také nové, případně se ty starší neobjevovaly v recyklované podobě znovu a znovu. V mnoha obměnách se na různých místech čas od času začne šířit např. fáma o tom, že Romové prý mají kromě jiných údajných výhod také vstupy zdarma na koupaliště. Např. mostecký Aquadrom nebo koupaliště v Brně a v Ústí nad Labem jsou příklady míst na koupání, o nichž se se šířily o tom, že Romové na ně mají vstupné zdarma. Nikde ale žádné takové výhody neexistují.

Zmíněné přeposílanky jsou jen špičkou ledovce a dalo by se jich samozřejmě najít mnohem více. Vyskytují se v různých podobách a obměnách, ale zároveň je zřejmé, že mají několik věcí společných: Nemají žádnou oporu v realitě, šíří klamné předsudky o Romech, přispívají k šíření protiromských nálad a pnutí mezi Romy a Neromy, a v konečném důsledku tak škodí celé společnosti.

Mnoho už bylo napsáno i o nutnosti bojovat s dezinformacemi a dalšími „fake news“. To je samozřejmě správně. Cestou ale není cenzura, ale spíše vysvětlování a apel na to, aby se člověk nad každou zprávou zamyslel, jestli je to pravda. A o to jsem se pokusil v tomto článku.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 18.1.2021 7:25 | karma článku: 40.69 | přečteno: 30546x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Reforma migrace musí vypadat úplně jinak

Nelegální a nekontrolovaná migrace představuje jeden z hlavních problémů, které nyní Evropa řeší. Už dlouhou dobu se budují ploty na vnější hranici, protože se 'zjistilo', že je děravá.

10.7.2023 v 7:15 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 514 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

3.7.2023 v 7:30 | Karma článku: 23.70 | Přečteno: 772 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Učitelka šířila ruskou propagandu ve škole a skončila u soudu. Teď chce být ředitelkou!

Pro bezproblémové soužití mezi lidmi a vůbec fungování celé společnosti je nezbytná vzájemná důvěra. Záměrné šíření nepravdivých informací jde proti tomu a vyvolává v lidech pocit, že už nemůžou věřit nikomu.

26.6.2023 v 7:35 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 840 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Má Lukašenko jaderné zbraně, které svět neviděl?

Rusko rozmístilo na území Běloruska taktické jaderné zbraně a běloruskému prezidentovi Aleksandru Lukašenkovi vlivem toho očividně narostlo sebevědomí. Chlubí se a skoro až vyhrožuje celému světu, že má atomovky.

19.6.2023 v 9:59 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 254 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jan Bartošek

Migrační pakt čeká poslední akt

Evropa se aktuálně plácá po ramenou, tedy spíš její čelní eurounijní představitelé, že v jednání členských států došlo ke shodě na konečné podobě tzv. migračního paktu. Obrazně, ale především mediálně.

28.3.2024 v 6:12 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 251 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma článku: 41.96 | Přečteno: 2594 | Diskuse

Petr Lachnit

Jarní příroda čistí tělo i duši. Česnek medvědí obzvláště

Vítání jara má nespočet podob pro každého z nás. Osobně nástup teplejších dní slavím sběrem medvědího česneku v tvrdých luzích kolem mé milované řeky Labe.

27.3.2024 v 8:38 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 138 | Diskuse

Daniela Kovářová

Kdo hájí zájmy dětí

Zájem dítěte je nejvyšší metou, kterou si jako zaklínadlo opakují rodiče, rodinní advokáti, opatrovníci i opatrovničtí soudci při každém rozhodování o dětech.

26.3.2024 v 15:00 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 421 | Diskuse

Jiří Paroubek

Chce vláda řídit zemi jen pomocí kampaní?

Andrej Babiš se dopustil jisté neobratnosti, když se v reakci na nechutné obvinění ze strany ministra Lipavského, že je pro zemi „bezpečnostním rizikem“, dožadoval základních informací o politickém oponentovi.

22.3.2024 v 15:46 | Karma článku: 29.39 | Přečteno: 618 | Diskuse
Počet článků 678 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4404

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen předsednictva KDU-ČSL, členem prestižního Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), předseda parlamentní delegace pro státy Střední Asie.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...