Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Umožní v Nizozemí vraždit postižené děti?!

14. 12. 2020 7:24:33
Na argumentu šikmou plochou je nejhorší to, že je většinou pravda. U povolení eutanazie v Nizozemí to rozhodně platí. Po nevyléčitelně nemocných přišli unavení životem a nyní se jedná i o návrhu eutanazie pro děti.

Eutanázie byla v Nizozemsku původně legalizovaná kvůli tomu, aby se ukončilo utrpení lidí, kteří jsou opravdu nevyléčitelně nemocní, nesnesitelně trpí a nebyla u nich žádná naděje na zlepšení. K této možnosti se mělo sáhnout pouze ve výjimečných případech. Pár let po legalizaci v roce 2002 se zdálo, že tomu tak opravdu je a bude. Ročně totiž byly provedeny necelé dva tisíce eutanázií, což je zanedbatelný podíl z tehdejšího ročního počtu zemřelých, který se v té době pohyboval na úrovni zhruba 130 - 140 tisíc.

Jenomže jak je vidět na následující tabulce, od roku 2007 nastal strmý nárůst, který dosáhl vrcholu v roce 2017, kdy číslo vystouplo na 6 585. V roce 2018 došlo k drobnému snížení na 6126. Loni ale počet opět o něco vzrostl na 6361. Zdá se proto, že obavy skeptiků se potvrdily. Za této situace je navíc tendence současnou už tak vstřícnou legislativu vůči eutanazii ještě více liberalizovat.

Eutanázie pro „unavené životem“

Už loni jsem psal o návrhu nizozemské poslankyně jménem Pia Dijkstra z vládní liberální strany D66. Účelem návrhu je umožnit provedení eutanázie také starším lidem, kteří mají pocit, že jsou „unavení životem“. Vlastně se jedná o potvrzení dřívějšího trendu shovívavosti soudů, který zde existoval už před samotnou legalizací eutanazie v roce 2002. Málo se u nás ví o případu z roku 1998, kdy došlo k eutanázii u bývalého senátora Brongersma z důvodu „únavy životem“ a nepadl za to nakonec žádný trest. Asistující lékař vyvázl bez trestu kvůli tomu, že podle mínění soudu to udělal „ze soucitu s pacientem.“

Ale zpátky k samotnému návrhu. Záležitost se posunula dále, když liberální strana D66 letos v červenci předložila právě návrh eutanázie pro „unavené životem“, který je nyní v projednávání. Konkrétně by umožňoval eutanázii i jinak zdravým lidem nad 75 let, kteří by projevovali aspoň dva měsíce silné přání zemřít.

Je jasné, že důsledky mohou být opravdu nedozírné. Toto rozšíření možností provedení eutanázie může dopadnout především na deprimované starší osamělé lidi, kteří spíš než nabídku usmrcení, potřebují podporu a pomoc od druhých. Ukazuje se, že v případě legislativy tedy zdaleka nezůstalo jen u lidí v terminálním stádiu, u nichž nebyla žádná naděje a dali k tomu jasný souhlas.

Varující případy eutanázií bez souhlasu aneb jak legitimizovat vraždu

Pochybnosti o tom, zda se eutanázie děje v souladu s přáním pacienta, jsou na místě i kvůli nedávnému případu nizozemské lékařky Mariny Arendové. Ta byla zproštěna obvinění z vraždy, které se měla dopustit, když v roce 2016 provedla eutanázii 76leté ženě s pokročilou Alzheimerovou chorobou. A to i přesto, že pacientka sama opakovaně říkala, že zemřít nechce. Soud ale lékařku osvobodil a verdikt potvrdil letos v dubnu i nizozemský nejvyšší soud.

Varující měly být už případy před legalizací před v r. 2002. Tzv. Remmelinkova komise složená z lékařů a právníků měla za úkol prozkoumat údaje o úmrtích v Nizozemsku v roce 1990. Už tehdy se přišlo na celkem 2 300 případů dobrovolné eutanázie, 400 případů asistované sebevraždy a 1 000 případů tzv. involuntární eutanázie, tj. eutanázie uskutečněné za situace, kdy je pacient schopný komunikovat a nedal výslovný souhlas k usmrcení. Poslední zmíněné číslo tedy musí zcela oprávněně vyvolávat pochybnosti o tom, zda si pacienti smrt opravdu přáli.

Eutanázie i pro děti?

Přípustnost eutanázie se navíc může ještě více rozšířit, tentokrát na děti do 12 let. Na obzoru je totiž další návrh rozšiřující možnosti, který jen ukazuje, že zde skutečně platí argument šikmé plochy. Eutanazie je nyní v Nizozemsku už legální pro děti starší 12 let, které mohou dát souhlas, a pro děti do jednoho roku se souhlasem rodičů. Děti do 16 let potřebují povolení rodičů či opatrovníků a v 17-18 letech je vyžadované zapojení rodičů. Od 18 let pak může o eutanázii žádat jakýkoli občan Nizozemí.

Nicméně tato benevolence se může velmi brzy ještě více rozvolnit. Nizozemská vláda totiž navrhuje zavedení eutanázie i u dětí od 1 roku v konečném stádiu nemoci. Jinými slovy by tak šlo eutanázii provést už úplně u kohokoliv bez ohledu na věk. Na děti se obecně vztahuje tzv. Groningenský protokol z roku 2005 obsahující podmínky, za kterých mohou lékaři ukončit život dítěte, aniž by byli vystaveni trestnímu postihu. Musí jen být splněny tyto čtyři podmínky:

  • nesnesitelné utrpení
  • souhlas rodičů
  • souhlas lékařů
  • ukončení života šetrným způsobem.

