Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Jsou ekologické automobily skutečně tak ekologické?

5. 01. 2021 10:29:56
Elektromobilita je aktuální politikou EU až dost nekriticky podporována, ačkoliv se ukazuje, že elektroauta způsobují vysoké emise i kvůli jinému způsobu brždění a hybridní automobily také nejsou žádné terno.

Na hybridní automobily se hledí s velkými nadějemi. Např. v sousedním Německu vláda plug-in hybridní vozy podporuje, kde může. Podpora má či měla mnoho podob, ať už se jedná o šrotovné, daňová zvýhodnění či vyhrazená parkovací místa v obcích.

Je také známou věcí, že takto vybavená auta jsou dobře vnímaná zákazníky a vítá je i automobilový průmysl, který může aspoň na papíře snížit průměrné množství emisí CO2 u všech prodaných aut, čímž se může vyhnout pokutám. Německá vláda dokonce letos v listopadu přislíbila prodloužení „zelených bonusů“ o pět let.

Osobně se takové podpoře až tolik nedivím, protože se plug-in hybridní auta skvěle hodí pro marketingové účely. Mohou jezdit jak na spalovací motor, tak na elektřinu a výrobci aut je často popisují jako „to nejlepší z obou světů.“ Na jedné straně je zde totiž pro běžné uživatele přívětivý svět spalovacích motorů a bezemisní „zelený“ svět elektrického proudu na straně druhé.

Pokud chce ale někdo jezdit a zároveň mít dobrý pocit z toho, že je šetrný k životnímu prostředí, měl by si svoji volbu dobře rozmyslet. Jak totiž ukazuje loňská zpráva Spolkového ministerstva dopravy nebo aktuální zpráva organizace Transport & Environment, plug-in hybridy vůbec nejsou tak zelené, jak se prezentuje, a i přes oficiální politickou podporu se tím alespoň výrazně mírní optimismus z těchto vozidel.

Čísla nejsou tak pozitivní

Ze zmíněné zprávy německého ministerstva dopravy vychází, že ekologická bilance se od roku 2012, kdy si o tom Spolkový úřad pro motorovou dopravu vede statistiky, u hybridních vozidel zhoršila. Průměrná míra emisí CO2 byla v roce 2012 48 g/km, v roce 2015 to bylo 41 g/km, v roce 2018 ale hodnota stoupla na 46 g/km.

Ve srovnání obyčejnými spalovacími auty, které vypouštěly v průměru 130 g CO2/km, se plug-in hybridy skutečně jeví jako šetrnější. Nicméně se zavedením nových postupů měření WLTP od 1. září 2018 založených na skutečných jízdních datech, začala čísla u plug-in modelů vycházet významně hůře. Např. BMW řady dvě, kterým podle starých postupů vycházela míra emisí CO2 na 46 g/km, měla v novém měření výsledek podstatně jiný a pro hybridní auta méně příznivý – 65 g/km.

Mnozí kabel od hybridu ani nikdy nevybalili

Nejde ale jen o postup měření, který nevychází pro tyto auta tak dobře. Ukazuje se, že plug-in hybridní vozidla se vyplatí pouze tehdy, když jezdí na kratší vzdálenosti a baterie se nabíjí co nejčastěji. Kdo denně ujede na dálnici stovky kilometrů, jezdí hlavně na benzín. Elektrická baterie tak nenajde významnější využití. V Británii také vyšlo najevo, že mnozí řidiči nikdy nevybalili nabíjecí kabel, přestože dostali od státu příspěvek.

Nízká výdrž baterií představuje skutečný problém. V prvních devíti měsících letošního roku bylo v Německu schváleno 105 882 vozidel s plug-in hybridním pohonem. Za celý předešlý rok to přitom bylo pouze 45 348. Důležité ale bylo, že pouze 2 691 z těchto letošních aut (tedy zhruba jen 2,5 %) dokáže ujet více než 80 kilometrů na elektrický pohon bez nutnosti nabíjení! Všechna ostatní se na skutečné silnici a za chladného počasí vyčerpají mnohem dříve, což dělá elektrický pohon prakticky nepoužitelný. Navíc neexistuje samozřejmě podnět k řidičům, aby přepínali na elektrický pohon.

Žádoucí by tedy samozřejmě bylo dosáhnout alespoň výdrže 80-100 km v reálném provozu. Předepsáno je to ale až od roku 2025. Do té doby stačí menší dosah, aby výrobci a řidiči profitovali z komunálních výsad, subvencí na nákup či o polovinu snížené zdanění vozidla.

Pokud se nabíjí baterie pouze nepravidelně, ekologický efekt se vytratí. Hodnoty při využívání tak mohou být i čtyř- až pětinásobě vyšší než oficiální údaje, jak říká Jens Hilgenberg, dopravní expert z organizace Bundes für Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND).

Emise hybridů jsou prý dokonce 2x až 2,5x vyšší, než se uvádělo

Zmíněná zjištění ostatně nejsou ničím překvapivým. Zpráva organizace Transport and Environment zveřejněná letos září v Británii došla také k dosti nepříznivým závěrům. Podle výzkumu jsou emise plug-in hybridních vozidel dokonce dvakrát či dvaapůlkrát vyšší, než uvádějí oficiální testy.

Zatímco podle oficiálních údajů má být míra emisí CO2 pouze 44 g/km, podle zjištění organizace to ale ve skutečnosti je více než dvaapůlkrát více - 117g CO2/km. Vycházet při tom měli z dat týkajících se efektivity paliva od více než 20 000 řidičů hybridních vozidel v celé Evropě. Rozdíl oproti standardním autům tak nijak výrazný není.