Při pohledu na další liberalizaci eutanázie v Nizozemsku vyvstává velmi mnoho etických otázek, na které nikdo nedokáže dát uspokojivou odpověď. Třeba kam až eutanázie ještě vůbec může zajít? Opravdu je v pořádku nutit lékaře, aby dítě místo léčby prostě zabili? Budou zavíráni lékaři, kteří odmítnout někoho usmrtit? Stane se i zcela přípustnou klasická sebevražda, když vyžadování asistované sebevraždy není vůbec žádný sociálně-patologický jev?

Mnohá čísla a případy, která jsem zde uváděl, by pro nás měly být velkým varováním, abychom se nevydávali nizozemskou cestou. Většinou se ve prospěch eutanázie argumentuje tím, že eutanázie je „milosrdná smrt,“ která ukončí utrpení pacienta. Jak ale správně poznamenal Marek Orko Vácha, „nelze vyřešit problém utrpení odstraněním trpícího, stejně jako nelze utrpení lidstva vyřešit odstraněním lidstva. Nebo vlastně lze, ale není to ten typ řešení, po kterém obvykle toužíme.“

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský | pondělí 14.12.2020 7:24 | karma článku: 29.82 | přečteno: 2613x

Další články blogera

Tomáš Zdechovský

Největší aktuální problém českého školství? Genderová nerovnost!

Ministerstvo školství odvádí zvláště nyní v pandemii opravdu skvělou práci. Odhalili nejpalčivější problém resortu a dělají vše pro zlepšení ... genderových nerovností v učebních materiálech

22.2.2021 v 7:58 | Karma článku: 32.41 | Přečteno: 1648 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zákaz olova je od začátku postaven na lžích

Naplnily se nejhorší obavy všech rybářů, myslivců a sportovních střelců. Na stole leží absolutní zákaz olověného střeliva a rybářských olůvek. Evropská komise je pro jeho prosazení odhodlaná i lhát.

15.2.2021 v 7:25 | Karma článku: 43.92 | Přečteno: 9271 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Joe Biden si zaslouží Nobelovu cenu míru jako Obama!

První dny nového prezidenta USA se odehrály ve znamení legislativní smrště. Podepsal hned 37 exekutivních příkazů. Třeba zakázal výraz „čínský virus“, sochu Churchilla nebo vyběhl s feministkami.

8.2.2021 v 8:28 | Karma článku: 38.29 | Přečteno: 2356 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Činnost Rady OSN pro lidská práva je trapná fraška

Novými členy nechvalně známé Rady OSN pro lidská práva jsou (opět) Čína, Rusko nebo Kuba. Nejpikantnější jsou na tom argumenty, s nimiž vedly své volební kampaně. Takovou snůšku pokryteckých lží totiž jen tak někde neuvidíte.

1.2.2021 v 7:28 | Karma článku: 26.56 | Přečteno: 935 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Alois Sečkár

Už žádnou další "poslední šanci" pro Babiše

Kritizoval jsem hejtmany za jejich rozhodnutí dát Babišovi dalších 14 dní nouzového stavu. Ptal jsem se, co si myslí, že za ty dva týdny bude jinak? Teď už můžeme pomalu bilancovat.

26.2.2021 v 8:59 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 558 | Diskuse

Kateřina Valachová

Dejme školství trochu klidu od politiky

Všichni sledujeme, jak se vláda snaží nějak na poslední chvíli zkrotit sílící epidemii. O opatřeních skutečně není jasno a ty diskuse jsou obrovsky vypjaté. Což může být i pochopitelné.

26.2.2021 v 7:57 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 486 | Diskuse

Jan Bartošek

Měkkým mečem na draka?

Za devatero horami a devatero řekami byla jedna malá a krásná země. Žilo se v ní dobře a země stále vzkvétala... lidé měli práci, děti chodily do školy a vše bylo zalité sluncem.

25.2.2021 v 9:25 | Karma článku: 7.48 | Přečteno: 211 | Diskuse

Kateřina Valachová

Kurzarbeit nám chybí v nejhorší chvíli

Odkládání schválení kurzarbeitu je hluboká chyba. Nová pravidla pro udržení zaměstnání jsme měli schválit nejlépe už loni, ale nejpozději na k tomu svolané mimořádné schůzi sněmovny minulý pátek.

25.2.2021 v 8:19 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 1375 | Diskuse

Alena Gajdůšková

I „dohodáři“ si zaslouží ochranu a pomoc

Kdo „odnesl“ jako první lockdowny a koronavirovou ekonomickou krizi? Samozřejmě ti, kdo neměli klasický zaměstnanecký poměr, ale dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce. Jejich ochrana byla v podstatě nulová.

23.2.2021 v 15:40 | Karma článku: 5.59 | Přečteno: 222 | Diskuse
Počet článků 552 Celková karma 34.99 Průměrná čtenost 4787

Tomáš Zdechovský (1979) - optimista i snílek, kterému nikdy nebylo lhostejno dění kolem sebe. Rád mění vize v realitu a realitu ve vizi. Miluje filmy Forrest Gump, Up in the air, Vrtěti psem a Thank you for smoking, Iluzionista, skupiny The Cranberries, Kryštof, Jelen a U2 a lidi, kteří umí říci své názory. Nezná slova "to nejde" a "to se nikdy nenaučím".

Od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda KDU-ČSL (EPP), místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátor Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a člen výboru pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Najdete na iDNES.cz