Úspornost jen na papíře

Německá vláda tedy stále poskytuje automobilovému průmyslu svojí podporou hybridních vozů obrovskou službu. Kdyby emise skutečně významně klesly, bylo by to v pořádku. Jenomže právě o efektivitě této podpory panují velké pochybnosti. Zdá se totiž, že hybridní auta jsou úsporná jen na papíře.

Když je technika drahá, vyplatí se výrobcům zavádět elektromotor i do dražších a silnějších aut BMW řady 5 nebo Audi Q5, které jsou čím dál tím více prodávány za zvýhodněných podmínek jako vozy s hybridním pohonem. Není divu. Díky daňovému zvýhodnění se tato auta velmi hodí jako služební vozy. Když má vozidlo ještě přídavný elektromotor a ujede s tím teoreticky aspoň 40 km, bere se při zdanění v úvahu pouze polovina katalogové ceny vozidla. V Německu se tak navíc výrobcům stále více vyplatí dělat těžká vozidla se silným motorem než investovat do výroby elektroaut s vyšším dosahem.

Na papíře proto mohou plug-in hybridní vozidla působit jako skutečný div světa. Dvoutunová auta o výkonu 200 koňských sil mají spotřebovat jen 1-2 litry benzinu na 100 kilometrů! Neuvěřitelné, že? Jak už to ale u takto neuvěřitelných věcí bývá, má to samozřejmě háček. Ve skutečnosti totiž taková auta spotřebují významně více. Ne nadarmo se pokouší BMW zákazníky brzdit a programuje plug-iny mezitím tak, aby v městských zónách přepnuly do elektrického modu automaticky. Pro mnoho lidí je to samozřejmě lákavé využívat auto s takovým výkonem. Zvláště když palivo platí zaměstnavatel. Takže zaměstnanci podnikají často dlouhé cesty, že podíl elektricky ujetých kilometrů a vliv na snížení emisí je ve skutečnosti malý.

Kauza Dieselgate 2?

Není to poprvé, kdy chování automobilek při zavádění zelenějších technologií budí oprávněné pochybnosti. Nikoho asi nepřekvapí, že se mezi některými německými politiky ozývají hlasy mluvící o „švindlu“, které současnou situaci přirovnávají k pět let staré kauze Dieselgate.

Jen pro připomenutí, při této kauze se přišlo na to, že německá automobilka Volkswagen vybavila své automobily s dieselovými motory TDI softwarem, který rozpoznával, že motor pracuje v režimu odpovídajícím požadavkům laboratorních testů výfukových plynů. Aby vozy splnily zákonný limit, změnou nastavení motoru měl tento software množství vznikajících oxidů dusíku dočasně snižovat.

Plug-in hybridní vozy nyní těží především z toho, že při oficiálním testovacím cyklu dochází k tomu, že je uměle redukována jejich míra spotřeby. Realita jejich běžného provozu na silnici je však naprosto odlišná a zdaleka nevyznívá pro tato auta tak příznivě. Skutečná čísla týkající např. emisí CO2 se podstatně liší. Paralely kauzy Dieselgate se současnou situací jsou více než zřejmé a pochybnosti o chování automobilek i současnému nastavení jsou na místě.

Moc bych si proto přál, aby se za účelem snížení emisí začaly prosazovat skutečně účinná řešení, využíval se např. vodíkový pohon nebo se více podporovala auta s LPG, CNG apod. Asi ale musí vyjít ještě hodně studií (zajímavá je třeba i studie OECD o tom, jak emisím škodí i jiný způsob brždění u elektroaut), které prokáží, že nekritická podpora nepřináší kýžené výsledky. Pak třeba více kolegů pochopí, že dobrý úmysl není vše a k cíli může vést více cest, které ani nemusí být tak destruktivní vůči jiným průmyslovým odvětvím.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | úterý 5.1.2021 10:29 | karma článku: 42.95 | přečteno: 7355x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Snaha Kremlu srazit Evropu na kolena uzavřením kohoutů selhala. Problém má nyní Rusko

Možná jste nedávno také narazili na „vánoční“ video ruské televizní stanice RT ukazující, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa o Vánocích ponořila do tmy a lidé musejí snášet zimu a hlad.

23.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 23.85 | Přečteno: 592 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak dlouho budou čeští mobilní operátoři dělat z lidí dojné krávy?!

Ceny za mobilní data v Česku stále patří i přes významný pokles v posledních letech mezi nejdražší v Evropě. Současnou situaci hezky vystihují na webu Skrblik.cz, že stačí zhlédnout jediné video na Youtube a limit je vyčerpán.

18.1.2023 v 7:50 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5256 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Bojovat s dezinformacemi dotováním vybraných médií a vytvářením nových rad je nesmysl

Dezinformace, zvláště ty šířené na internetu, představují problém pro Evropu už několik let a stále není shoda na tom, jak se s nimi vypořádat. Dokonce můžeme říct, že na boj je částečně pozdě.

10.1.2023 v 10:21 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

České předsednictví bylo tím nejlepším za poslední roky

České předsednictví v Radě EU skončilo. Bylo to po třinácti letech druhé předsednictví Česka. Předtím, než se budu věnovat samotnému letošnímu předsednictví, bych se ale nejprve rád na chvíli zastavil u toho prvního.

2.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 4162 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 29.76 | Přečteno: 564 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 275 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 109 | Diskuse
Počet článků 654 Celková karma 26.44 Průměrná čtenost 4511

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a člen vedení KDU-ČSL, místopředseda a vicekoordinátor Evropské lidové strany (EPP) ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), náhradní člen Výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a náhradní člen Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE).

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...